Dovanojimas: ką apie tai sako teisė

Dovanojimą daug kas suvokia kaip tiesiog daikto perdavimą. Bet dovanojimui irgi yra reikalavimų: kartais jam būtina rašytinė ar net notaro tvirtinta sutartis, yra žmonių, kurie neturi teisės dovanoti ar priimti dovanų. Jeigu po dovanojimo situacija pasikeičia, yra galimybių (nors ir ribotų) daiktą atsiimti. Priešingai liaudies išminčiai dovaną gavęs žmogus turi teisę reikalauti nuostolių atlyginimo už dovanoto daikto trūkumus. Visa tai čia ir aptarsiu.

Esminiai dalykai

Dovanoti galima tik priklausantį daiktą.

Pažadas dovanoti nėra dovanojimas. Taigi negalima dovanoti turto, kurio nėra.

Apdovanotasis turi teisę bet kada iki dovanos perdavimo atsisakyti priimti dovaną.

Jei daikto vertė didesnė nei 5 000 Lt, dovanojimo sutartis turi būti sudaroma raštu. Jei daiko vertė didesnė nei 50 000 Lt, arba, nors ir mažesnė, daiktas yra nekilnojamasis turtas, tai sutartį turi tvirtinti notaras.

Galimybės susigrąžinti dovanotą daiktą

Negalima dovanoti pasiliekant sau teisę daiktą atsiimti.

Tačiau galima dovanoti daiktą nustatant sąlygą, kam tas daiktas turės būti naudojamas, ir, jei bus naudojamas netinkamai, galės būti teismo priteistas atgal dovanotojui.

Taip pat daiktą teismas gali sugrąžinti, jei apdovanotasis paskui kėsinsis į dovanotojo ar jo artimųjų giminaičių gyvybę ar juos sunkiai sužalos, arba atliks dovanotojo atžvilgiu kitus griežtai moraliai smerktinus veiksmus.

Dar teismas gali sugrąžinti daiktą, jei jis turi dovanotojui neturtinės reikšmės (tarkime, šeimos relikvija), o apdovanotasis su juo elgiasi taip, kad jis gali žūti.

Taip pat išsiskyrę sutuoktiniai gali reikalauti grąžinti santuokos metu vienas kitam dovanotas dovanas (CK 3.70). Jeigu dėl santuokos nutraukimo kaltas vienas sutuoktinis, tai dovanų grąžinimo galima reikalauti tik iš jo. Negalima reikalauti vestuvinio žiedo, taip pat dar reikia žiūrėti vedybų sutartį, jei ji yra. Jeigu kalti abu sutuoktiniai, tai 10 metų nuo dovanojimo abu turi teisę susigrąžinti dovanotus tik nekilnojamus daiktus, jei jie dar nėra kam nors perleisti.

Su būsima santuoka susijusios sužadėtinių tarpusavio dovanos (virš 1000 Lt vertės) grąžinamos, jei tuoktuvių atsisakoma. Jei sutuoktiniai nesąžiningai sudarė negaliojančią santuoką, jie gali atsiimti atgal visą savo turtą.

Už dovanotą turtą gali grėsti atsakomybė

Liaudis sako “Dovanotam arkliui į dantis nežiūri”, bet teisėje tai nėra visiška tiesa: yra atvejų, kai apdovanotasis gali reikalauti iš dovanotojo kompensacijos.

Taip gali būti, jei į dovanojimo sutartį neįrašyti daikto suvaržymai bei trūkumai, apie kuriuos dovanotojas žinojo.

Kas gali ir kas negali dovanoti ir imti dovanas?

Politikai, valstybės tarnautojai, jų artimi giminaičiai negali priimti dovanų, kai tai susiję su jų darbu (tai laikoma kyšiais).

Dovanoti negali neveiksnus asmuo (net ir taip nusprendus globėjui), išskyrus dovanas iki vieno MGL. Didesnes dovanas, skirtas neveiksniam asmeniui, priima jo globėjas.

Bendrąją jungtinę nuosavybę (ppr. tai sutuoktinių turtas) galima dovanoti tik su rašytinių bendraturčių sutikimu. Patikėjimo teise valdomą turtą dovanoti galima tik su patikėtojo sutikimu.

Tačiau jeigu vienas sutuoktinis gauna dovaną asmeniškai, tai ta dovana bus laikoma jo asmenine nuosavybe, nepaisant to, kad nėra vedybinės sutarties ir kitas santuokoje įgytas turtas laikomas bendrąja nuosavybe.

Aukos, parama ir labdara

Aukos apima labdarą ir paramą. Tai dovanos visuomenei naudingam tikslui.

Labdara – tai neturtėlių, neįgaliųjų, našlaičių, ligonių, nedirbančių pensininkų, nukentėjusiųjų nuo karų/nusikaltimų sušelpimas.

O parama galima daugeliui naudingų tikslų (menui, sportui, religijai ir t.t.), nes ją galima teikti atitinkamą statusą turinčioms nevyriausybinėms organizacijoms.

