Kaip gauti ir teisiškai sutvarkyti palikimą?

Kai miršta jums artimas žmogus, galvoti apie turtinius reikalus gali būti sunku. Tačiau palikimo klausimus būtina sutvarkyti per kelis mėnesius. Čia rašau, į ką reikalinga atkreipti dėmesį.

Palikimo priėmimas

Jeigu mirusysis buvo sudaręs oficialų testamentą, jį, pranešęs apie tai žinomiems įpėdiniams, perskaito notaras (pas notarą saugomas testamento egzempliorius). Perskaitęs testamentą ieško kitų įpėdinių (jei apie tokius sužinota) ir praneša jiems testamento turinį. Nesant oficialaus testamento, paveldima pagal asmeninį testamentą (kurį įpėdiniai turi susirasti ir perskaityti patys); jei nėra visai jokio testamento, paveldi artmiausi gyvi giminės pagal įstatymus.

Kiekvienas įpėdinis gali palikimą priimti arba jo atsisakyti (nors jis ir numatytas testamente ar priklauso pagal įstatymą). Bet niekas negali priimti tik dalies palikimo (pvz. imti butą, bet neimti skolų).

Palikimo priėmimui nieko rašyti nebūtina – pakanka, kad realiai imtum naudotis mirusiojo daiktu. Kadangi negalima priimti tik dalies palikimo, pradėjęs naudotis vienu daiktu būsite laikomas priėmęs visą jums skirtą palikimą.

Tačiau kad niekam neliktų neaiškumų, palikimą geriau priimti ar jo atsisakyti parašius pareiškimą palikimo atsiradimo vietos notarui – bet tai reikia daryti per 3 mėnesius nuo tada, kai gavai į jį teisę. Pareiškimu notarui palikimo galima atsisakyti net po to, kai jau pasinaudojote kažkuriuo mirusiojo daiktu.

Kai yra daugiau įpėdinių, net ir priėmęs palikimą 3 mėnesius negalite juo disponuoti (pvz. parduoti), nes gal dar paaiškės, kad į jį pretenzijas reiškia ir kiti įpėdiniai. Iš paveldėto turto tuo metu galima tik: apmokėti palikėjo priešmirtinio gydymo, slaugymo, kapo tvarkymo išlaidas, išlaikyti asmenis, kuriuos išlaikė palikėjas, apsaugoti paveldėtą turtą, kai paveldimas verslas/ūkis – užtikrinti normalų įmonės/ūkio funkcionavimą, mokėti darbuotojams.

Dėl svarbių priežasčių teismui nusprendus ar visiems įpėdiniams sutarus galima priimti palikimą ir po 3 mėnesių.

Jeigu įpėdinis pats miršta nepriėmęs palikimo, teisė priimti palikimą pereina jo įpėdiniams.

Praėjus 3 mėnesiams nuo palikimo atsiradimo įpėdiniai gali prašyti palikimo atsiradimo vietos notarą išduoti paveldėjimo teisės liudijimą, arba anksčiau, jei notaras žino, kad be asmenų, prašančių jiems išduoti liudijimus, daugiau įpėdinių nėra.

Paveldėjimo teisės liudijimas išduodamas tik sumokėjus paveldimo turto mokestį arba pateikus įrodymus, kad jo mokėti nebūtina.

Palikimo apyrašas – apsauga nuo mirusiojo skolų

Priimdamas palikimą rizikuojate: juk gaunate ne tik mirusiojo turtą, bet ir skolas. O jei mirusysis paliko daugiau skolų nei turto? Galite patirti rimtų nuostolių. Bet to galite išvengti, jei turtą priimsite pareiškimu notarui, kuriame įrašysite pageidavimą sudaryti turto apyrašą. Šiuo atveju visos skolos ir visas turtas bus surašytas į sąrašą (jame – ir vertės) ir jeigu kada nors paaiškės, kad skolų yra daugiau nei turto, vis tiek atsakysite tik ta suma, kurios vertas apyraše surašytas paliktasis turtas.

Apyrašas sudaromas taip: gavęs įpėdinio pareiškimą priimti palikimą su apyrašu, notaras duoda įpėdiniui vykdomąjį pavedimą, kurį šis per 2 savaites pateikia tos apylinkės antstoliui. Antstolis per 1 mėnesį sudaro apyrašą, o sudėtingais atvejais (kai turtas išsisklaidęs, daug kreditorių) – per 3 mėnesius. Įpėdinis antstoliui privalo pasakyti viską, ką žino apie mirusiojo turtą ir skolas, o sužinojęs vėliau turi tai pranešti notarui (ką nors nuslėpęs įpėdinis pilnai atsakys už mirusiojo skolas, nors ir sudarytas apyrašas).

Kaip pasidalinti paveldėtą turtą

Dažnai atsitinka, kad tą patį turtą (pvz. butą) paveldi keli asmenys ir kaip jį pasidalinti iš testamento neaišku (arba testamento nėra). Šiuo atveju turtas tampa jį paveldėjusiųjų bendrąja nuosavybe. Paprastai paveldėtojai nori jį pasidalyti.

Jei daiktas dalus, jis dalijamas natūra. Pavyzdžiui, malkų stirtą lengva padalinti per pusę ar į tris dalis, kaip ir banko sąskaitoje esančius pinigus.

Kai kuriuos daiktus padalinti sunkiau, bet sutarus vis tiek įmanoma, pavyzdžiui, žemės sklypą galima padalinti į du.

Jei daiktas nedalus (pavyzdžiui, automobilis) jis gali atitekti vienam iš įpėdinių, o kitiems tokiu atveju kompensuojama kitais daiktais ar pinigais. Pvz. jei Jonas, Petras ir Antanas paveldi 6 000 Lt vertės tėvo automobilį, o juo dažniausiai naudojosi Jonas (kuris gyveno su tėvu), tai automobilis gali atitekti Jonui, o Antanui ir Petrui Jonas sumokės po 2 000 Lt.

Kitas variantas: nedalūs daiktai gali būti parduodami (pavyzdžiui, aukcione), o paveldėtojai pasidalinti pinigus.

Jei paveldėta daug daiktų, galima išsidalinti juos taip, kad kiekvienam paveldėtojui tektų maždaug toks procentas bendros vertės (pavyzdžiui, parašytos apyraše) procentas, kokia yra jo paveldėjimo dalis.

Kai paveldimas ūkininko ūkis ar įmonė, aktualu, kuris paveldėtojas tuo užsiimdavo ir/ar ketina tuo užsiimti. Tuo atveju jis gauna ūkį/įmonę, o kitiems atlyginama pinigais (už ūkį gali būti atlyginama per 10 metų).

Geriausia, kai paveldėtojai tarpusavyje sutarimu sutaria dėl palikimo pasidalijimo. Sutartis dėl nekilnojamojo turto pasidalijimo turi būti tvirtinta notaro.

Testamento vykdymas

Paveldėtojų gali būti daug, bet su palikimo priėmimu susijusius veiksmus gal būti patogiau atlikti kam nors vienam. Toks žmogus – testamento vykdytojas – gali būti įrašomas testamenete, jam testamente gali būti įrašytas ir atlygis už vykdymą. Testamentą vykdyti gali būti paskirtas ir vienas įpėdinių. Gali būti ir keli testamento vykdytojai, bet tai mažiau patogu.

Jei vykdytojas testamente neįrašomas arba vykdymo atsisako, tada teismas gali skirti testamento administratorių.

Testamento vykdytojas/administratorius sudaro palikimo apyrašą, pats laikinai valdo turtą, kol aiškinasi, ar įpėdiniai priims palikimą.

Baigęs vykdyti testamentą vykdytojas/administratorius įteikia įpėdiniams vykdymo ataskaitą, o jei testamentas vykdomas ilgiau nei metus – po ataskaitą teikia kasmet.

Visos testamento vykdymo išlaidos padengiamos iš paveldimo turto.

Pasisakymų: 180 to “Kaip gauti ir teisiškai sutvarkyti palikimą?”

  • Dalia:

    Norėčiau pasitikslinti dėl notarams galiojančių terminų. Per kiek laiko nuo raštiško prašymo padavimo notaras turi raštu atsakyti, nurodydamas priežastį, dėl kurios sustabdytas paveldėjimo priėmimo procesas? Girdėjau, kad nuo pernai vietoj 20 dienų galioja terminas 10 kalendorinių dienų, nes yra kažkokie notarų veiksmų terminų pakeitimai. Ar tai tiesa ir tokio turinio atsakymą tikrai galima gauti per 10 kalendorinių dienų?
    Ačiū už atsakymą.

  • Marytė:

    Mirė mama, esame du vaikai. Nesutariame dėl paveldėjimo per pusę. Brolis praktiškai pageidauja viso palikimo, motyvuoja tuo, kad mama pastaruosius 4,5 metų gyveno jo šeimoje, jis turėjo atsisakyti darbo, buvo apribotas jo darbingumas ir t.t., sako viską susiskaičiuos , įvertins ir prisiteis iš manęs. Po tėvelio mirties mama gyveno savo sodyboje, kadangi man buvo arčiau, 10 metų ją prižiūrėjau aš, vežiau maistą,vaistus, skalbiau rūbus, mokėjau mokesčius ir t.t , pastoviai prižiūriu kapines. Kaip elgtis? Priimti brolio sąlygas, ar ir man skaičiuoti išlaidas? Prašau patarti.

  • milda:

    mire teta ja nieks nesirupino ir nezino net kad mire artimu jin neturi tik mane ir dar lygtai puseseriu noriu paklaust ar notaras iesko artimu zmoniu del palikimo

    • Turėtų ieškoti, bet ne visi tą gerai daro, ne visiems pavyksta. Tačiau jei jūs esate dukterėčia (ir nėra artimesnių giminių), tai pusseserės nėra svarbu: visą palikimą gausite jūs, jei nėra testamento, kur parašyta kitaip.

  • Laba diena,mirus tevams mes likom trise(2 seserys ir brolis)vienas brolis yra mires pries 15 m.kaip mums pasidalinti tevu turta,testamento nera,kokia dalis priklauso mirusiojo brolio zmonai ir sunui,mirusio brolio testamento irgi nera jis savo turto niekam testamentu nepaliko,aciu.

    • Po ketvirtį priklauso jums trims ir mirusiojo brolio sūnui (jei tik vienas buvo).

    • Aistė Žemaitienė:

      Kadangi minite, kad yra gyvas mirusio brolio sūnus, tai tokiu atveju paveldimas turtas turi būti dalomas taip (jei nėra įstatyminių išimčių) – dvi seserys, brolis, mirusiojo sūnus visi paveldi po ketvirtį paveldimo turto.

