Kaip gauti ir teisiškai sutvarkyti palikimą?

Kai miršta jums artimas žmogus, galvoti apie turtinius reikalus gali būti sunku. Tačiau palikimo klausimus būtina sutvarkyti per kelis mėnesius. Čia rašau, į ką reikalinga atkreipti dėmesį.

Palikimo priėmimas

Jeigu mirusysis buvo sudaręs oficialų testamentą, jį, pranešęs apie tai žinomiems įpėdiniams, perskaito notaras (pas notarą saugomas testamento egzempliorius). Perskaitęs testamentą ieško kitų įpėdinių (jei apie tokius sužinota) ir praneša jiems testamento turinį. Nesant oficialaus testamento, paveldima pagal asmeninį testamentą (kurį įpėdiniai turi susirasti ir perskaityti patys); jei nėra visai jokio testamento, paveldi artmiausi gyvi giminės pagal įstatymus.

Kiekvienas įpėdinis gali palikimą priimti arba jo atsisakyti (nors jis ir numatytas testamente ar priklauso pagal įstatymą). Bet niekas negali priimti tik dalies palikimo (pvz. imti butą, bet neimti skolų).

Palikimo priėmimui nieko rašyti nebūtina – pakanka, kad realiai imtum naudotis mirusiojo daiktu. Kadangi negalima priimti tik dalies palikimo, pradėjęs naudotis vienu daiktu būsite laikomas priėmęs visą jums skirtą palikimą.

Tačiau kad niekam neliktų neaiškumų, palikimą geriau priimti ar jo atsisakyti parašius pareiškimą palikimo atsiradimo vietos notarui – bet tai reikia daryti per 3 mėnesius nuo tada, kai gavai į jį teisę. Pareiškimu notarui palikimo galima atsisakyti net po to, kai jau pasinaudojote kažkuriuo mirusiojo daiktu.

Kai yra daugiau įpėdinių, net ir priėmęs palikimą 3 mėnesius negalite juo disponuoti (pvz. parduoti), nes gal dar paaiškės, kad į jį pretenzijas reiškia ir kiti įpėdiniai. Iš paveldėto turto tuo metu galima tik: apmokėti palikėjo priešmirtinio gydymo, slaugymo, kapo tvarkymo išlaidas, išlaikyti asmenis, kuriuos išlaikė palikėjas, apsaugoti paveldėtą turtą, kai paveldimas verslas/ūkis – užtikrinti normalų įmonės/ūkio funkcionavimą, mokėti darbuotojams.

Dėl svarbių priežasčių teismui nusprendus ar visiems įpėdiniams sutarus galima priimti palikimą ir po 3 mėnesių.

Jeigu įpėdinis pats miršta nepriėmęs palikimo, teisė priimti palikimą pereina jo įpėdiniams.

Praėjus 3 mėnesiams nuo palikimo atsiradimo įpėdiniai gali prašyti palikimo atsiradimo vietos notarą išduoti paveldėjimo teisės liudijimą, arba anksčiau, jei notaras žino, kad be asmenų, prašančių jiems išduoti liudijimus, daugiau įpėdinių nėra.

Paveldėjimo teisės liudijimas išduodamas tik sumokėjus paveldimo turto mokestį arba pateikus įrodymus, kad jo mokėti nebūtina.

Palikimo apyrašas – apsauga nuo mirusiojo skolų

Priimdamas palikimą rizikuojate: juk gaunate ne tik mirusiojo turtą, bet ir skolas. O jei mirusysis paliko daugiau skolų nei turto? Galite patirti rimtų nuostolių. Bet to galite išvengti, jei turtą priimsite pareiškimu notarui, kuriame įrašysite pageidavimą sudaryti turto apyrašą. Šiuo atveju visos skolos ir visas turtas bus surašytas į sąrašą (jame – ir vertės) ir jeigu kada nors paaiškės, kad skolų yra daugiau nei turto, vis tiek atsakysite tik ta suma, kurios vertas apyraše surašytas paliktasis turtas.

Apyrašas sudaromas taip: gavęs įpėdinio pareiškimą priimti palikimą su apyrašu, notaras duoda įpėdiniui vykdomąjį pavedimą, kurį šis per 2 savaites pateikia tos apylinkės antstoliui. Antstolis per 1 mėnesį sudaro apyrašą, o sudėtingais atvejais (kai turtas išsisklaidęs, daug kreditorių) – per 3 mėnesius. Įpėdinis antstoliui privalo pasakyti viską, ką žino apie mirusiojo turtą ir skolas, o sužinojęs vėliau turi tai pranešti notarui (ką nors nuslėpęs įpėdinis pilnai atsakys už mirusiojo skolas, nors ir sudarytas apyrašas).

Kaip pasidalinti paveldėtą turtą

Dažnai atsitinka, kad tą patį turtą (pvz. butą) paveldi keli asmenys ir kaip jį pasidalinti iš testamento neaišku (arba testamento nėra). Šiuo atveju turtas tampa jį paveldėjusiųjų bendrąja nuosavybe. Paprastai paveldėtojai nori jį pasidalyti.

Jei daiktas dalus, jis dalijamas natūra. Pavyzdžiui, malkų stirtą lengva padalinti per pusę ar į tris dalis, kaip ir banko sąskaitoje esančius pinigus.

Kai kuriuos daiktus padalinti sunkiau, bet sutarus vis tiek įmanoma, pavyzdžiui, žemės sklypą galima padalinti į du.

Jei daiktas nedalus (pavyzdžiui, automobilis) jis gali atitekti vienam iš įpėdinių, o kitiems tokiu atveju kompensuojama kitais daiktais ar pinigais. Pvz. jei Jonas, Petras ir Antanas paveldi 6 000 Lt vertės tėvo automobilį, o juo dažniausiai naudojosi Jonas (kuris gyveno su tėvu), tai automobilis gali atitekti Jonui, o Antanui ir Petrui Jonas sumokės po 2 000 Lt.

Kitas variantas: nedalūs daiktai gali būti parduodami (pavyzdžiui, aukcione), o paveldėtojai pasidalinti pinigus.

Jei paveldėta daug daiktų, galima išsidalinti juos taip, kad kiekvienam paveldėtojui tektų maždaug toks procentas bendros vertės (pavyzdžiui, parašytos apyraše) procentas, kokia yra jo paveldėjimo dalis.