Kitos dovanos nelaikomos nei aukomis, nei parama, nei labdara, nors šnekamojoje kalboje ir būtų sakoma “aš remiu savo studijuojančią dukrą” ar pan.

Pasisakymų: 106 to “Dovanojimas: ką apie tai sako teisė”

  • Niekada nebūčiau susimasčius, kad iš teisinės pusės dovanų dovanojimas gali būti toks painus dalykas. Šaunus straipsnis.

  • Gerai, kad dovanodami dovanas savo vaikams, dar neturime pasirašyti sutarčių :))

  • Neringa:

    Laba diena, mano mama norėtų man perrašyti namą, kur reikėtų kreiptis? Aš turiu seserų, tai jom reikėtų atsisakyti savo dalies? Kas būtų greičiau perrašyti ar dovanoti nama?taip pat kokius pagrindinius dokumentus reikia neštis einan perrašyti? Kokia maždaug suma būtų tvarkant tai? Per kiek laiko apytiksliai viska būtų galima sutvarkyti?

    • Aistė Žemaitienė:

      “Perrašymas” yra buitinis terminas, o teisiškai tai reiškia tą patį kaip dovanojimas. Tokiu atveju sudaroma notarinė turto dovanojimo sutartis, dovanodamas asmuo gali pasirinkti apdovanotuoju bet ką (jūsų atveju – nesvarbu, kurį iš savo vaikų). Kreiptis dėl dovanojimo sutarties sudarymo reiktų į notarą. Vieno notaro kainos nuo kito notaro kainų skiriasi, nelygu į kurį kreipsitės, tačiau apytiksliai tokios sutarties patvirtinimas turėtų kainuoti apie 100 EUR. Lygiai taip pat nelygus vieno notaro ir kito notaro užimtumas, tad sunku pasakyti, ar tektų laukti eilėje (pas notarus, kurie turi apsčiai klientų), ar ne (pas notarus, kurie daug klientų pasigirti negali).

      • Neringa:

        Tai nereikia mano seserims atsisakyti savo priklausančios dalies?

        • Aistė Žemaitienė:

          Dovanojimo sutartis sudaroma tik tarp dovanotojo ir apdovanotojo, tad niekam kitam nieko dėl to pasisakyti/atsisakyti nereikia.

          • Gražina:

            Sveiki,o dovanojant dukrai, turime įrašyti namu suma, o rašant didesne kiek yra verti,ar vėliau ytakos neturės(mokesčiams ar panš.)?

    • Ilona:

      Laba diena, vyro tėvai padovanojo sodybą ,mes esame sutuoktiniai ir turime butą mieste,(butas mano vardu) kurį pardavę planuojame sodybą remontuoti,noriu paklausti ar man kaip žmonai priklausytų dalis nuosavybės tos sodybos jei įvyktų skyrybos ar netekus sutuoktinio. Tėvai jam padovanojo sodybą su tėvų išlaikymų iki jų mirties.Tėtis jo jau miręs,jo mamą mes prižiūrim

  • Neringa:

    Ačiū už atsakyma

  • zydrunas:

    sveiki,pries pusantru metu mire tevas ir visa turta perleidom mamai,dabar mama nori dovanot puse turto(namo dali) man(sunui),ar gali ji dabar dovanot ar turi laukt kazkoki termina kad nereiketu moket mokesciu?aciu

    • Aistė Žemaitienė:

      Kadangi dovanojama sūnui, gyventojų pajamų mokestis netaikomas. Gali dovanoti dabar.

  • Izabelė:

    Laba dieną, prieš metus man padovanojo naudotą kompiuterį, su keliais trūkumais, mes jį truputėlį pataisėme, o dabar dovanotojai nori, kad grąžintume. Kaip man pasielgti?

    • Aistė Žemaitienė:

      Dovanojimo sutartis įdomi tuo, kad yra dvišalė, tai reiškia, kad sudaroma tarp dviejų asmenų-dovanotojo ir apdovanotojo. Ir nutraukta ji gali būti, nesant ypatingų pagrindų, kurių šiuo atveju nematau, bendru sutarimu, tad dovanotojas negali bet kada panorėjęs šios sutarties nutraukt. Todėl jei nenorite, tikrai neprivalote daikto, gauto dovanų, atiduoti.

  • Milda:

    Laba diena. Norejau paklausti, ar mano buves sugyventinis turi teise atgauti man dovanotus daigtus ir drabuzius? Gyvenom apie 5 metus. Turim bendra mazameti vaika, kuriam mano sugyventinis padovanojo plansetini kompiuteri. Yra dovanojes daigtu ir mano tevams. Ar jis turi teise visa tai atsiimti?

  • olga:

    Laba diena,turiu toki klausima,jai mama man dovanoja buta,bet turiu skolos anstoliam,ar jie gali arestot ta dovonota buta?

