Ką daryti gavus ieškinį

Jei gavote ieškinį, reiškia, kad greičiausiai jums reikės dalyvauti teisme. Pažiūrėkite ieškinio viršuje, kaip esate vadinamas jūs – jeigu esate “Atsakovas”, reiškia, kad į teismą padavė būtent jus.

Ieškinys – tai reikalavimas. Jame surašyta, ko nori ieškinį surašęs žmogus (pvz. kad grąžintumėte skolą), bei argumentai, kodėl teismas turėtų liepti jums elgtis taip, kaip jis pageidauja.

Visų pirma: gerai įsiskaitykite į ieškinį

Net jei būtent jus padavė į teismą, nesijaudinkite. Kad gavote ieškinį ir esate atsakovas, dar nereiškia, kad teismą pralošite. Daug kas dar priklauso nuo jūsų.

Perskaitykite ieškinį. Visų pirma, pagalvokite, ar ieškinyje nėra melo, o jeigu yra – kaip įrodysite, kad tai – melas? Gal melo nėra, bet ieškinyje parašyta ne viskas, kas svarbu toje situacijoje?

Ieškinyje greičiausiai bus paminėta, kokiais įstatymais ir tų įstatymų straipsniais remdamasis jus į teismą padavęs žmogus grindžia savo nuomonę. Susiraskite internete tuos įstatymus ir straipsnius, gerai įsiskaitytike. Pagalvokite, kas teisus pagal įstatymus ir kiek.

Galite kreiptis į advokatą, kad situaciją įvertintų jis. Mat įstatymai ne visada parašyti aiškiai, be to, būna, kad juos teismai taiko kitaip, nei pasirodytų perskaičius.

Svarbiausias sprendimas: teistis, tartis ar pasiduoti?

Išanalizavę ieškinį nutarkite, ką daryti toliau.

Jeigu tikrai esate neteisus, gali vertėti “pasiduoti” – tai yra, ieškinį pripažinti. Tokiu atveju sutaupysite: nors ir privalėsite įvykdyti, kas iš jūsų reikalaujama ieškinyje, tačiau neteks tiek mokėti advokatams bei kitų bylinėjimosi išlaidų.

Jeigu esate iš dalies teisus, galite “pasiduoti” iš dalies – tai yra, sutikti su kažkuriais reikalavimais, bet teistis dėl likusių.

Taip pat jeigu esate teisus iš dalies galite pamėginti susitarti gražiuoju su padavusiuoju jus į teismą, kad įvykdysite dalį jo ieškinio reikalavimų, o kitų jis atsisakys. Tai vadinama Taikos sutartimi. Nuo paprastos sutarties ji skirsiasi tuo, kad jeigu ji nebus vykdoma, kreiptis į teismą iš naujo nebereikės: bus galima eiti tiesiai pas antstolį.

Jeigu esate visiškai teisus (ieškinys nepagrįstas) – galite teistis dėl visų reikalavimų.

Jeigu ne tik, kad jūs esate visiškai teisus pats, bet ieškovas yra jums “prisidirbęs” (elgęsis jūsų atžvilgiu neteisėtai toje situacijoje), tuomet galite surašyti priešieškinį – pareikalauti ko nors iš ieškovo, kaip kad jis reikalauja iš jūsų.

Tarkime, iš jūsų ieškinyje reikalauja, kad grąžintumėte 1000 eurų skolą. Jūsų veiksmai turėtų priklausyti nuo to, kokia yra tikroji situacija:
1.Jei tikrai esate skolingas 1000 eurų ir turite grąžinti – logiška pasiduoti (sutikti su ieškiniu ir grąžinti skolą).
2.Jeigu esate skolingas 500 eurų – geriausia pasiduoti dėl 500 eurų, o teistis dėl likusių (arba susitarti, kad grąžinsite 500 eurų, o likusių nebereikalaus)
3.Jeigu esate skolingas 1000 eurų, bet tuo metu neturite pinigų grąžinimui – galite pasiūlyti Taikos sutartį, kad skolą grąžinsite dalimis.
4.Jeigu iš tikro nesate skolingas – geriausia teistis dėl visų reikalavimų.
5.Jeigu ne tik, kad jūs nesate skolingas, bet dar ir jums anas žmogus yra skolingas 200 eurų – geriausia ne tik tiesiog teistis, bet ir duoti priešieškinį reikalaujant tų 200 eurų.