Kai paveldimas ūkininko ūkis ar įmonė, aktualu, kuris paveldėtojas tuo užsiimdavo ir/ar ketina tuo užsiimti. Tuo atveju jis gauna ūkį/įmonę, o kitiems atlyginama pinigais (už ūkį gali būti atlyginama per 10 metų).

Geriausia, kai paveldėtojai tarpusavyje sutarimu sutaria dėl palikimo pasidalijimo. Sutartis dėl nekilnojamojo turto pasidalijimo turi būti tvirtinta notaro.

Testamento vykdymas

Paveldėtojų gali būti daug, bet su palikimo priėmimu susijusius veiksmus gal būti patogiau atlikti kam nors vienam. Toks žmogus – testamento vykdytojas – gali būti įrašomas testamenete, jam testamente gali būti įrašytas ir atlygis už vykdymą. Testamentą vykdyti gali būti paskirtas ir vienas įpėdinių. Gali būti ir keli testamento vykdytojai, bet tai mažiau patogu.

Jei vykdytojas testamente neįrašomas arba vykdymo atsisako, tada teismas gali skirti testamento administratorių.

Testamento vykdytojas/administratorius sudaro palikimo apyrašą, pats laikinai valdo turtą, kol aiškinasi, ar įpėdiniai priims palikimą.

Baigęs vykdyti testamentą vykdytojas/administratorius įteikia įpėdiniams vykdymo ataskaitą, o jei testamentas vykdomas ilgiau nei metus – po ataskaitą teikia kasmet.

Visos testamento vykdymo išlaidos padengiamos iš paveldimo turto.

Augustinas Žemaitis

Padedame sutvarkyti paveldėjimo klausimus. Kaina: nuo 100€

El. paštas: augustinas.zemaitis@gmail.com

Pasisakymų: 107 to “Kaip gauti ir teisiškai sutvarkyti palikimą?”

 • Dalia:

  Norėčiau pasitikslinti dėl notarams galiojančių terminų. Per kiek laiko nuo raštiško prašymo padavimo notaras turi raštu atsakyti, nurodydamas priežastį, dėl kurios sustabdytas paveldėjimo priėmimo procesas? Girdėjau, kad nuo pernai vietoj 20 dienų galioja terminas 10 kalendorinių dienų, nes yra kažkokie notarų veiksmų terminų pakeitimai. Ar tai tiesa ir tokio turinio atsakymą tikrai galima gauti per 10 kalendorinių dienų?
  Ačiū už atsakymą.

 • Marytė:

  Mirė mama, esame du vaikai. Nesutariame dėl paveldėjimo per pusę. Brolis praktiškai pageidauja viso palikimo, motyvuoja tuo, kad mama pastaruosius 4,5 metų gyveno jo šeimoje, jis turėjo atsisakyti darbo, buvo apribotas jo darbingumas ir t.t., sako viską susiskaičiuos , įvertins ir prisiteis iš manęs. Po tėvelio mirties mama gyveno savo sodyboje, kadangi man buvo arčiau, 10 metų ją prižiūrėjau aš, vežiau maistą,vaistus, skalbiau rūbus, mokėjau mokesčius ir t.t , pastoviai prižiūriu kapines. Kaip elgtis? Priimti brolio sąlygas, ar ir man skaičiuoti išlaidas? Prašau patarti.

 • milda:

  mire teta ja nieks nesirupino ir nezino net kad mire artimu jin neturi tik mane ir dar lygtai puseseriu noriu paklaust ar notaras iesko artimu zmoniu del palikimo

  • Turėtų ieškoti, bet ne visi tą gerai daro, ne visiems pavyksta. Tačiau jei jūs esate dukterėčia (ir nėra artimesnių giminių), tai pusseserės nėra svarbu: visą palikimą gausite jūs, jei nėra testamento, kur parašyta kitaip.

 • Laba diena,mirus tevams mes likom trise(2 seserys ir brolis)vienas brolis yra mires pries 15 m.kaip mums pasidalinti tevu turta,testamento nera,kokia dalis priklauso mirusiojo brolio zmonai ir sunui,mirusio brolio testamento irgi nera jis savo turto niekam testamentu nepaliko,aciu.

  • Po ketvirtį priklauso jums trims ir mirusiojo brolio sūnui (jei tik vienas buvo).

  • Aistė Žemaitienė:

   Kadangi minite, kad yra gyvas mirusio brolio sūnus, tai tokiu atveju paveldimas turtas turi būti dalomas taip (jei nėra įstatyminių išimčių) – dvi seserys, brolis, mirusiojo sūnus visi paveldi po ketvirtį paveldimo turto.

 • Eugenija:

  laba diena,mociute yra surasiusi testamenta pas notara, butas ir santaupos yra paliekamas man po jos mirties. yra jos sunus jis gyvena uzsienyje,ar jam priklauso kazkas ar ne,ar jis gali pretenduoti ar uzgincyti testamenta? atsakyma gal galiu gauti e.pastu?
  aciu

 • Edita:

  Sveiki, mirė mano mama. Pradėjau tvarkyti palikimo reikalus. Kadangi sesuo pas notarą atsisakė teisės į palikimą, tai visą jį priėmiau. Gavau iš notaro liudijimą apie priėmusį palikimą. Kadangi mama turėjo banke lėšų, tai mane domina, kada galėsiu disponuoti tais pinigėliais,po trijų mėnesių, kada būsiu pagal įstatymą paskelbta paveldėtoja, ar jau dabar galima (laukiu užsakytos pažymos iš banko, nes jie minėjo, kad turėsiu atsinešti savo sąskaitos numerį) ?

  • Aistė Žemaitienė:

   Jei jau gavote iš notaro paveldėjimo liudijimą, turtu disponuoti galima (notaras, prieš išduodamas liudijimą, turėjo įsitikinti, ar daugiau įpėdinių nėra).

 • marius:

  sveiki , mano tevas mire pries 2 metus , tevai gyveno issiskyre, esu vienintelis sunus , ar dar imanoma kazkaip kreiptis del palikimo ?

  • Aistė Žemaitienė:

   Taip, galima kreiptis į teismą dėl termino priimti palikimą atnaujinimo. Tačiau reiktų žinoti, ar niekas per tą laiką nesusitvarkė palikimo, ar jis neperėjo valstybei. Jei reikia konkrečios pagalbos, kreipkitės aiste.zemaitiene@gmail.com.