  • Rasa:

    Norėčiau pasitikslinti: jei sesuo dovanojo asmeniškai broliui 45 000 lt (sutartis netvirtinta notaro), ar brolio žmona turi eisę į tą dovaną (jei taip, ar žmona gali atsisakyti tos dovanos ir ar žmona mokėti mokesčius ir deklaruoti šią dovaną)?

  • Benas:

    Sveiki.manonori padovanoti man buta , bet tame bute yra registruota mano sesuo (negyvena jame tik registruota) ar del to bus kokio problemos ar ji bus automatiskai isregistruota poto kaip tas butas bus mano vardu? gal but galima butu pas jus padaryti dovanojimo sutarti?

    • Aistė Žemaitienė:

      Dovanojimo sutarčiai dėl nekilnojamojo daikto yra būtina notarinė forma, tad ją tvirtins notaras. Galime padėti pakuruoti šį procesą, kad sklandžiai vyktų – palaikome ryšius su notarais, tad galite kreiptis ir tvarkyti ir per mus. Susisiekite aiste.zemaitiene@gmail.com.
      Ne, Jūsų sesuo automatiškai išregistruota nebus.

  • Violeta:

    Sveiki,

    ar mano sutuoktinios gali man padovanoti buta, kuris yra musu bendros nuosavybes dalis.
    Seima ( 2 suage ir vienas vaikas ) gyvena kitame didesniame buste, kuriame ir registruoti.
    Visa seima tokiam sprendimui sutinka
    aciu 🙂
    Violeta P.

  • Ona:

    Sveiki,
    mano tevas pagal paveldejima gavo buta ir po keliu savaiciu padovanojo ji man ar jis turi teise grazinti ji ?

  • Inga:

    Sveiki,

    Mociute man nori padovanoti 14000 euru, tam uztenka paprastos rasytines dovanojimo sutarties. Internete yra daug ivairiu tokios sutarties formu, kaip zinoti kuria issirinkti, kad viskas butu pagal reikalavimus? Ir kaip vyksta si procedura: pasirasom sutarti 2 egzemplioriais ir is mociutes saskaitos pinigai pervedami i mano saskaita? Kaip suprantu jokiu mokesciu moketi nereikes, nes pinigai dovanojami anukei?

    Dekoju uz atsakyma

    • Aistė Žemaitienė:

      Internete pilna visko – tiek tinkamos, tiek ne, kokybės, todėl patartina kreiptis į profesionalų teisininką, kad parengtų sutartį konkrečiam jūsų atvejui. Taip, pasirašyti reiktų 2 egzemplioriais; gyventojų pajamų mokesčio mokėti nereiks, nes pinigus dovanoja senelė.

  • Nijole:

    Laba diena,
    gyvenu santuokoje 30 metu. Turime viena pilnamete dukra. Norime nupirkti jai buta. Koki buda geriau pasirinkti – dovanoti jai pinigus butui, o ji po to pirktu savo vardu ar jai dovanoti jau nupirktą butą? Jei ji istekės – kuriuo atveju jos turtas bus apsaugotas labiau? Ir dar. Vyras turi vaika iš akstesnės santuokos.

    • Aistė Žemaitienė:

      Ištekėjus jos turtas bus apsaugotas labiausiai, jei sudarys ikivedybinę ar povedybinę sutartį, kurioje būtų aiškiai aptarta, kad butas skyrybų atveju liktų jai. Jei spėsite dovanoti butą iki santuokos, butas taip pat bus laikomas jos asmenine nuosavybe. Jei padovanosite pinigus iki vestuvių, o ji paskui butą pirks jau būdama ištekėjusi, butas bus laikomas jungtine sutuoktinių nuosavybe. Iš esmės dovanoti butą ar pinigus didelio skirtumo nėra, svarbu atsižvelgti į tai, ką parašiau prieš tai.

  • Milda:

    Sveiki,
    Dėdė žodiniu sprendimu man padovanojo kai kuriuos buities daiktus, juvelyrinius dirbinius, kuriuos liepė pasiimti po jo mirties, tačiau jo sutuoktinė su vaikais nori atsiimti, ar turi jie tokią teisę ?

  • Lukas:

    Sveiki,

    Draugas padovanojo mobilujį telefona. Ir dabar nori kad jį jam gražinčiau, ar turi tokia teise?

  • Rokis:

    Sveiki,

    Ar galima dovanoti turtą šeimos nariui, jeigu dovanojantysis asmuo yra teisminiame procese? Liaudiškai tariant, nusinulinti turtą, jeigu pralaimėjimo atveju tektų atlyginti žalą?

    Ačiū

    • Dovanoti šiaip nedraudžiama. Tačiau tokį dovanojimą kitas žmogus paskui gali nuginčyti pvz. teigiant, kad dovanojimas netikras ir pan. Čia nuginčijama irgi per teismą.

