Ką reikia žinoti nuomojantis butą – teisinė pusė

Keli procentai visų Lietuvos žmonių gyvena nuomotuose butuose: studentai, laikinai į kitą miestą išvykusieji. Kaip išvengti dažnų problemų, ar pasirašyti sutartį ir ką ten rašyti? Įstatymas nuomininką gina kaip silpnesnę šalį, todėl būti nuomininku, jei išmanai įstatymus, paprasčiau nei buto šeimininku.

Kaip apsisaugoti nuo “išprašymo”?

Ginčai su nuomotoju

Jeigu susitariama dėl to, kada sutartis baigsis (pvz. “Nuoma vieneriems metams”), tai privaloma sutartį surašyti raštu. Tačiau jei dėl trukmės nesitariama ir nesinuomojama iš įmonės ar valstybės, galima susitarti ir žodžiu (nieko nepasirašant). Tokiu atveju tiek nuomotojas susitarimą galės nutraukti bet kada įspėjęs prieš 6 mėnesius.

Pasitaiko, kad nuomotojai nenori pasirašyti net ir konkrečiam laikui sudaromos sutarties, nes slepia mokesčius. Tokį butą nuomodamasis nuomininkas rizikuoja, kad gali būti bet kada “išprašytas”. Gali atsitikti net taip, kad nuomotojas išvis neigs, kad buvo išnuomojęs butą – todėl apsisaugojimui verta turėti pasirašytą nuomos sutartį (net jei nesitariate dėl sutarties pabaigos laiko ir pasirašymas nebūtinas).

Visgi net ir pasirašius sutartį galimas atvejis, kada galite būti “prieš laiką išprašytas”: jeigu nuomotojas parduos/padovanos kam nors butą. Tokiu atveju galėtumėte nebent reikalauti nuomotojo atlyginti nuostolius. Visgi yra vienas būdas apsidrausti: galite registruoti nuomos sutartį Nekilnojamojo turto registre – tada net ir naujasis buto šeimininkas privalės jums toliau nuomoti butą. Tačiau sutarties registravimas kainuoja (iki 150 Lt); kadangi jis reikalingas tik nuomininkui, greičiausiai nuomininkui ir teks jį mokėti.

Kas turi būti parašyta sutartyje?

Nuomos sutartyje turi būti nurodyti bent šie dalykai: adresas, kambarių/patalpų skaičius, plotas, inžinerinė/techninė įranga, naudojimosi bendro naudojimo patalpomis sąlygos, nuomos mokestis ir mokėjimo terminai, atsiskaitymų už komunalines paslaugas tvarka. Taip pat pasirašant sutartį perduodama bendrijos įstatų kopija.

Kai kurių dalykų sutartyje nurodyti neprivaloma, o jei jie bus nenurodyti, bus privalu vadovautis įstatymų “rekomendacijomis”, pvz. jei sutartyje nenumatyta iki kelintos dienos reikia sumokėti nuompinigius, tai privalu padaryti iki 20 kiekvieno mėnesio dienos.

Dėl ko negalima tartis nuomojant butą?

Laikoma, kad nuomininkas yra silpnesnė nuomos sutarties šalis, todėl draudžiama sutartyje įrašyti tam tikras nuomininkui nenaudingas sąlygas:

a)Atsakomybę be kaltės (pvz. kad nuomininkas atsakys, jei butas sudegs, nors gaisras kiltų nuo kaimynų) arba didesnę atsakomybę nei realūs nuostoliai (pvz. kad sugadinęs tualetą nuomininkas ne tik sumokės už remontą, bet dar ir 500 Lt baudą nuomotojui).
b)Nuomotojo vienašališką sąlygų keitimą (pvz. nuomotojo teisę bet kada bet kokiu dydžiu pakelti nuomos mokestį), taip pat vienašališką sprendimą, kad patalpa tinkama gyventi (jei po, pvz., gaisro, iškiltų abejonė tuo).
c)Keisti nuomininko teises pagal jo šeimos narių skaičių, jei butas nėra per mažas (pvz. nustatyti, kad sutartis nutrūks, jei nuomininkas ves ar susilauks vaikų).
d)Riboti nuomininko teisę rinktis iš ko pirkti daiktus/paslaugas (pvz. nurodyti, kad nuomininkas gali statyti tik baldus iš IKEA).
e)Reikalauti iš nuomininko sumokėti mokestį už visą laiką, jei vėluoja sumokėti bent truputį.

Taip pat atskira nuomos sutartimi negalima išnuomoti pereinamojo kambario ar negyvenamo kambario (tualeto, sandėliuko, virtuvės). Tai nuomojama tik kartu su kitomis patalpomis. Tačiau vieną kambarį bute išnuomoti galima.

Atsakomybė

Nuomodamasis butą nuomininkas (ir jo šeimos nariai) atsako už tai, dėl ko yra pats kaltas (arba kalti jo įsileisti žmonės), bet neatsako už žalą iš kitur (pvz. kaimynų).

Kas gali gyventi išnuomotamame bute/name?

Be savęs ir savo šeimos narių (dėl kurių sutarta) nuomininkas gali pakviesti kitų laikinų gyventojų (pvz. draugą), bet tik su nuomotojo sutikimu. Nuomininkas gali išsinuomotas patalpas kam nors pernuomoti – bet irgi tik su nuomotojo sutikimu.

Pasibaigus nuomos sutarčiai, baigiasi ir visų kitų nuomininko įleistų žmonių teisė ten gyventi.

Sutarčiai pasibaigus

Jeigu nuomojantis buvo tartasi iki kada nuomojama (terminuota sutartis), tai atėjus tam laikui sutartis ir baigiasi, jei nuomotojas ar nuomininkas to nori. Jei niekas neišreiškia tokio noro, sutartis lieka galioti tarsi būtų sudaryta nesitariant dėl pabaigos laiko. Pasibaigus terminui gali pasikeisti ir sąlygos. Tačiau nuomotojas privalo naujas sąlygas visų pirma siūlyti esamam nuomininkui ir tik jeigu šis atsisako pratęsti sutartį gali nuomoti kam nors kitam.

Jeigu dėl pabaigos laiko nesitarta (neterminuota sutartis), sutartis baigiasi po to, kai nuomotojas parašo nuomininkui pranešimą apie nutraukimą. Tačiau toks pranešimas privalo būti parašytas ne vėliau kaip 6 mėnesiai iki nutraukimo dienos.

Nuomininkas visada (nesvarbu, tartasi ar ne dėl pabaigos laiko) gali nutraukti sutartį parašęs pranešimą nuomotojui prieš 1 mėnesį. Apsigalvojęs šį pranešimą gali atšaukti, bet jei nuomotojas jau bus susitaręs išnuomoti butą kam nors kitam, atšaukimas negalios.

Nuomotojui sutartį nutraukti anksčiau numatyto pabaigos laiko sunkiau: jis tai gali padaryti tik jei nuomininkas nemoka 3 mėnesius už nuomą, nemoka už komunalines paslaugas, gadina butą, naudoja jį ne pagal paskirtį.

Nuomininkas privalo grąžinti patalpas tokias, kokias gavo.

Jei kažką pablogino (pvz. apdaužė sienas), nuomininkas turi pataisyti arba atlyginti žalą.

Jei kažką pagerino, nuomininkas gali pagerinimus pasiimti sau, bet tik jeigu juos įmanoma pasiimti nieko nesugadinant; kitu atveju pagerinimai atitenka nuomotojui. Pvz. jei nuomininkas pakabino naują šviestuvą, gali jį nusiimti ir išsivežti (ir vėl užkabinti seną šviestuvą), bet jei uždažė atsilupusią sieną tai, aišku, dažų neatsiims. Tačiau jeigu pagerinimai daryti su nuomotojo sutikimu, tuomet nuomininkas gali prašyti už juos atlyginti.

Pasisakymų: 150 to “Ką reikia žinoti nuomojantis butą – teisinė pusė”

  • Nebuvau girdėjusi apie 6 mėn. taisyklę, kuri galioja ir be sutarties pasirašymo. Tik didžiausia bėda, kad nuomojantis butą tai nėra įregistruojama legaliai. Šia problema reikėtų užsiimti, nes nuomos verslas klesti ir susidaro panaši situacija kaip turguose be kasos aparatų.

  • Paulina:

    o kur kreiptis kai nuomoninkas reikalauja daugiau pinigu nei reikia moketi, o jei nemoki atjunge sildyma ir elektra. o nuomoja nelegaliai

    • Galima kreiptis į teismą. Tiesa, kadangi, kaip suprantu, nėra pasirašyta nuomos sutartis, įrodinėti, kad buvo sutarta kažkokia kaina, teisme bus sunku – nuomotojas galbūt sakys, kad jūs žodžiu susitarėte, kad jis kainą gali pakelti ar pan.

      Taip pat, jei užsiima nelegalia veikla galima informuoti atitinkamas tarnybas: tarkime, jei nemoka mokesčių – mokesčių inspekciją. Nuomotojas šiuo atveju gali būti nubaustas ir priverstas susimokėti mokesčius, tačiau nuomos kainos mokesčių inspekcija nesumažins.

  • oksana:

    sveiki,
    nuomuojame buta ,turime nuomos sutarti 1 metams,dar liko iki geguzes men kazkur,atsikrausteme vasara ,kaip ir viskas buvo gerai ,priartejus ziemos menesiams (ir euro ivedimas dar buvo pakelta nuoma,(nors sutartyje nuoa metus turi buti negincijama ir turi islikti ta pati visus metus)) ,pradejo rasoti langai,begti per palanges,ir puti tikraja sio zodzio prasme sienos ir lubos,(seimininke minejo kad buvo stogas keistas pries keleta metu)buvo perspeta seimininke ,bet po dvieju menesiu prasymo kad atvyktu ji apziureti buto ,ji net nesiruosia atvykti pas mus,mes gyvename su mazu vaiku jau du menesius su pelesio kvapu,ir sienomis aptrauktomis pelesiu,o seimininke vis issisukineja,ka daryti ?kur butu galima kreiptis?

    • Aistė Žemaitienė:

      Neskaičius jūsų su nuomotoja sudarytos nuomos sutarties komentuoti galiu tik remdamasi Civilinio kodekso normomis, tad atkreipsiu dėmesį, jog nuomos sutartyje gali būti numatyta kitaip, visų pirma reiktų skaityti ją.
      Remiantis Civiliniu kodeksu, gyvenamosios patalpos nuomotojas privalo perduoti nuomininkui tinkamą gyventi patalpą, o tinkama ji laikoma tik tada, jei gyvenimas joje nekelia grėsmės nuomininko ar jo šeimos narių sveikatai, saugumui. Visų pirma, ką reiktų padaryti, tai informuoti nuomotoją raštu apie tai, kokius būsto trūkumus matote. Antraip vėliau kilus ginčui jums bus labai sunku įrodyti, kad nuomotoją apie tokią buto būklę perspėjote.
      Antra, jei nuomotojas išnuomojo daiktą su trūkumais, jūs galite pasirinktinai (be abejo, prieš tai, kaip minėjau, raštu jį apie tuos trūkumus informavus) arba prašyti, kad nuomotojas buto trūkumus neatlygintinai pašalintų, arba atitinkamai sumažintų nuomos mokestį, arba atlyginti jums jūsų dėl būsto tvarkymo turėtas išlaidas, arba išskaičiuoti iš nuomos mokesčio būsto tvarkymo išlaidas (tačiau apie tai, kad taip darysite, privalote informuoti nuomotoją iš anksto). Kraštutiniu atveju galima net reikalauti nutraukti nuomos sutartį prieš terminą, tačiau vėlgi, reiktų atidžiai pasiskaityti sutartį, kaip galima nutraukti sutartį tokiu atveju.

  • Stanislava:

    Laba diena,
    noreciau paklausti,mes nuomojames buta,mano supratimu nuomininkas turetu moketi uz komunalinius,uz tuos kuriais naudojasi,kaip pvz.,elektra,dujos,karstas ir saltas vanduo.O yra dar ir kitos paslaugos i kurias ieina administravimo mokestis ,tech.prieziura pastato,prietaisu,lifto ir t.t.Ar nuomininkas privalo moketi ir uz sias paslaugas.Ir ar teisingai elgiasi nuomotojas imdamas avansa 1 men dydzio nuoma,kuria jis isipareigoja grazinti pasibaigus nuomos sutarciai po metu.?Busiu dekinga uz atsakyma.
    Pagarbiai,
    Stanislava

    • Laba diena,

      Kas turi mokėti už komunalines paslaugas (įskaitant administravimo, lifto mokesčius ir pan.) priklauso nuo to, kaip susitarta nuomojantis butą.