 • Vilnelė:

  Laba diena,
  tarybų laikais gavome trijų kambarių butą kaip keturių asmenų šeima – motina, tėvas ir du vaikai. Netrukus, vykstant skyryboms tarp tėvų, tėvas atsisakė savo buto dalies dėl vaikų, tačiau teisiškai tai nebuvo užfiksuota ir nuo skyrybų butas priklauso motinai. Šeimoje augantys vaikai patirdavo kasdienį psichologinį, emocinį bei fizinį smurtą siekiant, kad kuo greičiau išsikeltų, net nepasiekus pilnametystės.
  Šiuo metu vienas iš vaikų gyvena jau su savo šeima minėtame bute, tačiau motina nesiliauja terorizavusi, grasina parduoti butą, siūlo pusę sumos už butą tačiau į jokias teisines sutartis įrašyti nesutinka, kas ateveria kelią tolimesniam manipuliavimui.
  Ar tokiu atveju galima bandyti prisiteisti teisę į dalį buto jei butas buvo nepirktas bet priskirtas tuo metu galiojančios valdžios ir jei tėvas sutinka paliudyti vaikų naudai? Ar galima mėginti kreiptis į policiją dėl visą gyvenimą patiriamo įvairių formų smurto, teroro ir šitaip prisiteisti neturtinės žalos atlyginimą?

  • Aistė Žemaitienė:

   Dėl nuosavybės teisės reiktų atsižvelgti ir išsamiau išsistudijuoti kaip suforminti dokumentai. Tačiau dėl asmens terorizavimo ir pan. į policiją kreiptis galima.

 • julija:

  Laba diena. Mama parase testamenta kad po jos mirties viskas atiteks man. ar ji gali testamenta pakeisti i dovanojima? ir kiek laiko tai gali uztrukti? aciu.

 • Danutė:

  Laba diena.
  Esu išsiskyrusi, gyvenu antroje santuokoje, gyvename jo bute. Dabartinis vyras turi du sūnus, kurie yra buto dalininkai,( jie gyvena su šeimomis atskirai). Mirus vyrui, ar paveldėju ką nors aš, ar viskas lieka jo sūnums?
  Ačiū.

  • Aistė Žemaitienė:

   Kadangi, kaip suprantu, pats vyras su sūnumis yra buto dalininkas, tai turėkite omenyje, kad po jo mirties ir bus paveldima tik ta jo dalis. Jei vyras nėra sudaręs testamento ir nurodęs kaip kitaip, pagal Civilinį kodeksą sutuoktinį pergyvenęs kitas sutuoktinis (Jūsų atvejis) paveldėtų vieną ketvirtąją palikimo.

 • Erika:

  Laba diena.
  Numire mociute, kuriai yra trys sunus. Kiekvienam sunui yra po 2 vaikus . Jauniausias sunus yra mano tetis, mama su juo nebuvo susitokusi, dabar jam yra kita moteris ir 2 vaikai! Kaip man gauti palikima, kur man kreiptis, nes gyvenu uzsienyja! Aciu!

  • Aistė Žemaitienė:

   Jei močiutė nepaliko testamento, tuomet visas jos turtas lieka įpėdiniams pagal įstatymą, kas šiuo atveju yra jos vaikai ir sutuoktinis, jei toks dar gyvas.

 • Elona:

  Labas vakaras,atsidureme tokioje situacijoje-sunku net nupasakoti:buvome 2seses ir du broliai,gyvu like tik 3-as,sesuo ir brolis. Dalijames tevu turta:miska senai pasidalije ir pardave,zeme pardaveme nesenai ir dokumentu pasirasymo metu brolis akcentavo,kad dar reikia parduot mamos nama. O istorija tokia,kad tai vyko daug metu atgal,dabar nei mamos nei tevo nebera gyvu..Mama susikvietus visus paklausr kas noretu likti gyventi kaime su mani,taciau noekas nenorejo-likau as.. Po kurio laiko gavau darba vadinamajame mieste (Kretingoje) tai savo turta mama (tada tik ji buvo likusi gyva) pardave.. Po dalele isdijo visiems vaikams,taciau patvirtinamciu dokumentu nera-tik jos ranka rasytas senas laiskas. Ir mes atsikrauste i Kretinga,as nusipirkau namo dalinir mes jone gyvenome iki jos mirties,ji paliko pinigeliu tik jos laidotuvems.. Mirus mamai tarp musu su sese ir broliu dantykisi buvo geri kol neprasidrjo turto dalybos.. -kadangi zeme ir miskas parduoti brolis kesinasi i mano nama kuriame mes kazkada gyvenome su mama,nes jis traktuoja,kad tai ne mano,o mamos namas..-tad kyla klausimas ar jis turi kokiu teisiu i mank turta.. Dokumentuosr tai mano turtas,bet jis galvoja,kad tai mamos..

  • Aistė Žemaitienė:

   Sunku komentuoti Jūsų atvejį nepasižiūrėjus dokumentų, nežinant, kas kaip namo savininkas registruotas Nekilnojamojo turto registre. Jums būtų reikalinga detali teisininko ar advokato konsultacija.

 • Erika:

  Laba diena.
  Mociute (ne giminaite ) pries 2 metus parase man testamenta . Ji beveik nevaiksto , as ja kiekviena diena slaugau , ji viskuom patenkinta , pas ja kiekviena diena bunu po 6-7 valandas .Kai iseinu ji praso uzrakinti duris .Kaimynai turi raktus.As gyvenu kitoje gatveje . giminaiciai pradejo daryti spaudima , kad mociute uzrakinama ir nepriziurima ,gazdina tv pagalbomis ,ivairiomis instancijomis… Mociute pries kelis metus buvo isvezta pas tu giminaiciu is ten ” pabego ”
  Ji pati ju bijo . mociute puikiai protaujanti .Kaip galeciau apginti musu interesus , kad mano investicijos nenukentetu . Siuo metu mociutes sveikatai pablogejus as isejau is darbo .

  • Kaip suprantu, pageidaujate, kad po jos mirties butas atitektų jums, ir testamentas yra toksai? Kol yra tik testamentas, jis gali būti ir pakeistas. Jei močiutė veiksni, galite sudaryti sutartį, pagal kurią turtas pereitų jums, o jūs įsipareigotumėte močiutę išlaikyti iki jos mirties.

 • zoja:

  Mama gyveno Kaune,o paskutinius 4 men Prienu globos namuose,ten ir mire.Ar galima kreiptis i bet kuri notara ar yra kita tvarka?