  • Eugenija:

    laba diena,mociute yra surasiusi testamenta pas notara, butas ir santaupos yra paliekamas man po jos mirties. yra jos sunus jis gyvena uzsienyje,ar jam priklauso kazkas ar ne,ar jis gali pretenduoti ar uzgincyti testamenta? atsakyma gal galiu gauti e.pastu?
    aciu

  • Edita:

    Sveiki, mirė mano mama. Pradėjau tvarkyti palikimo reikalus. Kadangi sesuo pas notarą atsisakė teisės į palikimą, tai visą jį priėmiau. Gavau iš notaro liudijimą apie priėmusį palikimą. Kadangi mama turėjo banke lėšų, tai mane domina, kada galėsiu disponuoti tais pinigėliais,po trijų mėnesių, kada būsiu pagal įstatymą paskelbta paveldėtoja, ar jau dabar galima (laukiu užsakytos pažymos iš banko, nes jie minėjo, kad turėsiu atsinešti savo sąskaitos numerį) ?

    • Aistė Žemaitienė:

      Jei jau gavote iš notaro paveldėjimo liudijimą, turtu disponuoti galima (notaras, prieš išduodamas liudijimą, turėjo įsitikinti, ar daugiau įpėdinių nėra).

  • marius:

    sveiki , mano tevas mire pries 2 metus , tevai gyveno issiskyre, esu vienintelis sunus , ar dar imanoma kazkaip kreiptis del palikimo ?

    • Aistė Žemaitienė:

      Taip, galima kreiptis į teismą dėl termino priimti palikimą atnaujinimo. Tačiau reiktų žinoti, ar niekas per tą laiką nesusitvarkė palikimo, ar jis neperėjo valstybei. Jei reikia konkrečios pagalbos, kreipkitės aiste.zemaitiene@gmail.com.

  • Vilnelė:

    Laba diena,
    tarybų laikais gavome trijų kambarių butą kaip keturių asmenų šeima – motina, tėvas ir du vaikai. Netrukus, vykstant skyryboms tarp tėvų, tėvas atsisakė savo buto dalies dėl vaikų, tačiau teisiškai tai nebuvo užfiksuota ir nuo skyrybų butas priklauso motinai. Šeimoje augantys vaikai patirdavo kasdienį psichologinį, emocinį bei fizinį smurtą siekiant, kad kuo greičiau išsikeltų, net nepasiekus pilnametystės.
    Šiuo metu vienas iš vaikų gyvena jau su savo šeima minėtame bute, tačiau motina nesiliauja terorizavusi, grasina parduoti butą, siūlo pusę sumos už butą tačiau į jokias teisines sutartis įrašyti nesutinka, kas ateveria kelią tolimesniam manipuliavimui.
    Ar tokiu atveju galima bandyti prisiteisti teisę į dalį buto jei butas buvo nepirktas bet priskirtas tuo metu galiojančios valdžios ir jei tėvas sutinka paliudyti vaikų naudai? Ar galima mėginti kreiptis į policiją dėl visą gyvenimą patiriamo įvairių formų smurto, teroro ir šitaip prisiteisti neturtinės žalos atlyginimą?

    • Aistė Žemaitienė:

      Dėl nuosavybės teisės reiktų atsižvelgti ir išsamiau išsistudijuoti kaip suforminti dokumentai. Tačiau dėl asmens terorizavimo ir pan. į policiją kreiptis galima.

  • julija:

    Laba diena. Mama parase testamenta kad po jos mirties viskas atiteks man. ar ji gali testamenta pakeisti i dovanojima? ir kiek laiko tai gali uztrukti? aciu.

  • Danutė:

    Laba diena.
    Esu išsiskyrusi, gyvenu antroje santuokoje, gyvename jo bute. Dabartinis vyras turi du sūnus, kurie yra buto dalininkai,( jie gyvena su šeimomis atskirai). Mirus vyrui, ar paveldėju ką nors aš, ar viskas lieka jo sūnums?
    Ačiū.

    • Aistė Žemaitienė:

      Kadangi, kaip suprantu, pats vyras su sūnumis yra buto dalininkas, tai turėkite omenyje, kad po jo mirties ir bus paveldima tik ta jo dalis. Jei vyras nėra sudaręs testamento ir nurodęs kaip kitaip, pagal Civilinį kodeksą sutuoktinį pergyvenęs kitas sutuoktinis (Jūsų atvejis) paveldėtų vieną ketvirtąją palikimo.

  • Erika:

    Laba diena.
    Numire mociute, kuriai yra trys sunus. Kiekvienam sunui yra po 2 vaikus . Jauniausias sunus yra mano tetis, mama su juo nebuvo susitokusi, dabar jam yra kita moteris ir 2 vaikai! Kaip man gauti palikima, kur man kreiptis, nes gyvenu uzsienyja! Aciu!

    • Aistė Žemaitienė:

      Jei močiutė nepaliko testamento, tuomet visas jos turtas lieka įpėdiniams pagal įstatymą, kas šiuo atveju yra jos vaikai ir sutuoktinis, jei toks dar gyvas.

  • Elona:

    Labas vakaras,atsidureme tokioje situacijoje-sunku net nupasakoti:buvome 2seses ir du broliai,gyvu like tik 3-as,sesuo ir brolis. Dalijames tevu turta:miska senai pasidalije ir pardave,zeme pardaveme nesenai ir dokumentu pasirasymo metu brolis akcentavo,kad dar reikia parduot mamos nama. O istorija tokia,kad tai vyko daug metu atgal,dabar nei mamos nei tevo nebera gyvu..Mama susikvietus visus paklausr kas noretu likti gyventi kaime su mani,taciau noekas nenorejo-likau as.. Po kurio laiko gavau darba vadinamajame mieste (Kretingoje) tai savo turta mama (tada tik ji buvo likusi gyva) pardave.. Po dalele isdijo visiems vaikams,taciau patvirtinamciu dokumentu nera-tik jos ranka rasytas senas laiskas. Ir mes atsikrauste i Kretinga,as nusipirkau namo dalinir mes jone gyvenome iki jos mirties,ji paliko pinigeliu tik jos laidotuvems.. Mirus mamai tarp musu su sese ir broliu dantykisi buvo geri kol neprasidrjo turto dalybos.. -kadangi zeme ir miskas parduoti brolis kesinasi i mano nama kuriame mes kazkada gyvenome su mama,nes jis traktuoja,kad tai ne mano,o mamos namas..-tad kyla klausimas ar jis turi kokiu teisiu i mank turta.. Dokumentuosr tai mano turtas,bet jis galvoja,kad tai mamos..

    • Aistė Žemaitienė:

      Sunku komentuoti Jūsų atvejį nepasižiūrėjus dokumentų, nežinant, kas kaip namo savininkas registruotas Nekilnojamojo turto registre. Jums būtų reikalinga detali teisininko ar advokato konsultacija.

  • Erika:

    Laba diena.
    Mociute (ne giminaite ) pries 2 metus parase man testamenta . Ji beveik nevaiksto , as ja kiekviena diena slaugau , ji viskuom patenkinta , pas ja kiekviena diena bunu po 6-7 valandas .Kai iseinu ji praso uzrakinti duris .Kaimynai turi raktus.As gyvenu kitoje gatveje . giminaiciai pradejo daryti spaudima , kad mociute uzrakinama ir nepriziurima ,gazdina tv pagalbomis ,ivairiomis instancijomis… Mociute pries kelis metus buvo isvezta pas tu giminaiciu is ten ” pabego ”
    Ji pati ju bijo . mociute puikiai protaujanti .Kaip galeciau apginti musu interesus , kad mano investicijos nenukentetu . Siuo metu mociutes sveikatai pablogejus as isejau is darbo .

    • Kaip suprantu, pageidaujate, kad po jos mirties butas atitektų jums, ir testamentas yra toksai? Kol yra tik testamentas, jis gali būti ir pakeistas. Jei močiutė veiksni, galite sudaryti sutartį, pagal kurią turtas pereitų jums, o jūs įsipareigotumėte močiutę išlaikyti iki jos mirties.

  • zoja:

    Mama gyveno Kaune,o paskutinius 4 men Prienu globos namuose,ten ir mire.Ar galima kreiptis i bet kuri notara ar yra kita tvarka?

    • Aistė Žemaitienė:

      Ne, negalima kreiptis į bet kurį notarą. Per 3 mėnesius nuo asmens mirties būtina kreiptis į mirusiojo, kol jis buvo gyvas, gyvenamosios vietos notarą.

  • aidas:

    laba diena norejau paklausti mire mama pries 7 metus ir nepaliko testamento tada dvi mano sereris susitvarke palikima ant savo vardu be mano sutikimo ir man nieko nesake as pats gyvenu kitoje salyje ir jos man sako kad niekas man nepriklauso kur reikia kreiptis siuo klausimu

    • Galima kreiptis į teismą. Tiesa, kadangi praėjo jau 7 metai, o jūs iki šiol, kaip suprantu, nieko nedarėte, tai jūsų situaciją silpnina. Geriausia panašiais atvejais reaguoti kuo greičiau.

  • Valerija:

    Laba diena.Tėtis parašė testamentą dviem dukrom.Jis yra pilnateisis nekilnojamo turto savininkas,tebegyvena tame pačiame bute ir moka mokesčius.Mama mirė 1998 metais.Norėčiau sužinoti ar testamento įsigaliojimo metu nekils problemų dėl mamos dalies paveldėjimo.Ar reikia per teismus atstatinėti paveldėjimo teisę i mamaos dalį.Ji skaitėsi dalininkė.Ačiū

    • Gali kilti. Tačiau jeigu tikrai tėtis pilnateisis turto savininkas (paveldėjęs iš mamos), tada viskas gerai. Jei taip nėra, tai vertėtų ne atsistatinėti paveldėjimo teisę, tačiau reikalauti pripažinti, kad tėvas priėmė palikimą pradėdamas faktiškai valdyti (net jei pas notarą ir nesitvarkė).

  • Jonas:

    Sveiki,mes gyvename su zmona ir turime buta,ar as galiu tastamentu palikti po mirties visa buta zmonai?turiu vaika is pirmos santokos

  • Aurelija:

    Laba diena. Mirė mama, esame trys paveldėtojai – dvi dukros ir mamos vyras (tėtis miręs). Mama turi banke terminuotą indėlį. Po 3 mėn. paveldėsim palikimą, pagal įstatymą priklauso puse dalies mamos vyrui, o daugiau kas likę mums su sese. Sakykite kaip bus padalintas tas terminuotas indėlis, t. y. ar jis bus pervedamas mums į sąskaitas ar tiesiog mums išduos visiems trims atskirai paveldėjimo dokumentą kokia dalis kiek kam priklauso ir mums patiems visiems trims teks eiti į banką? Ačiū už atsakymą.

    • Aistė Žemaitienė:

      Taip, reiks eiti į banką ir pateikti paveldėjimo dokumentus.