      Jei sutarta, kad jūsų įvardytas išlaidas mokės nuomininkas – taip, jis jas ir turi mokėti papildomai prie nuomos mokesčio. Jei sutarta, kad jūsų įvardytas išlaidas mokės nuomotojas – tuomet jas ir turi mokėti nuomotojas.

      Dėl avanso taip pat yra taip, kaip sutarėte.

      Tačiau jeigu buvo sutarta kitaip, tai nuomotojas negali vienašališkai nei iš šio, nei iš to pakeisti sąlygų.

      • Laba diena, aš nuomoju buta ir noriu sužinoti, (pvz.moku už vandenį, dujas, elektra ir nuoma).ar turi nuomininkas reikalauti , kad jam mokėti už namo gerinimo paslaugas?Kiek suprantu sutartyje turėtų būti viskas aiškiai išdėstyta už ką turi mokėti nuomininkas , o už ką ne. Nes įrašius žodį kitus mokwesčius, tai ir reikalaus iš jo bet kiek. AČIŪ

        • Aistė Žemaitienė:

          Civilinis kodeksas numato, kad Nuomotojas privalo užtikrinti daugiabučio namo bendro turto ir komunalinių paslaugų teikimo įrangos, esančios name, remontą. Tad Nuomotojas yra už tai atsakingas. Nuomos sutartyje Nuomininkui ir Nuomotojui nesant dėl to kažkaip konkrečiau sutarus, ši pareiga tenka Nuomotojui.

  • Sveiki, prieš tris mėnesius pradėjau nuomuotis butą, buvo pasirašyta sutartis. Dėl jos problemu nekilo, bet iškilo dėl šeimininkų. Mane pradėjo kaltinti jog esu nesumokėjus nuomos už balandi, nors tikrai sumokėjau, tiesiog nori apgauti jog susimokėčiau dvigubai. Mokant pinigus nepasirašinėjom, buvo paduoti pinigai į rankas ir viskas. Ar įmanoma kažkur kreiptis? esu studentė ir 150e man yra nemaži pinigai, juolab spėju jog čia bus nepirmas ir nepaskutinis kartas kai turiu du kart sutarta nuomos mokesti susimokėti į mėnesį. Buto šeimininkai yra konfliktiški žmonės ir meluoja tiesiai į akis. Beje galiu pagal tai kiek buvo nuimta pinigėliu banke, pasakyti kuria tiksliai dieną buvo sumokėta

    • Jeigu tikrai esate sumokėjusi, tai negali jūsų versti nieko mokėti daugiau, nei priklauso.

      Nemokėkite. Tačiau, matyt, šiomis aplinkybėmis (kai savininkai konfliktiški ir pan.) geriausia pasiieškoti kito buto. Čia ne iš teisinės, o labiau iš žmogiškos pusės, nes gali visaip “gadinti nervus”.

      O iš teisinės pusės šeimininkai nebent galėtų paduoti jus į teismą. Abejoju, ar duotų: juk suma maža, be to, jei jie žino, kad iš tikro sumokėjote, tai supras, kad yra neteisūs ir teismas gali tai išsiaiškinti. Jei visgi būtų teismas, tai jis spręstų (pagal turimus teiginius ir įrodymus), kas yra tikėtina: ar kad sumokėjote, ar kad ne.

      O ateityje perduodant pinigus geriausia pasirašyti dokumentą su tekstu, kad pinigai sumokėti, ar pervesti į sąskaitą (užuot mokėjus grynais), ar bent įsirašyti pokalbį.

  • as:

    nuomuojuosi buta, pasirasem sutarti metams, sutartyje parasyta kad esu sumokejusi 160eur.depozitas, ir jai issikraustysiu anksciau nei praejus vieneriems metams man ju negrazins. dabar yra praeje tik puse metu nuo sutarties sudarymo ir dabar plinkybes susikloste ,kad to buto nuomuotis man jau nebereikia, tad ar turi teise nuomuotojas man juos grazinti ar ne, jai taip kokiu budu tai galeciau padaryti? Sutartis pasirasyta be notaro, tiesiog patys susirasem ir tiek. Aciu uz atsakyma

    • Aistė Žemaitienė:

      Nepasižiūrėjus atidžiai pačios nuomos sutarties ir ką joje tiksliai sutarėt, tiksliai pakomentuoti sunku, bet iš to, ką rašote, panašu, kad buto jums kaip nuomininkei nebereikiant depozitas Nuomotojui ir turėtų likti (paprastai kai Nuomos sutartis nutraukiama Nuomininko iniciatyva, depozitas lieka Nuomotojui kaip kompensacija už nutrūkusią Nuomos sutartį).

  • Ema:

    Sveiki,
    Mano buta issinuomojo dvi drauges. Jos pridare zalos, t.y. paliko neuzsukta ciaupa ir uzliejo kaimynu butus. Mano butas buvo nedraustas. Tos nuomininkes nepripazista savo kaltes, neprisipazista kuri paliko atsukta vandens ciaupa. Viena is ju issikrauste manes neispejusi, o kita nuomininke dabar issikrausto ir praso grazinti uzstata. Taciau as nesutinku grazinti uzstato, nes neirode, kad ne ji padare zala. Ar as teisi? Ka patartumete siuo atveju?

    • Iškilus ginčui kas padarė žalą nuspręstų teismas. Koks būtų teismo sprendimas gali priklausyti ir nuo to, kas parašyta sutartyje, ir nuo to, kokios realios aplinkybės ir kaip jas būtų galima įrodyti / paneigti. Iškilus reikalui, galime atstovauti teisme.

      Šiaip padarytą žalą nuomininkas turi atlyginti.

      Kol nevyksta teismas stipresnė pozicija yra to žmogaus, kuris turi pinigus: jei grąžintumėte užstatą, jums tektų kreiptis į teismą, kad priteistų žalą, o jei negrąžinsite – greičiausiai turės į teismą kreiptis nuomininkė, kad grąžintumėte užstatą. Labai tikėtina, kad teismo ir nebus, nes nuomininkė apsispręs, kad neapsimoka kreiptis, galbūt praloš ir pan. (priklausomai nuo sumos ir realių aplinkybių). Todėl paprastai tokiais atvejais užstatas negrąžinamas.

      • Ema:

        Dekui uz atsakyma

      • INGRIDA:

        Sveiki
        Perskaičius visus komentarus ,paterete kreiptis į tesmą .Ne vien gali teismas išspręsti kilančias problemas dėl buto nuomos ir beto tai kainuoja siūlau kreiptis į policiją ir vienaip ,ar kitaip turint sutartį Jums išaaiškinti kilančius nesutarimus dėl nuomos turi padėti pareigūnai.
        Teismai gali teisti ir nuteisti ,o tvarką palaikyti visuominėje turi policija.

  • Vitalija:

    Sveiki, nuomojamės buta, pasiraseme sutarti metams, bet del asmeniniu priezasciu issikraustome anksciau. Praneseme nuomininkui apie issikraustyma pries menesi, depozito 300euru neatgavome, nes sutartyje buvo nurodyta jog nuomininkui nutraukus sutarti anksciau laiko, depozitas lieka nuomotojui. Esme yra tame, kad sutartyje yra dar vienas punktas, jog mokescius vmi turi moketi nuomininkas o ne nuomotojas ir tame punkte nurodyta kokia suma ir uz ka turi buti kas menesi pervedama vmi, ar taip gali buti, kad nuomininkas privalo moketi mokescius vmi? Kiek domejausi visur raso kad mokescius turi moketi nuomotojas. Nuomotojas yra konfliktiskas todel esant reikalui noretume ji iduoti i vmi, bet tas sutarties punktas neduoda ramybes…Ar tas punktas yra laikomas kaip galiojanciu ir teisetu? aciu uz atsakyma.

    • Aistė Žemaitienė:

      Nuomos teisės atveju šalys nuomos sutartyje gali susitarti viską, ko tiesiogiai nedraudžia Civilinis kodeksas. Šiuo atveju nėra draudimo numatyti mokestinę naštą paskirstyti tarp šalių, tad tai, kad nuomos sutartyje sutarta, jog mokesčius VMI mokės nuomininkas, yra galiojanti nuostata. Tačiau visas nuostatas sutartyje turi sutarti ir nuominininkas, ir nuomotojas – kartu visas aptarti ir tik tada pasirašyti sutartį. Tad jei ši nuostata buvo siurprizinė (pvz. absoliučiai netikėta jum, nuomos sutartį nuomtojas davė pasirašyti tipinę ir nieko negalėjote išbraukti ir pan. atvejais), ji gali būti pripažinta negaliojančia pagal nuomininko ieškinį teisme.

  • Laba diena,
    Noriu pasiteirauti ar gali bute gyventi seimai artimas zmogus. Na pvz.:bute leidziu gyventi puseseriai, pati isejau kitur. Ar jau galima sakyti, kad as nuomoju?

    • Gali gyventi. Nuoma yra tik tuo atveju, jei imate pinigus (daugiau pinigų, nei reikia komunaliniams mokesčiams ir pan.). Jei neimate papildomų pinigų tai vadinama panauda.

      • Ausra:

        O jei kaimynai “kimba” ir aiskina, kad as nuomuoju, kaip man reiketu irodyti (paaiskini)?

        • Net jei ir iš tikro nuomotumėte – kaimynai negali uždrausti nuomoti jums nuosavo buto.

          Paaiškinti galite taip, kaip yra – gali pašnekėti ir pati pusseserė. Čia labiau asmeniniai santykiai – ne teisiniai.

        • Ausra:

          Ačiū už atsakymus

  • Dovydas:

    Sveiki, nuomoju butą, nuomininkas nemoka tiek nuomos tiek mokesčių (pvz. Elektra, šildymas, vanduo…) sutartis buvo pasirašyta kad mokės viską, nuoma iki mėnesio 15 dienos, kada aš galiu jį iškraustyti, sutartis buvo pasirašyta metams ir galiu paduoti į teismą kad atlygintų nuostolius?

    • Aistė Žemaitienė:

      Dėl skolos paduoti skolininką į teismą galite iškart, vos jis praleidžia mokėjimo terminą, pvz. jei sutarta, kad nuomos mokestį moka iki mėnesio 15 dienos, mėnesio 16 dieną laikoma, kad jis savo prievolę pažeidė, tad ir galite iškart reikalauti skolos, kad ir teismo keliu.
      Nutraukti nuomos sutartį dėl nuomininko skolos prieš terminą galite tik pareiškęs ieškinį teisme (jei nuomos sutartyje nesutarėt kitokio sutarties nutraukimo ne teismo keliu). Svarbu žinoti, kad į teismą turėtumėte kreiptis tik po to, kai nuomininkui nusiuntėte rašytinę pretenziją su nuoroda į jo skolą, ir tik tada, jei nuomininkas per protingą terminą vis tiek nesusimokėjo. Jei reiktų konkretesnės pagalbos, galite kreiptis tiesiogiai aiste.zemaitiene@zemaiciuteise.lt.

  • Erika:

    Sveiki, nuomavomės butą per tarpininką, buvo sudaryta nuomos sutartis vieneriems metas, tačiau pati nuomininkė pasakė, kad termino nenustato, čia tik tarpininkas nustatė kaip formalumą. Išsikraustėme po trijų mėnesių, pranešdami prieš mėnesį, kad išsikraustom. Nuomininkė jokių pretenzijų nereiškė. Despozitas paliktas, kad sumokėtų už komunalinius mokesčius ir likutis turėjo būti grązintas. Tačiau iki šiol jau praejus keturiems mėnesiams mes jo neatgaunam. Ji vengia kalbėti ir visaip išsisukinėja. Ar yra kokia galimybė atgauti pinigus?

  • Juste:

    Sveiki,
    Nuomos sutartis pasirasyta metams. Joje nenurodyta ar grazinamas depozitas sutarti nutraukus pries termina. Nuomotojas 5 men eme per didelius mokescius uz namo sildymo sistemos atnaujinima. Kai pastebejome tai, nesutiko minusuoti permokos, ir pasake, kad kels nuoma, jei nemokesime to mokescio. Ar turi teise nuomotojas kelti kaina, jei sutartis terminuota metams? Dekoju uz atsakyma.

    • Aistė Žemaitienė:

      Nuomos sutartis dvišalė, kas reiškia, jog ji gali būti keičiama tik abiems šalims dėl jos keitimo sutarus. Vienašališkai didinti nuomos kainos Nuomotojas teisės neturi.