  • Irena:

    2018.02.28
    Sveiki,Giminaite, mirus mamai, paveldejo gyvenama ir negyvenama turta.Prejus metams laiko, ji nori si visa turta padovanoti tolimesnei giminaitei,kadangi ji yra su negalia,jei sunku su juo tvarkytis.Kokios yra dovanojimo salygos ir kiek vis tai kinuos?
    Aciu.

  • Darius:

    Sveiki, mama ir tetis nori padovanoti po astuonis tukstancius euru(sumoje sesiolika tukst.), ar reikalinga notorine sutartis, ar pakanka paprastos sutarties.
    Aciu

  • Aušra:

    Laba diena, mirė tėtis 2017 m lapkritį ir aš paveldėjau butą. Jei norėčiau jį parduoti dabar, ar reiktų susimokėti kažkokius mokesčius? Ar galima būtų paveldėtą butą padovanoti savo dukrai nesulaukus kažkokių terminų? Ar ji tapusi apdovanotoji gali parduoti butą be kažkokių mokesčių ir terminų?
    Ačiū už atsakymą

  • Jurate:

    laba diena,
    butas yra bendroji su sutuoktiniu nuosavybė. Jei savo buto dalį jis man dovanoja (nepilnamečių vaikų nėra), ar notaras ima mokestį kaip už dovanojimą, ar kaip už santuokos metu įgyto turto padalijimą? Ta prasme, pagal notarų rūmų įkainius, ar 1.9 punktas, ar 5.4 punktas? Ar galima dėl to tiesiog sudaryti povedybinę sutartį? Nes kažkaip keistai išeina, kad abu pirkom butą, mokėjom ir vienas, ir kitas, o dabar antrą kartą reikėtų mokėti procentus, jei pagal 5.4 punktą? Ar čia nuo notarų priklauso?

    • Galėčiau paaiškinti, kaip aš suprantu, deja, daug kartų susidūręs su notarais, supratau vieną dalyką: tvarka pas juos skiriasi, ir kiekvienas dažniausiai įsitikinęs, kad jo tvarka – teisinga ir visuotinė, net jeigu kai kuriais atvejais ji prieštarauja teisės aktams.

      Todėl visais atvejais yra tikslingiausia skambinti pačiam notarui ir klausti. Jei pagal situaciją yra galimybė rinktis kelis notarus – tai apskambinti kuo daugiau notarų, nes kainos gali skirtis kelis kartus, o taip pat skirtis ir biurokratijos lygis (kiek dokumentų teks atnešti ir pan.).

  • Lina:

    Sveiki,vyras pusmetis iki santuokos pasiėmė buto paskolą savo vardu. Santuokoje gyvenam jau 12m turim du vaikus. Paskola dar neišmokėta. Ar išmokėjus paskolą vyras gali butą padovanoti man arba nepilnamečiams vaikams? Ar taikomas kažkoks mokestis? Ir ar jis gali po kažkiek laiko dovanojimą užginčyt ir butą susigrąžint?

  • Jurgita:

    Sveiki kiek laiko maždaug gali užtrukti noriu dukrai padaryti dovanojima buto dekui

  • vidmantas:

    labas

  • ana:

    Laba diena, turiu vaikina ,dragaujam virs metu,bet noriu su juos skirtis, nes jis mane isdave, bet jis man grasina ,kad pasiims viska ka yra man padovanojas : pinigus uz keliones ,drabucius,kvepalus,papuosalus,telefona?! Kada ateina kalba apie skirybas : jis nes bando pakelti ranka pries mane, i gincius itraukia ir mano seima ir grasina ,kad apšmeiš mane visokiomis kalbomis. Ka man daryti? Buvo mintis keiptis i policija ar dar kazkur.

    • Aistė Žemaitienė:

      Jei nusprendėte skirtis, tuomet reikia skirtis. Jei elgesys Jums nepriimtinas, labai abejotina, kad žmogus pats pasikeis ir kardinaliai pakeis savo elgesį, o jei būtų nusikalstamos veikos požymių, tuomet be abejo, kreiptis į policiją.

      • ana:

        Tai kas ieina i nusikalstomos veikos apibrezima : man grasinimas platinti mano nuotraukas? smeiztas? reikalavimas pinigu ir tik tada jis atstos? ar tik fizinia smurtas?

        • Aistė Žemaitienė:

          Ne, ne tik fizinis smurtas. Nusikalstama veika būtų, jei grasintų jus nužudyti ar sutrikdyti sveikatą, jei būtų pakankamo pagrindo manyti, kad tai iš tiesų gali padaryti, taip pat jei jus terorizuotų grasindamas susprogdinti, padegti ar padaryti kitokią pavojingą gyvybei, sveikatai ar turtui veiką, arba sistemingai baugintų naudodamas psichinę prievartą.

          • Olga:

            laba vakara nreciau paklausti ,ar vyras gali perasyti buta ant . zmonos ,dovanota jam buta.dekui i pasta gal galetumete atrasyti.