  • Rytis:

    sveiki. mire mama paliko testamenta turtui man, sesei ir anukei. betvarkant dokumentus iskilo klausimu: butas buvo ispirktas mamos vardu ±1992 metais. 1997 metais mire jos vyras- musu tetis. mam jokiu dokumentu netvarke , nes mane kad butas jos, gyveno viena, mokejo mokescius ir tt t.y prieme paveldejima pagal valdyma.
    Dabar, betvarkant palikimo dokumentus, iskilo klausimas, nes yra dar viena sesuo ir anot jos , jai priklauso dalis to buto ( 25% tevo dalies), nors is esmes niekada to klausimo nekele ir jau praejo 20 metu po tevo mirties. Notarai is esmes nelabai ka pataria ar isaiskina, tai noreciau suzinoti , kaip cia yra is tiesu? ir kaip elgtis. aciu

    • Tokiais atvejais būna galima prašyti teismo pripažinti, kad mama priėmė palikimą pradėjusi faktiškai valdyti. Tačiau reikia gilintis į konkrečios datos metu galiojusius teisės aktus, taip pat ir kitus dokumentus – gali būti, kad įsigilinus paaiškės, kad kitas kelias perspektyvesnis. Jei domina, galime pasiūlyti tokias teisines paslaugas bei atstovavimą teisme.

    • Aistė Žemaitienė:

      Tokiu atveju ta sesuo turėtų kreiptis į teismą ir prašyti atnaujinti jai terminą dėl palikimo priėmimo. Tikrai tikėtina, kad niekas jai jokio termino neatnaujintų, nes praėję labai daug metų ir ji niekad to klausimo nekėlė, kaip kad ir minite.

  • Eglė:

    Laba diena,

    norėjau pasiteirauti, mirė mama testamentu paliko man ir sesei nekilnojamą turtą, abidvi jį priemėm pas notarą. Per kiek laiko reikia susitvarkyti likusius formalumus? Ar yra terminai?

    Dėkoju už atsakymą

  • Arturas:

    Laba diena. Situacija tokia, jog mociute rado savo tevu dokumenta, patvirtinanti jog jei priklauso paveldimas zemes sklypas. Praeje mazdaug 8-neri metai. Ar dar butu imanoma susigrązinti zemes sklypa?

    • Vien iš tokios informacijos atsakyti labai sunku, nes reikia žiūrėti į platesnę visumą – sklypo dokumentus, informaciją, kas vyko su tuo sklypu po mirties ir pan. Jei pageidaujate, galime suteikti tokias teisines paslaugas – įsigilinti į dokumentus, pasiūlyti tolesnę įvykių eigą, esant poreikiui vykdyti teisinį procesą.

  • Skaiste:

    Sveiki, praejo trys menesiai po Tecio mirties. Mes esam trys vaikai. Testamentu viskas buvo paliktas tik vienam. Kiek zinoma kad testamentas buvo priimtas ir sunatis suejusi. bet notaras neisdave liudijimo ir liepe laukti dar tris menesius nes testamentas gali but uzgincyjamas tu dvieju broliu. Ar jie turi Koki sansa laimeti?

  • Linas:

    Laba diena, noreciau pasiteirauti ar ymanoma gauti is notares paveldejimo teises liudijima y draudimo ismoka (mirus asmeniuj buvo paskirta draudimo ismoka) . situacija tokia, kad potenciali paveldetoja yra neygali ir jai sunku “tvarkytis” situs reikalus. mirus jos tevui liko butas su anstoliu arestu (ieskinys uz auto ivyky). bet terminas praleistas. notare laikinai sustabde buto perdavima turto bankui. kol busteisme svarstomas prasymas del termino atnaujinimo. bet ar ymanoma gauti paveldetojo teises liudijima tik y draudimo ismokas? neprisiimant nekilnojima turta.

  • Tadas:

    Sveiki. Yra toks dalykas. Mano tėvai susituokę, bet negyvena kartu jau virš 20 metų. Tėtis užsienyje gyvena, mama Lietuvoje. Nebendrauja. Aš turiu sesiu iš tėčio pusės. Nepažįstu jų. Turiu sunu. Kaip bus su turtu? Tėtis sakė bus man viskas, advokatas žino kaip viską padaryti. Tai lyg ir testamentas yra. Bet jeigu jo nebūtų, kaip dalintusi turtas?

  • Inesa:

    Laba diena
    Esame isvyke is salies visa seima , atsitiko tokia situacija kad tetis mire ir palaidojom cia . Noreciau paklausti kiek laiko uztrunka paveldejimo reikalai ir ar butina vykti I Lietuva visiem ( broliui, mamai ir man) ?

    • Aistė Žemaitienė:

      Galima pavesti palikimo klausimus sutvarkyti įgaliotiniui Lietuvoje, tokiu atveju turėtumėte Lietuvos konsulate ar ambasadoje užsienyje patvirtinti jam įgaliojimą. Palikimo reikalus turite susitvarkyti per 3 mėnesius nuo palikimo atsiradimo dienos, tikslus terminas, kiek užtruks, priklauso ir nuo to, kas palikta.

  • Algirdas:

    Sveiki,
    Prieš 8 metus paveldėjome tėvų namą, esame 3 bendrasavininkiai. Seserys nutarė namą parduoti, o aš norėčiau savo dalį pasilikti. Ar aš privalau mokėti už turto padalijimą ?

    • Aistė Žemaitienė:

      Priklauso nuo to, kaip sutarsite su seserimis. Jei nesusitarsite gražiuoju ir reiks kreiptis į teismą dėl turto padalijimo, tuomet teismas paskirstys išlaidas (pagal tai, kas kreipėsi, kokios kitų nesutikimo draugiškai atsidalinti priežastys ir kt.)

  • Vytautas:

    Laba diena,

    Mirė močiutės brolis, neturi nei vaikų, nei tėvų, yra tik dvi sesės, viena iš jų mano močiutė. Mirusysis gyveno su sugyventine. Kalbos tokios, kad parašęs testamentą jai. Kaip reikėtų elgtis šioje situacijoje? Kiek domėjausi internete, jei per 3 mėnesius nesikreipsime į notarą, viskas tiesiog gali “nuplaukti”? Kaip sužinoti, ar kažkokie dokumentai su paveldėjimu jau pradėti tvarkyti?

    Dėkui

    • Aistė Žemaitienė:

      Būtų geriausia, kad vis tiek kreiptumėtės į palikimo atsiradimo vietos notarą – jei bus testamentas, jis jus informuos, o jei jo nebus, nebūsite praleidę termino.

  • Zigmas:

    Ar imanoma susitvarkyti palikima (po 20 metu),testamentas yra.

    • Tai priklauso nuo situacijos. Pavyzdžiui, ar tą palikimą jūs (ar, jei paveldite ne jūs – tas, kuris turėtų paveldėti) ėmėte valdyti ir valdėte kaip savo, ar dabar jį turi kažkas kitas, o jūs norite perimti? Jei valdėte, šansai geri, tačiau jei norite po 20 metų perimti turtą iš kito žmogaus, kuris jį valdė nuo mirusiojo mirties – tai labai sudėtinga.

  • Audrius:

    sveiki, yra tokia situacija, senelis mire ir paliko visa savo turta pagal testamenta anukam, trim lygiomis dalimis, yra namas su sklypu, ir sodyba, ar galima turta padalyti taip kad visi trys anukai butu lygiaverciai visu paveldimu dalyku savininkai?

  • Laurynas Lesickas:

     Laba diena,

    Situacija yra kad atliekant kadastrinius matavimus išaisiškėjo, kad yra dalis žemės sklypas mirusio žmogaus vardu( kaip jis mirė vaikai buvo nepilnamečiai). Neaišku ar buvo tvarkomi kokie dokumentai dėl šito sklypo. Sklypą valdė mirusio žmogaus mama, bet ji irgi mirė. Tvarkant palikimą nebuvo atlikti kadastriniai matavimai, tai atliekant kadastrinius matavimus paaiškėjo kad šitas sklypas priklauso arba valstybei arba jau mirusiam asmeniui. Kur būtu galima kreiptis dėl šios situacijos, nes dabar niekas neaišku. Savininkas matėsi tik geodezininko plane.

  • Rasa Pumputyte:

    Labas vakaras,
    Gal Jus man atsakysite i rupima klausima…
    Situacija tokia, mire mama, tetis senai mires, ira trys vaikai, vienas is ju nori priimti paveldejimo teise i turta, ar butina kitiem dviem vaikam rasyti atsisakymo dokumenta i turta?, ar tiesiog jei kreipsis i notara tik tas vienas brolis, kiti du nieko nedarys ir jis gales perrsirasyti ?

  • Deneira:

    Laba diena, po tėvo mirties sūnus paveldėjo butą.Ar jis gali priėmęs palikimą iš karto savo paveldėjimo teises padovanoti man( mamai). Sūnus turi įsipareigojimų antstoliui. Kokie dokumentai pateikiami notarui ?

    Ačiū

    • Jei sūnus gaus kažkokio turto (teisės – irgi turtas) ir iš karto padovanos, tai tie, kam jis skolingas, galės tą dovanojimą ginčyti.

      Dėl dokumentų notarui geriausia klausti notaro – notarai tokia institucija, kad neretai kas nereikalinga vienam notarui, yra reikalinga kitam.

  • Ale:

    Ar galima ipareigoti asmeni priimti palikima ,o po to ir tvarkytu visa dokumentacija ,tas pats igaliotas asmuo Koki reikalingi dokumentai priimti palikima Aciu

    • Ar klausiate, ar galite priversti ką nors priimti palikimą (t.y. paimtų tą turtą sau)? Ne, palikimo visada galima atsisakyti, nors ir būtų tas asmuo įrašytas testamente. Tik tiek, kad jis negali atsisakyti dalies palikimo: tai yra, negali, pavyzdžiui, pasiimti turtą, o atsisakyti skolų.

      Jei klausiate, ar galite įgalioti, kad kas nors tiesiog tvarkytų reikalus jūsų vardu (bet turtas atitektų jums) – taip, galite.

      Taip pat galite ir perelisti teises į kaip palikimas gautą turtą jau jį priėmusi.

  • Skaistė:

    Sveiki,

    Noriu pasiteirauti, jeigu savo 2009 m. sudarytu testamentu mano mama paliko savo turtą man, savo dukrai (mama mirė 2018 m.) ir man pateikus prašymą dėl testamento vykdymo, jis buvo sustabdytas, mano broliui pateikus niekuom teisiškai nepagrįstą (jokiais dokumentais) prašymą. Ar gali būti šitaip sustabdytas mirusiosios valios vykdymas be jokio pagrindo? Koks yra tokio sustabdymo terminas?
    Praėjus 20 dienų po brolio nepagrįsto prašymo, kreipiausi raštišku prašymu į notarę anuliuoti jo prašymą kaip nepagrįstą ir šis mano raštiškas prašymas nebuvo priimtas, pareiškus, kad galimas ir ilgesnis nei 20 d. terminas. Norėčiau sužinoti, koks yra tokio sustabdymo terminas? Dėkoju.

  • Giedrius:

    Laba diena.
    Pries 5 metus mirė tėtis. Testamento nėra.
    Aš naudoju jam priklausantį garaža.
    Ar įmanoma būtu prisiteisti ant savęs ir į kur reikėtu kreiptis?

    • Aistė Žemaitienė:

      Tokiu atveju reiktų žiūrėti ar esama kitų įpėdinių. Jei nesama, tuomet Jums reiktų kreiptis į teismą ir prašyti atnaujinti terminą palikimui priimti, tokiu atveju būtumėte laikomas gavusiu palikimą pagal įstatymą.

