Dovanojimas: ką apie tai sako teisė

Dovanojimą daug kas suvokia kaip tiesiog daikto perdavimą. Bet dovanojimui irgi yra reikalavimų: kartais jam būtina rašytinė ar net notaro tvirtinta sutartis, yra žmonių, kurie neturi teisės dovanoti ar priimti dovanų. Jeigu po dovanojimo situacija pasikeičia, yra galimybių (nors ir ribotų) daiktą atsiimti. Priešingai liaudies išminčiai dovaną gavęs žmogus turi teisę reikalauti nuostolių atlyginimo už dovanoto daikto trūkumus. Visa tai čia ir aptarsiu.

Esminiai dalykai

Dovanoti galima tik priklausantį daiktą.

Pažadas dovanoti nėra dovanojimas. Taigi negalima dovanoti turto, kurio nėra.

Apdovanotasis turi teisę bet kada iki dovanos perdavimo atsisakyti priimti dovaną.

Jei daikto vertė didesnė nei 5 000 Lt, dovanojimo sutartis turi būti sudaroma raštu. Jei daiko vertė didesnė nei 50 000 Lt, arba, nors ir mažesnė, daiktas yra nekilnojamasis turtas, tai sutartį turi tvirtinti notaras.

Galimybės susigrąžinti dovanotą daiktą

Negalima dovanoti pasiliekant sau teisę daiktą atsiimti.

Tačiau galima dovanoti daiktą nustatant sąlygą, kam tas daiktas turės būti naudojamas, ir, jei bus naudojamas netinkamai, galės būti teismo priteistas atgal dovanotojui.

Taip pat daiktą teismas gali sugrąžinti, jei apdovanotasis paskui kėsinsis į dovanotojo ar jo artimųjų giminaičių gyvybę ar juos sunkiai sužalos, arba atliks dovanotojo atžvilgiu kitus griežtai moraliai smerktinus veiksmus.

Dar teismas gali sugrąžinti daiktą, jei jis turi dovanotojui neturtinės reikšmės (tarkime, šeimos relikvija), o apdovanotasis su juo elgiasi taip, kad jis gali žūti.

Taip pat išsiskyrę sutuoktiniai gali reikalauti grąžinti santuokos metu vienas kitam dovanotas dovanas (CK 3.70). Jeigu dėl santuokos nutraukimo kaltas vienas sutuoktinis, tai dovanų grąžinimo galima reikalauti tik iš jo. Negalima reikalauti vestuvinio žiedo, taip pat dar reikia žiūrėti vedybų sutartį, jei ji yra. Jeigu kalti abu sutuoktiniai, tai 10 metų nuo dovanojimo abu turi teisę susigrąžinti dovanotus tik nekilnojamus daiktus, jei jie dar nėra kam nors perleisti.

Su būsima santuoka susijusios sužadėtinių tarpusavio dovanos (virš 1000 Lt vertės) grąžinamos, jei tuoktuvių atsisakoma. Jei sutuoktiniai nesąžiningai sudarė negaliojančią santuoką, jie gali atsiimti atgal visą savo turtą.

Už dovanotą turtą gali grėsti atsakomybė

Liaudis sako “Dovanotam arkliui į dantis nežiūri”, bet teisėje tai nėra visiška tiesa: yra atvejų, kai apdovanotasis gali reikalauti iš dovanotojo kompensacijos.

Taip gali būti, jei į dovanojimo sutartį neįrašyti daikto suvaržymai bei trūkumai, apie kuriuos dovanotojas žinojo.

Kas gali ir kas negali dovanoti ir imti dovanas?

Politikai, valstybės tarnautojai, jų artimi giminaičiai negali priimti dovanų, kai tai susiję su jų darbu (tai laikoma kyšiais).

Dovanoti negali neveiksnus asmuo (net ir taip nusprendus globėjui), išskyrus dovanas iki vieno MGL. Didesnes dovanas, skirtas neveiksniam asmeniui, priima jo globėjas.

Bendrąją jungtinę nuosavybę (ppr. tai sutuoktinių turtas) galima dovanoti tik su rašytinių bendraturčių sutikimu. Patikėjimo teise valdomą turtą dovanoti galima tik su patikėtojo sutikimu.

Tačiau jeigu vienas sutuoktinis gauna dovaną asmeniškai, tai ta dovana bus laikoma jo asmenine nuosavybe, nepaisant to, kad nėra vedybinės sutarties ir kitas santuokoje įgytas turtas laikomas bendrąja nuosavybe.

Aukos, parama ir labdara

Aukos apima labdarą ir paramą. Tai dovanos visuomenei naudingam tikslui.