Be abejo, realybėje situacijos dažniausiai nebūna tokios paprastos, įstatymai numato daug išimčių. Todėl tam, kad įvertintų, kas ir kiek teisus, žmonės neretai kreipiasi į advokatus. Kada verta samdyti advokatą, svarstome šiame straipsnyje. Jei advokatą nutarsite samdyti, geriausiai tai padaryti kuo anksčiau, kol byla dar nepradėta nagrinėti.

Jeigu nuspręsite teistis

Jeigu nuspręsite teistis, jums reikės parašyti atsiliepimą į ieškinį ir išsiųsti į teismą (bei, jei taip nuspręsite, priešieškinį). Atsiliepime parašyti:
a)Jeigu ieškinyje rašomas melas – parašykite, kas meluojama bei kaip įrodysite, kad meluojama.
b)Jeigu ieškinyje rašoma ne visa tiesa – parašykite, kas nutylima.
b)Jeigu ieškinyje vadovaujmasi ne tais įstatymais, arba kai kurie įstatymai “pamiršti”, ne taip perskaityti – paaiškinti, kodėl taip manote, ir įstatymus paaiškinti teisingai. Šitą geriausiai gali padaryti advokatas.

Nors dažnai įsivaizduojama, kad teismas – tai posėdžiai salėje, iš tikro taip nėra. Šis susirašinėjimas dokumentais (ieškinys, atsiliepimas) – ne mažiau svarbus, nes teisėjai atsižvelgs ir į juos.

Galiausiai visgi greičiausiai gausite šaukimą į posėdį. Čia rašoma, kas vyksta teisme civilinėse bylose – iš esmės, jūs ir ieškovas įrodinėsite savo tiesą žodžiais, o teisėjas klausysis, šen bei ten ko nors paklausdamas.

Tokie posėdžiai gali būti keli. Galiausiai teisėjai priims sprendimą. Jį dar bus galima skųsti aukštesnei instancijai – kitiems, svarbesniems teisėjams. Kai skundai baigsis (arba bus nebeįmanoma skųsti), sprendimas įsigalios.

Sprendimas gali būti “tenkinti ieškinį”, “tenkinti ieškinį iš dalies”, “atmesti ieškinį”: tai yra, arba lieps jums daryti tai, ko ieškovas reikalauja, arba nelieps, arba lieps daryti dalį to. Jei parašėte priešieškinį, teismas taip pat nuspręs ir ar tenkinti jį (ar liepti ieškovui daryti tai, ko jūs iš jo reikalaujate).

Jeigu sprendimas bus jums nepalankus ir jūs jo nevykdysite, jį priverstinai galės įvykdyti antstolis.

Augustinas Žemaitis

Atstovaujame atsakovams

El. paštas: augustinas.zemaitis@gmail.com

Pasisakymų: 2 to “Ką daryti gavus ieškinį”

 • jolita:

  Sveiki,
  ar dėl visų taikos sutarčių galima tiesiai kreiptis į antstolį?
  Iš patirties, išlaikymo priteisimo byloje- kuri pasibaigė taikos sutartimi, nevykdant įsipareigojimų, turėjau kreiptis į teismą, kad išduotų vykdomąjį raštą.

  • Aistė Žemaitienė:

   Įprasta situacija, kad dėl taikos sutarties nevykdymo kreipiamasi į teismą, kad šis išduotų vykdomąjį raštą, o šis jau nešamas antstoliui.

Pasisakykite (pasisakymas gali pasirodyti ne iš karto)

Facebook