  • Vaida:

    Sveiki..pries 10 metu mirus teciui mes 5 vaikai atsisakem notariskai palikimo dalies mamos naudai. Mama mire pries 2 men. ir nepaliko testamento.. ar esame turto paveldetojai jei karta jau atsisakeme? Kaip bus dalijamas turtas jei 2 vaikai nori atsisakyti paveldejimo.? Aciu.

  • Sigita:

    Labas.Nežinant mama prieš aštuonis metus broliui padovanojo būtą su sąlyga,kad bus pilnai išlaikoma.To nevykdė.Prieš pusantrų metų mami buvo insultas.Mečiau darbą ir ją nuo to laiko slaugau.Paveldėtojas ne tik kad nepadeda,bet ir mamos nelanko.Negana to pareiškė,kad aš su sese dar turėsime mamos netekties atveju ją palaidoti.Į butą tikrai nepretenduojame ir jo nereikia,tik kaip pasielgti,kad jis prisimintų savo pareigas.Turiu įgaliojimą man pasirašyta mamos,kuriuo galiu atlikti už ją visus veiksmus.Ar juo pasinaudojus galiu kreiptis į teismą dėl dovanojimo nutraukimo?Ačiū,pagarbiai.

  • Erika:

    Laba diena. Tėvas norėtų parašyti palikimą man. Esu vienintelė dukra.mama dar gyva. Ar verta tai daryti? Gal tuomet apsaugotų nuo papildomo turto perrašymo mamai, o jos mirties atveju man.Gyvenu su tėvais,juos prižiūriu.Ačiū

  • Arijanda:

    Sveiki,
    Tėtė turi jam priklausantį butelį. Jis nėra pensijinio amžiaus, nedirbantis tik mokamas draudimas. Šiuo metu jį išvežė į ligoninę bei bus perkeltas į slaugos namus. Pagal gyditoju išvadas turbūt bus pripažintas neveiksnus bus reikalinga 100 % globa. Kaip galėčiau susitvarkyti turtą savo vardu, nes bijau, kad skaugytes gali nuslaugyti namus ir žemės. Esu vienas vaikas.

    • Ana:

      Sveiki,
      Tėtis su mama išsiskyręs, neturejo kitos santuokos ir vaikų. Jam mirus jo turtelį paveldžiu aš tik bėda, kad gyvenu ne Lietuvoje ir turėsiu įgaliojimą parašyti tetai. Ar ji turinti įgaliojimą gali parduoti ir kitaip nesąžiningai pasielgti? Ar šitie įgaliojimai turi apribojimus?

      • Aistė Žemaitienė:

        Išduodama jai notarinį įgaliojimą galite labai aiškiai jame įrašyti kam ji teises turi, o kas jai neleistina.

    • Aistė Žemaitienė:

      Jums reiktų tapti jo globėja.

  • Marija:

    Laba diena, norėjau pasiteirauti.Pries maždaug 5 metus mirė draugo tėtis, vaikinas gavo palikimą prieš tai išsiaiškines ar tėvas buvo skolingas ar ne ir ar verta jam buvo priimti.Dabar neseniai jis gavo laiška iš anstolio apie tėvo skolą.Ar gali būti, kad po tiek laiko išlindo anstolis?

    • Aistė Žemaitienė:

      Ar palikimą jis priėmė pagal apyrašą? Sudarant apyrašą aprašomos ir tuo metu esančios skolos. Apskritai gana keista situacija, kai skola išlena po 5 metų, tačiau, kaip miniu, labai priklauso, kaip jis priėmė palikimą.

  • Kristina:

    Sveiki, mano mama issituokusi. Tevas sukure nauja seima, bet ir su ja issiskyre. Is kitos santuokos turi 2 vaikus. Su broliu ir sese nebendrauju. Norejau paklausti ar mirus tevui jo dalis priklausys ir man?

    • Aistė Žemaitienė:

      Taip, tai, kad šeima iširusi, nėra pagrindas, kad vaikas iš iširusios šeimos negalėtų paveldėti. Tačiau čia kalbame apie paveldėjimą pagal įstatymą. Vis tik egzistuoja galimybė, kad tėvas sudarytų testamentą jame nurodydamas tik konkrečius asmenis, kam palieka turtą po mirties, tačiau, kaip suprantu, klausimas formuluotas klausiant ar bendru atveju, nesant testamento, galėtumėte paveldėti – tokiu atveju atsakymas yra taip, galėtumėte.

  • Aiste:

    Sveiki,mirus motinai liko namas su ukiniis pastatais,2ju kamb.butas kuriame gyvena sesuo,zemes,ir pinigeliai.Sesuo nori parduoti nama,buta pasilikti sau,o daugiau viska parpuse.Mes norim kad namas mums,butas jai ir daugiau viskas pusiau.Namas yra kolkas nagyvenamas,jam dar daug investuoti reiktu.Ji nesutinka.Mes galvojam notarui pries paskelbiant bendraturciais,parasyti prasyma kad perduodam teismui.Ar mes islosime kazka.Mes lb.nenorim parduoti nama,mama lb.mylejo ji.O jiem tik pinigai.Motina uz juos net mokedavo buto mokescius,nes nedirbo,gere

    • Aistė Žemaitienė:

      Jei yra ginčas, kurios šalys nepajėgios gražiuoju, tarpusavio pastangomis išspręsti, tada taip, ginčą įprastai sprendžia teismas.

  • Viktorija:

    Laba diena mano tetis mire mazdaug pries menesi bet jis nepaliko jokio testamento bent as taip galvoju kaip ir kur reikia suzinoti ar jis paliko kaska ar yra pridares skolu kir kreiptis del tokiu klausimu?

    • Aistė Žemaitienė:

      Visų pirma Jums reiktų kreiptis į palikimo atsiradimo vietos notarą (pagal paskutinę velionio gyvenamąją vietą, sužinosite, buvo testamentas ar nebuvo). Jei norite apsisaugoti nuo siurprizinių skolų, kad ateityje, paaiškėjus apie jas, nereiktų jų dengti iš savo turto, žinokite, kad tokiu atveju palikimą patartina priimti pagal apyrašą. Įpėdinis, priėmęs palikimą pagal teismo antstolio sudarytą apyrašą, už palikėjo skolas atsako tik paveldėtu turtu.
      Dėl tokio apyrašo sudarymo priimantis palikimą įpėdinis kreipiasi į palikimo atsiradimo vietos apylinkės teismą (teismas apyrašą sudaryti paveda teismo antstoliui).

  • Neringa:

    Sveiki, Mano senelis buvo padares testamenta 2001 metais, ten buvo irasyti visi trys jo vaikai. Mano mama numire 2006; tada numire senelis 2007 – tais. Mano teta ( jos ideja) su mano mociute ( jai buvo 84 metai) pakeite testamenta, is kurio iseme mano mama. Dabar testamente stovi tik ji ir jos brolis. Mano mociute numire kuciu vakara. Mes ( as ir mano dvi seserys) dabar suzinojom, kad pakeistas testamentas. Klausimas : ar mums priklauso mamos paveldejimo dalis?

  • danute:

    Mire pusbrolis-tastamento nebuvo palikes.Liko giminaiciai,as[pusesere}ir mirusiojo sunenas.Ar galiu kreiptis del palikimo?Turtas-2-ju kambariu butas.

  • Ilona:

    Laba diena,mire mano mama.Aš kreipiausi į notarą ir pasirašiau pareiškimą apie palikimo priemimą(esu vienintelis sūnus,tėvas mire jaunas)Aš pasirašiau,kad nereikia atlikti turto apyrašo.Paveldijau butą ir santaupas.Bet praejus savaitej sužinojau,kad mama galėjo tureti dar kito turto.Ar aš galiu pakeisti sprendimą?Ar notaras gales atlikti turto apyrašą?Ir per kokį laikotarpi(esu šiuo metų užsienyje)?Ačiū.

  • Brigita:

    Mama mire o tevas gyvas,ir dar susitvarkem po motinos mirties paveldejimo dokumentus,mes esame tryse brolis as ir tevas.kaip skaiciuojasi namo dalybos,kas kiek priklauso pvz.bendro namo ploto yra 191kw.o mum kikviwnam ant dokumentu raso 3/18 tai kaip cia suprasti.gal galit padeti.jie nenori graziuoju dalintis as ir mano seima nuo ju stipriai nukentejom.gal galit padeti mum.

    • Aistė Žemaitienė:

      3/18 yra nurodyta kaip neatidalinta namo dalis, kaip dalis visumoje. Šalims nepavykstant turto atsidalinti gražiuoju, jį galima reikalauti atidalyti per teismą.

  • Aurimas:

    Laba diena, yra testamentas, po 3 men kreiptasi del paveldejimo gavimo pas notarą. Notaras jo nevykdo, nes kiti gimines sako kad bndys gincyti testamenta. Kiek notaras gali/laukti, kol gimines pateiks ieskini teisme,tikedmas ju rastu, kad teisis?

  • Aliona:

    Sveiki močiutė nori palikti savo turta…bet ne zino kokius tikslai reikia turėti su savimi dokumentus,ar būtinas dalyvavimas turto paveldėtojas?Ar galima kreiptis pas bet koki notara?

    • Gali kreiptis į notarą ir surašyti ten testamentą. Paveldėtojas neturi dalyvauti. Geriausia į savo gyvenamosios vietos notarą, bet šiaip gali pas bet kurį. Gali ir nesikreipti į notarą, o tiesiog surašyti testamentą ir laikyti namie, jis irgi galioja. Tik tiek, kad kai notaras turi kopiją, gal saugiau.

  • Rasa:

    Sveiki,paveldejau zemes sklypa,esam 3 bendrasavininkai,darant geodezinius suzinojau ,kad ant sklypo esantys statiniai taip pat man gali priklausyti,taciau ju dalis jau yra padovanota(6 men),ar galiu tvarkytis paveldejima jaigu dalis statiniu jau padovanota ?

  • Angele:

    Močiūtė nori parašyti testamentą savo dviems anūkėms po savo mirties koks tai bus mokestis notarui, ar būtina tai daryti pas notarą , ar paveldėtas turtas neatiteks jų motinai , kuri turi paskolų

  • Gintas:

    Sveiki, prieš 10m mirus mamai sesuo susitvarkė palikimą be mano sutikimo, man nežinant,testamento parašita nebuvo. Ką patartumėte tokio situacijos?

  • Marija:

    Tėveliai yra sudarę bendrą sutuoktinių testamentą, kuriame nurodoma, kad testatoriams susitarus, mirus pergyvenusiam sutuoktiniui visą turtą paveldžiu aš dukra, esame septyni vaikai. Mama mirė,tėtis nežinojo,kad trijų mėnesiu laike turi susitvarkyti dokumentus.Praleidus terminą teismo sprendimu priėmė atsiradusį palikimą pradėdamas jį faktiškai valdyti. Su tėvais gyvenu visa savo gyvenimą kaip viena šeima.Tėčiui 98m.yra veiksnus ir protingas žmogus,todėl nori tikslumo ar testamentas įsigalios pagal jų valia,ar bus viskas išdalyta visiems vaikams,nes yra galimybė manyti ,kad kai kurie,nesutiks su testatoriumi.Prašau patarti, kaip susitvarkyti,kad tėtis būtų ramus dėl palikimo ir nebūtų viskas išdraskyta.Su pagarba.