  • Marguerite:

    Sveiki,

    Pasiraseme nuomos sutarti 1 metams. Nuomos kaina menesiui 300 eur + GPM (kuri pervesdavome nuomuotojui i banko kortele). Taip pat buvo surata palikti 2 menesiu depozita + GPM. Tiek depozitas , tiek GPM mokescio depozitas bus grazinamas pasibaigus nuomos sutarciai. Pasibaigus nuomos sutarciai 2 menesiu depozitas buvo grazintas nuomuotojo.O GPM depozitas vis dar negrazintas. Kas ji turi grazinti VMI ar pats nuomuotojas? praejo 4 menesiai ir GMP depozitas dar nepervestas. Dekoju uz atsakyma.

  • alge:

    Nuomos sutartyje įrašyta: ” 6.1. Nuomininkas ar pilnamečiai jo šeimos nariai kitų pilnamečių šeimos narių ir nuomotojo sutikimu gyvenamojoje patalpoje turi teisę apgyvendinti sutuoktinį (sugyventinį), vaikus, savo ir sutuoktinio tėvus”. Kitame 4 tos pačios sutarties punkte įrašyta, kad ” 4. Gyvenamosiose patalpose turi teisę apsigyventi Nuomininkas ir jo šeimos nariai, nurodyti Sutarties 3 punkte”, o 3 punkte nurodyta, kad ” 3. Nuomininko šeimos narių, sutarties sudarymo metu nėra” . Ar nėra prieštaravimo 6.1 ir 4 punkte? Ar nuomininkas turi teisę gyvenamojoje patalpoje apgyvendinti sutuoktinį ir jo tėvą?

    • Aistė Žemaitienė:

      Tai, kad nurodyta, jog Nuomos sutarties sudarymo dieną gyvenančių drauge giminaičių nėra, nedaro negaliojančios nuostatos, kad jie ten gali gyventi, o tik nurodo, kad tą dieną jų ten nebuvo. Tad tarp nuostatų prieštaravimo nėra – leidimas gyventi drauge galioja ir į ateitį, t.y. visą nuomos sutarties galiojimo laikotarpį (jei Nuomininkas ir Nuomotojas to kartu nepakeistų).

  • alge:

    Norėjau pasidomėti ar tuo atveju jei nuomininkas gyvenamo būsto nuomos sutartyje prašo panaikinti socialinio būsto sąlygas, o nuomotojas sutinka panaikinti tokias sąlygas, turi likti galioti esama sutartis be socialinio būsto sąlygų ar sudaroma nauja sutartis be socialinio būsto sąlygų ir kas tai reglamentuoja? Konkrečiu atveju savivaldybės administracija išleido įsakymą, kad vadovaujantis CK 6.598 str. „pripažįstu nealiojančiomis punktuose nurodytas sąlygas“ ( išvardintos socialinio būsto sąlygos) ir rašoma, kad „ Sudarau nuomos sutartį pakeistomis nuomos sutarties sąlygomis“, tačiau konkrečiai nenurodomos pakeistos sąlygos. Vėliau paaiškėjo, kad yra naujų nuomininkui nenaudingų sąlygų. Lieka neaišku, kodėl naikinant socialinio būsto sąlygas vadovaujamasi CK 6.598 str., o ne CK 6.226 str.?

    • Aistė Žemaitienė:

      CK 6.598 str. 1 d. norma šiuo atveju taikoma, nes ji specialiai reglamentuoja santykius, kylančius dėl valstybės ar savivaldybės gyvenamosios patalpos nuomos sutarčių, o CK 6.226 str. kalbama apie visas įmanomas sutartis. Kadangi šiuo atveju kalba eina būtent apie savivaldybės atvejį, taikomas CK 6.598 str., o ne bendras CK 6.226 str. To paties CK 6.598 str. 3 d. nurodo, kad pakeitus gyvenamosios patalpos rašytinę nuomos sutartį yra sudaroma nauja rašytinė sutartis, kurioje nurodomi senosios sutarties pakeitimai, tad šiuo vadovautis ir būtų optimalu.

      • alge:

        Tačiau CK 6.598 str. 1 d. juk yra numatyti konkretūs , o ne bet kokie atvejai sutarčiai pakeisti – tai CK 6.599-6.603 straipsniuose numatyti atvejai. O tokių atvejų numatytų CK 6.599-6.603 straipsniuose faktiškai nėra, nes nesikeičia nei nuomininkas, nei kas kita, kas išvardinta minėtuose straipsniuose. Jūsų minima CK 6.598 str. 3 d. manyčiau ir turėtų būti taikoma tik šiais konkrečiais atvejais (CK 6.599-6.603 ) keičiant sutartį. Todėl gal visai nėra pagrindo ir būtinybės keisti pirminę sutartį, jei joje panaikinamos tik keletas socialinio būsto sąlygų, o visa esama sutartis ir toliau gali galioti be minėtų socialinio būsto sąlygų?

        • Aistė Žemaitienė:

          Taip, iš tiesų, 6.598 str. 1 d. numatyti konkretūs CK 6.599-6.603 atvejai sutarčiai pakeisti. Jei tikrai nėra nei vieno jų (tačiau, be abejo, tokiu atveju būtų keista, kodėl Savivaldybės įsakyme minimas 6.598 str.), tuomet Jūsų minimo sutarties keitimo atvejo CK 6.598 str. nenumatyta. Tačiau net jei pagrindas sutartį pakeisti būtų ir Savivaldybė reikalautų sutartį pakeisti, turėkite omenyje, kad pagal 6.598 str. 4 d. Nuomotojas Jus turi tinkamai informuoti apie nuomos sutarties sąlygų keitimą CK 6.607 str. nustatytais terminais ir tvarka, ir Jūs turite teisę pareikšti, kad naujos sąlygos (minite, kad yra naujų ir Jums nepalankių) Jūsų netenkina. Tokiu atveju klausimą dėl nuomos sutarties naujų sąlygų turėtų spręsti teismas. Jei Jums būtų duota pasirašyti sutartis su Jumis nederintomis sąlygomis, turėtumėte teisę jas teisme pripažinti negaliojančiomis vien tuo pagrindu, kad jos su jumis tinkamai nesuderintos.

  • As:

    Sveiki,
    Norėjau pasiteirauti ar nuomojant garažą (tarkim aš esu savininkas) reikia pasirašyti kažkokią tipinę negyvenamų patalpų nuomos sutartį ar užtenka sutartį surašyti ranka (jei ranka tai kokius pagrindinius punktus įtraukti).

    Dėkui už atsakymą

    • Pakanka surašyti ranka. Įtraukti reikia tuos punktus, kurie atrodo jums svarbiausi (dėl kurių tariatės). Jei norite, galime pasiūlyti jums sutarties surašymo paslaugą.

  • Dorita:

    Sveiki,
    Norėjau pasiteirauti dėl tokios situacijos. Nuomojamės butą antri metai, sudarėm kitą sutartį, kuri galioja iki birželio 31 dienos. Šiandien šeimininkas paskambino, jog nori parduoti butą, kurį nuomojamės. Ar jie gali mus su kambarioke iškraustyti anksčiau laiko? Ką mums geriausia tokiu atveju daryti, jog nebūtume iškraustytos po kokio mėnesio?
    Ačiū už atsakymą.

    • Aistė Žemaitienė:

      Atsakymas priklauso nuo to, ar Jūsų sudaryta nuomos sutartis registruota Nekilnojamojo turto registre: jei registruota, tuomet Nuomos sutartis liks galioti ir naujajam buto savininkui, jei ne, tuomet ne, t.y. Nuomotojas jus tik turi tinkamai ir laiku informuoti, tačiau naujasis buto savininkas neturi prievolės tęsti nuomos sutarties. Tad jei Jūsų sutartis viešame registre registruota nėra, tuomet geriausia Jūsų atveju būtų viską gražiuoju sutarti su buto savininku.

  • Agne:

    sweiki norejau paklausti kodel yra dedamas administracinis mokestis norint issinuomoti buta

    • Jokio administracinio mokesčio, kaip valstybinio mokesčio – nėra. Jei iš jūsų tokį mokestį ima agentūra, nuomotojas ar dar kas – jie turi teisę nustatyti sąlygas ir kainas, o jūs turite teisę nuomotis pagal jas arba ne (spręsdama sudėkite visus mokesčius kartu – jums juk nesvarbu, ar teks mokėti nuomos mokestį, ar “administracinį”, svarbu suma).

  • Sofija:

    Sveiki,
    Norėjau pasiteirauti dėl tokios situacijos. Daugiau nei prieš 7 metus aš ir dar vienas žmogus pagal testamentą tapome 2-jų kambarių buto savininkais. Mano yra 2/3 buto dalies, jo 1/3, taip pat turime notaro patvirtintį dokumentą, kuris leidžia jam turėti mažesnį kambarį bei nauduotis bendrom patalpom.

    Tačiau per visą šį laiką kitame kambaryje niekas niekada negyveno, nes jis turi savo butą, kuriame ir deklaravo gyv. vietą. Per visą šį laikotarpį šis savininkas nesumokėjo nei cento už išlaidas, susijusias su turtų išlaikymų ir saugojimų, ir pasakė, kad neprivalo mokėti, nes čia negyvena.

    Žinau, kad už elektrą, vandenį, dujas skaičiojama pagal faktiškai gyvenančių žmonių skaičių, tačiau kaip apmokėti, pvz, šildymą, kitas paslaugas, į kurias įeina administravimo mokestis, tech. pastato priežiūra, šiukšlų išvež. ir pan.? Juk tai yra bendras savininkų plotas, užfiksuotas dok-se, ir reikalaujantis išlaikymo. Ar aš turiu teisę reikalauti šitų apmokėjimų iš antro savininko? Kokia proporcija? Kokiais dokumentais turiu pagrįsti savo prašymą? Jei jis atsisakytų, ar turiu teisę kreiptis į teismą grąžinti man pinigus už visus 7 metus, kurios aš mokėjau iš savo sąskaitos, ir reikalauti kad jis apmokėtų išlaidas, susujusias su teismu?

    Ačiū,
    Sofija

    • Taip, savo turto išlaikymo išlaidas bendrasavininkis turi dengti proporcingai. Galite reikalauti to. Reikės pagrįsti, kad tikrai tai mokėjote jūs, taip pat, kad jam priklauso buto dalis.

  • Eliana:

    Sveiki,

    su draugu gyvename nuomojamam bute. Nepasibaigus sutarties terminui aš išvažiuoju į užsienį ir bute jau negyvensiu. Sutartį dėl nuomos yra pasirašes draugas, o 1.4. punkte nurodyta, kad aškartu su nuomininku laikinai valdysiu ir naudosiuos patalpom. Ar reikėtų pasikeist sutartį kurioje aš nebūčiau įrašyta? Jei pvz. draugas nemokėtų už nuomą, ar pridarytų žalos, ar aš turėčiau už tai atsakyti? Ačiū už atsakymą.

    • Aistė Žemaitienė:

      Jei yra taip, kaip sakote (kad sutartyje nepaisant to, kad ją sudarė kaip nuomininkas Jūsų draugas, yra nurodyta, kad butu taip pat pilnavertiškai naudojatės ir jį valdote už pinigus ir jūsų), tuomet yra pagrindo jus taip pat laikyti nuomininke, kas reikštų, jog taip, geriausia norint išvengti bet kokios rizikos būtų sudaryti naują sutartį, kurioje jūs nefigūruotumėte.

  • aneta:

    savivaldybes gyvenamas patalpas gavau 1999m sutartyje nera nurodyta nuomojamo busto nuomos mokestis, valdzia jau trecia karta didina nuomos kaina kurios nera sutartyje o dabar nuo sausio 1 dienos isvis apstulbau gavusi nuomos mokesti 163eurai menesiui. Mano supratimu vienasaliskai keiciama sutartis ir siaubingai bloginamos mano gyvenimo salygos ar jie elgesi teisetai ,ringdami mokescius is manes be jokio mano sutikimo ir paraso

    • Aistė Žemaitienė:

      Neperžvelgus sutarties suteikti tinkamą konsultaciją sudėtinga. Gali būti, kad jis įvardytas kitaip, kreipiant į kitus teisės aktus ar pan.