  • Rimas:

    Sveiki. Močiutė padovanojo man sodybą, namą (aš jos anūkas), kitaip tariant visą savo turtą. Po jos mirties, mano dėdė, jos sūnus grąsina kreiptis į advokatus ir atimti viską iš manęs. Ar jis turi kokią teisę ar galimybių į tai? Viskas buvo sutvarkytą notariškai.

    • Aistė Žemaitienė:

      Turi teisę kreiptis į teismą bet kuris žmogus, kuris mano, kad jo teisės buvo pažeistos, tačiau ar laimės teismą – jau kitas dalykas. Jei viskas tvarkingai ir teisiškai sutvarkyta, tuomet šansų laimėti jam daug būti neturėtų.

  • Vilija:

    Laba diena, tevas man nori padovanoti nama esam trys vaikai brolis ir sese nepretenduoja( gali pasirasyti atsisakymus) ar yra galimybė kad man padovanojus visa nama tevai turėtų teisine kažkokia garantija kad as ju neismesiu is namu ir pan. Ar gali dovanot tik puse ir mes taptume bensrasavininkai ( tai vienintele tevu gyvenamoji vieta)?

    • Aistė Žemaitienė:

      Jei tėvai norėtų dėl to apsidrausti, galima sudaryti rentos sutartį. Pagal Civilinį kodeksą, pagal rentos sutartį viena šalis – rentos mokėtojas (skolininkas) įsipareigoja neatlygintinai arba mainais už kapitalo perdavimą jam nuosavybės teise periodiškai mokėti kitai šaliai – rentos gavėjui sutartyje numatytą pinigų sumą (rentą) arba kitaip išlaikyti rentos gavėją. Tad tokiu atveju formintumėte, kad tėvai jums nuosavybės teise perleidžia namą, tačiau jūs už tai juos įsipareigojate išlaikyti.

  • Daiva:

    Laba diena,

    Iš man aktualaus klausimo išaiškinimo supratau, kad vyras gali dovanoti bendra jungtine nuosavybe priklausančio buto dalį žmonai, tačiau tuo atveju reikalinga povedybinė sutartis. Išnagrinėjus tipinę povedybinės sutarties formą, joje radau punktus dėl turto įgyto prieš santuoką, santuokos metu (abiem priklauso) ir turto, įgyto po sutarties sudarymo. Sakykite, kaip povedybinėje sutartyje reikia įforminti santuokos metu įgytą butą, kad jis priklausytų vienam iš sutuoktinių?

    • Aistė Žemaitienė:

      Reiktų labai aiškiai nurodyti, kad sutuoktiniai aiškiai ir nedviprasmiškai susitaria, jog toks ir toks butas yra laikomas būtent to iš sutuoktinių asmenine nuosavybe.

  • Deimena:

    Sveiki,
    Mano tevas issiskyre su mano mama ir nusipirko buta uz savo pinigus ir po to parsivede drauge i savo buta. Pragyvenes apie 4 metus sugalvojo buta perrasyti ant sugyventines vardo. Praejus metams tevas numire. Ar vaikai gali pretenduoti i buta, kuri tevas pirko gyvendamas vienas ir kuris dabar teisiskai priklauso sugyventinei?

  • Luka:

    Sveiki,
    Su busimu vyru gyvenome nesusituoke apie 5 metus. Keli menesiai iki vestuviu pervedziau jam i saskaita 6000 euru. Ar gali buti, kad ta suma bus apmokestinta 15 proc, nes mes dar nebuvome susituoke?
    Aciu uz atsakyma.

  • Vilma:

    Laba diena, mano vyrui tevai padovanojo pinigu namo pirkimui. Pas notara nepasirasem sutarties. Darydama bankini pavedima, paskirtis parase dovana namo pirkimui. Praejo 18 men. ji nori ,kad tuos pinigus grazintumem. Zada i teisma kreiptis. Ar yra kokia nors tikimybe ,kad priteis grazinti tuos pinigus. Aciu uz atsakyma .

  • Aurelijus:

    Laba diena
    Norime padovanoti butą (įgytas santuokoje) žmonos seseriai (irig susituokusi).
    kaip geriausiai tai padaryti? Kokius mokesčius reiktų sumokėti? Ar kuri nors šalis turėtų mokėti GPM?

    Ačiū

    • Aistė Žemaitienė:

      Dovanojimui būtina notarinė sandorio forma, tad jis atliekamas pas notarą.
      Kadangi žmonos sesuo nėra priskiriama prie giminaičių, kuriems dovanojimas gyventojų pajamų mokesčiu neapmokestinamas, GPM sumokėti reikės.

  • neringa:

    sveiki.tetis man padovanojo savo nama ir po pusmecio mirė. jis pasirodo turėjo kredita ar man dabar reiks jo kredita sumoketi ar ne. del to kad man padovanojo nama dabar pereis jo kreditas man ar ne. nes pensijinio fondo as neimiau jo

    • Aistė Žemaitienė:

      Bet sudarant dovanojimo sutartį jis turėjo gauti kreditoriaus sutikimą tam, tad pasidomėkite, ar taip ir buvo.

