Ką daryti, kai kaimynas užima žemę

Lietuvoje dažna situacija, kad kaimynas neteisėtai naudoja daugiau žemės, nei jam priklauso – t.y. “atima” ar kitaip savo tikslais išnaudoja ir dalį kaimyninių sklypų žemės. Ką reikia daryti ir žinoti, jeigu taip kaimynas užėmė jūsų žemę?

Pradėti geriausia nuo mėginimo susitarti

Pirmiausia, su kaimynu verta pamėginti susitarti geruoju. Jei pavyks būtina pasirašyti sutartį (kitaip kaimynas galės sakyti, kad nieko nesitarė). Be to, susitarimą dar dažniausiai teks ir vienu ar kitu būdu įforminti valstybės institucijose (priklausomai nuo to, ką susitarėte).

Tartis galima dėl, pavyzdžiui, tokių dalykų (vieno ar visų kartu):
*Kad kaimynas jums perduotų dalį savo sklypo ir/arba jūs jam savo.
*Kad kaimynas įgytų teisę naudotis jūsų sklypo dalimi arba jūs įgytumėte teisę naudotis kaimyno sklypo dalimi (tai vadinama servitutu).
*Kad kaimynas jums sumokėtų ir/arba jūs jam sumokėtumėte.
*Kad kaimynas jums mokėtų periodiškai (pvz. išsinuomavęs dalį sklypo) arba jūs jam mokėtumėte periodiškai.

Galutinai sprendžia teismas

Nepavykus susitarti, galite kaimyną skųsti. Tarkime, Nacionalinė žemės tarnyba gali jam skirti baudą.

Taip pat įmanoma mėginti situaciją spręsti pačiam – pavyzdžiui, perkelti tvorą, jei kaimynas ją pastatė ne vietoje. Tačiau čia yra pavojus, kad jums pačiam skirs baudą už savavaldžiavimą (ypač jei kaimynas žemę užėmęs jau seniai ir jūs ilgai nieko nedarėte). “Savavaldžiavimas” – tai “pasiėmimas to kas priklauso” neinant teisiniu keliu (taip elgtis Lietuvoje dažniausiai negalima).

Taigi, galutinai ir neabejotinai teisėtai jūsų ginčą išspręsti galės tik teismas.

Tiesa, padavimas į teismą netrukdo tartis ir toliau – priešingai, jau pradėjus teistis pasirašoma ir teisėjo patvirtinta “taikos sutartis” yra tik tvirtesnė.

Prieš skundžiantis institucijoms būtina pasiruošti – surinkti informacijos apie savo ir kaimyno sklypus, kaimyno daromus pažeidimus, nepavykusius mėginimus su juo tartis. Reikės planų, nuotraukų, kitų dokumentų. Visa tai gali padėti surinkti, skundą ar ieškinį parašyti ir advokatas.

Pagrindiniai reikalavimai, kuriuos jūs ir kaimynas galite reikšti teisme:
*Uždrausti naudotis svetimu sklypu.
*Nustatyti tikslią ribą tarp sklypų (kai ji neaiški / ginčijama). Sklypų plotas šiuo atveju turi išlikti toks pats.
*Kompensuoti už svetimo sklypo naudojimą (pvz. padarytą žalą).
*Leisti tam tikru būdu naudotis svetimu sklypu ar jo dalimi (t.y. nustatyti servitutą).

Atkreiptinas dėmesį, kad, pavyzdžiui, jums pareiškus reikalavimą uždrausti neteisėtai naudotis jūsų sklypu, kaimynas gali reikšti reikalavimą (priešieškinį) leisti jam tam tikru būdu naudotis jūsų sklypu (t.y. nustatyti servitutą). Galutinį žodį taria teismas.

Kuo remdamasis sprendžia teismas

Visų pirma, nuosavybė Lietuvoje yra labai saugoma ir naudotis svetimais sklypais negalima, išskyrus kai kurias įstatymo numatytas išimtis (tarkime, negalima uždrausti per privačią žemę prieiti prie didesnių ežerų).

Jeigu kaimyno elgesys į nustatytas išimtis nepatenka, tuomet teismas jam privalo uždrausti naudotis jūsų sklypu.

Viena dažniau pasitaikančių išimčių: atvejai, kai į kaimyno sklypą negalima patekti kitaip, kaip tik per aplinkinius sklypus (t.y. kaimyno sklypas iš visų pusių apsuptas sklypų ar vandens telkinių ir nėra šalia kelio). Tokiu atveju teismas ir turėtų nustatyti servitutą, leidžiantį kaimynui į savo sklypą važiuoti per svetimą (pvz. jūsų) žemę. Tačiau jeigu kaimynas pats padarė, kad negalėtų patekti į savo sklypą (pvz. užtvėrė kelią), tai teismas jam servituto nesuteiks.

Ribą tarp sklypų teismas nustato (kartais tai labiau primena ribos pakeitimą) tik tuomet, jeigu

a)To reikalaujama, ir
b)Esama riba neaiški (pavyzdžiui, skirtinguose dokumentuose nurodyta skirtingai)

Augustinas Žemaitis

Atstovaujame ginčuose su kaimynais

El. paštas: augustinas.zemaitis@gmail.com

Pasisakymų: 12 to “Ką daryti, kai kaimynas užima žemę”

 • Lore:

  Dažnoje naujesnėje gyvenvietėje okios problemos egzistuoja dėl sklypų ribų.