  • Tomas:

    Sveiki,

    Turime pasirašę buto nuomos sutartį iki š.m. rugsėjo 1 d. tačiau išsikraustome gyventi į užsienį, todėl pranešėme šeimininkams, kad išsikraustome. Sutartyje nurodyta, kad nuomininkai .t.y. mes galime nutraukti sutarti apie tai pranešus šeimininkams prieš 60 d. jei nepranešam apie sutarties nutraukimą prieš 60d depozitas negrąžinamas. taip pat parašyta sutartyje, kad depozitas gali būti užsakitomas kaip paskutinio mėnesio nuoma. Sakykite jei mes būtume pranešę pries 60 d šeimininkam tai depozitas būtų tikęs kaip paskutinio mėnesio nuoma? Taip apt šeimininkai teigia, kad viskas yra oficialu, kad jie moka mokesčius valstybei už būsto nuomą. Ar yra kažkos būdas patikrinti ar tikrai jie viską moka oficialiai, nes už nuomą ir komunalinius pinigai buvo visad mokami grynais (net sutartyje nurodyta kad grynais moketi). Ar iš vis pasirašyta sutartis be notaro patvirtinimo yra galiojanti?

    • Aistė Žemaitienė:

      Būdo patikrinkti, ar nuomotojas moka mokesčius, nėra, nebent savo įtarimus nurodytumėte Valstybinei mokesčių inspekcijai, o ši imtųsi atlikti tyrimą.
      Nuomos sutartis neprivalo būti tvirtinama notaro, tad sudaryta raštu yra galiojanti. Vien savaime, kad mokama grynais, neliudija fakto, kad nuomotojas valstybės atžvilgiu elgtųsi neteisėtai ir mokesčių nemokėtų – jis gali veikti verslo liudijimo pagrindu ir mokesčius mokėti.
      Pagal tai, kaip nurodėte sąlygoje, pranešus prieš 60 dienų depozitas turėtų būti laikomas kaip paskutinio mėnesio nuomos mokestis.

  • Neprivatizuotame bute,gyvenome 18 metų,kurį įsigijome keitimo būdu su kitu neprivatizuotu.Dabar jis prilyginamas socialiniam būstui ir yra savivaldybės nuosavybė.Jame gyvenome su vyru ir 3 vaikais.Sutartis yra mano vardu.Prieš 11 metų išsiskyriau su vyru dėl jo nedarbo ir neprisidėjimo prie busto išlaikymo.Kai teismas išskyrė mus,3 nepilnamečiai vaikai buvo priteisti man.Tada nuėjau į savivaldybę pasiteirauti ar galima padalinti butą ir komunalinius mokesčius.Savivaldybės darbuotoja atsakė,kad toks butas nedalinamas ,o nuomininkas ir visi pilnamečiai šeimos nariai yra pilnateisiai buto gyventojai.Priminsiu,kad buto sutartis neterminuota.Praradusi bet kokią viltį grįžau į tą patį butą,o buvęs vyras dar galingesnis jautėsi ir sako,kad tu iš čia manęs niekur neiškrapštysi.Minėta savivaldybės darbuotoja pasakė,kad jei butų skolos,tai jos bus išieškomos iš tų pilnamečių šeimos narių,kurie turi pajamas.Nusivyliau įstatymais ir mokėdama visus mokesčius gyvenau toliau.Praėjus 5 metams po skyrybų įsigijau nedidelį nuosavą bustą ir ten apsigyvenau,deklaravau gyvenamą vietą,bet kadangi nuomos sutartis neprivatizuotame bute mano vardu,mokėjau mokesčius ir už jį.Vaikai jau pilnamečiai,bet deklaravę gyvenamą vietą savivaldybės bute.Praradusi kantrybę paklausiau savivaldybės atsakingos darbuotojos ar aš turiu teisę į šį bustą,ji sakė ne,bet vaikai kadangi deklaravę gyvenamą vietą čia,jei būtų skolos ir turės pajamas išskaičiuos iš jų,nes buvęs vyras bedarbis ir neturi pajamų.Vaikus deklaravau savo bute.Elektros ir dujų pirkimo sutartys mano vardu,o buvęs vyras nenori nei sutarties buto nuomos,nei kitų sutarčių perrašyti savo vardu.Pranešiau dujų kontorai,kad aš į šitą butą neturiu teisės jau,bet sutartis mano vardu ir paminėjau,kad pagrindinis gyventojas mano buvęs vyras,tai dujų kontoros darbuotoja nesutiko perrašyti sutarties vyro vardu.Sako jis turi buto nuomos sutartį perrašyti savo vardu.Kaupiasi skolos,o jis su niekuo jokių sutarčių pasirašyti nenori ir viskas mano vardu,nors deklaravusi gyvenamą vietą kitur,o kiek girdėjau už elektrą ir dujas skolos išskaičiuojamos to žmogaus vardu,kuris pasirašęs sutartį.Kaip man elgtis,kad aš ir vaikai būtume saugūs dėl buvusio vyro pridarytų skolų socialiniame būste.Būsiu dėkinga už išsamų atsakymą.

    • Aistė Žemaitienė:

      Kadangi minite, kad su vyru esate išsiskyrusi, geriausia būtų teismo tvarka jį iškeldinti iš nuomojamos patalpos kaip neturintį teisės joje gyventi (jis nebėra sutuoktinis ir neturi būti laikomas pilnateisiu šeimos nariu, kuriam įstatymas suteikia teisę gyventi nuomojamoje patalpoje). Tik tokiu atveju apsisaugosite, kad skolos nebūtų auginamos.

  • Girdėjau nuo šių metų nuomininkui galima leisti deklaruoti gyvenamą vietą terminuotai savo bute.Koks tai įstatymas norėčiau sužinoti plačiau,nes nomuojant butą deklaruoti kitą asmenį labai rizikinga,o kiek girdėjau prie savivaldybės nebedeklaruoja.

  • Marius:

    Sveiki, pasirašiau nuomos sutartį su šeimininku 2 metams. Keli klausimai:

    1. Šeimininkas man neleidžia mokėti komunalinių mokesčių, liepia atsiųsti rodmenis ir deklaruoja juos pats, o po to parašo, kiek turiu sumokėti. Gavus didžiules sumas pasiskambinau į “Kauno energiją”, “Lietuvos dujas” ir kt. ir sužinojau, jog šeimininkas deklaravęs ženkliai didesnius duomenis, negu buvo sunaudota (dujų deklaravęs 33 kub. cm. daugiau, karšto vandens – 29 kub.cm. daugiau, ko, pasak komunalinių darbuotojos, nebūtų įmanoma suvartoti net per metus). Jo argumentas: jis dalį į priekį sumokėjo iš savo kišenės. Ar jis turi teisę mokėti į priekį, neatsižvelgdamas į tai, ką aš suvartojau? Ar nėra rizikos, jog šitaip deklaruodamas, šeimininkas gali prirašyti man nesančias skolas už komunalinius?

    2. Ar šeimininkas turi teisę turėti atsarginius buto raktus ir ar galima jo neatsiklausus pasikeisti spyną, argumentuojant saugomu savo privatumu? Ar šeimininkas, be jo leidimo pasikeitus spyną, turi teisę kviesti policiją?

    Ačiū.

    • Aistė Žemaitienė:

      Atsakant į Jūsų klausimus tiesiog būtina susipažinti su tuo, ką sulygote nuomos sutartyje. Jei nieko dėl to sutartyje nesutarta, bendru atveju šeimininkas taip elgtis neturėtų – kas, jei, pvz., nuomos sutartis būtų nutraukta – tokiu atveju netektų prasmės jo mokėjimas į priekį, už kurį jau jam būtumėte sumokėjęs, o toliau bute nebegyventumėte.
      Dėl buto spynos. Iš esmės šeimininkas gali turėti atsarginius raktus (paprastai nuomos sutartyje įprasta sutarti, kad jis įeiti į butą gali tik neatidėliotinais atvejais, pvz. kai reikia gesinti gaisrą), tad spynos keisti nerekomenduočiau, nes tokiu atveju jam nebeliktų ką tik patartos savo turto saugojimo galimybės.

  • Kodėl niekas neatsako į mano klausimą rašytą 2016.03.11 22.22?

  • x:

    Ar gali nuomotojas atsirakinti kambarį,kurį nuomoja tuo metu kai nuomininkų nėra namie,tas kambarys privačiame name ir kaip apsisaugoti nuo tokių šeimininko veiksmų.

    • Aistė Žemaitienė:

      Jei tokios galimybės nesate sutarę, nuomotojas neturėtų taip elgtis. Galite nurodyti nuomotojui, kad jam tokių veiksmų nenutraukus kreipsitės į policiją dėl jo savavaldžiavimo.

  • Kestutis:

    Nuomoju buta,nuomotojas neduoda knygeles komunaliniu paslaugu kad paciam susimoket,kas men.sniurineja per buta,nuraso skaitliukus ir turiu nuomotojui viska moket grynais kiek jis pasako.Ar teisetai nuomotojas daro,turi teise nuomininkas paprasyt paslaugu knygeles is nuomotojo?
    Aciu.

    • Aistė Žemaitienė:

      Nuomotojas negali kada panorėjęs eiti į nuomininkui išnuomotas patalpas, be to, turi suteikti visas galimybes atsiskaityti už butą, nebent nuomotojas su nuomininku būtų kitaip sutarę.

  • Edvinas:

    Sveiki, norėjau paklausti. Mes nuomojamės butą trise ir vienas iš mūsų nuomininkų žada išsikraustyti ir palieka mus. Sutartyje esame užrašyti trise. Ar galima iš jo išsireikalauti likusių pinigų už nuomą iki sutarties pasibaigimo?

    • Aistė Žemaitienė:

      Priklausomai nuo to, kas sutarta nuomos sutartyje. Jei apie tai nieko nekalbama, jis butu nesinaudos ateityje, tad ir mokėti neturėtų. Tačiau jei tokiais savo veiksmais sukeltų jums tiesioginių nuostolių, tuomet juos turėtų atlyginti.

  • Monika:

    Sveiki. Ar galejome nutraukti sutarti su nuomotojais del pelesio, anksciau laiko? Dar nepradeje gyventi kalbejome del pelesio miegamajame. Buvo sakoma, kad jis bus naikinamas. Taciau praejus metams ir bandant patiems ji naikinti jis vis labiau pletesi. Turime mazameti vaika, kuris taip pat miegodavo ir budavo pelesio papuostame kambaryje. Rubai ir daiktai buvo sugadinti. Ar rankpinigiai turejo buti sugrazinami?

    • Jei butas netinkamas gyventi, turite teisę nutraukti sutartį. Tačiau ar konkrečiu atveju netinkamas – įrodinėjimo reikalas.

      Tačiau taip pat nuomininkas gali visuomet nutraukti sutartį prieš mėnesį.

  • Zita:

    Noriu išnuomoti butą. Ar tiesa, kad nuo 2016m. nuomos sutartį privaloma registruoti registrų centre?
    Koks teisinis aktas tai reglamentuoja?

    pagarbiai Zita. Ačiū, jei atsakysite

  • algis:

    Tiktai teorinis klausimas- ar yra kokie nors apribojimai dėl iškeldinimo iš buto šeimą turinčią vaikų, jei iškeldinimui yra rimtos priežastys?

    • Aistė Žemaitienė:

      Jei iš buto iškeldinami nepilnamečiai vaikai, valstybė dėl to imasi papildomų priemonių, pvz. privalomai apie tai turi būti informuota vaiko teisių apsaugos institucija.

  • algis:

    Šiandieną jau gegužės 1-ji, o atsakymo į mano 22 balandžio paklausimą, dar nėra.