  • Aistė Žemaitienė:

   Ne, negalima kreiptis į bet kurį notarą. Per 3 mėnesius nuo asmens mirties būtina kreiptis į mirusiojo, kol jis buvo gyvas, gyvenamosios vietos notarą.

 • aidas:

  laba diena norejau paklausti mire mama pries 7 metus ir nepaliko testamento tada dvi mano sereris susitvarke palikima ant savo vardu be mano sutikimo ir man nieko nesake as pats gyvenu kitoje salyje ir jos man sako kad niekas man nepriklauso kur reikia kreiptis siuo klausimu

  • Galima kreiptis į teismą. Tiesa, kadangi praėjo jau 7 metai, o jūs iki šiol, kaip suprantu, nieko nedarėte, tai jūsų situaciją silpnina. Geriausia panašiais atvejais reaguoti kuo greičiau.

 • Valerija:

  Laba diena.Tėtis parašė testamentą dviem dukrom.Jis yra pilnateisis nekilnojamo turto savininkas,tebegyvena tame pačiame bute ir moka mokesčius.Mama mirė 1998 metais.Norėčiau sužinoti ar testamento įsigaliojimo metu nekils problemų dėl mamos dalies paveldėjimo.Ar reikia per teismus atstatinėti paveldėjimo teisę i mamaos dalį.Ji skaitėsi dalininkė.Ačiū

  • Gali kilti. Tačiau jeigu tikrai tėtis pilnateisis turto savininkas (paveldėjęs iš mamos), tada viskas gerai. Jei taip nėra, tai vertėtų ne atsistatinėti paveldėjimo teisę, tačiau reikalauti pripažinti, kad tėvas priėmė palikimą pradėdamas faktiškai valdyti (net jei pas notarą ir nesitvarkė).

 • Jonas:

  Sveiki,mes gyvename su zmona ir turime buta,ar as galiu tastamentu palikti po mirties visa buta zmonai?turiu vaika is pirmos santokos

 • Aurelija:

  Laba diena. Mirė mama, esame trys paveldėtojai – dvi dukros ir mamos vyras (tėtis miręs). Mama turi banke terminuotą indėlį. Po 3 mėn. paveldėsim palikimą, pagal įstatymą priklauso puse dalies mamos vyrui, o daugiau kas likę mums su sese. Sakykite kaip bus padalintas tas terminuotas indėlis, t. y. ar jis bus pervedamas mums į sąskaitas ar tiesiog mums išduos visiems trims atskirai paveldėjimo dokumentą kokia dalis kiek kam priklauso ir mums patiems visiems trims teks eiti į banką? Ačiū už atsakymą.

 • Rytis:

  sveiki. mire mama paliko testamenta turtui man, sesei ir anukei. betvarkant dokumentus iskilo klausimu: butas buvo ispirktas mamos vardu ±1992 metais. 1997 metais mire jos vyras- musu tetis. mam jokiu dokumentu netvarke , nes mane kad butas jos, gyveno viena, mokejo mokescius ir tt t.y prieme paveldejima pagal valdyma.
  Dabar, betvarkant palikimo dokumentus, iskilo klausimas, nes yra dar viena sesuo ir anot jos , jai priklauso dalis to buto ( 25% tevo dalies), nors is esmes niekada to klausimo nekele ir jau praejo 20 metu po tevo mirties. Notarai is esmes nelabai ka pataria ar isaiskina, tai noreciau suzinoti , kaip cia yra is tiesu? ir kaip elgtis. aciu

  • Tokiais atvejais būna galima prašyti teismo pripažinti, kad mama priėmė palikimą pradėjusi faktiškai valdyti. Tačiau reikia gilintis į konkrečios datos metu galiojusius teisės aktus, taip pat ir kitus dokumentus – gali būti, kad įsigilinus paaiškės, kad kitas kelias perspektyvesnis. Jei domina, galime pasiūlyti tokias teisines paslaugas bei atstovavimą teisme.

  • Aistė Žemaitienė:

   Tokiu atveju ta sesuo turėtų kreiptis į teismą ir prašyti atnaujinti jai terminą dėl palikimo priėmimo. Tikrai tikėtina, kad niekas jai jokio termino neatnaujintų, nes praėję labai daug metų ir ji niekad to klausimo nekėlė, kaip kad ir minite.

 • Eglė:

  Laba diena,

  norėjau pasiteirauti, mirė mama testamentu paliko man ir sesei nekilnojamą turtą, abidvi jį priemėm pas notarą. Per kiek laiko reikia susitvarkyti likusius formalumus? Ar yra terminai?

  Dėkoju už atsakymą

 • Arturas:

  Laba diena. Situacija tokia, jog mociute rado savo tevu dokumenta, patvirtinanti jog jei priklauso paveldimas zemes sklypas. Praeje mazdaug 8-neri metai. Ar dar butu imanoma susigrązinti zemes sklypa?

  • Vien iš tokios informacijos atsakyti labai sunku, nes reikia žiūrėti į platesnę visumą – sklypo dokumentus, informaciją, kas vyko su tuo sklypu po mirties ir pan. Jei pageidaujate, galime suteikti tokias teisines paslaugas – įsigilinti į dokumentus, pasiūlyti tolesnę įvykių eigą, esant poreikiui vykdyti teisinį procesą.

 • Skaiste:

  Sveiki, praejo trys menesiai po Tecio mirties. Mes esam trys vaikai. Testamentu viskas buvo paliktas tik vienam. Kiek zinoma kad testamentas buvo priimtas ir sunatis suejusi. bet notaras neisdave liudijimo ir liepe laukti dar tris menesius nes testamentas gali but uzgincyjamas tu dvieju broliu. Ar jie turi Koki sansa laimeti?

 • Linas:

  Laba diena, noreciau pasiteirauti ar ymanoma gauti is notares paveldejimo teises liudijima y draudimo ismoka (mirus asmeniuj buvo paskirta draudimo ismoka) . situacija tokia, kad potenciali paveldetoja yra neygali ir jai sunku “tvarkytis” situs reikalus. mirus jos tevui liko butas su anstoliu arestu (ieskinys uz auto ivyky). bet terminas praleistas. notare laikinai sustabde buto perdavima turto bankui. kol busteisme svarstomas prasymas del termino atnaujinimo. bet ar ymanoma gauti paveldetojo teises liudijima tik y draudimo ismokas? neprisiimant nekilnojima turta.