  • Rolandas Stakutis:

    Sveiki, turiu labai keble situacija, zodziu 2002 metais mire musu tevas, jo vardu buvo sodyba su zeme, mama po jo mirties spejo tik palikima priimt, bet iki galo nuosavybes dokumentu nesusitvarke.
    Yleido ji i ta nama vienus nuomoninkus kurie atejo gyvent i ta nama be jokios sutarties ar kazko panasaus.
    2007 metais numire pati ir mama, mes esam 5 vaikai as vyriausias o kiti bloliai ir seses 2-3 metais jaunesni.
    2008 metais man suejo 18 metu ir susitvarkiau savo paveldejimo dali, iskart kreipiausi i advokata del nuomininku priverstinio iskeldinimo, nes jie niekada nemokejo nuomos, jie tikejosi kad tas namas atiteko jiems ir pradejo darytis visokius remontus pagal save, be jokiu leidimu ar atsiklausimu.
    Advokatas mane patikino kad tuo metu 2008 metais tik as vienas is seimos buvau pilnametis ir tik as vienas susitvarkiau tavo paveldejima, todel teisminiu budu galiu juos isvaryti tik is tos dalies kuri man priklauso o cia yra viena penktoji dalies, todel man neapsimokejo prasyt teismo kad juos iskeldintu is nepilnai vieno kambario, kadangi visi kiti nera pilnameciai ir savo daliu nesusitvarke.
    Nutariau palaukti kol bent keli is musu taps pilnameciai, ir susitvarke savo dalis galesim kartu juos iskraustyt is tu namu, taciau nei vienas iki dabar nera susitvarke savo paveldejimo daliu, prasiau ju daugybe kartu, vienas pasake, kad isvis nieko nesitvarkis, nei atsisakis nei priims.
    Antras pasake: as be nuomones.
    Trecias: as nezinau kiek cia kas kainuos ir ar verta.
    O ketvirtas pasake man sumokek man 2000eur ir as atsisakysiu, as pasakiau kad jai tu atsisakysi o as tai sumokesiu, tiesiogiai man jo dalis neatiteks o issidalins ant visu kas neatsisake.
    Nezinau ka daryt, jie nei vienas nenori tvarkytis nes ju priemimo perminai seniausiai pasibaige,ir jiems norint priimt paveldejima reikia kreiptis i teisma nurodant priezasty kodel nesitvarke iskart po pilnametystes.
    Nezinau ka daryti tokiu atveju, gal galiu kazkaip vienas viska priimti, nes jie nei vienas nesikreipe del paveldejimo niekur.
    Tie vadinami nuomininkai gyvena ir toliau nuo 2003 metu, darosi viska kaip sau, jokiu nuomu nemoka.
    Patarlot ka daryti mano atveju, labai dekingas buciau.

  • Viktorija:

    Laba diena,
    esu issikirusi auginu dukra,nepilnamete.Toks klausimas, kam atitektu turtas,jei man kas nors atsitiktu? Ar yra kokie nors budai, paveldejima surasyti kazkaip, kad buvusiam vyrui neatitektu turtas? Ačiū

    • Aistė Žemaitienė:

      Svarbiausia Jūsų atveju būtų laiku sudaryti testamentą paliekant turtą, kam norite jį palikti.

  • Antanas:

    Norėjau paklausti, mirė tėvelis, liko žmona ir vaikai, o kaip tėvo sesuo ar yra paveldėtoja turto ar ne? Ačiū

  • Laba diena,
    Buvau bendrasavininkė buto su mama.
    Mam neseniai mirė. Jos buto pusė pagal įstatymą liko man ir seseriai. Tai reiškia, kad man priklauso 75proc. likusio buto.
    Kokie variantai pasidalinimo su seserimi, jeigu nenoriu parduoti šito buto?
    Kokios teisės į šitą butą yra sesers?
    Kokia suma pinigais priklausytų mano seserei, jeigu turėčiau sumokėti? Kas nustato vertę šito
    buto? Ar yra kokie kitoki variantai?
    Kito nekilnojamo turto neturiu.
    Labai prašau patarimo, kas yra daroma, esant tokiai padėčiai?
    Ačiū!
    Lauksiu patarimo.

    • Aistė Žemaitienė:

      Geriausia, kad, kompensacijos mokėjimo seseriai atveju užsakytumėte atlikti turto vertinimą ir kainos dalį paskui apskaičiuotumėte pagal tai, kad ateityje nekiltų ginčų kodėl buvo mokėta vienokia ar kitokia suma. Yra daug nekilnojamojo turto bendrovių, teikiančių tokias paslaugas.

  • Aš:

    Laba diena, po mamos mirties tėtis kreipėsi pas notarą dėl turto paveldėjimo. Iš trijų vaikų per tuos tris mėnesius niekas nesikreipė nei dėl turto atsisakymo, nei dėl paveldėjimo. Paveldėjimą susitvarkė tėtis. Po metų vaikai reiškia pretenzijas į turtą. Ar gali jie atimti iš tėvo paveldėtą ir notariškai įteisintą jam turtą? Ačiū.

    • Aistė Žemaitienė:

      Įprastai negali, nebent ginčytų tėvo turto priėmimą dėl įvairių niuansų, pvz. bandytų įrodyti, neva jie patys turtą valdyti buvo priėmę pagal faktą ar pan.

  • Gedvile:

    Sveiki,

    Močiutė nebendrauja su niekuo iš artimųjų, išskyrus mane. Ji vis kalba kad viską paliks man- butą ir jame esantį turtą. Tačiau kai prieš porą metų buvo pas notarą rašyti testamento, paaiškėjo, kad kadangi prieš mirštant seneliui- jos vyrui (seniai, 1994m.) jie nesutvarkė kažkokių dokumentų, ir butas yra jų bendras turtas, tad ji gali man užrašyti tik pusę buto (jos dalis ) ir turtą jame. Ji turi du vaikus- mano mamą ir dėdę (jie visai nebendrauja). Kaip suprantu, po močiutės mirties, teisiškai pusė buto bus mano, pusė- jų. Kaip ir kas gali disponuoti turtu tokiu atveju? Kas turi teisę jame gyventi, nuomoti ar pan.?

    Labai dėkoju.

    • Aistė Žemaitienė:

      Kaip ir minite, močiutė galės palikti Jums tik pusę buto, antroji bus paveldima ne testamento, o įstatymo nustatyta tvarka. Tokiu atveju geriausia bus, kad turtą atsidalintumėte, kad vieni iš kitų išpirktų pusę buto ar pan., arba mažų mažiausiai sudarytumėte sutartį dėl bendro naudojimo, nes antraip kivirčai labai tikėtina, kad nebūtų išvengiami.

  • Mark:

    Sveiki, mirė mama, liko jos butas man, bet tvarkant paveldėjimą, paaiškėjo, kad pusė buto priklauso tėvui, nes butas pirktas 1993, o išsiskyrė jie 1995m.
    Esmė tame, kad aš gyvenime tėvo nematęs net. Jis net niekada negyveno LT. Žinau kad buvo paduotas į antstolius dėl alimentų, bet po 10 metų jo nerado ir suėjo senaties terminas.
    Ką man daryt? 

  • Haris:

    Laba diena, noreciau suzinoti ar paveldejus puse namo su zeme kuri nera ispirkta, dar yra investiciniai cekiai, mes privalome pirma issipirkti zeme, kad galetumem paveldeti ta puse namo dali?

  • Vigita:

    Sveiki. Situacija tokia- esam 2 seserys paveldejusios buta. As, mirus ir mamai, ir tevui paveldeju pagal iststyma daugiau nei puse buto. Seseriai, kuri buvo kt tevo, priklauso tik ketvirtadalis buto. Ji nesutinka ispirkti is manes buto dalies. Taip pat nesutinka man parduot saviskes. Ka tokiu atveju daryt?

    • Aistė Žemaitienė:

      Tokiu atveju reiktų kreiptis į teismą dėl turto atidalinimo – teismas arba padalins butą, kurio atitinkamos labai konkrečios dalys bus kiekvienai priskirtos ir tai vėliau reiks įregistruoti Nekilnojamojo turto registre (atidalinimas natūra), arba įpareigos vieną kitai sumokėti kompensaciją ir tokiu būdu viso buto savininkė taps viena.

  • Kristina:

    sveiki.mirus teciui visa savo dali notariskai dovanojau mamai pries 20dienu.ar galiu tai sustabdyti ir savo dali atsiimti.ka as tureciau daryti?.

  • Lora:

    Sveiki.Mano gyvenimo draugas norėtų man užrašyti savo butą.Ar gali jis tai padaryti pusę buto dovanodamas man,o kita pusė buto-surasyti testamenta,kad palieka man.Jis nori apsidrausti save ir puse buto pasilikti savo zinioj,sudarydamas testamenta.

    • Aistė Žemaitienė:

      Taip, tuomet turėtų forminti, kad dovanoja buto idealiąją dalį ir kad kitą idealiąją dalį palieka testamentu po savo mirties.

  • Matas:

    Sveiki,
    Prieš kurį laiką mirė Kanadoje gyvenęs mano močiutės pusbrolis. Jis testamentu paliko dalį savo turto mano močiutei, kuri gyveno Lietuvoje. Vėliau, jau po jo mirties, mirė ir mano močiutė. Ji taip pat buvo sudariusi testamentą, ir juo visą savo turtą (apart žemės sklypo ir buto) paliko man. Tad pagal mano močiutės testamentą, teisė gauti mano močiutės dalį pagal jos pusbrolio iš Kanados testamentą pereina man.

    Palikimas iš Kanados dar tik bus skirstomas. Tad klausimas yra toks – ar man reikės mokėti 5% Paveldimo Turto Mokestį (nes palikimo vertė yra mažesnė nei 150 000 eur).

    Kadangi aš paveldžiu iš močiutės, mane įstatymas atleidžia nuo Paveldimo Turto Mokesčio (Paveldimo Turto Mokesčio įstatymo 7 str. 1 d. 2 p.).

    Jei mano močiutė būtų buvusi gyva, ir būtų gavusi palikimą iš pusbrolio, tada jai tektų mokėti šį mokestį. Bet močiutė jau mirusi, teisė į palikimą pereina man.

    Tad ar reiks man sumokėti 5% Paveldimo Turto Mokestį už močiutę, nes aš paveldžiu jos dalį, kurią ji būtų gavusi iš savo pusbrolio?

    Ačiū.

    • Aistė Žemaitienė:

      Deja, šiuo atveju komentuoti nesiimtume, nes palikimo atsiradimo vieta yra Kanada ir tokiu atveju gali įsijungti ir Kanados teisė, kurios specialistai nesame.