  • Marta:

    Sveiki, skaitau Jusu komentarus, Kurie man atrodo labai profesionalus. As taip pat noreciau paklausti: as isnuomavau jaunai seimai buta. Pasiraseme neterminuota sutarti, kad viena is sutarties saliu gali ja net kada nutraukti ispejus kita puse ne veliau kaip pries du menesius iki sutarties pasibaigimo. As taip ir padariau, netgi dar dvi savaites anksciau, kad nuomininkai turetu laiko susirasti kita busta. Taciau nuomininkai dvi savaites tyleje, staiga parase, kad isskrausto per 6 dienas ir nuo tos dienos nesirengia moketi bei nuomos, bei bendru patarnavimu iki realiai pasibaigs sutartis, Nesirengia moketi ir uz paskutini menesi, kuri dar bute gyveno – tureciau atskaityti is depozito. Bet depozito neuzteks padengti nuomos mokescio uz tris menesius (balandi, kol dar gyveno ir geguze ir birzeli iki sutarties pasibaigimo). Be to, sutartyje numatyta, kad depozitas grazinamas sumoketus visus sutartus mokescius ir perdavus-priemus buta. Dar man grasina iskviesti antstoli i mano buta be mano dayvavimo, kad sis parasytu buto perdavimo akta, o uz antstolio darba saskaita atsiusti man. As gyvenu uzsienyje ir nuomininkams parasiau, kad buta parvyksiu priimti paskutine sutaties galiojimo diena. Kaip as galiu apsiginti nuo tokiu grasinimu? Is anksto dekoju uz atsakyma. Pagarbiai – Marta

  • Ana:

    Sveiki.Esame seima su 2 nepilnameciais vaikais.Po apziuros,susitikom su srmininke padavem pinigelius uz men.120 eur o ji mums raktus,susitarem zodziu jeigu nekyls jokiu niuansu su namu(jis stovejo apleistas 2 mrtus)susimokesim depozita,ir nuo pirmos dienos prasidejo biedos dingdavo elektra ,kai atsukom vandeni uztvinde sandeliuka,vienu zodziu paskambinom ir apie tai pranesem jai. Vandeni sutvarke per savaite,o elektros iki galo ne,nes reikejo keist visa elektros instalacija.Viens diena psskambino ir pareikalavo depozito,mes atsisakem moket kol nera sutarties.Ji pasamde brokeri paruose sutarti ir is musu pareikalavo 80eur,mes vel atsisakem,nes pries nuomojant apie tai nesitarem,bet brokeris atsiunte el.pastu kopija tos sutaries.Tada prasidejo ismusinejimai pinigu uz elektra 2 kartus i men.Vyras neteko darbo,bet greitu laiku rafo kita,uz nuoma velavom sumoket 2 sav.ir tuo metu kai jis buvo komandiruotej ji pasake man issikwlt per viena diena,as su 10metu ir 2 metuku vaiku sukroviau daiktus garaze ir isvaziavau pas gimines pasiimdama butniausius ,pasakiau jai jog atvaziuosiu daiktu ir tada atiduosiu skola,dabar ji man grasina ismest daiktus jeigu iki birzelio pirmos nebus pinigeliu,vyras griz tik vidury birzelio.Paluzau nezinau kur kreiptis,nes nuomotoja yra nestabili,bijau net zodi tart jai nes ji gali ismest viska.Vyras norejo jai per banka pervest,bet ji atsisake. Bukit geri patarkyt kur man kreiptis pagalbos,ar turejo ji teise mus taip isvaryt?Bandziau su ja tartis kad jai butu ramiau vekseli pasirasyt,nepriima.Ar policija gali padet?

  • Erika mm:

    Sveiki. As nuomuoju buta. Bet nuomininkas nori issikraustyti. Sutartis parasyta kad metams laiko isnuomojamas. Bet kaip daryti su depozitu? Nors pragyveno 4menesius,tai as turiu jam grazinti. Ar kaip?

    • Aistė Žemaitienė:

      Ar sutartyje nieko dėl depozito neaptarta? Sutartyje įprasta nurodyti, kad esminio sutarties pažeidimo atveju depozitas laikomas netesybomis ir nuomininkui negrąžinamas. Jei to nurodyta nėra, depozitas turėtų būti laikomas nuompinigiais už paskutinį mėnesį.

  • Darius:

    Sveiki,
    Turiu keista situacija del nuomos. Sutartyje parasyta, kad uzstatas yra 376eu. Visa suma buvo sumoketa atsikrauscius gyventi i buta. Visus mokescius mokejom tvarkingai, taip pat ir uz pati buta. Aplinkybems susikloscius teko issikraustyti is buto. Apie issikraustyma buvo pranesta kovo men. Uz kovo men mokescius ir kaina uz nuoma sumokejom. Issikraustem mazdaug po savaites. Balandi jau butas buvo tuscias ir negyvenamas. Dabar nesenai gavom zinute is nuomotojo kad esam jam dar skoloj nors pagal visus skaiciavimus viska jis kaip ir nuskaiciavo is depozito. Tai yra pats depozitas 376eu, buto valymas 70eu, komunaliniai 75eu ir kaina uz nuoma (tiek kiek gyventa) 282eu. Yra sutartyje punktas kad apie issikraustyma reikia pranesti pries 2men. Nuomotojas apskaiciaves visas sumas, pasieme viska nuo depozito, todel mes suprantam kad jo nebeatgausim. Bet yra dabar tokia problema kad nuomotojas is kazkur istrauke kad mes esam dar jam skoloj 51eu. Numinusavus nuo depozito nuomos kaina, mokescius ir buto tvarkyma, gaunasi net per minusa. Depozitas uzkeltas nebuvo ir del to nebuvo tartasi. Tai ar mes privalom jam moketi tuos 51eurus kai viska jis pasieme nuo depozito ir kai viska mes tvarkingai susimokejom? Su nuomotoju sunku susisneketi, grasina net anstoliais jei negrazinsim is kazkur dar istrauktu 51eu. Busim dekingi uz atsakyma.

    • Reikėtų žiūrėti sutartį, dokumentus. Tačiau, jeigu nėra numatyta sutartyje kažkokių papildomų jūsų įsipareigojimų – skolingi nesate. Antstolių taip paprastai atsiųsti negali – reikia teismo. O teisme, jeigu esate teisūs, jūs turėtumėte laimėti, be to dėl 51 EUR greičiausiai nė neduos į teismą.

  • Daiva:

    Sveiki nomavausi buta ,buvom sudare sutarti vieniems metams, daviau depozita 300 lt , dar litais buvo. po metu sutarties nebesudare savininkas nes net nebuvo atvaziaves. gyvenau trys metus po triju metu issikrausciau mokescius sumokejau net permokejau , nuoma pirmus metus siunciau per banka, veliau mokejau jo likuse skola uz sildyma, visus cekius turiu. paskutinius trys men. pries issikraustyma nemokejau nuomos ,bet uz tuos 90 euru sutareme, kad isdazysiu kambari. ji isdaziau sakiau savininkui atvaziuot pasiziuret kaip palieku buta, nes jau buvo norinciu ten gyvent kiti zmones, bet jis neatvaziavo. metus laiko jau ten negyvenu, gyveno kiti zmones pradejau reikalauti,kad grazintu mano duotus 300lt (90) euru depozita, bet jis man ju negrazina, buvo avaziaves pries kelias dienas jam netenkino buto isvaizda ir sako as tau negrazinsiu tu pinigu nes atseit siena nieko nedazyta, nes ta siena pelyje ir buna juoda tie gyventojai tuos juodulius uzdazydavo su dazais ir liko plemai. tiesa tie gyventojai buvo mano giminaiciai. bet jie jau ir issikrauste jie nebuvo sudare sutarties nes jis net nebuvo ten atvaziaves, net nemate kas ten gyveno. matau, kad pinigu nesusigrazinsiu , bet suzinojau, kad jis musu sutarties neregistravo per notarus ir nemokejo mokesciu, uz tai, kad nomavo buta. Ar as galiu kreiptis i mokesciu inspekcija, kad jis susimoketu mokesciu kuriuos slepe nuo VMI. Ar jis tik moketu uz tuos metus kur buvo sudaryta sutartis ar ir uz tuos metus kur nebuvo sudaryta bet yra visi cekiai kur as ir mano giminaiciai mokejo mokescius ir nuoma. Nezinau kur kreiptis gal galite padeti , nes pinigu tikrai jis man negrazins tai tegu tada moka VMI , jei jis toks nesaziningas zmogus. Nors jis yra neteisus , nes po metu laiko tik atvaziavo kaip as jau ten negyvenau. beto tu cekiu nerandu kur pirkom dazus ir kitas medziagas kaip krausciausi kazkur nusimete, tad negaliu irodyti, kad tas sienas daziau. tik turiu nuotraukas pries dazyma kokios juodos ir baisios sienos buvo, tik gaila, kad nenusifotagrafavau kaip isdaziau, nes negalvojau, kad jis toks eferistas. negrazina nei permoketu pinigu uz mokescius nei depozito.

    • Aistė Žemaitienė:

      Nuomotojas, užsiimdamas nuomos veikla, turi išsiimti verslo liudijimą ir mokėti mokesčius už visas dienas, kai verčiasi nuoma (t.y. visas, kai gyvenote patalpose ir jam mokėjote pinigus). Tad taip, tokiu atveju galite kreiptis į valstybines institucijas.

      • Daiva:

        Ačiū už atsakyma. Gal žinote kokiu nr. galečiau kreiptis i mokesčiu inspekcija .

  • Gabija:

    Sveiki.
    As nuomuojuosi buta, esu pasirasiusi sutarti vieneriems metams ir sumokejusi 300 euru depozita, kuris skaitytusi, kaip mokestis uz paskutini nuomos menesi. Taciau susikloste tokia situacija, kad turiu isvykti sio menesio 27d. Uz si menesi nuoma esu susimokejusi, taciau pinigus uz sio menesio komunalinius tureciau sumoketi sio menesio pabaigoje. Depozito atgauti nesitikiu, nes gyvenau tik 5 menesius, bet norejau paklausi ar tokiu atveju galeciau nesusimoketi uz sio menesio komunalinius mokescius, bet palikti buto savininkei depozita, kuriuo ji padengtu komunalinius mokescius? Ar nekiltu kokiu rimtu problemu?

    • Visada turite teisę išeiti pranešusi prieš 1 mėnesį. Jeigu pranešate prieš mažiau, geriausia sumokėti už mėnesį nuo pranešimo momento (nors tarkim išgyvensite tik pusę to mėnesio). Jeigu depozitas padengs ir šią sumą, ir komunalines – tuomet viskas gerai.

  • alma:

    laba diena,nuomuojuosi buta ir vonioje sugedo siaupas . pirkom nauja ir pakeitem bet noriu paklausti ar mes tai turim daryti ar nuomuotojas? aciu uz atsakyma

  • Martyna:

    Sveiki, norėčiau nuomotis butą ir iškilo klausimas kaip sužinoti ar butas nuomojamas legaliai t.y ar nuomotojas moka mokesčius VMI už gaunamas pajamas iš būsto nuomos? Ar turi man pateikti kokius nors patvirtinančius dokumentus , ar turėčiau kur nors kreiptis , kad tai sužinočiau ?

    • Aistė Žemaitienė:

      Paprastai Nuomotojas moka mokesčius pagal verslo liudijimą, kas reiškia, kad jis moka Valstybinei mokesčių inspekcijai fiksuotą sumą. Galite prašyti Nuomotojo parodyti Jums verslo liudijimą, pagal kurį jis veikia.

  • Aura:

    Laba diena, yra tokia situacija:
    buvo pasirašyta nuomos sutartis metams, veliau dar vieniems pratęsta. Likus savaitei iki sutarties galiojimo pabaigos buvome paprašyti atlaisvinti butą iki sutarties galiojimo pabaigos. Viską išsivežus šeimininkai apžiūrėjo butą, tačiau nieko nepasirašėme ir raktų negalėjome atiduoti dėl ginčo. Kadangi raktus šiaip ne taip grąžinome, noriu paklausti ar būtinas yra perdavimo aktas, jo pasirašymas jei sutartis yra pasibaigusi?

    • Aistė Žemaitienė:

      Be abejo, aktą sudaryti būtų labai gerai (taip apsisaugotumėte nuo atvejo, kad ateityje Nuomotojas neprašytų nuompinigių už Jūsų neva ilgiau išbūtą laiką bute nei kad gyvenote).

  • Jurate:

    Laba diena,

    Nuomojuosi butą su sutartimi. Tačiau nuomotoja kuo toliau, tuo labiau sau leidžia kištis į mano privačius dalykus.
    Man išvykus atostogauti (2-3 savaitėms) ji ateina ir nulaužia mano asmenines gėles (nes jai atrodo, jog nudžiūvo), o savo gėles išsineša. Taip pat pririša su virve balkono langą ir man liepia neatidarinėti langų (nors jie tikrai laikosi, nors ir yra senoki).
    Noriu paklausti, juk nuomotojas neturi teisės liesti ir gadinti mano asmeninių daiktų, stumdyti baldus bei drausti atidaryti langus, nes apie tai sutartyje kalbos net nėra? Kokios nuomotojo teisės į nuomininko privatų gyvenimą ir jo kontroliavimą?
    Ačiū.

    • Aistė Žemaitienė:

      Be abejo, Nuomotojas tokios teisės neturi. Nuomotojui ir toliau taip elgiantis, galima kreiptis į teisėsaugos institucijas dėl jo atliekamo savavaldžiavimo (tai veika, kurios atveju Nuomotojas naudojasi savo teise, kurios iš tikrųjų tuo metu neturi, taip yra, pvz. nuomos atveju – nuomotojas įsivaizduoja, kad jis yra patalpų savininkas ir dėl to gali daryti, ką nori, tačiau išties jis tokios teisės neturi, nes naudojimosi butu teisę nuomos sutartimi jis perleidęs nuomininkui).