 • Tadas:

  Sveiki. Yra toks dalykas. Mano tėvai susituokę, bet negyvena kartu jau virš 20 metų. Tėtis užsienyje gyvena, mama Lietuvoje. Nebendrauja. Aš turiu sesiu iš tėčio pusės. Nepažįstu jų. Turiu sunu. Kaip bus su turtu? Tėtis sakė bus man viskas, advokatas žino kaip viską padaryti. Tai lyg ir testamentas yra. Bet jeigu jo nebūtų, kaip dalintusi turtas?

 • Inesa:

  Laba diena
  Esame isvyke is salies visa seima , atsitiko tokia situacija kad tetis mire ir palaidojom cia . Noreciau paklausti kiek laiko uztrunka paveldejimo reikalai ir ar butina vykti I Lietuva visiem ( broliui, mamai ir man) ?

  • Aistė Žemaitienė:

   Galima pavesti palikimo klausimus sutvarkyti įgaliotiniui Lietuvoje, tokiu atveju turėtumėte Lietuvos konsulate ar ambasadoje užsienyje patvirtinti jam įgaliojimą. Palikimo reikalus turite susitvarkyti per 3 mėnesius nuo palikimo atsiradimo dienos, tikslus terminas, kiek užtruks, priklauso ir nuo to, kas palikta.

 • Algirdas:

  Sveiki,
  Prieš 8 metus paveldėjome tėvų namą, esame 3 bendrasavininkiai. Seserys nutarė namą parduoti, o aš norėčiau savo dalį pasilikti. Ar aš privalau mokėti už turto padalijimą ?

  • Aistė Žemaitienė:

   Priklauso nuo to, kaip sutarsite su seserimis. Jei nesusitarsite gražiuoju ir reiks kreiptis į teismą dėl turto padalijimo, tuomet teismas paskirstys išlaidas (pagal tai, kas kreipėsi, kokios kitų nesutikimo draugiškai atsidalinti priežastys ir kt.)

 • Vytautas:

  Laba diena,

  Mirė močiutės brolis, neturi nei vaikų, nei tėvų, yra tik dvi sesės, viena iš jų mano močiutė. Mirusysis gyveno su sugyventine. Kalbos tokios, kad parašęs testamentą jai. Kaip reikėtų elgtis šioje situacijoje? Kiek domėjausi internete, jei per 3 mėnesius nesikreipsime į notarą, viskas tiesiog gali “nuplaukti”? Kaip sužinoti, ar kažkokie dokumentai su paveldėjimu jau pradėti tvarkyti?

  Dėkui

  • Aistė Žemaitienė:

   Būtų geriausia, kad vis tiek kreiptumėtės į palikimo atsiradimo vietos notarą – jei bus testamentas, jis jus informuos, o jei jo nebus, nebūsite praleidę termino.

 • Zigmas:

  Ar imanoma susitvarkyti palikima (po 20 metu),testamentas yra.

  • Tai priklauso nuo situacijos. Pavyzdžiui, ar tą palikimą jūs (ar, jei paveldite ne jūs – tas, kuris turėtų paveldėti) ėmėte valdyti ir valdėte kaip savo, ar dabar jį turi kažkas kitas, o jūs norite perimti? Jei valdėte, šansai geri, tačiau jei norite po 20 metų perimti turtą iš kito žmogaus, kuris jį valdė nuo mirusiojo mirties – tai labai sudėtinga.

 • Audrius:

  sveiki, yra tokia situacija, senelis mire ir paliko visa savo turta pagal testamenta anukam, trim lygiomis dalimis, yra namas su sklypu, ir sodyba, ar galima turta padalyti taip kad visi trys anukai butu lygiaverciai visu paveldimu dalyku savininkai?

 • Laurynas Lesickas:

   Laba diena,

  Situacija yra kad atliekant kadastrinius matavimus išaisiškėjo, kad yra dalis žemės sklypas mirusio žmogaus vardu( kaip jis mirė vaikai buvo nepilnamečiai). Neaišku ar buvo tvarkomi kokie dokumentai dėl šito sklypo. Sklypą valdė mirusio žmogaus mama, bet ji irgi mirė. Tvarkant palikimą nebuvo atlikti kadastriniai matavimai, tai atliekant kadastrinius matavimus paaiškėjo kad šitas sklypas priklauso arba valstybei arba jau mirusiam asmeniui. Kur būtu galima kreiptis dėl šios situacijos, nes dabar niekas neaišku. Savininkas matėsi tik geodezininko plane.

 • Rasa Pumputyte:

  Labas vakaras,
  Gal Jus man atsakysite i rupima klausima…
  Situacija tokia, mire mama, tetis senai mires, ira trys vaikai, vienas is ju nori priimti paveldejimo teise i turta, ar butina kitiem dviem vaikam rasyti atsisakymo dokumenta i turta?, ar tiesiog jei kreipsis i notara tik tas vienas brolis, kiti du nieko nedarys ir jis gales perrsirasyti ?

 • Deneira:

  Laba diena, po tėvo mirties sūnus paveldėjo butą.Ar jis gali priėmęs palikimą iš karto savo paveldėjimo teises padovanoti man( mamai). Sūnus turi įsipareigojimų antstoliui. Kokie dokumentai pateikiami notarui ?

  Ačiū

  • Jei sūnus gaus kažkokio turto (teisės – irgi turtas) ir iš karto padovanos, tai tie, kam jis skolingas, galės tą dovanojimą ginčyti.

   Dėl dokumentų notarui geriausia klausti notaro – notarai tokia institucija, kad neretai kas nereikalinga vienam notarui, yra reikalinga kitam.

 • Ale:

  Ar galima ipareigoti asmeni priimti palikima ,o po to ir tvarkytu visa dokumentacija ,tas pats igaliotas asmuo Koki reikalingi dokumentai priimti palikima Aciu

  • Ar klausiate, ar galite priversti ką nors priimti palikimą (t.y. paimtų tą turtą sau)? Ne, palikimo visada galima atsisakyti, nors ir būtų tas asmuo įrašytas testamente. Tik tiek, kad jis negali atsisakyti dalies palikimo: tai yra, negali, pavyzdžiui, pasiimti turtą, o atsisakyti skolų.

   Jei klausiate, ar galite įgalioti, kad kas nors tiesiog tvarkytų reikalus jūsų vardu (bet turtas atitektų jums) – taip, galite.

   Taip pat galite ir perelisti teises į kaip palikimas gautą turtą jau jį priėmusi.