 • Aura:

  Laba diena, Norėjau pasidomėti, kokia atsakomybė gresia kaimynui, jei jis savavališkai riboženklį laikas nuo laiko po kelis centimetrus perkelia link musu. Toje vietoje pastovių statinių, kurie galetų pasitarnauti kaip atskaitos taškai nėra. Riboženklį perkelinėja po truputį, duoda laiko apsiprasti. Pastebėjom tik todėl, kad viena kartą pamiršo užgrėbstyt ištraukto riboženklio duobelę. To karto turime foto. Riboženklis patraukiamas apie 5-7 cm. Žinau, kad už riboženklio sugadinima yra baudžiama, o kokia ir pagal kokį straipsnį atsakomybė gresia, jei riboženklis perkeliamas jo nesugadinant. Reikia pabrėžti, jog šio keliaujančio riboženklio koordinatės yra nustatytos teismo, patvirtintos apygardos teismo ir LAT nepriimto skundo nagrineti. aciu

  • IŠ ADMINISTRACINIŲ NUSIŽENGIMŲ KODEKSO:
   112 straipsnis. Riboženklių sunaikinimas arba sugadinimas
   užtraukia baudą nuo septyniasdešimt iki vieno šimto keturiasdešimt eurų.

   IŠ BAUDŽIAMOJO KODEKSO:
   298 straipsnis. Neteisėtas žemėnaudos riboženklio pakeitimas
   Tas, kas neteisėtai pašalino, nukėlė, perdarė ar pastatė žemėnaudos riboženklį, geodezinį, geologinį ar geofizinį ženklą, padarė baudžiamąjį nusižengimą ir baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba areštu.

 • Rūta:

  Laba diena. Esame 5 bendrasavininkai. Visiems priklauso po gabalėlį žemės. Tačiau vieną kaimynė sumanė kad ji gali važiuoti parsivežti malkas iki pat savo malkinės nors visi pilames y viena vieta ir nesiojames. Yra ir jos pravazevimas bet tolėliau neštis koki 10 metrų iki vietos. Žemė nėra padalinta teisiškai. Bet mes mokame žemės nuomos mokesti. Negana to kad taip daro dar ir rauna pasodintas geles ir medelius Kaip elgtis? Ačiū

 • Nerijus:

  Užsėjo pasėliais namų valdos žemę. Apie 1 ha. Kur kreiptis kad išsiaiškiti kas tai padarė (kadangi aplink kaimynų arti nėra, o pats ten negyvenu) ir ar galima išsireikalauti kompensaciją už patirtus nuostolius.

  • Aistė Žemaitienė:

   Galite rašyti pareiškimą policijai dėl savavaldžiavimo, tačiau galimas daiktas, kad jiems sunku bus atlikti ikiteisminį tyrimą, nes sunku bus rasti kaltininką. Radus kaltininką galima kompesnsacija už patirtus nuostolius.

 • Violeta:

  Kaimynas issikviete geodezininkus,kad suzymetu sklypo ribas.Musu tuo metu nebuvo namuose.Dalis ribozenkliu pastatyta musu sklypo puseje,Musu ir kaimyno sklypai atitverti tvora.Tai vienintelis budas patekti i musu sklypa buvo,atlenkiant tvora.Ar goedezininkas nepazeide musu privatumo?Kaip be musu sutikimo galejo jis vaikscioti po musu sklypa.

  • Aistė Žemaitienė:

   Geriausia būtų buvę, jei būtų susisiekęs ir informavęs, kad matuos ribas.

 • Enrika:

  Sveiki,norėčiau paklausti Jusu ka reikia daryti kai kaimynai uzsigrobe valdiška zeme?Uzsitveria tvora,laiko kiaulias,vištas ir t.t?

  • Aistė Žemaitienė:

   Informuoti juos, kad tai daro legaliai, o jei nenutraukia veiksmų – kreiptis į teismą su reikalavimu pašalinti pažeidimą.

 • Edita:

  Sveiki, mūsų išvažiavimas yra labai arti kaimyno tvoros, jei vaziuojam su didesne mašina truputį užvažiuojam ant valdiškos žole apsėtos teritorijos, kuri yra už kaimyo tvoros. Tai jis įkalė kuolą( atseit riboženklį) ir mes negalim išsisukt.Ar gali jis taip elgtis, nors ir prižiuri jis tą valdiška žaliają atkarpą?

 • Vilmantas:

  Sveiki. Turiu bėdą su kaimynais: 15 metų gyvename sodų bendrijoje už Klaipėdos. Susidėvėjus tvorai nutarėmė ją pakeisti. Siekiant išssiaiškinti tikslias sklypo ribas pasamdėme geodezistus atlikti geodeziniams matavimams. Nustatyta tvarka geodezistai tam tikrą dieną sukvietė kaimynus. Po geodezinių matavimų paaiškėjo, kad mūsų sklypas padidėja pusmetriu į kaimynų pusę. Sukalami riboženkliai, kurie parodo tikslią sklypo ribą. Aiškų, kad kaimynai nesutinka. Praėjus porai dienų kaimynai į seniau buvusios tvoros vietą pradeda statyti kitą tvorą…ibetonuoti stulpai, tveriamas tinklas, nors riboženklis yra už beveik pusmetrio. Kaip elgtis šiuo atveju? Ar galėsiu pats tą jų tvorą nugriauti, kai gausiu patvirtintą geodeziniais matavimais suformuotą sklypo planą? Ar geriau kažur kreiptis dėl tvoros perkėlimo?

Pasisakykite (pasisakymas gali pasirodyti ne iš karto)

Facebook