  • Jurate:

    Sveiki. Pries 6 metus mirus mamai priemiau palikima pagal turto apyrasa. Dabar atkuriau motinos zeme. Zeme atkurta perkeliant i kita vieta ir suformavus nauja sklypa. Kaip paveldetoja, ant visu zemes dokumentu pasirasiau as. Ar privalau vel daryti turto apyrasa, kad priimti palikima i atkurta zeme. Aciu

  • Lora:

    Sveiki.
    Ar gali teismas priteisti moralinės skriaudos kompensaciją atsakovui,kuris dirba pagal verslo liudilima,kaip anstoliai visa tai isieskotu. Atsakovas savo asmeninio nekilnojamo turto neturi.Si byla susijusi su skyrybomis, kurios paremtos neištikimybe.

  • Nijole:

    Sveiki, turiu 3/4 buto nuosavybės.
    Norėčiau parduoti butą.
    Jeigu pasiūlius bendrasavininkui per notarą pirkti savo dalį, jisai atsisakytų, kaip galėčiau
    parduoti ne tik savo dalį, bet visą butą? Suprantu, kad jam priklauso 1/4 už butą. Bet kaip visą tai sutvarkyti? Ar jam atsisakius, galiu pagal vertintojus išmokėti kompensaciją?
    Ačiū!

    • Ernesta Eresa:

      Laba diena noriu paklausti mano mama mirusi jau 2 metus bet aš dar nesusitvarkiusi jos dalį esame 3 vaikai 2 nepilnamečiai noriu paklausti ar su jais reiktų pasidalinti žemės turtų ir laukti kol sueis jiems 18 metų? Ar dar nepervėlų tvarkytis mamos palikimo?
      Ačiū už atsakymus. 😊

      • Aistė Žemaitienė:

        Paveldėjimo atveju nepilnamečiams atstovauja jų įstatyminiai atstovai – tėvai. Jums reiktų kreiptis į palikimo atsiradimo vietos notarą, į teismą atnaujinti terminą palikimui priimti.

  • Dana:

    Sveiki,
    Esame 3 paveldetojai (mano sunus turi igaliojima tvarkyti mano paveldeta dali). Ar butina kreiptis visiems paveldetojams kartu, turiu omenyje ta pacia diena, del paveldeto turto, ar tai nebutina salyga? 3 menesiu taisykle zinau, tiesiog santykiai su artimaisias nera patys geriausi. Dekoju uz atsakyma.

  • Gintaras:

    Sveiki,

    Ar gali asmuo (Mama, tetis yra mires) sudaryti toki testamentą, kad paliekamas po mirties nekilnojamas turtas privalo būti parduotas ir gauti pinigai padalinti į ligias dalis paveldėtojams, šiuo konkrečių atvejų tai sūnui ir dukrai.

    Ačiū!

  • Vida:

    Pries 9 men. mire mano vyras. Jis turejo ivaikinta mergaite su kuria nebendravo. Ar as turiu jos ieskoti kad priimtu palikima
    .Aciu

    • Aistė Žemaitienė:

      Tuo turėtų užsiimti palikimo vietos notaras. Pasikalbėkite su juo.

  • Daiva:

    Sveiki,
    1.Mama su Tėčiu buvo surašę testamentą, kad mirus vienam iš jų, turtas pereina kitam sutuoktiniui. Tėtis mirė prieš mėnesį. Šį penktadienį aš (dukra), mano sesuo ir Mama vyksime pas notarą dėl buto perėmimo. Noriu patarimo, ar tikslinga perimti (priimti) turtą Mamai, kuriai 90 metų ir yra silpnos sveikatos ir kokio dydžio notariniai mokesčiai (už notaro paslaugas) taikomi šiam sandoriui?
    2. Tuo pačiu su seserimi užsisakėme pas notarę pasitvirtinti Mamos įgaliojimus tvarkyti banko sąskaitas ir kitus klausimus, tačiau nesu tikra, ar viską tiksliai išvardijau notarės padėjėjai. Kiek detaliai įgaliojime turi būti išvardijami visi atvejai, kuriems man gali prireikti įgaliojimo (tvarkyti už Mamą Tėvelio banko sąskaitos uždarymą, jų buto patarnavimo mokesčių apmokėjimą, Mamos pensijos klausimus, taip pat kito nekilnojamo turto (žemės sklypo) perleidimo ne pirmos eilės įpėdiniams) ir tikiuosi, kad dar bus galima pakeisti atvykus pas notarę. taip pat įdomu, ar įgaliojimo notaro paslaugos kaina (dydis) priklauso nuo išvardintų atvejų skaičiaus?
    Dėkoju už atsakymus,
    Pagarbiai, Daiva

    • Aistė Žemaitienė:

      Notariniai mokesčiai priklauso nuo konkretaus notaro įkainių, jie gali svyruoti, nėra vienos konkrečios sumos. Mamai priimti turtą pas notarą tikslinga, nes tokia buvo testatoriaus valia. Manau, kad notarė tikrai sutiktų įtraukti papildomų dalykų pas ją atvykus.

  • arunas:

    Sveiki.Mano teta ir dede santakoje padare testamenta .Dede mire.Ar teta(jo zmona)gali pakeisti tastamenta.

  • Laba diena.
    Esame 2 suaugę vaikai, brolis ir aš. Mano brolis visada darė mamai spaudimą, kad parašytų jam testamentą. Ir ji parašė testamentą jo vardu. Liko 1 kambario butas Šiauliuose su visais daiktais ir pinigai, kurių jis neprisipažįsta, kad rado.
    Mama mirė ir jis be mano žinios pradėjo viską tvarkyti.
    Klausimas:
    Jei aš užginčysiu testamentą, ar aš gausiu dalį buto ir kaip įrodyti, kad jis paėmė pinigus?

    • Aistė Žemaitienė:

      Tai, kad paėmė pinigus, įrodyti labai sunku.
      Turėtumėte ginčyti testamentą, įrodinėti, kad mama buvo priversta tokį sudaryti ir sudarė jį prieš savo valią.

  • Juozas:

    Sveiki tokia sitoacija,tevai dar gyvi bet tevas nori padovanoti brolui visus namus o esame trys,bet kiek suprantu tevas gali padovanoti tik savo dali,nes mama dar gyva,bet serganti ir ji savu vaiku nepazysta,bet kiek suprantu be musū sutikimo,negali visa nama padovanoti vienam vaikui.Ne bent mes acisakytum notariškai to turto.

  • Angelė:

    Mirė mama. Mes esame du vaikai – brolis ir aš. Aš atsisakiau savo palikimo 1/2 dalies savo dukros naudai, t.y. vieną antrąją dalį paveldėjo dukra. Dabar ji norėtų man perleisti šitą turtą. Ar galima tai padaryti, ir kokiu būdu.
    Ačiū.

  • Andrius:

    Labas vakaras,
    situacija tokia. Senelis mirė jau senai. Yra likęs namas, kuris priklauso trims asmenims (tėčiui ir jo dviems seserims). Kiekvienam 1/3 dalis. Prie namo yra žemės sklypas 25arai, kuris yra neišpirktas. Pirmenybė išsipirkti namo savininkams. Reik darytis geodezinius matavimus ir išsipirkti sklypą prie namo, bet viena iš seserų nenori. Noriu išpirkti tėčiui priklausančią dalį, bet negalima, reikia tik visą sklypą. Išpirkęs visą sklypą ir sumokėjęs pinigus vienas, jis vis tiek priklausys visiems trims. Kur kreiptis tokioj situacijoj? Ką daryti ? Ačiū

    • Aistė Žemaitienė:

      Šiuo metu jie visi yra bendraturčiai. Bendraturčiai bendru turtu naudojasi ir jį valdo bendru sutarimu. Nesant bendro sutarimo, turto bendrojo naudojimo tvarka gali būti nustatoma teismo keliu.

  • Aleksandras:

    Labas vakaras.
    Situacija tokia kad mire mama ir tetis , po mirties praejo 4 menesei ir aš pagal istatima paveldejau buta kuri man peraše notoras.Šio metu aš esu savininkas .Klausimas butu toks , aš suzinojau kad mano tevas turi vaika , ar tas vaikas kali užgincioti paveldeima ir atimti man jau perašita buta .
    Išanksto dekojam uz atsakjma.

  • Vilma:

    Sveiki, prieš 2 metus mirė mama. Liko mano tėtis ir aš, tikra jo dukra, bei 2 vaikai (sesuo ir brolis) iš mamos pirmos santuokos. Aš per 3 mėn.kreipiausi į notarą, dėl turto paveldėjimo. Sesuo ir brolis nesikreipė. Kaip minejau, jie į notarą nesikreipė ir sakė nesikreips. Patarkit, ką daryti, kad kuo greičiau susitvarkyciau paveldėjimo testamentą. Ar būtina, kad jie parašytų atsisakymą į paveldėjimą, ar notaras jau gali ir be atsisakymo sutvarkyti paveldėjimo testamentą? Girdėjau, kad jei jie nesikreipė, dėl paveldėjimo (sesuo ir brolis), po kažkurio laiko jau galima ir be jų susitvarkyti paveldėjimą? Ačiū

    • Aistė Žemaitienė:

      Taip, jei jie laiku nesikreipė, jau galite imti tvarkytis. Įstatymo numatytam terminui suėjus jie dabar, jei persigalvotų, turėtų visų pirma kreiptis į teismą ir nurodyti svarbias priežastis, kodėl laiku nesikreipė į notarą, ir tik tokiu atveju, jei teismas pripažintų tas priežastis svarbiomis, galėtų vėl pretenduoti į turto dalį.

  • Vilius:

    Sveiki, mirė tetis , as esu vienintelis jo sūnus , mama gyva , ji turi 2 sūnus is pirmos santuokos, tetis turejo žemės ir namus savo vardu. Klausimas. Ar man reikes dalintis turtais ar automatiskai lieka man , nes as esu tikras sūnus , ačiū

  • Ingrida:

    Sveiki,
    Prieš 10 metu mirė tėtis, dar po metu mirė jo motina ( mano močiute). Dalyvavau susitikime pas notara ir suzinojau, kad tetis paveldejo žemės, kadangi tetis jau mires, turtas atitenka man. Kadangi buvau palužusi ir tai man nerupejo, o ir kilo kivirčas tarp tečio broliu, nieko nedariau ir gavusi dokumentus, ju nesusitvarkiau. Noreciau paklausti ar teise i paveldejima vis dar turiu, ar nebe?

    • Aistė Žemaitienė:

      Visų pirma jums reiktų kreiptis į teismą ir prašyti atnaujinti terminą palikimui priimti. Tam turėtumėt nurodyti svarias priežastis. Nesant svarių priežasčių teismas termino neatnaujins. Taip pat svarbus faktorius, ar kas kitas iš, kaip minite, tėčio brolių nepriėmė palikimo pats pradėdamas juo tvarkytis ir juo rūpintis.