 • Skaistė:

  Sveiki,

  Noriu pasiteirauti, jeigu savo 2009 m. sudarytu testamentu mano mama paliko savo turtą man, savo dukrai (mama mirė 2018 m.) ir man pateikus prašymą dėl testamento vykdymo, jis buvo sustabdytas, mano broliui pateikus niekuom teisiškai nepagrįstą (jokiais dokumentais) prašymą. Ar gali būti šitaip sustabdytas mirusiosios valios vykdymas be jokio pagrindo? Koks yra tokio sustabdymo terminas?
  Praėjus 20 dienų po brolio nepagrįsto prašymo, kreipiausi raštišku prašymu į notarę anuliuoti jo prašymą kaip nepagrįstą ir šis mano raštiškas prašymas nebuvo priimtas, pareiškus, kad galimas ir ilgesnis nei 20 d. terminas. Norėčiau sužinoti, koks yra tokio sustabdymo terminas? Dėkoju.

 • Giedrius:

  Laba diena.
  Pries 5 metus mirė tėtis. Testamento nėra.
  Aš naudoju jam priklausantį garaža.
  Ar įmanoma būtu prisiteisti ant savęs ir į kur reikėtu kreiptis?

  • Aistė Žemaitienė:

   Tokiu atveju reiktų žiūrėti ar esama kitų įpėdinių. Jei nesama, tuomet Jums reiktų kreiptis į teismą ir prašyti atnaujinti terminą palikimui priimti, tokiu atveju būtumėte laikomas gavusiu palikimą pagal įstatymą.

 • Vaida:

  Sveiki..pries 10 metu mirus teciui mes 5 vaikai atsisakem notariskai palikimo dalies mamos naudai. Mama mire pries 2 men. ir nepaliko testamento.. ar esame turto paveldetojai jei karta jau atsisakeme? Kaip bus dalijamas turtas jei 2 vaikai nori atsisakyti paveldejimo.? Aciu.

 • Sigita:

  Labas.Nežinant mama prieš aštuonis metus broliui padovanojo būtą su sąlyga,kad bus pilnai išlaikoma.To nevykdė.Prieš pusantrų metų mami buvo insultas.Mečiau darbą ir ją nuo to laiko slaugau.Paveldėtojas ne tik kad nepadeda,bet ir mamos nelanko.Negana to pareiškė,kad aš su sese dar turėsime mamos netekties atveju ją palaidoti.Į butą tikrai nepretenduojame ir jo nereikia,tik kaip pasielgti,kad jis prisimintų savo pareigas.Turiu įgaliojimą man pasirašyta mamos,kuriuo galiu atlikti už ją visus veiksmus.Ar juo pasinaudojus galiu kreiptis į teismą dėl dovanojimo nutraukimo?Ačiū,pagarbiai.

 • Erika:

  Laba diena. Tėvas norėtų parašyti palikimą man. Esu vienintelė dukra.mama dar gyva. Ar verta tai daryti? Gal tuomet apsaugotų nuo papildomo turto perrašymo mamai, o jos mirties atveju man.Gyvenu su tėvais,juos prižiūriu.Ačiū

 • Arijanda:

  Sveiki,
  Tėtė turi jam priklausantį butelį. Jis nėra pensijinio amžiaus, nedirbantis tik mokamas draudimas. Šiuo metu jį išvežė į ligoninę bei bus perkeltas į slaugos namus. Pagal gyditoju išvadas turbūt bus pripažintas neveiksnus bus reikalinga 100 % globa. Kaip galėčiau susitvarkyti turtą savo vardu, nes bijau, kad skaugytes gali nuslaugyti namus ir žemės. Esu vienas vaikas.

  • Ana:

   Sveiki,
   Tėtis su mama išsiskyręs, neturejo kitos santuokos ir vaikų. Jam mirus jo turtelį paveldžiu aš tik bėda, kad gyvenu ne Lietuvoje ir turėsiu įgaliojimą parašyti tetai. Ar ji turinti įgaliojimą gali parduoti ir kitaip nesąžiningai pasielgti? Ar šitie įgaliojimai turi apribojimus?

   • Aistė Žemaitienė:

    Išduodama jai notarinį įgaliojimą galite labai aiškiai jame įrašyti kam ji teises turi, o kas jai neleistina.

  • Aistė Žemaitienė:

   Jums reiktų tapti jo globėja.

 • Marija:

  Laba diena, norėjau pasiteirauti.Pries maždaug 5 metus mirė draugo tėtis, vaikinas gavo palikimą prieš tai išsiaiškines ar tėvas buvo skolingas ar ne ir ar verta jam buvo priimti.Dabar neseniai jis gavo laiška iš anstolio apie tėvo skolą.Ar gali būti, kad po tiek laiko išlindo anstolis?

  • Aistė Žemaitienė:

   Ar palikimą jis priėmė pagal apyrašą? Sudarant apyrašą aprašomos ir tuo metu esančios skolos. Apskritai gana keista situacija, kai skola išlena po 5 metų, tačiau, kaip miniu, labai priklauso, kaip jis priėmė palikimą.

 • Kristina:

  Sveiki, mano mama issituokusi. Tevas sukure nauja seima, bet ir su ja issiskyre. Is kitos santuokos turi 2 vaikus. Su broliu ir sese nebendrauju. Norejau paklausti ar mirus tevui jo dalis priklausys ir man?

  • Aistė Žemaitienė:

   Taip, tai, kad šeima iširusi, nėra pagrindas, kad vaikas iš iširusios šeimos negalėtų paveldėti. Tačiau čia kalbame apie paveldėjimą pagal įstatymą. Vis tik egzistuoja galimybė, kad tėvas sudarytų testamentą jame nurodydamas tik konkrečius asmenis, kam palieka turtą po mirties, tačiau, kaip suprantu, klausimas formuluotas klausiant ar bendru atveju, nesant testamento, galėtumėte paveldėti – tokiu atveju atsakymas yra taip, galėtumėte.

 • Aiste:

  Sveiki,mirus motinai liko namas su ukiniis pastatais,2ju kamb.butas kuriame gyvena sesuo,zemes,ir pinigeliai.Sesuo nori parduoti nama,buta pasilikti sau,o daugiau viska parpuse.Mes norim kad namas mums,butas jai ir daugiau viskas pusiau.Namas yra kolkas nagyvenamas,jam dar daug investuoti reiktu.Ji nesutinka.Mes galvojam notarui pries paskelbiant bendraturciais,parasyti prasyma kad perduodam teismui.Ar mes islosime kazka.Mes lb.nenorim parduoti nama,mama lb.mylejo ji.O jiem tik pinigai.Motina uz juos net mokedavo buto mokescius,nes nedirbo,gere

  • Aistė Žemaitienė:

   Jei yra ginčas, kurios šalys nepajėgios gražiuoju, tarpusavio pastangomis išspręsti, tada taip, ginčą įprastai sprendžia teismas.