Labdara – tai neturtėlių, neįgaliųjų, našlaičių, ligonių, nedirbančių pensininkų, nukentėjusiųjų nuo karų/nusikaltimų sušelpimas.

O parama galima daugeliui naudingų tikslų (menui, sportui, religijai ir t.t.), nes ją galima teikti atitinkamą statusą turinčioms nevyriausybinėms organizacijoms.

Kitos dovanos nelaikomos nei aukomis, nei parama, nei labdara, nors šnekamojoje kalboje ir būtų sakoma “aš remiu savo studijuojančią dukrą” ar pan.

Augustinas Žemaitis

El. paštas: augustinas.zemaitis@gmail.com

More Posts - Website

Pasisakymų: 32 to “Dovanojimas: ką apie tai sako teisė”

 • Niekada nebūčiau susimasčius, kad iš teisinės pusės dovanų dovanojimas gali būti toks painus dalykas. Šaunus straipsnis.

 • Gerai, kad dovanodami dovanas savo vaikams, dar neturime pasirašyti sutarčių :))

 • Neringa:

  Laba diena, mano mama norėtų man perrašyti namą, kur reikėtų kreiptis? Aš turiu seserų, tai jom reikėtų atsisakyti savo dalies? Kas būtų greičiau perrašyti ar dovanoti nama?taip pat kokius pagrindinius dokumentus reikia neštis einan perrašyti? Kokia maždaug suma būtų tvarkant tai? Per kiek laiko apytiksliai viska būtų galima sutvarkyti?

  • Aistė Žemaitienė:

   “Perrašymas” yra buitinis terminas, o teisiškai tai reiškia tą patį kaip dovanojimas. Tokiu atveju sudaroma notarinė turto dovanojimo sutartis, dovanodamas asmuo gali pasirinkti apdovanotuoju bet ką (jūsų atveju – nesvarbu, kurį iš savo vaikų). Kreiptis dėl dovanojimo sutarties sudarymo reiktų į notarą. Vieno notaro kainos nuo kito notaro kainų skiriasi, nelygu į kurį kreipsitės, tačiau apytiksliai tokios sutarties patvirtinimas turėtų kainuoti apie 100 EUR. Lygiai taip pat nelygus vieno notaro ir kito notaro užimtumas, tad sunku pasakyti, ar tektų laukti eilėje (pas notarus, kurie turi apsčiai klientų), ar ne (pas notarus, kurie daug klientų pasigirti negali).

   • Neringa:

    Tai nereikia mano seserims atsisakyti savo priklausančios dalies?

    • Aistė Žemaitienė:

     Dovanojimo sutartis sudaroma tik tarp dovanotojo ir apdovanotojo, tad niekam kitam nieko dėl to pasisakyti/atsisakyti nereikia.

 • Neringa:

  Ačiū už atsakyma

 • zydrunas:

  sveiki,pries pusantru metu mire tevas ir visa turta perleidom mamai,dabar mama nori dovanot puse turto(namo dali) man(sunui),ar gali ji dabar dovanot ar turi laukt kazkoki termina kad nereiketu moket mokesciu?aciu

  • Aistė Žemaitienė:

   Kadangi dovanojama sūnui, gyventojų pajamų mokestis netaikomas. Gali dovanoti dabar.

 • Izabelė:

  Laba dieną, prieš metus man padovanojo naudotą kompiuterį, su keliais trūkumais, mes jį truputėlį pataisėme, o dabar dovanotojai nori, kad grąžintume. Kaip man pasielgti?

  • Aistė Žemaitienė:

   Dovanojimo sutartis įdomi tuo, kad yra dvišalė, tai reiškia, kad sudaroma tarp dviejų asmenų-dovanotojo ir apdovanotojo. Ir nutraukta ji gali būti, nesant ypatingų pagrindų, kurių šiuo atveju nematau, bendru sutarimu, tad dovanotojas negali bet kada panorėjęs šios sutarties nutraukt. Todėl jei nenorite, tikrai neprivalote daikto, gauto dovanų, atiduoti.

 • Milda:

  Laba diena. Norejau paklausti, ar mano buves sugyventinis turi teise atgauti man dovanotus daigtus ir drabuzius? Gyvenom apie 5 metus. Turim bendra mazameti vaika, kuriam mano sugyventinis padovanojo plansetini kompiuteri. Yra dovanojes daigtu ir mano tevams. Ar jis turi teise visa tai atsiimti?

 • olga:

  Laba diena,turiu toki klausima,jai mama man dovanoja buta,bet turiu skolos anstoliam,ar jie gali arestot ta dovonota buta?

 • Rasa:

  Norėčiau pasitikslinti: jei sesuo dovanojo asmeniškai broliui 45 000 lt (sutartis netvirtinta notaro), ar brolio žmona turi eisę į tą dovaną (jei taip, ar žmona gali atsisakyti tos dovanos ir ar žmona mokėti mokesčius ir deklaruoti šią dovaną)?