  • Gintaras:

    Sveiki, buto savininkas buvo nesąžiningas ir sudarė neįmanomas gyventi sąlygas. Noriu nutraukti sutartį anksčiau laiko, bet iškilo klausimų:
    1) pagal CK savininką apie išsikraustymą raštu privalu įspėti prieš 1 mėn. Jei žinau, kad jis depozito vis vien negrąžins ir neturiu ką prarasti, ar galiu susimokėti už tiek, kiek sunaudota komunalinių paslaugų ir išeiti, nelaukiant 1 mėn. termino? Jei ne, kas man tada grėstų? Į policiją ar teismą turbūt nesikreiptų, kai pats buvo nesąžiningas?
    2) Ar prieš 1 mėn. pateikus informacinį laišką apie išsikraustymą savininkas turi jame pasirašyti, kad susipažino?
    3) Ką daryti, jei savininkas atsisakys pasirašyti po išsikraustymo informaciniu raštu arba sutarties nutraukimo raštu, kuriame surašyta, kad išsikraustoma, viskas sumokėta ir butas paliekamas geros būklės, be pretenzijų? Girdėjau, kad reikia rašyti “savininkas atsisakė pasirašyti”, bet nejaugi tada taip ir išeiti? Juk po to gali meluoti, jog butas buvo sugadintas, mokesčiai nesumokėti ar pan. Žinau, jog turi būti 1 nešališkas liudininkas, kuris tokiu atveju taipogi parašytų, jog savininkas atsisako pasirašyti. O jei savininkas reikalaus tą pašalinį žmogų išvesti ir apskritai atsisakys kalbėti ar bet ką pasirašinėti jam esant?
    Iš anksto labai ačiū.

    • Aistė Žemaitienė:

      Įteikinėkite dokumentus per antstolį – tuomet net jei jis juos atsisakytų priimti, antstolio fiksavimas, kad jis atsisako juos priimti, prilygtų dokumento priėmimui (jei pats nunešite raštą ir pažymėsite, kad atsisakė pasirašyti, šis prierašas tokios juridinės galios neturės). Neįmanoma pasakyti, kad asmuo į teismą nesikreips, net jei ir atrodo, kad pats buvęs nesąžiningas. Ir žinoma, daug geriau, kad pasirašytų – taip tikrai turėsite įrodymą, kad dokumentą jam įteikėt.

  • Ana zacharka:

    laba diena,noriu suzinoti …..nuomuojantis buta ar mes kaip nuomininkai privalome moketi uz laiptines renovacija?

  • Agnė:

    Laba diena,

    Norėčiau pasiteirauti sudaroma buto nuomos sutartis su asmeniu, kuris nėra buto savininkas (kiek pranešta – savininkas užsienyje). Ar tokia nuomos sutartis galioja?

    • Problemų bus pilnai išvengta tik tokiu atveju, jeigu tas asmuo turi teisę ją sudaryti. Pavyzdžiui, yra įgaliotinis, arba pats yra nuomininkas ir turi teisę butą pernuomoti. Reikėtų klausti, kokią teisę jis turi nuomoti butą.

  • Ignas:

    Laba diena,
    Nuomos sutartis pasirasyta metams,busto seimininkai nera issiskyre,sutartis pasirasyta su sutuoktine,ji aiskina,kad butas priklauso jiems abiems.Sutartis dar nepasibaigusi,o jos vyras noris be jokio priezasties mus iskeldinti,nes aiskina,kad jis sutartyje nepasirase todel,jo teigimu ji yra negaliojanti…Kas teisus ir ka daryti tokiu atveju??? Labai reiketu skubaus atsakymo…

    • Aistė Žemaitienė:

      Toks sutuoktinio pareiškimas nėra pakankamas nuomos sutarčiai nutraukti ar ją pripažinti negaliojančia, jei nuomotoja išties yra buto savininkė ir gali verstis nuomos verslu. Jei sutuoktiniai susipyko, tegul tarpusavyje ir aiškinasi. Patarčiau kreiptis į Jums butą išnuomojusią šeimininkę, kad padėtų šį nepatogumą išspręsti.

  • Mindaugas:

    laba diena,

    nuomojausi butą. Nuomos sutartį buvome pasirašę metams laiko. Buvo sumokėtas užstatas 170eurų. Dėl asmeninių aplinkybių teko išvykti iš to miesto, todėl prieš mėnesį laiko informavau nuomotoją kad noriu nutraukti nuomos sutartį. Prieš išvykstant atvyko nuomtojas apžiūrėjo butą , priekaištų nebuvo nes viskas buvo palikta tokioje pat būsenoje kaip prieš nuomojantis butą. Paprašiau grąžintį užstatą , bet nuomotjas atsisakė grąžinti motyvuodamas kad nuomos sutartis nutraukiama anksčiau nei metai laiko. Užstatas juk yra dalinai kompensuoti išlaidas jei kas būtų sulayžytą ar sugandinta nuomojamame būste, ir niejo bendro neturi su sutarties nutraukimu. Kaip būtų galima išsireikalauti kad nuomotjas grąžintų užstatą? Dėkoju
    Mindaugas

    • Aistė Žemaitienė:

      Nuomos sutarty darsyk pasitikslinkite kokiais atvejais užstatas nuomininkui negrąžinamas, nes būna, kad negrąžinamas ne tik kai kas sulaužoma, bet ir kad lieka nuomotojui kaip bauda už nuomininko nuomos sutarties išankstinį nutraukimą (nuomotojas, užuot metus turėjęs stabilų jam nuomos mokestį reguliariai mokantį nuomininką dabar turės iš naujo ieškoti naujo nuomininko, gaiš savo laiką, patirs nepatogumų, todėl laikyti, kad užstatas lieka nuomotojui, yra leistina).

      • Mindaugas:

        Supratau pasitikslinsiu. Kitas dalykas, nuomotjas pardavinejo mano nuomojamą butą, man besinuomojant , nes buvo atėję pirkėjai apžiūrėti. Butas buvo parduotas tą patį mėn kai pranešiau apie nuomos nutraukimą. Tai šiuo atveju nematau pagrindo negrąžinti užstato.

        Dėkoju
        Mindaugas

  • Rita:

    Laba diena,
    sudarėm terminuotą negyvenamų patalpų (sandėlio) nuomos sutartį, susitarėm, kad sutarčiai pasibaigus, per 1 dieną nuomininkas turi išsivežti savo daiktus, o to nepadarius, laikoma, kad palikti daiktai yra šiukšlės, ir nuomotojas jas gali utilizuoti nuomininko sąskaita. Nuomininkas išėjo, bet paliko daiktų patalpose, ir nekelia telefono. Ar sąlyga dėl šiukšlių utilizavimo yra galiojanti ir atsikračius paliktais daiktais nebus problemų dėl sugadinto palikto turto?

    • Aistė Žemaitienė:

      Taip, sąlyga galiojanti ir ja galite naudotis, jei situacija atitinka visas kitas sutarties sąlygas (paprastai tokio tipo sutartyse nurodoma, jog apie tokį šiukšlių utilizavimą iš anksto reikia pranešti nuomininkui, ir tik jam nepasirodžius viską galima atilizuoti), ir pan. Pasižiūrėkite, kas dėl to numatyta jūsų sutartyje. Taip pat patartina tai atlikti visa fiksuojant antstoliui.

  • Diana:

    Sveiki, rašau su skubiu ir svarbiu klausimu. Išsinuomavau butą 2016,06,07 sumokėjau 295 euro už einamąjį mėnesį ir avansą 295. Viso 2016,06,07 sumokėta 590 eurų. Vėliau vėlavau ir sumokėjau 295 2016,08,12 dieną. Sutartyje pasirašyta, kad mokėsiu kiekvieno mėnesio 20 dieną. Nuo 2016,06,07 yra sumokėta 885 eurų. Kaip suprantu, išgyvenau 3 mėnesius, bet buvo pareigūnai atvykę dėl triukšmo. Informacija nukeliavo iki šeiminkų, gavau šiandien žinutę, kad turiu šiandien išsikraustyti ir, kad esu skolinga 450 eurų. Ar aš teisingai suprantu, kad turiu pilną teisę nebemokėti ir dar gyventi iki 2016,09,07. Kadangi pragyvenau avansą. Sumokėta už 3 mėnesius ir gyventa 3 mėnesius. Sutartis buvo pasirašyta metams laiko.Sutartyje nurodyta, kad vieno mėnesio papildomas nuomos mokestis yra sumokamas į nuomotojo depozitą, kaip garantinis užstatas, už paskutinį nuomos laikotarpio mėnesį. Klausymas ar aš skolinga, ar galiu gyventi iki 7dienos ar turiu dar kažką mokėti. Ačiū

    • Aistė Žemaitienė:

      Šiuo atveju reiktų žiūrėti į nuomos sutarties sąlygas, ar toks dalykas kaip triukšmas ir dėl to įvykęs administracinės teisės pažeidimas savaime sudaro pagrindą Nuomotojui nutraukti nuomos sutartį ir reikalauti, kad avansas liktų jam. Jei jokios su tuo susijusios sankcijos nenumatytos, tada avansas gali tiesiog būti užskaitomas už paskutinį nuomos mėnesį.

  • Tadas:

    Sveiki, norėjau paklausti ar nuomininkas turi mokėti tarpininkavimo mokestį, jeigu tarpininkas nėra sudaręs sutarties su buto šeimininku, o nuomininkas tarpininko paslaugų nėra užsisakęs?

    Ačiū už atsakymą.

  • Miglė:

    Sveiki,

    norėjau pasiteirauti, ar mokestis už teritorijos priežiūrą yra mokamas nuomininko ar nuomotojo? Nuomojamas butas, kurio vienas kambarys nuolat užrakintas.

    Ačiū už atsakymą

  • Agnė:

    Laba diena,

    Du metus nuomavausi butą, atsikraustydama sumokėjau grynais už du mėnesius – depozitą ir už pirmą mėnesį. Dėl depozito buvo sudaryta sutartis, o dėl pinigų davimo už pirmą mėnesį – ne. Baigus nuomos sutarčiai, susitikus paskutinę dieną prieš išsikraustant ir paklausus dėl depozito grąžinimo, savininkė teigė, jog mes atsikraustydamos (mes iš viso buvome trys nuomininkės, tad dar yra dvi liudininkės) sumokėjome depozitą ir už pirmą mėnesį, tačiau už antrą ne. Kadangi nuo antro nuomos mėnesio buvo pervedami pinigai, pažiūrėjau išrašus ir radau įrodymą. Tada žmogus pakeitė teoriją ir pradėjo teigti, jog už pirmą mėnesį mes nemokėjome, o depozitas tam ir buvo skirtas. Sutartyje nurodyta, cituoju “Užstatas nuomininkui bus grąžintas pagal priėmimo-perdavimo aktą, jeigu jame paminėti daiktai bus sveiki ir nesugadinti bei apmokėti visi komunaliniai mokesčiai.” Taigi, galima daryti išvadą, jog depozitas nėra pinigai už pirmą nuomos mėnesį, o įrodymo, jog mes sutarėme kitaip, nei nurodyta sutartyje, t.y. taip, kaip ji dabar teigia, nėra. Savininkė nusprendė grąžinti 264eur, o 200 eur pasiliko sau – iš jų teigianti, jog nusamdė valytoją už 170eur – kas sutartyje apie jokią valytoją nėra parašyta, o butas buvo paliktas visas išvalytas. Ar man verta rašyti ieškinį ir ar įmanoma sužinoti, ar ji mokėjo mokesčius valstybei? Visi komunaliniai buvo mokami jos vardu ir pavarde. Ačiū

    • Aistė Žemaitienė:

      Jūsų įvardytu atveju, nuomininkui ir nuomotojui dėl tokios sąlygos nesusitarus, vienašališkai nuomotojas pasilikti depozito sau negali. Prieš kreipdamasi į teismą galite kreiptis į nuomotoją rašytine pretenzija, parankiau – rengta profesionalaus teisininko ar advokato. Ar ji mokėjo mokesčius valstybei nesužinosite, nes paprastai mokesčių inspekcija tokios informacijos vien paklausus neišduoda. Jei dėl to kiltų byla teisme, tokiu atveju teismas galėtų tokią informaciją išreikalauti iš mokesčių inspekcijos (reiktų įrodyti, ką tokia informacija byloje padės atskleisti).