 • Viktorija:

  Laba diena mano tetis mire mazdaug pries menesi bet jis nepaliko jokio testamento bent as taip galvoju kaip ir kur reikia suzinoti ar jis paliko kaska ar yra pridares skolu kir kreiptis del tokiu klausimu?

  • Aistė Žemaitienė:

   Visų pirma Jums reiktų kreiptis į palikimo atsiradimo vietos notarą (pagal paskutinę velionio gyvenamąją vietą, sužinosite, buvo testamentas ar nebuvo). Jei norite apsisaugoti nuo siurprizinių skolų, kad ateityje, paaiškėjus apie jas, nereiktų jų dengti iš savo turto, žinokite, kad tokiu atveju palikimą patartina priimti pagal apyrašą. Įpėdinis, priėmęs palikimą pagal teismo antstolio sudarytą apyrašą, už palikėjo skolas atsako tik paveldėtu turtu.
   Dėl tokio apyrašo sudarymo priimantis palikimą įpėdinis kreipiasi į palikimo atsiradimo vietos apylinkės teismą (teismas apyrašą sudaryti paveda teismo antstoliui).

 • Neringa:

  Sveiki, Mano senelis buvo padares testamenta 2001 metais, ten buvo irasyti visi trys jo vaikai. Mano mama numire 2006; tada numire senelis 2007 – tais. Mano teta ( jos ideja) su mano mociute ( jai buvo 84 metai) pakeite testamenta, is kurio iseme mano mama. Dabar testamente stovi tik ji ir jos brolis. Mano mociute numire kuciu vakara. Mes ( as ir mano dvi seserys) dabar suzinojom, kad pakeistas testamentas. Klausimas : ar mums priklauso mamos paveldejimo dalis?

 • danute:

  Mire pusbrolis-tastamento nebuvo palikes.Liko giminaiciai,as[pusesere}ir mirusiojo sunenas.Ar galiu kreiptis del palikimo?Turtas-2-ju kambariu butas.

 • Ilona:

  Laba diena,mire mano mama.Aš kreipiausi į notarą ir pasirašiau pareiškimą apie palikimo priemimą(esu vienintelis sūnus,tėvas mire jaunas)Aš pasirašiau,kad nereikia atlikti turto apyrašo.Paveldijau butą ir santaupas.Bet praejus savaitej sužinojau,kad mama galėjo tureti dar kito turto.Ar aš galiu pakeisti sprendimą?Ar notaras gales atlikti turto apyrašą?Ir per kokį laikotarpi(esu šiuo metų užsienyje)?Ačiū.

 • Brigita:

  Mama mire o tevas gyvas,ir dar susitvarkem po motinos mirties paveldejimo dokumentus,mes esame tryse brolis as ir tevas.kaip skaiciuojasi namo dalybos,kas kiek priklauso pvz.bendro namo ploto yra 191kw.o mum kikviwnam ant dokumentu raso 3/18 tai kaip cia suprasti.gal galit padeti.jie nenori graziuoju dalintis as ir mano seima nuo ju stipriai nukentejom.gal galit padeti mum.

  • Aistė Žemaitienė:

   3/18 yra nurodyta kaip neatidalinta namo dalis, kaip dalis visumoje. Šalims nepavykstant turto atsidalinti gražiuoju, jį galima reikalauti atidalyti per teismą.

 • Aurimas:

  Laba diena, yra testamentas, po 3 men kreiptasi del paveldejimo gavimo pas notarą. Notaras jo nevykdo, nes kiti gimines sako kad bndys gincyti testamenta. Kiek notaras gali/laukti, kol gimines pateiks ieskini teisme,tikedmas ju rastu, kad teisis?

 • Aliona:

  Sveiki močiutė nori palikti savo turta…bet ne zino kokius tikslai reikia turėti su savimi dokumentus,ar būtinas dalyvavimas turto paveldėtojas?Ar galima kreiptis pas bet koki notara?

  • Gali kreiptis į notarą ir surašyti ten testamentą. Paveldėtojas neturi dalyvauti. Geriausia į savo gyvenamosios vietos notarą, bet šiaip gali pas bet kurį. Gali ir nesikreipti į notarą, o tiesiog surašyti testamentą ir laikyti namie, jis irgi galioja. Tik tiek, kad kai notaras turi kopiją, gal saugiau.

 • Rasa:

  Sveiki,paveldejau zemes sklypa,esam 3 bendrasavininkai,darant geodezinius suzinojau ,kad ant sklypo esantys statiniai taip pat man gali priklausyti,taciau ju dalis jau yra padovanota(6 men),ar galiu tvarkytis paveldejima jaigu dalis statiniu jau padovanota ?

 • Angele:

  Močiūtė nori parašyti testamentą savo dviems anūkėms po savo mirties koks tai bus mokestis notarui, ar būtina tai daryti pas notarą , ar paveldėtas turtas neatiteks jų motinai , kuri turi paskolų

 • Gintas:

  Sveiki, prieš 10m mirus mamai sesuo susitvarkė palikimą be mano sutikimo, man nežinant,testamento parašita nebuvo. Ką patartumėte tokio situacijos?

 • Marija:

  Tėveliai yra sudarę bendrą sutuoktinių testamentą, kuriame nurodoma, kad testatoriams susitarus, mirus pergyvenusiam sutuoktiniui visą turtą paveldžiu aš dukra, esame septyni vaikai. Mama mirė,tėtis nežinojo,kad trijų mėnesiu laike turi susitvarkyti dokumentus.Praleidus terminą teismo sprendimu priėmė atsiradusį palikimą pradėdamas jį faktiškai valdyti. Su tėvais gyvenu visa savo gyvenimą kaip viena šeima.Tėčiui 98m.yra veiksnus ir protingas žmogus,todėl nori tikslumo ar testamentas įsigalios pagal jų valia,ar bus viskas išdalyta visiems vaikams,nes yra galimybė manyti ,kad kai kurie,nesutiks su testatoriumi.Prašau patarti, kaip susitvarkyti,kad tėtis būtų ramus dėl palikimo ir nebūtų viskas išdraskyta.Su pagarba.

