Kada galima gauti kompensaciją už neturtinę žalą

Kompensaciją už neturtinę (moralinę) žalą įmanoma gauti ne visada. Kada tai galima, nurodo įstatymai. Tad kokiais gi atvejais atlyginama moralinė žala?

Kas yra neturtinė žala?

Neturtinė žala – tai žala, kurios neįmanoma tiksliai apskaičiuoti: dvasiniai išgyvenimai, nepatogumai, fizinis skausmas, pažeminimas, depresija, reputacijos pablogėjimas, draugų praradimas ir pan. Teismas savo nuožiūra nusprendžia, kokią “teisingą” kompensaciją kaltininkas turės sumokėti nukentėjusiajam. Aišku, tai subjektyvu: todėl skirtingų teisėjų priteista neturtinė žala ženkliai skiriasi. Tačiau teisėjai turėtų skirti atlyginti panašią neturtinę žalą, kaip paprastai nurodo atlyginti aukštesnių teismų teisėjai, kitu atveju sprendimus galima skųsti.

SVARBU: Žala, kurią įmanoma tiksliai apskaičiuoti, yra *turtinė* žala. Tai – ne tik sunaikintų ar pavogtų daiktų kaina, bet ir, tarkime, gydymo išlaidos, dėl invalidumo prarasti atlyginimai, dėl tėvo mirties prarastas išlaikymas ir kt. Tokios žalos galima prašyti visada ir ją teismai stengiasi priteisti tiksliai tokią, kiek nuostolių patirta.

Dėl to paties atvejo galima prašyti ir turtinės, ir neturtinės žalos atlyginimo vienu metu. Pavyzdžiui, jei jus sumušė, galite reikalauti iš nusikaltėlio ne tik atlyginti gydymo išlaidas, suplėšytų drabužių kainą, pinigus, kurių netekote dėl sumušimų negalėdami padaryti kažkokio darbo (visa tai – turtinė žala), bet ir kompensacijos dėl patirto emocinio sukrėtimo, išgąsčio (tai – neturtinė žala).

Kokiais atvejais atlyginama neturtinė žala?

Neturtinė žala dėl nusikaltimų

Nusikaltėliai visada privalo atlyginti ir neturtinę žalą, padarytą savo nusikaltimais. Plačiau žr. straipsnį “Kaip atgauti žalą iš nusikaltėlio“.

Neturtinė žala neteisėtai naudojant vardą, atvaizdą, pažeidžiant privatumą, garbę ir orumą

Asmuo turi teisę prašyti neturtinės žalos atlyginimo jei:
*Neteisėtai naudojamas jo vardas. Pvz., kitas žmogus apsimeta juo.
*Neteisėtai naudojamas jo atvaizdas. Pvz., kažkas jį nufotografuoja ir paviešina nuotrauką (tačiau tai negalioja, jei jis fotografuojamas savo visuomeninės veiklos metu ar fotografuota viešumoje)
*Pažeidžiama teisė į jo privatų gyvenimą. Pvz., kas nors neteisėtai apieško jo namus, klausosi jo pokalbių, viešina informaciją apie jo ligas.
*Pažeidžiama asmens garbė ir orumas. Pvz., žiniasklaida apie jį paskelbė melagingą informaciją.
*Pažeidžiama teisė į kūno neliečiamumą ir vientisumą. Pvz., jį be jo sutikimo ir nesant būtinybės operuoja.
*Apribojama jo laisvė. Pvz., jo be priežasties neišleidžia iš ligoninės.

Neturtinė žala vyro ir moters santykiuose

Galima reikalauti neturtinės žalos jei:
*Sužadėtinis atsisakė tuoktis po viešų sužadėtuvių.
*Įvyko skyrybos dėl vyro/žmonos kaltės

Neturtinė žala dėl sužalojimų ir mirčių

Neturtinė žalą kaltininkas turi atlyginti dėl jo kaltės sužalotam asmeniui, o taip pat dėl jo kaltės mirusiojo asmens šeimos nariams.

Neturtinė žala dėl nekokybiškų daiktų ir paslaugų

Neturtinę žalą turi atlyginti:

*Gamintojas, importuotojas į Europos Sąjungą ar paslaugų teikėjas, jei dėl jo nekokybiško daikto ar paslaugos žmogus sužalotas arba žuvo.
*Kelionių organizatorius, suorganizavęs netinkamą kelionę.
*Draudikas (draudimo kompanija), atskleidęs informaciją, kurią sužinojo drausdamas (pvz. kurią besidrausdamas žmogus įrašė į anketą).