  • neringa:

    ačiū už atsakyma iš anksto

  • Giedrius:

    Sveiki, galbūt ne čia pataikiau, nes tai notarinis dalykas, bet neradau kur daugiau užklausti. Yra nekilnojamas turtas ant trijų (mamos, mano ir brolio), mes abu (mamos vaikai) norime dovanoti savo dalis mamai. Ir iškyla klausimas, kokias dovanojamųjų dalių sumas pateikti notarui, jei nežinoma to NT turto rinkos kaina? Bei kaip naudingiausia deklaruoti dovanojamą NT dalies vertę notarui, kad nebūtų pernelyg daug apmokestinta notaro mokesčiai bei GMP?

  • Danguole:

    Sveiki, mama nori man padovanoti namą kuriame gyvename mes abi. Tėtis miręs. Esu girdėjusi, kad jeigu tai mamos vienintelis būstas, ji negali tiesiog padovanoti visko man, turi likti kažkokia dalis ir jai, kaip apsauga, kad ji neliktų be gyvenamosios vietos. Ar tai tiesa?

    • Aistė Žemaitienė:

      Tokiu atveju galite sudaryti rentos sutartį, kurioje būtų numatyta, kad mama name gyvena iki savo mirties, jūs ja rūpinatės, o paskui būstas tenka jums.

  • Sveiki, mama su savo sutuoktiniu (jis man ne tėvas) bendroje jungtinėje nuosavybėje turi namą. Ar gali mama be sutuoktinio sutikimo jai priklausančią namo dalį testamentu palikti man?

  • Tatjana:

    Sveiki teta nori man savo dukterėčiai padovanoti butą, ar reikės mokėti man kazkokius mokesčius VMI?

    • Aistė Žemaitienė:

      Neapmokestinamos dovanos, gautos iš sutuoktinio, tėvų (įtėvių), vaikų (įvaikių), senelių, brolių, seserų, vaikaičių. Jūsų atvejis – tetos dovana dukterėčiai – prie išlygų nepatenka, tad taip, mokėti reiktų. Gal bus naudinga žinoti, kad bendra dovanų vertė per mokestinį laikotarpį, neviršijanti 2500 Eur, neapmokestinama. 2500 Eur viršijanti dovanų vertės dalis apmokestinama 15 arba 20 proc. gyventojų pajamų mokesčiu, priklausomai nuo mokestiniu laikotarpiu gautų pajamų dydžio.

  • Arūnas:

    Laba diena,mama prieš du mėnesius notariškai pagal dovanojimo sudarytą sutartį padovanojo man žemę apie 2,7 ha, ar aš galiu dalį jos parduoti ?

  • Gitana:

    Sveiki mama numirusi paliko buta ji mire pries tris metus. Ta buta noriu padovanoti savo vyrui. Kokie butu mokesciai? Dekoju is anksto.

  • Galina:

    Sveiki,butą padovanojau sūnui prieš jam susituokę,netiketai sunus mirė,ar butas liks zmonai,arba galima panaikinti dovanojimo sutarti ir perrasyti anukui

    • Aistė Žemaitienė:

      Kaip suprantu, butą padovanojote sūnui prieš santuoką, tad tai buvo jo asmeninė nuosavybė. Mirties atveju norint žinoti, kam liks butas, būtina žinoti, ar buvo ir vaikų, ar nebuvo spėjęs sudaryti testamento. Tarkim, jei nebuvo vaikų, taip pat nebuvo testamento, pusė buto tektų žmonai ir pusė – mirusiojo tėvams. Bet, kaip minėjau, atsakymas priklauso nuo aukščiau nurodytų klausimų (gal jau turėjo vaikų? gal žmona laukiasi ir gims ateity nepaisant, kad kūdikio tėvas jau miręs? ar gal jau buvo surašęs testamentą?)

  • Tomas:

    Sveiki mamai noriu persiusti pvz 50000eu ar jai mokesciu nereikes moketi kad tiek gavo ?ar pries siunciant reik notariskai patvirtinti ?aciu is anksto uz atsakyma.

    • Aistė Žemaitienė:

      Tokios sumos dovanojimui, kurią įvardijote, įstatymas jau kelia notarinės formos reikalavimą, tad dovanojimo sutartis turėtų būti patvirtinta pas notarą. Tačiau kadangi bus dovanojama mamai, Gyventojų pajamų mokesčio tokiu atveju mokėti nereiks.