  • Elzbieta:

    Sveiki.ar galetumet man pasakyti ka daryti jeigu nuomotojas nesilaiko nuomos kontrakto.nera sutvarkiusi kanalizacijos vis saltas vanduo teka.bute labai salta nors uz sildyma moku,uzeina I buta be mano zinios.ka daryti?kur kreiptis?

    • Priklauso nuo to, ko siekiate. Jei nesilaiko sutarties, galite ją nutraukti ir ieškoti kito buto. Galite nuomotojo prašyti už tai sumažinti nuomą. Galite paduoti į teismą, reikalauti laikytis sutarties – tačiau tai ilgas procesas. Nebent galbūt pagrąsinus teismu ar sutarties nutraukimu nuomotojas ims jos laikytis.

  • Andrius:

    Sveiki,

    Šeštadienį pasirašiau sutartį dėl nuomos iki birželio galo. Apžiūrėjus kaip ir viskas buvo neblogai, tačiau pradėjus gyventi pasijautė, kad yra labai drėgna, visi rūbai drėgni, patalai drėgni, neįmanoma miegoti.. Kai apžiūrinėjau butą, matyt buvo išvėdinta, nes kambaryje buvo labai šalta. Dar depozitas nėra sumokėtas. Sakykite, ar galiu nutraukti sutartį ir išsikraustyti tuoj pat, nesumokėjus depozito?

    • Priklausomai nuo sutarties sąlygų, nuomotojai galėtų iš jūsų reikalauti pinigų už mėnesį nuomos, bet, atsižvelgiant į tai, kad su butu yra problemų ir kita – kažin, ar jie kreiptųsi į teismą.

      Nieko nesumokėjus, pranešus, dėl ko nutraukiate sutartį, pranešus negyvensite ir realiai negyvenus, neturėtų kilti problemų, nors, kadangi į teismą paduoti gali kiekvienas besijaučiantis teisus ir net laimėjus teismą, pats procesas nebūtų malonus, visada geriausia susitarti be pykčio (pvz. galite pasiūlyti šeimininkams simboliškai sumokėti už tas kelias dienas bei išnaudotą vandenį/elektrą).

  • Kristina:

    Sveiki norejau paiteirauti, pas mus nuomos sutartyje parasytas punktas ,kad pries isikraustant reikia ispeti pries 1men. ir reikia parasyti rastiska laiska. Ka jame rasyti ir kaip rasyti?

    • Aistė Žemaitienė:

      Taip ir nurodykite, kad pagal tokį ir tokį sutarties punktą informuojate, jog įspėjate, kad nuo X mėn. X dienos išsikraustote.

  • Jovita:

    Sveiki,
    nuomojame butą 8 metus. Visada laiku buvo mokamas nuomos ir komunaliniai mokesčiai. Sudarant sutartį buvo sumokėtas avansas už vieną mėnesį, kuris pagal sutartį, turi būti grąžintas išsikraustant. Dabar nuomotojai nenori grąžinti pinigų, nes per aštuonerius metus susidėvėjo minkšti baldai (aplūžo sofa). Ar nuomojant butą yra toks dalykas kaip natūralus daiktų nusidėvėjimas? Ir ar gali būti reikalaujama pinigų už sulūžusius baldus po 8 metų, jei garantija tokiems baldams suteikiama tik 24 mėn.

    • Nuomininkas privalo atlyginti žalą išnuomotiems daiktams, kurią padarė. Tačiau neprivalo atlyginti natūralaus nusidėvėjimo. Tai jei nuomininkas kažką nulaužė, tarkim, neatsargiai elgdamasis, turi atlyginti, bet jei, tarkime, nuo ilgalaikio dažno varstymo lūžta durelės – neturi.

      Garantija šiuo atveju nėra aktuali – ji tik parodo, kiek laiko galima grąžinti daiktą pardavėjui ir pardavėjas įsipareigoja jį remontuoti ar keisti.

      Aišku tik, už seną baldą negali prašyti, kaip už naują bet kokiu atveju.

  • Echo:

    Sveiki, jai gyvenu nuomojamame bute ar privalau mokėti už šiukšles jai už jas Moku kitų adresu kur esu registruotas?

  • Kamilė:

    Laba diena, nuomojuosi kambarį, už šildymą moka buto šeimininkas kuris gyvena ne su mumis, bute gyvenančioms, man ir dar 3 moterims, reikia sumokiėi už kitus komunailinius (elektrą, vandenį, dujas, šiukšles..), tačiau prieš pasirašant sutartį (sutartis sudaryta buto šeimininko, joje sąlygos tik dėl mokesčių ir svečių lankymo, nieko daugiau) jis neperspėjo kad žiemą bus labai šalta. Tad darosi neįmanoma gyventi, vonioje pelėsis, o atšąlus orams, kambario temperatūra apie 15 laipsnių, visos šildosi elektriniais radiatoriais, nuo to elektros kaina būna milžiniška (nors prieš pasirašant sutartį teigė, jog bus tik 8-10eurų vienai). Ar galiu reikalauti depozito (110eurų) grąžinimo, nes jis nesukuria gyvenimui tinkamų sąlygų. Nes sakė jeigu norėsiu nutraukti sutartį, depozitas lieka jam, bet gyventi darosi neįmanoma, o temperatūa dar tik apie 0 laipsnių (ilgiau gyvenančios moterys sakė, kad jis tyčia prisukęs radiatorius, kad jam nereikėtų daugiau mokėti) o pinigų palikti jam, taip pat nesinori. Nežinau ką daryti.

    • Jei butas netinkamas gyventi ar buvo kažkokia apgaulė, tikrai galite nutraukti nuomos sutartį ir reikalauti grąžinti depozitą. Problema tokiais atvejais būna paprastai tokia: tarkim, jis atsisakys grąžinti depozitą, kas tada? Galite kreiptis į teismą, bet tada gaišis laikas, galbūt teks eiti į teismą darbo metu ar ieškoti advokato ir pan.; teismo procesas gali užtrukti ilgai.

      Galite daryti šitaip: parašyti nuomotojui, kad nutraukiate sutartį po tiek laiko, už kiek nuomos mokestis yra tie 110 EUR (pasiskaičiuokite), ir tada už nuomą papildomai nebemokėti, bet dar gyventi (t.y. laikyti, kad sumokėjote tuos 110 EUR). Aišku, dar verta pažiūrėti, kas parašyta sutartyje, ten gali būti ypatingų sąlygų.

  • Povilas:

    Sveiki esu karys todel su drauge nusprendem isinuomoti buta nes kariuomene kompensuoja dali nuomos bet registru centre iskilo problema nes tikrasis savininkas yra uzsienyje o. Bendrasavininkas lt bet jo registru centras nemato tik moteri uzsienije nera galimybes gauti jos paraso ir duomenu ar galima butu kazkaip uzregistruoti bendrasavininka vyra ?

    • Aistė Žemaitienė:

      Bet nuomos sutartį apskritai registruoti Nekilnojamojo turto registre nėra būtina. Galite ją sudaryti paprastos rašytinės formos su bendrasavininkiu, jei jis tik turi atitinkamus įgalinimus tokią sutartį sudaryti.

  • Viktorija:

    Sveiki issinuomavou buta pries 3 menesius ir praita diena truko slangute po kriaukle vonioi ir apliejau kaimynus apacioi kurie nori remonto o savininkas kaltina mane ir reikalauja sumoketi man uz remonta bet ar neturejo savininkas pries man pradedant gyvent viska apziuret ir sutvarkyt ? ( senas namas ir senai niekas netvarkyta ir nekeista ir sutarties nesame pasirase

    • Nuomininkai neatsakingi už paties buto ir jo įrangos defektus. Tačiau nuomininkai atsakingi už savo padarytus pažeidimus (tarkim, jei paliktų atsuktą kraną). Šiuo atveju, tikėtina, kad atsakingas nuomotojas, tačiau jis gali mėginti ginčytis, kad esą jūs kažkaip ne taip su ta šlangele elgėtės ar ją pratrynėte (bet kilus rimtam ginčui tokie argumentai teisme neatrodytų labai stipriai, nors sprendimo 100% numatyti, aišku, niekada negali).

  • Sarune:

    Laba diena, nuomuojuosi buta, moku visus mokescius, nuoma, komunalinius ir namo valdybai kas men moku uz laiptines prieziura, elektra ir pan. Sutarties nesame sudare, manau kad nuomotojas nemoka vmi mokesciu. Ta buta ruosiasi renovuoti ir nuomotojas nori kad as mokeciau dar ir uz renovacija namo, ar jis turi teise to reikalauti, as tik nuomininke gyvenu su mazameciu vaiku, ir tiek neisgalesiu moketi,jis savininkas jis tegu moka manau, kaip yra patarkite, aciu

    • Ne, įprastai neturi teisės reikalauti. Aišku, kai nėra pasirašytos sutarties, nuomotojas gali sakyti, kad susitarėte kažkaip kitaip ar pan., bet tai įrodyti sunku. Bet kuriuo atveju, turite teisę išsikelti (nutraukti susitarimą nuomotis ir išsinuomoti butą kur kitur).

  • Kamilė:

    Labas vakaras. 1. Didelis jums ačiū už ankstesnį patarimą dėl depozito grąžinimo. 2. Išsikrausčiau iš kambario dėl netinkamų gyvenimo sąlygų – 14 laipsnių šilumos ir kitų buitinių trūkumų. Nutraukėme terminuotą sutartį, visi mokesčiai ir nuoma mokėti. Nutraukus sutartį nuomotojas pasirašė kad jokių pretenzijų dėl buitinės technikos ar ko nors kita neturi. Sutartyje apie depozitą rašoma tik tiek: Nuomos sutartis sudaroma ne mažiau 12 mėnesių laikotarpiui. Nutraukus sutartį po 12 mėnesių užstatas (depozitas) grąžinamas nuomininkui.
    Paprašius grąžinti depozitą, nuomotojas pasakė kad dar turi kažką paskaičiuiti, ir gavome tokią žinutę: “Sveiki.Dėl sukčiavimo. Nuomos kaina priklauso nuo nuomos trukmės. Pvz. Vienam mėnesiui kaina yra 190eurų/mėn, trijų mėnesių-170eurų /mėn,.pusei metų – 150eurų/mėn., metams – 110eurų/mėn. Terminuota yra ir šildymo lengvata 35eurai/mėn… Kamilė(nuomininkė(aš)), pragyveno tik 5mėn, žala akivaizdi – (150-110)5=200eurų,. plius nuolaida už šildymą už 3mėnesius yra 105eurai..Viso apie 300eurų. Pamatavus kambario t=18 laipsnių, už lango minus 20laipsnių”
    Nesįsivaizduoju iš kur jis tuos skaičius ištraukė, nes nuomos sutartyje (kurią sudarė jis pats) parašyta, kad visais mėnesiais nuomos kaina yra 110 eurų, o ir tame kambaryje 18 laipsnių temperatūros seniai nebuvo, visada svyruoja apie 15 laipsnių. kaip protingai iš jo pareikalauti depozito, nes vien principai neleidžia tokiam gopšuoliui kuris verčia žmones gyventi tokioje temperatūroje, palikti pinigus. kambario temperatūrą, termometre, fiksavau mob. telefonu.

    • Jeigu niekur nebuvo kalbėta ir minėtos tos sumos – 190, 170, 150 eurų – tai nuomotojas negali sakyti, kad tartasi dėl tokių sumų.

      Dėl temperatūros: skirtingų termometrų rodmenys gali skirtis. Teko matyti, kad net 1,5 laipsnio skiriasi tame pat kambaryje – aišku, 3 laipsniai jau manau per didelis skirtumas. Visgi, termometrai nėra tikslūs. Be to, temperatūra skiriasi ir priklausomai nuo momento. Nebūtinai reiškia, kad kai už lango šalčiau, bus šalčiau ir viduje, nes gali pašildyti labiau radiatorius. Galbūt ir šeimininkas kažkaip paįtakojo, kad tai būtų padaryta, arba pašildė elektriniu, ar dar kaip. Teismo atveju gali būti skiriamas rimta ekspertizė su tikslia įranga, bet dėl tokių sumų to neapsimoka.

      Kaip atgauti skolą, žr. šį straipsnį: https://www.zemaiciuteise.lt/kaip-atgauti-skola/576

  • Nerijus:

    Sveiki 🙂 Iškilo klausimas ką daryti jei nuomos sutartis pasirašyta ant dviejų asmenų, bet vienas išsikelia nieko nepranešęs. Ką tokiu atvėju daryti? juk vienam jau kebliau mokėti nuomą.