 • Benas:

  Sveiki.manonori padovanoti man buta , bet tame bute yra registruota mano sesuo (negyvena jame tik registruota) ar del to bus kokio problemos ar ji bus automatiskai isregistruota poto kaip tas butas bus mano vardu? gal but galima butu pas jus padaryti dovanojimo sutarti?

  • Aistė Žemaitienė:

   Dovanojimo sutarčiai dėl nekilnojamojo daikto yra būtina notarinė forma, tad ją tvirtins notaras. Galime padėti pakuruoti šį procesą, kad sklandžiai vyktų – palaikome ryšius su notarais, tad galite kreiptis ir tvarkyti ir per mus. Susisiekite aiste.zemaitiene@gmail.com.
   Ne, Jūsų sesuo automatiškai išregistruota nebus.

 • Violeta:

  Sveiki,

  ar mano sutuoktinios gali man padovanoti buta, kuris yra musu bendros nuosavybes dalis.
  Seima ( 2 suage ir vienas vaikas ) gyvena kitame didesniame buste, kuriame ir registruoti.
  Visa seima tokiam sprendimui sutinka
  aciu 🙂
  Violeta P.

 • Ona:

  Sveiki,
  mano tevas pagal paveldejima gavo buta ir po keliu savaiciu padovanojo ji man ar jis turi teise grazinti ji ?

 • Inga:

  Sveiki,

  Mociute man nori padovanoti 14000 euru, tam uztenka paprastos rasytines dovanojimo sutarties. Internete yra daug ivairiu tokios sutarties formu, kaip zinoti kuria issirinkti, kad viskas butu pagal reikalavimus? Ir kaip vyksta si procedura: pasirasom sutarti 2 egzemplioriais ir is mociutes saskaitos pinigai pervedami i mano saskaita? Kaip suprantu jokiu mokesciu moketi nereikes, nes pinigai dovanojami anukei?

  Dekoju uz atsakyma

  • Aistė Žemaitienė:

   Internete pilna visko – tiek tinkamos, tiek ne, kokybės, todėl patartina kreiptis į profesionalų teisininką, kad parengtų sutartį konkrečiam jūsų atvejui. Taip, pasirašyti reiktų 2 egzemplioriais; gyventojų pajamų mokesčio mokėti nereiks, nes pinigus dovanoja senelė.

 • Nijole:

  Laba diena,
  gyvenu santuokoje 30 metu. Turime viena pilnamete dukra. Norime nupirkti jai buta. Koki buda geriau pasirinkti – dovanoti jai pinigus butui, o ji po to pirktu savo vardu ar jai dovanoti jau nupirktą butą? Jei ji istekės – kuriuo atveju jos turtas bus apsaugotas labiau? Ir dar. Vyras turi vaika iš akstesnės santuokos.

  • Aistė Žemaitienė:

   Ištekėjus jos turtas bus apsaugotas labiausiai, jei sudarys ikivedybinę ar povedybinę sutartį, kurioje būtų aiškiai aptarta, kad butas skyrybų atveju liktų jai. Jei spėsite dovanoti butą iki santuokos, butas taip pat bus laikomas jos asmenine nuosavybe. Jei padovanosite pinigus iki vestuvių, o ji paskui butą pirks jau būdama ištekėjusi, butas bus laikomas jungtine sutuoktinių nuosavybe. Iš esmės dovanoti butą ar pinigus didelio skirtumo nėra, svarbu atsižvelgti į tai, ką parašiau prieš tai.

 • Milda:

  Sveiki,
  Dėdė žodiniu sprendimu man padovanojo kai kuriuos buities daiktus, juvelyrinius dirbinius, kuriuos liepė pasiimti po jo mirties, tačiau jo sutuoktinė su vaikais nori atsiimti, ar turi jie tokią teisę ?

 • Lukas:

  Sveiki,

  Draugas padovanojo mobilujį telefona. Ir dabar nori kad jį jam gražinčiau, ar turi tokia teise?

 • Rokis:

  Sveiki,

  Ar galima dovanoti turtą šeimos nariui, jeigu dovanojantysis asmuo yra teisminiame procese? Liaudiškai tariant, nusinulinti turtą, jeigu pralaimėjimo atveju tektų atlyginti žalą?

  Ačiū

  • Dovanoti šiaip nedraudžiama. Tačiau tokį dovanojimą kitas žmogus paskui gali nuginčyti pvz. teigiant, kad dovanojimas netikras ir pan. Čia nuginčijama irgi per teismą.

Pasisakykite (pasisakymas gali pasirodyti ne iš karto)

Facebook