  • Lina:

    Sveiki, mano močiutė savo bute gyvena su savo sūnumi, kuris nėra būsto savininkas, tačiau jame registruotas. Sūnus už butą nemoka, nedirba, jo neprižiūri, girtuokliauja, vedasi į butą svetimus žmones ir žinoma atsisako išsiregistruoti. O be jo sutikimo, mūsų rankos surištos, niekas negali patarti kaip šio „žmogaus” atsikratyti, kuris ne tik, kad nedėkingas, bet ir baigia močiutės sveikatą suėsti. Mūsų valstybė gina būtent šio žmogaus teises… o kaip gi turto savininko teisės?
    Klausimas būtų ar močiutei padovanojus būstą, pradingtų jo registracija? Ar parduodant arba „perleidžiant” turtą, jis yra dovanojamas su visais „tarakonais”? KAIP PATARTUMĖTE TOKIOJE SITUACIJOJE ELGTIS? Ačiū.

  • Jelena:

    Sveiki.prašau pagalbos.su vyru gyvenu jau santuokoj 12metų,turim du vaikus nepilnameciai.vyras neištikimas buvo.yra net įrodymu.turi vyras nama kuri jam padovonojo tevai,nama padovonoj pries metus.sitame name mes su vaikas gyvenam 8m.ar vaikai gali reikalauti is tevo sita nama? Aciu

  • Romas:

    Sveiki.Noreciau paklausti jai brolis padovanos nama man,ar reikės mokėti kokius mokescius.

  • Jolanta:

    Labas noriu mainyti su dukra namą ji siūlo daryti dovanojimas ar negalės po to ji atsiimti to namo.

  • Mantas:

    Norėjau paklausti ar dovanotą nekilnojimą turtą gali areštuoti turint skolų ir pn….

  • Asta:

    Sveiki, noriu padovanoti dirbama zeme geram draugui, kaimynui, jis man dirba zeme, kaip tureciau argumentuoti notarui dovanojima.

    • Aistė Žemaitienė:

      Notaras neturėtų reikalauti pateikti jam tam jokių argumentų.

  • Vaida:

    Su vyru turime bendrą nuosavybę kambarį bendrabutyje ir 24m. dukrą. Gyvename pas jo tėvus. Vyras jau 8 metus nedirba. girtauja. Aptikome , kad paimta paskola,Patarkite, kaip išsaugoti kambarį, kad antstoliai ne atimtų?

  • Svetlana:

    Sūnui padovanojau pusę namo prieš jo santuoką. Po skyrybų su žmoną sūnus mirė, yra nepilnametė dukra. Pagal testamentą jis paliko visą turtą man, bet pagal įstatymą viena ketvirtoji dalis atitenka dukrai. Buvusi marti priėmė palikimą, bet jo neįformina tam, kad neatsirastu prievolė rūpintis turtu. Ar galiu kreiptis į teismą dėl dovanos atsiėmimo.

  • Monika:

    Norėjau paklausti, jeigu mamos sužadėtinis, nori padovanoti tam tikrą žemės dalį man. Kokius mokesčius reiks sumokėti ( kiek % ) ir kam, bei kokius dokumentus reikes sutvarkyti, nes aš neesu giminystes rate.

  • Vaiva:

    Norejau paklausti:vyrui seneliai padovanojo sena nama su dovanojimo sutartimi ir uzufrukto teise.Seneliai panaikins uzufrukta,kad mes su vyru galetume ta nama laikyti bendra jungtine nuosavybe ir ten ir taip niekas nebegyvena.Kokiu budu geriausia tai iteisinti:ar vyras gali padovanoti dali namo ar geriau padaryti povedybine sutarti,kurioje atsispindetu,kad namas laikomas bendra jungtine nuosavybe?Darysime namo rekonstrukcija,bus didele mano asmeniniu lesu investicija.Taip pat,ar seneliai privalo nurodyti kad namas dovanojamas bendron jungtinem nuosavybem?Ar vyras ir taip laisvai gali dali namo padovanoti be seneliu sutikimo?Ar geriau patartumet povedybine sutarti sudaryti?Dekoju uz atsakyma is anksto

  • Miglė:

    Sveiki. Tėtis man nori padovanoti automobilį. Jei daikto vertė nesiekia 14481 eur vertės, sutartį galima pasirašyti laisva forma. Automobilio vertė tiek nesiekia. Ką tai reiškia. Ar reikia būtinai kreiptis į teisininkus, kad sudarytų dovanojimo sutartį. Ar galima patiems ją pasirašyti. Šablonų internete pilna. Ar galima bet kokį išsirinkti? Taip pat ar reikia notaro patvirtinimo?

    • Aistė Žemaitienė:

      Į teisininkus kreiptis nebūtina, tiesiog rekomenduotina.

  • Audronė:

    Laba diena,
    Tėčio sesuo jam padovanojo butą, ar tėtis gali ta gautą butą padovanoti savo dukrai.
    Ačiū

    • Aistė Žemaitienė:

      Taip, tėvas vaikui dovanoti turtą gali.