    • Aistė Žemaitienė:

      Tie abu asmenys nurodyti kaip nuomininkai, kuriems abiems tenka pareiga mokėti nuomos mokestį atitinkamomis dalimis? Vienas asmuo negali išsikelti tiesiog panorėjęs, tokiu atveju turėtų būti forminamas arba nuomos sutarties pakeitimas (kai nuomos sutartis būtų tęsiama ir pirmas nuomininkas taptų vieninteliu nuomininku), arba nuomos sutarties nutraukimas (kai dėl to, kad išsikrausto nuomininkas, ir antras nebenori tęsti nuomos santykių). Bet kuriuo atveju visa tai turėtų būti sukoordinuota su nuomotoju.

  • Vitalija Bartašiūtė:

    Labas vakaras. Susidūriau su problema bute gyvenu 5 mėnesius bet sutarti sudariau metams. Daviau depozita 300e už 2 mėnesius. Buto salygos netenkina, buvo iškilusiu sunkumu su dujomis, elektra ir elementariais dalykais kuriuos šeiminkas žadėjo sutvarkyti bet nieko nedarė. Noriu iš buto išsikraustyti, ir buvo paminėta kad be rimtos išsikraustymo priežasties depozito neatgausiu. Ar būtu galima nemokėti komunaliniu mokesčiu ir tiesiog kad tuo depozitu šeimininkas pasidengtu visus mokesčius? Sutartyje yra toks punktas : ,, Kartu su pirmuoju Nuomos mokesčio mokėjimu Nuomininkas sumoka Nuomuotojui 300 eurų užstata kaip savo įsipareigojima pagal šia sutarti užtikrinima. Užstatas Nuomininkui gražinamas pasibaigus Nuomos sutarčiai, tačiau su sąlyga, kad Nuomininkas yra visiškai atsiskaitęs su Nuomuotoju. Iš užstato gali būti sumokėtos baudos atsiradusios dėl sutarties nutraukimo, ar sutarties nevykdymo, apmokami komunalinių paslaugų tiekėjams. Užstatas gražinamas su salyga kaf patalpoms nepadaryta jokia žala arba už ją tinkamai atlyginta. Nuomuotojas turi teise pasilikti užstata ar jo dalį įskaitymui i tokias Nuomininko nesumokėtas sumas atlikti.” Butas nuomuojamas per įmone ir paklausus brokerės ar būtent galiu nesumokėti tada komunaliniu ir išskaičiuokit iš depozito pasake kad jeigu komunaliniu nesumokesiu duos antstoliams o depozito tikrai neatgausiu. Ar taip gali buti? Ačiū už atsakyma

    • Galite mėginti. Bendrai paėmus, tokisus ginčus sprendžia teismas. Jis sprendžia pagal sutartį ir teisę. Depozito davimas savime jokios teisės nesuteikia. Teisės (teik šeimininko, tiek jūsų) kyla tik iš įstatymų ir sutarties.

      Tačiau realybėje depozito davimas gana svarbus, nes nuo jo priklauso, pas ką ginčo atveju faktiškai būna pinigai. Jei depozitas neduotas (ar mažesnis) jie būna pas nuomininką, jei duotas – pas nuomotoją. O tai svarbu, kadangi sumos nelabai didelės, dėl jų teistis dažnai nenorima. Dėl to, realybėje dažnai ne tiek būna svarbu kas teisus (kadangi iki teismo tai nenueina), tačiau pinigai lieka pas tą, kas juos tuo metu turi. Jūsų idėja realiai ir yra tokia, kad pinigai faktiškai pereitų iš nuomotojo jums (t.y. sudengtumėt depozitą su komunalinėm išlaidom).

      Jeigu kils oficialus ginčas – jį spręs teismas (atsižvelgdamas į daugiau niuansų, nei čia aprašėte, numatyti 100% sprendimo negalima), bet gal ginčas nė nekils.

  • Andrius:

    Laba diena,

    Nuomavomės butą Vilniuje. Jau po poros dienų po sutarties metams pasirašymo pradėjo atsiskleidinėti nekokybiškos statybos brokas bute – pelėsis, didžiulė drėgmė, garso izoliacijos ir ventiliacijos problemos. Nuomotojas buvo informuojamas apie buto būklę bloginančias problemas nuolatos, tačiau nesiėmė jokių veiksmų joms spręsti. Po 3 mėn. nusprendėme išsikelti. Nuomotojas sutiko. Tačiau po buto apžiūros reikalauja kelių šimtų EUR už neva mūsų padarytą žalą butui. Buto kondicija yra blogesnė nei kad buvo prieš įsikeliant, tačiau tai yra pasekmės bute jau prieš mums įsikeliant buvusių problemų nesprendimo. Nuomotojas planuoja savavališkai atskaičiuoti neva mūsų padarytą žalą iš depozito, tačiau mes nesutinkame. Visi susirašinėjimai ir įrodymai, jog bandėme spręsti buto problemas ir apie jas informavome yra. Klausimas šiuo atveju ar nuomotojas gali savarankiškai pasiimti norimą sumą iš mūsų depozito? Ar tik teismo būdu galime susigrąžinti savo visą paliktą depozitą?

    Ačiū už atsakymą.

    • Aistė Žemaitienė:

      Kadangi greičiausiai jam depozitą jau esate pervedę, tai jis tiesiog jums tos sumos negrąžins ir savavališkai ją sulaikys. Grąžintis galėsite per teismą (įsirodžius, kad butas pablogintas ne dėl jūsų kaltės).

  • Audrius:

    Nutiko situacija, kad vonios kambaryje perdegė lempa, kuri yra nestandartinė ir kainuoja apie 40€. Kas turėtų pakeisti perdegusią lempą, nuomininkas ar nuomotojas?
    Nuomotojas siūlo išlaidas dalinti per pus, tačiau išsikraustymo atveju, tos lempos nepasiimsime ir nepasidalinsime, kadangi ji yra nestandartinė ir brangi. Nuomos sutartis yra sudaryta.
    Kaip elgtis tokioje situacijoje? Ar civiliniame kodekse tai yra reglamentuota, kuo butų galima remtis?
    Iš anksto dėkoju už pagalbą.

    • Aistė Žemaitienė:

      Bendra taisyklė ta, kad kapitalinį remontą daro nuomotojas, o einamąjį – nuomininkas. Jei ta lempa yra itin svarbi ir labai svariai padidintų būsto vertę, tada tai turėtų prisiimti nuomotojas. Tačiau paprastai lempos pakeitimas būna Nuomininko prerogatyva.

  • kestutis:

    Sveiki turiu klausima mes nuomojames buta 2 kambariu turim rastiska sutarti iki 2017.07.01 su parasu.mes gyvename siame bute tryse ir su mazameciu vaiku 6m.bet dabar staiga idejo skelbima parduoti buta.kiek mes laiko turime issikraustiti?o gal galime iki 2017.07.01 gyventi jei ji parduos greitai? Ir musu niekas negali iskraustiti o jei lieptu kraustitis kur reiktu kreiptis? Aciu uz atsakima.

    • Jei pardavinėja butą, turėtų jums pranešti. Jeigu nuomos sutartis registruota registre, tai ji galios ir naujam savininkui (negalės iškraustyti). Jeigu neregistruota tai naujasis savininkas turės teisę iškraustyti nusipirkęs butą (bet galės ir toliau nuomoti, jei norės).

  • Artūras Daubaras:

    Labas rytas,
    norėjau paklausti iš principo, kokie teisės aktai Lietuvoje reglamentuoja tokius nuomos klausimus:
    – nuomininko teisės, savininkui bandant iškeldinti nuomininką anksčiau sutartyje numatyto laiko;
    – savininko pareigos ir atsakomybės užtikrinant priešgaisrinę, dujų, elektros instaliacijos kokybę nuomojamajame būste;
    – nuomininko prievolė mokėti depozitą;
    – nuomininko teisės į nuomojamą būstą nuomos laikotarpiu;
    – reglamentavimas, kai būstas išnuomojamas vienam nuomininkui ir didesniam skaičiui nuomininkų (multiple occupation).
    – nuomininko teisės dėl nesąžiningų savininko veiksmų (mokesčių nemokėjimas, sutarties sąlygų nesilaikymas ir t.t.
    Ačiū už atsakymą,

  • Toma:

    Sveiki,

    Nuomuojamės butą dar visai neseniai. Pasirašėme sutartį 1 metams laiko, tačiau sutartis nėra oficiali. Sumokėjome mėnesio nuomos mokestį į priekį bei 1 mėnesio depozitą. Pradėjus gyventi, pasirodė dideli trūkumai – problemos šiluminiame mazge, dėl ko mūsų bute girdimas didžiulis triukšmas. Ko kituose butuose nėra, kiek teko domėtis. Prašėme išspręsti šią problemą, bet kol kas jokių rezultatų. Tas nuolatinis triukšmas, kuris sklinda iš radiatorių tikrai atsiliepia tiek sveikatai, tiek nervų sistemai: neįmanoma ilsėtis, užmigti. Be to, nuomotoja teigia, kad kaupiamąsias lėšas turi mokėti nuomininkai. Ką tokiu atveju reikėtų daryti? Kokį teisės aktą pateikti nuomotojai,kad ji arba sumažintų nuomos kainą dėl buto defektų arba kuo skubiau būtų sutvarkyta. Bei dėl kaupiamojo mokesčio, kiek žinau visur mokamas pačių šeimininkų…

    • Aistė Žemaitienė:

      Nelabai supratau ką turite omenyje, kad sutartis nėra oficiali? kad neįregistruota Nekilnojamojo turto registre? tuomet tai esmės nekeičia.
      Pagal civilinį kodeksą, bendra nuostata ta, kad už kapitalinį remontą atsako nuomotojas, o už einamąjį – nuomininkas. Kadangi, kaip suprantu, jūsų minimos kaupiamosios lėšos susijusios su kapitaliniu remontu, tai turėtų būti nuomotojo atsakomybė.

  • J.M.:

    Sveiki, situacija tokia, kad nuo 2016 09 01 nuomojuosi kambarį, 4 kambarių bute (oficialiai). Dėl tam tikrų priežasčių (kaimynų triukšmas nakties metu, kitų nuomininkų netvarka bendrose patalpose, neadekvati kambario kaina (supratau pagyvenus pusę metų ir sulaukus žiemos mokesčių), sąskaitos nėra parodomos yra tik parašoma galutinė mokesčių kaina) norėčiau išsikraustyti iš kambario nepasibaigus nuomos sutarties terminui, bet sutartyje įrašytas punktas, kad nuomininkui nutraukus sutartį anksčiau nustatyto nuomos termino, užstatas negrąžinamas. Užstatą vis tik norėčiau atgauti, planuoju įspėti nuomotoją iki išsikraustymo likus mažiausiai 30 d. Nuomotoja, įrašyta sutartyje, mirė prieš porą mėnesių. Ar nuomos sutartis laikoma negaliojanti? Ar galėčiau tuo pasinaudoti prašydama atgauti užstatą už kambarį?

  • Jelena:

    Laba diena, mūsų nuomininkė nemoka nuomos mokesčio ir neapmoka už komunalines paslaugas 3,5 mėnesio. Bute negyvena, bet savo daiktų neišveža, todėl neturime galimybės buto pasiūlyti kitam nuomininkui. Yra pasirašyta nuomos sutartis per tarpininkavimo bendrovę, taip pat turime nuomos veiklos licenciją, t.y. mokame mokesčius valstybei. Nuomininkė į skambučius, į sms neatsiliepia. Išsiuntėme oficialų įspėjimą apie nuomos sutarties nutraukimą ir raginimą dėl skolos, rašėme, kad kreipsimės į teismą. Jokios reakcijos. Mūsų problema ta, kad nuomos mokestis buvo mokamas grynaisiais (pagal sutarties sąlygas), tad sunku įrodyti, kad ji nemoka už butą (ji galėtų pasakyti, kad moka), yra tik keli mūsų sms ir tarpininkavimo bendrovė tikriausiai galėtų paliudyti, kad mes kreipėmės į juos su šia problema, t.y. jie žino, kad nuomininkė nemoka už butą. Gal galėtumėte patarti, ką mums daryti? Ačiū!

Dėl didelio klausimų šia tema skaičiaus nebėra galimybės atsakinėti į naujus klausimus komentaruose.

PAŽIŪRĖKITE: galbūt situacija, panaši į Jūsų, jau paaiškinta ankstesniuose komentaruose, bet turėkite omeny, kad įstatymai keičiasi.

Jums visada galime suteikti *mokamą* asmeninę konsultaciją el. paštu. Advokatės el. pašto adresas: aiste.zemaitiene@gmail.com.

Facebook