Neturtinė žala dėl valstybės veiksmų

*Valstybė atlygina žalą žmonėms, kurių atžvilgiu valstybės institucijos (prokuratūra, teismai ir kt.) bylų metu elgėsi neteisėtai (pvz. neteisėtai suėmė, areštavo, nuteisė).

Augustinas Žemaitis

El. paštas: augustinas.zemaitis@gmail.com

More Posts - Website

Pasisakymų: 10 to “Kada galima gauti kompensaciją už neturtinę žalą”

 • audrone:

  Labas vakaras. Ar yra numatytas moralines kompensacijos dydis,ar galima reikalauti kiek manoma reikalinga?Man advokatas sako jog skyrybu atveju galima prasyti is sutuoktinio tik 2000 Euru,bet vyras mane apgaudinejo man melavo ir visiskai as praradau sveikata.Pragyvenome 30 metu santuokoje o dabar esu metama i gatve

  • Galite reikalauti tiek, kiek norite. Tačiau maža tikimybė, kad teismai priteis labai didelę sumą. Aišku, jie atsižvelgia į konkrečią situaciją ir vienais atvejais priteisia didesnes sumas nei kitais (priklausomai nuo padarytos žalos dydžio).

 • Jolita:

  Sveiki,

  Buvo autoįvykis.Nukentejusiam padaryta: nezymus sveikatos sutrikdymas. Ikiteisminis tyrimas nutrauktas, surasyta administracinio pazeidimo nutartis su bauda.Nukentejes praso neturtines-moralines zalos atlyginimo 1000e. Nesutikus, kreipsis idraudima, po to civilini ieskini rasys.Ar si suma pagrista? Luziu nebuvo,tik raisciu patempimas , lupa prakirsta.Aciū

  • Neturtinę žalą (kiek jos priteis) pognozuoti daug sunkiau, nei turtinę. Yra įvairių aplinkybių, nuo kurių priklauso, kiek priteis, tarp jų – ir teisėjo nuomonė.

 • Vida:

  Neblaivus suauges vyras smoge mazameciuj I veida pradetas ikiteisminis tyrimas. Kokia moraline kompensacija galima butu prasyti uz toki incidenta.

  • Galite prašyti kokios norite. Tačiau kokią priteisti spręs teismas. Tai priklauso nuo daug aplinkybių, taip pat – ir nuo teisėjo. Kadangi tai – subtilus dalykas, įstatymuose nėra parašyta, kad, tarkime, už tokį sužalojimą priklauso tokia kompensacija; tai nustato teismas kiekvienu atveju.

 • Ona:

  Laba diena,

  Vaikinas primušė savo draugę. Teismo medicinos ekspertai sužalojimus įvertino kaip nežymų sveikatos sutrikdymą.
  Smurto metu mergina patyrė labai didelį emocinį šoką, dvasinį sukrėtimą, kas sukelia kančias ir išgyvenimus ir dabarr, reikalinga psichologo pagalba.
  Kokio dydžio šiuo atveju galėtų būti neturtinė žala?

  Dėkojul

  • Numatyti neturtinės žalos dydį labai sunku. Tai sprendžia teismas, priklauso ir nuo teisėjo nuomonės, atsižvelgiama į daug aplinkybių. Kartais, rodos, panašiais atvejais priteisiama labai skirtinga neturtinė žala.

 • Aurora:

  Sveiki, jeigu pirkau daiktą už 170€ ir jo negavau, o pinigus grąžino tik po 3mėn panašiai, kokią moralinę žalą galiu prisiteisti?

  • Moralinės žalos neįmanoma tiksliai paskaičiuoti. Tai priklauso ir nuo teisėjo. Tačiau, bendrai paėmus, kažin ar apsimoka kreiptis į teismą. Lietuva – ne Amerika; čia paprastai “už menkniekius” niekas moralinės žalos nepriteisinėja daug. Tai yra, jei neatsiunt daikto už 170 eurų, grąžino pinigus, tai kalba eitų apie dešimtis ar šimtus eurų (ir tai neaišku, ar priteistų – prikalusytų nuo situacijos), bet teismas kainuotų daugiau laiko, jėgų. Tos istroijos, kai, už, rodos, menką pažeidimą staiga teismas priteisia šimtus tūkstančių dolerių, pasitaiko tik svetur, ypač Amerikoje.

Pasisakykite (pasisakymas gali pasirodyti ne iš karto)

Facebook