  • Birute:

    Laba vakara. Reikia pagalbos 😉 miręs tėtis turėjo žemės. Mes buvome trys vaikai. Dabar likau tik aš viena. Kai mirė tėtis niekas nieko nesitvarkem… Bet po kažkiek metų ėmėsi tvarkytis dokumentus brolis. Mes taip sutarėm kad jis sutvarko dokumentus o paskui jau visi atsiskaitysim kaip parduosim ta žeme. Kreipėsi į teismą dėl paveldėjimo ir gavo iš notaro pažymėjimą kad jis paveldėtojas. Jau buvo ir grąžintinos žemės ribų nustatymai. Bet va ir brolis dabar mirė. Ar yra galimybe man viską dabar susitvarkyti? Kur kreiptis? Ačiū už informaciją.

    • Aistė Žemaitienė:

      Visų pirma patartina būtų kreiptis į brolio paskutinės gyvenamosios vietos notarą.

  • Margarita:

    Sveiki,
    Man mociute paliko palikima esu vienintele ipedine bet gyvenu Jungtineje Karalysteje man reikia parasyti prasyma per 3 menesius ar yra galimybe tai padaryti nuotoliniu budu ar butinai turiu atvykti i Lietuva, kad uzpildydziau prasyma
    kadangi igaliojancio zmogaus neturiu.
    Pagarbiai

    • Aistė Žemaitienė:

      Patarčiau susisiekti su močiutės paskutinės gyvenamosios vietos notaru ir paaiškinti susidariusią problemą. Karantino laikotarpiu notarai gali kai kuriuos veiksmus leist atlikti ir nuotoliniu būdu.

  • Rita:

    Laba diena, mano vyras mire 2005 metais rugpjucio men. I notara kreipemes iskart po mirties ,gavome liudijima del teises i paveldejima, bet galutinai paveldejima iregistravome 2010 rugsejo men. Turta- buta-paveldejome su tuo metu nepilnameciu sunumi. Sunus nuo 2010 studijuoja ir gyvena siuo metu Jungtineje Karalysteje, LT siuo metu nedeklaruotas. 2019 birzeli pardaveme dali mums( ir jam ir man) priklaususios palepes kaimynei. Prieš tai 2019 balandžio men. atlikome tos palepes vertinima.
    Noriu paklausti, kiek laiko turejome islaikyti paveldeta turta buta, jei vyras mire 2005, kaip skaiciuojamas terminas, ar nuo vyro mirties datos 2005 08 20 ar nuo paveldejimo iregistravimo datos 2010 09 28? Noriu pabrezti, kad pardave palepe, siame bute gyvename ir toliau. Taip pat noriu paklausti, ar atsiranda mokesciai pardavus palepe man ir uzsieny gyvenanciam sunui?

  • Jonas:

    Esame du broliai. Mama mirusi, o tėtis namą ir garažą užrašė testamentu mum per pusę. Neseniai sužinojau, kad tėvas buvo iš brolio pasiskolinęs nemažą pinigų sumą, o atiduoti nebesugeba. Tai testamente įrašė, kad skola būtų atiduota broliui, pardavus namą. Tai reiškia, kad gaučiau keliais tūkstančiais mažesnę sumą. Bet aš apie skolą nieko nežinojau, be to, pinigai ir taip sugrįš broliui, pardavus namą. Ką galima padaryti ?

  • Renata:

    Laba diena,

    Reikalinga konsultacija ir pagalba dėl nekilnojamo turto padalijimo. Esame brolis ir sesuo. Mamos sveikata ne itin gera. Mama linkusi sutvarkyti paveldejimo dokumentus iki savo mirties, kad nekiltų problemų po jos mirties. Tokiu atveju kokie dokumentai reikalingi, į ką kreiptis ir kiek kainuotų sutvarkyti dokumentus. Ačiū už atsakymą.

    • Aistė Žemaitienė:

      Geriausia kreiptis į notarą ir ten patvirtinti testamentą.

  • Rimas:

    Sveiki. Situacyja tokia kad mirė Mama ir gavom su broliu pinigini palikimą. Kokį laiko tarpą reikia laukti (piniginio palikomo), nuo notaro duotų dokumentų pasirasymo?

    • Aistė Žemaitienė:

      Dokumentus reikia susitvarkyti per 3 mėnesius nuo palikimo atsiradimo dienos.

  • Lina:

    Sveiki,

    Esu paveldėjusi tetos (mamos sesers ) palikimą, nes ji vaikų nei vyro neturėjo, paveldėjimas sutvarkytas mano vardu, per 3 mėnesius be manęs niekas iš artimųjų nesikreipė pas notarą, rašydama pareiškimą dėl turto paveldėjimo nurodžiau visus kitus pretendentus. Ar dabar jie gali įsigaliojus mano paveldėjimui pareikšti norą ar kitaip užprotestuoti mano paveldėjimą? Ačiū už atsakymą.

    • Aistė Žemaitienė:

      Taip, teoriškai gali taip daryti, tačiau tam turėtų kreiptis į teismą nurodydami svarbias priežastis, kodėl to negalėjo padaryti anksčiau.

  • Simas:

    Situacija:

    Tevas vede antra karta ir netrukus po vedybu, savo vardu gautais investiciniais cekias sumokejo uz zemes valda kurioje gyveno.
    Tevas mire ir savo ipediniams, testamentu, paliko visa valda su statiniais. Buvusiai sutuoktiniai paliko dideli plota dirbamos zemes.
    Pagal galiojancius LR istatymus, notaras atkirpo gera dali valdos buvusiai tevo sutuoktinei, nes zemes valda buvo ispirkta ir tapo bendrine nuosavybe netrukus po ju santuokos.
    Notaro prasymu pateikeme pazyma, apie fakta kad zeme yra ispirkta.
    Taciau pazyma, nepazymi kas tokie buvo vardiniai moketojai investiniai cekiais.
    Patarkite, prasome, kur reikia kreiptis ir uzsisakyti pazyma, kurioje butu ivardinta suma ir investiciniu cekiu savininkai(-as) isperkant zemes valda.
    Aciu.

  • Kęstutis:

    Laba diena
    Tėvas vedė antrą kartą, iki santuokos turėjo įgytą nekilnojamą turtą, mirus tėvui surašytas testamentas , kuriame yra paskirstytas turtas ir pinigines lėšos tarp įpėdinių (sutuoktinės ir vaikų iš pirmos santuokos). Testamente nurodyta ir notarės patvirtinta(notarės klaida) palikimo dalis, kuri teisiškai nepriklauso vienam iš įpėdiniui. Kokie galimi veiksmai apginant savo interesus , nes notarei neišsiaiškinus turto prikalusomybės (bendros sutuoktinių ar asmeninės) galimai buvo klaidingai išreikšta testatoriaus valia. Ir dar norėjau paklausti ar sutuoktinei tenka kokia nors dalis asmeninio mirusio sutuoktinio turto(įgyto iki santuokos), jei turto paveldėjimas vyktų įstatymo numatyta tvarka (be testamento)

  • Jolanta:

    Laba diena,
    Norime su broliu nustatyti mamai neveiksnumą. Ji guli slaugos namuose. Mes esame trys vaikai ir mūsų sesuo nesutinka nustatyti mamai neveiksnumą. Dabar tokia padėtis kad mes net negalime gauti išmokas už slaugą, kadangi ant prašymo mama negali net pasirašyti. Sesuo net nesutinka prisidėti prie mamos išlaikymo slaugos namuose.

  • Sveiki.Seneliai numirę.Į turtą pretendavo trys senelių vaikai.Bet nei vienas turto iki šiolei nepriemė praėjo 10metų.Dabar numirė vienas iš pretendentų į turtą.Ar jo vaikai gali pretenduoti į turto dalį .?Kaip minejau turto taip nei vienas ir nepriėmė tik pretendentai .

  • ilona:

    Laba diena
    Mirė mano teta(mamos sesuo).Ji turėjo sūnų,bet jau kelintas kartas aš jį užrašau pas notarą dėl pavedėjimo,bet jis nenuvyksta o jau artėja trijų mėnesių reminas.Sūnus turi bendravimo problemų galbūt autizmo sutrikimų(liga neneustatyta).Sūnus nevedęs ,vaikų neturi.Patarkite ką man daryti
    jei jis taip ir nenuvyks pas notarą priimti palikimo.

    • Aistė Žemaitienė:

      Pasekmės priklauso ir nuo to, ar būtų kitų pretendentų turtui paveldėti, ar jų nebūtų.

  • Roma:

    Laba diena,

    ka patartumete del palikimo tvarkymo JAV gyvenanciai ipediniai, kuri yra priemusi JAV pilietybe? Daugiau ipediniu nera. Pagal Lietuvos istatyma, uzsienieciai negali paveldeti zemes ar kito nekilnojamo turto. Ar yra mamai prasmes surasyti testamenta man, kai gyvenu JAV?

    Aciu is anksto.

    Roma

  • Irina:

    Laba diena 2010m mirė tevai mano ,vyro , ir brolis. Turta padalino tarp mano vyro ir brolio vaiku ,susitarem kada pardosim buta ,mes iš ju pirksim pusę sodo,puse sodo buvo ikainota 11000lt,mes susitarem už 20000 lt ,pradejom tvarkiti soda je paskambino pasakė kad nori 25000lt vyras pasakė ems kad už tokia suma nepirksim ,soda tvarkiau viena 10 metu ,vyras po tėvu ir brolio mirtes susirgo ,už savo puse je mokejo visus10metus , 2020-08-31 vyras myre ,insultas ,įnkstai atsisake vakar palaidotas . Sodas po 10 metu visai nekoks aš galėjau tvarkiti tik aplinka ,stogas bega viskas supuvo ,reikia įdėti daug pinigu ,sode senas namelis medinis ,ir ukinis murnis ,bet prisirišau prie to sodo ,gal yra koks istatimas kad aš galeciau išpirkti ta dali pigiai,vysi kaiminai mate kaip dirbau ,o je pasakė kad ne tvarkis ,ir nenori geodežiniu motavimu,gal yra išeitis .

  • Kristina:

    Sveiki. Nuo ko pradeti tvarkytis palikima, tai yra namo perrasyma, kai praejo daug metu po tevu mirties.? Like yra du vaikai, o paskutinis is tevu mire 2010 m

    • Aistė Žemaitienė:

      Reiktų kreiptis į teismą ir prašyti arba atnaujinti terminą palikimui priimti, arba prašyti nustatyti palikimą pradėjus jį faktiškai valdyti.