      • Laba diena,
        Sesuo broliui dovanojo žemės sklypą. Ar gali brolis dovanoti savo sūnui tą sklypą, ar turi praeiti kažkiek laiko, kad nereikės mokėti mokesčių. Ačiū

  • Laba diena su vyru esam issiskyre automobili nusipirko savo vardu dabar nori man padovanoti,as turiu anstolius bet is atlyginimo atskaiciuoja kiekviena men.ar anstolis ne arestuos dovanojama automobili

  • Darius:

    Laba diena isigytas butas buvo dar prieš santuoką mano vardu .Dabar notariškai padovanojau puse buto sutuoktinei . Jei sutuoktinė norėtų skirtis ar aš galėčiau panaikinti buto dovanojimą ?

    • Aistė Žemaitienė:

      Dovanojimo sutartis yra dvišalė sutartis, jai sudaryti reikia abiejų šalių sutikimo – tiek dovanotojo, kad dovanoja, tiek apdovanotojo, kad priima. Tuo atveju, jei dovanojimo sutartis būtų keičiama ar nustatomos kitos sąlygos, dovanojimo sutartis gali būti keičiama tik abiejų šalių sutarimu, tad tai galėtumėte padaryti tik jei sutuoktinė sutiktų.

  • Kaip dovanoti buta dukrai jei yra paemę anstoliai,ar tai įmanoma.aš moku skolas o skolos dukros….Kadangi butas mano dar vardu,iš atlyginimo man skolas išskaičiuoja.Bet kaip bebūtų ši buta visada norėjau jai dovanot.Ji aišku man kas mėnesį gražina anstolio išskaičiavimus.Bet norėtumėm kad tiesiogiai iš jos išskaičiuotu.Ir norėčiau jai atiduoti tai suvisom tom skolom,nes skolos jai priklaiso

  • Nina:

    Sveiki sesuo nori padovanoti butą,bet ji yra susituoksi ir butas yra bendra nuosavybe su vyru, ar reikės sumokėti mokesčius GPM, jei taip tai nuo kokios sumos. Ačiū už atsakymą.

  • Tomas:

    Sveiki, turiu klausyma, paemem buto paskola pries 2 metus paeme ant mamos ir paskola mokame patys, pravesdami pinigus, ar gali buto savininkas perrasyti buta man, kol paskola neismoketa, ar galumme registruoti kaip dovana?

  • Daiva:

    Sveiki .Ar gali mano pilnamete dukra , be mano sutikimo, padovanoti 1/4 savo buto dali, savo tevui – buvusiam mano sutuoktiniui.Kaip tai imanoma? Svetimas zmogus tures 1/3 mano buto dalies?
    Aciu

  • Inga:

    Sveiki. Su vyru esame susituokę 16m. Jau buvome susituokę ir vyrui, jo mama, padovanojo pusę namo. Turime du vaikus. Ar skyrybų metu, būtų dalinamas tas dovanotas turtas? (povedybinės sutarties neturime)

    • Aistė Žemaitienė:

      Reiktų žiūrėti kas buvo nurodyta dovanojimo sutartyje, ar buvo nurodyta, kad dovanojama išskirtinai asmeninėn nuosavybėn.

  • laima:

    Sveiki. Prieš 9 metus paveldėjau 1/2 tėvų buto. Dabar savo dalį ,noriu dovanoti sūnui. Ar reikalingas bendrasavininko sutikimas?. Kokius mokesčius reiks mokėti? Dėkoju

  • Deimante:

    Sveiki,
    Ar galima sutvarkyti buto dovanojimo sutarti, kai gaunantysis dovana gyvena ne Lietuvoje. Ar butinai pasirasant tokia sutarti turi dalyvauti abi salys ir notaras? Pvz mama lietuvoje dovanoja buta sunui, kuris gyvena uzsienyje ir artimiausiu metu neturi galimybes grizti. Ar galima dokumentus tvarkyti nuotoliniu budu?
    Is anksto dekoju uz atsakyma

  • Sveiki,Mano tevai nori daryti dovanojima po mirties,kaip dukrai,sakykite jai turiu anstoliams skolų,ar anstoliai galės atimti dovanota butą?esu girdejusi,jog seniau dovanoto tirto,negali anstoliai perduoti į varžytines,tačiau gal galite plačiau apie tai pasakyti?Iš anksto dėkoju.

  • Oleg:

    Sveiki sesei noriu persiusti 10000eu ar jai mokesciu nereikes moketi kad tiek gavo ?ar pries siunciant reik notariskai patvirtinti ? Kokia maksimalia suma galiu persiust be notaro ir be mokesciu. Aciu is anksto uz atsakyma.

Dėl didelio klausimų šia tema skaičiaus nebėra galimybės atsakinėti į naujus klausimus komentaruose.

PAŽIŪRĖKITE: galbūt situacija, panaši į Jūsų, jau paaiškinta ankstesniuose komentaruose, bet turėkite omeny, kad įstatymai keičiasi.

Jums visada galime suteikti *mokamą* asmeninę konsultaciją el. paštu. Advokatės el. pašto adresas: aiste.zemaitiene@gmail.com.

Facebook