  • Jane Ulinauskiene:

    Po vyro mirties mano sunus atsisake palikimo kuris perejo man tai yra butas mano vardu .As kreipiausi pas notare pagal gyvenama vieta ,esu is Kauno notare dirba Luksio g. ,bet tuo metu ji nedirbo todel mus prieme kita notare ir surase paveldejimo dokumenta ,bet laikina .Kadangi as gyvenu JK ir turejau isvykti man buvo paaiskinta ,kad kaip sugriziu turiu kreiptis i savo rajono notare kad isduotu nuosavybes patvirtinimo dokumenta .Kaip sugrizau kreipiausi pas notare ji man paaiskino kad uztruk ilgai nes reikia mano vaiku sutikimo ju parasu ,o mano laikas ribotas buti Lietuvoje . Tada ji man pasake kad galiu isvazuoti bet turiu palikti igaliota asmeni tai buvo mano sunus .Tai buvo Liepos menesi s/m. Dabar kaip paskambino sunus del dokumento atsiemimo ji pasake ,kad jis negali gauti nes as turiu atvykti tk man gali atiduoti dakumwnta .Ar tai teisingas sprendimas ir ar reikia tiek laiko perrasyti jau patvirtinta nuosavybe?

  • Rita:

    Laba diena.Tevai pragyveno kartu 5metus ir tetis isejo pas kita.Mama mus augino viena.Dabar mamai mirus tetis pratenduoja i buta nors 20metu negyveno kartu.Dokumentaliai nebuvo issiskyre.Ar galim mes vaikai uzprotestuoti paveldijimo tecio dali nes jis 20metu nebegyveno kartu?ar jam teciui viskas priklauso???Esam du vaikai.

    • Aistė Žemaitienė:

      Pagal Lietuvos Civilinį kodeksą pergyvenęs palikėją sutuoktinis netenka teisės paveldėti pagal įstatymą, jeigu iki palikimo atsiradimo:
      1) palikėjas buvo kreipęsis į teismą, kad būtų nutraukta santuoka dėl pergyvenusio sutuoktinio kaltės ir teismas buvo nustatęs pagrindą nutraukti santuoką;
      2) teismas buvo nustatęs gyvenimą skyrium (separacija);
      3) buvo pagrindas santuoką pripažinti negaliojančia, jeigu buvo pareikštas ieškinys dėl santuokos pripažinimo negaliojančia.

  • Vaida:

    Laba diena. Miręs tėtis testamento nepaliko. Dar gyva mama (sutuoktinė) ir aš su broliu. Abu turime po du vaikus. Jei su broliu raštu atsisakytume savo teisės į paveldėjimą, o anūkai laiku nesikreiptų dėl paveldėjimo, tai visas turtas atitektų mamai? Jei mama nespėtų užbaigti notarinių procedūrų (garbus amžius) ir neužregistruotų turto (gautų tik paveldėjimo liudijimus, testamento nebūtų), kas tuomet pretenduotų į buvusį tėvų turtą?

    • Aistė Žemaitienė:

      Pagal Lietuvos Respublikos civilinį kodeksą, yra toks dalykas kaip įpėdinių eilės, tad pretenduoti galėtų atitinkamai paeiliui:
      1) pirmos eilės – palikėjo vaikai (tarp jų ir įvaikiai) ir palikėjo vaikai, gimę po jo mirties;
      2) antros eilės – palikėjo tėvai (įtėviai), vaikaičiai;
      3) trečios eilės – palikėjo seneliai tiek iš tėvo, tiek iš motinos pusės, palikėjo provaikaičiai;
      4) ketvirtos eilės – palikėjo broliai ir seserys, proseneliai ir prosenelės tiek iš tėvo, tiek iš motinos pusės;
      5) penktos eilės – palikėjo brolio ir sesers vaikai (sūnėnai ir dukterėčios), taip pat palikėjo tėvo ir motinos broliai ir seserys (dėdės ir tetos);
      6) šeštos eilės – palikėjo tėvo ir motinos brolių ir seserų vaikai (pusbroliai ir pusseserės).

  • Henrikas:

    Norėtume gauti truputi informacijos.
    Žodžiu yra situacija, norime išsidalinti gyvenamą nama dalimis aš ir brolis, motinai surašant pomirtinio dovanojimo testamentą. Namas seniau buvo išdalintas 3 broliams i 3 lygias dalis, bet motinai atpirkus jos brolio dali, dabar jos nuosavybė yra 2/3 namo, ūkinių pastatų ir sklypo, o jos sesers 1/3 turto dalis.
    Namas yra padalintas dalimis pagal susitarima, be jokio smulkesnio apibrėžtumo. Dar yra motinos statytas namo priestatas kuris nepabaigtas, neįteisintas dokumentaliai ir nepriklausantis motinos seserei.
    Klausimas kaip motina gali padalinti neįtesinta priestatą 2 vaikams, kad būtų aiškus nuosavybės apibrėžtumas?
    Ir kaip motinai išsidalinti namą, sklypą, ūkinius pastatus pirmiausia su seserimi pagal kvadratūrą, kad paskui galetų perleisti vaikams, išdalindama nuosavybę dalimis savo nuožiūra?
    Ką reikia atlikti prieš kreipiantis pas notarą
    testamento sudarymui šiuo atveju, kad būtu aiškios visų šaliu teisės i padalinta turtą ir, kad dėl neapibrėžtumo nekiltų klausimai ypatingai tada kai įsigalioja testamentas?

  • Nijolė:

    Sveiki, norėčiau sužinoti kaip vyksta pakilimo dalybos. Mano mama buvo ištekėjusi, pagimdė du vaikus, jos vyras mirė nepalikęs jokio testamento, dabar ji turi dar du vaikus nuo kito vyro, nesusituokusi. At galima perrašyti viską ant mamos kaip vienintelė turto paveldėtoja, ar viskas dalinama ant dviejų vaikų iš pirmos santuokos ir mamos? Ačiū už atsakymą.

  • Nijole:

    Paveldejau is tevelio mišką ir žemę.Notare miškui paveldėti pareikalavo pažymos.Kur kreiptis?

  • Odeta:

    Turiu klausima. Kokiu dokumentu reikia norint palikti testamentą / turiu butą ,bet visus reikiamus dokumentus pasieme sunus/?

  • Vaida:

    Laba diena. Miręs tėtis testamento nepaliko. Dar gyva mama (sutuoktinė) ir aš su broliu bei sese.Mama priėmė palikimą, o mes vaikai per tris mėnesius nesikreipėme į notarą dėl palikimo priėmimo bei neparašėme sutikimo, kad atsisakome palikimo mamos naudai. Kokios to pasekmės?

  • Gitana:

    Laba diena..mirė mano vyras,bet aš negaliu gauti pas notarą dokumentų dokumentų nes jis buvo vedęs,bet išsiskyrė 1992m.bet nesusitvarke dokumentų . Žmona tik parase,kad po turto pasidalijimo į likusią turto dalį priklausančia mano vyrui pretenzijų neturi.

  • Vidas:

    Sveiki.priemiau palikima pagal turto apyrasa nes itariau kad įra skolų. Itarimai pasitvirtino sudarinejant turto apyrasa , skolų įra triskart daugiau nei ivertintas NT.todel kaip suprantuskolos bus dengiamos is paveldeto turto bet visom skolom padengti turto neužteks . Klausimas kas bus su likusiomis skolomis jei atsakau tik paveldetu tyrtu .Ačiu

  • Antanas:

    Sveiki, prasau jusu konsultacijos. As pats gyvenu uzsienyje, mama invalide mire slaugos namuose. Liko jos butas ir pinigai saskaitoje. Buta perrasiau savo zmonai nes ten jos mama dabar gyvena, o del pinigu saskaitoje nepagalvojau kazkaip ir nepranesiau bankui, nes as buvau tas kuris buvo igaliotas naudotis jos saskaita (tam kad niekas nepasinaudotu jos invalidumu). As pinigus vartojau retai, apmokejau laidotuves ir siaip keletui islaidu. Beveik po metu bankas suzinojo kad mama mirusi ir uzblokavo mano teise naudotis saskaita. I kalbas nesileidzia kad as tas kuris buvau igaliotas naudotis. Susiradau advokata kuris dabar sako kad reikalas spresis per teisma. Kodel per teisma? Kai mano uosvienes vyras mire, po 3 menesiu ji gavo priejima prie jo saskaitos. Ar tikrai dabar tai galima isspresti tik teismo keliu? Kazkaip nepasitikiu savo advokatu. labai dekingas uz jusu patarima.

  • Neringa:

    Sveiki. Paveldejo vaikas nepilnametis atstovavimo tvarka uz teva mociutes palikimo dali.yra dar kiti paveldetojai( senelis ir 2 dedes). Padare turto apyrasa .vis turta isiformino kad jiem butu priklause, bet buto dali ne. Senelis kaip sutuoktinis savo sutuoktinio puse iformines, o kitos puses buto vaikas ketvirti iformino ,o mociutes dalies paveldimos nepriime niekas.klausimas butu ar galima palikima isdalies priimti ? Ir kam atitenka jei jie neiformins ? Koks terminas yra jiem isiforminti?

  • Birutė:

    Laba diena, situacija tokia: mirė tėvas, mes esame dvi dukros iš pirmos santuokos.
    Ar galima pretenduoti į butą kuris buvo įgytas tėvo antroje santuokoje už tėvo lėšas, tačiau prieš perkant butą buvo sudaryta povedybine sutartis, dabartinės žmonos naudai, nes tėvas turėjo tam tikrų įsiskolinimų antstoliuose? Buvo pradėtas skyrybų procesas su antra žmona tėvo iniciatyva, tačiau skyryboms taip ir neįvykus tėvas mirė.
    Ačiū.

  • Asta:

    Sveiki mirus mano močiutei, liko turtas trims seserims viena iš seserų mano mama. Mama mirė prieš metus laiko. Dabar tetos nori parduoti močiutės namus. Kur mums reikėtų kreiptis dėl mamos dalies? Ar turėjome jau kreiptis anksčiau? Esame dviese su broliu. Kiek žinau dokumentai dar nesutvarkyti pardavimui.

  • Erika:

    Jai zmogus atsisake palikimo ir dabar apsigalvojo jis dar tik po dvieju menesiu isigalios kokie tolimesni veiksmai

  • Asta Gass:

    Laba diena,

    Mano mama mirė prieš du metus.
    Tetis mirė siais metais, kovo 17 diena
    Brolis mirė siais metais, balandžio 26 diena.
    Namas kuriame gyveno mano tetis ir brolis yra mano.
    Yra likusi mano tėtės masina.
    Mano tėvai turejo žemės, be aš nežinau kiek ir tikslios vietos. Kur man kreiptis del žemės?
    Kur kreiptis del namo, kad galėčiau parduoti?

  • Jelena:

    Laba diena
    Močiutė man (ne giminaitė) parašė man testamentą, kad perduoda man savo butą po mirties. Turi sūnų, kuris gyvena Prancūzijoje. Kokių dokumentų reiks priimant testamente nurodytą turtą, Ar reiks kokių sūnaus dokumentų?

Dėl didelio klausimų šia tema skaičiaus nebėra galimybės atsakinėti į naujus klausimus komentaruose.

PAŽIŪRĖKITE: galbūt situacija, panaši į Jūsų, jau paaiškinta ankstesniuose komentaruose, bet turėkite omeny, kad įstatymai keičiasi.

Jums visada galime suteikti *mokamą* asmeninę konsultaciją el. paštu. Advokatės el. pašto adresas: aiste.zemaitiene@gmail.com.

Facebook