 • Rolandas Stakutis:

  Sveiki, turiu labai keble situacija, zodziu 2002 metais mire musu tevas, jo vardu buvo sodyba su zeme, mama po jo mirties spejo tik palikima priimt, bet iki galo nuosavybes dokumentu nesusitvarke.
  Yleido ji i ta nama vienus nuomoninkus kurie atejo gyvent i ta nama be jokios sutarties ar kazko panasaus.
  2007 metais numire pati ir mama, mes esam 5 vaikai as vyriausias o kiti bloliai ir seses 2-3 metais jaunesni.
  2008 metais man suejo 18 metu ir susitvarkiau savo paveldejimo dali, iskart kreipiausi i advokata del nuomininku priverstinio iskeldinimo, nes jie niekada nemokejo nuomos, jie tikejosi kad tas namas atiteko jiems ir pradejo darytis visokius remontus pagal save, be jokiu leidimu ar atsiklausimu.
  Advokatas mane patikino kad tuo metu 2008 metais tik as vienas is seimos buvau pilnametis ir tik as vienas susitvarkiau tavo paveldejima, todel teisminiu budu galiu juos isvaryti tik is tos dalies kuri man priklauso o cia yra viena penktoji dalies, todel man neapsimokejo prasyt teismo kad juos iskeldintu is nepilnai vieno kambario, kadangi visi kiti nera pilnameciai ir savo daliu nesusitvarke.
  Nutariau palaukti kol bent keli is musu taps pilnameciai, ir susitvarke savo dalis galesim kartu juos iskraustyt is tu namu, taciau nei vienas iki dabar nera susitvarke savo paveldejimo daliu, prasiau ju daugybe kartu, vienas pasake, kad isvis nieko nesitvarkis, nei atsisakis nei priims.
  Antras pasake: as be nuomones.
  Trecias: as nezinau kiek cia kas kainuos ir ar verta.
  O ketvirtas pasake man sumokek man 2000eur ir as atsisakysiu, as pasakiau kad jai tu atsisakysi o as tai sumokesiu, tiesiogiai man jo dalis neatiteks o issidalins ant visu kas neatsisake.
  Nezinau ka daryt, jie nei vienas nenori tvarkytis nes ju priemimo perminai seniausiai pasibaige,ir jiems norint priimt paveldejima reikia kreiptis i teisma nurodant priezasty kodel nesitvarke iskart po pilnametystes.
  Nezinau ka daryti tokiu atveju, gal galiu kazkaip vienas viska priimti, nes jie nei vienas nesikreipe del paveldejimo niekur.
  Tie vadinami nuomininkai gyvena ir toliau nuo 2003 metu, darosi viska kaip sau, jokiu nuomu nemoka.
  Patarlot ka daryti mano atveju, labai dekingas buciau.

 • Viktorija:

  Laba diena,
  esu issikirusi auginu dukra,nepilnamete.Toks klausimas, kam atitektu turtas,jei man kas nors atsitiktu? Ar yra kokie nors budai, paveldejima surasyti kazkaip, kad buvusiam vyrui neatitektu turtas? Ačiū

  • Aistė Žemaitienė:

   Svarbiausia Jūsų atveju būtų laiku sudaryti testamentą paliekant turtą, kam norite jį palikti.

 • Antanas:

  Norėjau paklausti, mirė tėvelis, liko žmona ir vaikai, o kaip tėvo sesuo ar yra paveldėtoja turto ar ne? Ačiū

 • Laba diena,
  Buvau bendrasavininkė buto su mama.
  Mam neseniai mirė. Jos buto pusė pagal įstatymą liko man ir seseriai. Tai reiškia, kad man priklauso 75proc. likusio buto.
  Kokie variantai pasidalinimo su seserimi, jeigu nenoriu parduoti šito buto?
  Kokios teisės į šitą butą yra sesers?
  Kokia suma pinigais priklausytų mano seserei, jeigu turėčiau sumokėti? Kas nustato vertę šito
  buto? Ar yra kokie kitoki variantai?
  Kito nekilnojamo turto neturiu.
  Labai prašau patarimo, kas yra daroma, esant tokiai padėčiai?
  Ačiū!
  Lauksiu patarimo.

  • Aistė Žemaitienė:

   Geriausia, kad, kompensacijos mokėjimo seseriai atveju užsakytumėte atlikti turto vertinimą ir kainos dalį paskui apskaičiuotumėte pagal tai, kad ateityje nekiltų ginčų kodėl buvo mokėta vienokia ar kitokia suma. Yra daug nekilnojamojo turto bendrovių, teikiančių tokias paslaugas.

 • Aš:

  Laba diena, po mamos mirties tėtis kreipėsi pas notarą dėl turto paveldėjimo. Iš trijų vaikų per tuos tris mėnesius niekas nesikreipė nei dėl turto atsisakymo, nei dėl paveldėjimo. Paveldėjimą susitvarkė tėtis. Po metų vaikai reiškia pretenzijas į turtą. Ar gali jie atimti iš tėvo paveldėtą ir notariškai įteisintą jam turtą? Ačiū.

  • Aistė Žemaitienė:

   Įprastai negali, nebent ginčytų tėvo turto priėmimą dėl įvairių niuansų, pvz. bandytų įrodyti, neva jie patys turtą valdyti buvo priėmę pagal faktą ar pan.

 • Gedvile:

  Sveiki,

  Močiutė nebendrauja su niekuo iš artimųjų, išskyrus mane. Ji vis kalba kad viską paliks man- butą ir jame esantį turtą. Tačiau kai prieš porą metų buvo pas notarą rašyti testamento, paaiškėjo, kad kadangi prieš mirštant seneliui- jos vyrui (seniai, 1994m.) jie nesutvarkė kažkokių dokumentų, ir butas yra jų bendras turtas, tad ji gali man užrašyti tik pusę buto (jos dalis ) ir turtą jame. Ji turi du vaikus- mano mamą ir dėdę (jie visai nebendrauja). Kaip suprantu, po močiutės mirties, teisiškai pusė buto bus mano, pusė- jų. Kaip ir kas gali disponuoti turtu tokiu atveju? Kas turi teisę jame gyventi, nuomoti ar pan.?

  Labai dėkoju.

  • Aistė Žemaitienė:

   Kaip ir minite, močiutė galės palikti Jums tik pusę buto, antroji bus paveldima ne testamento, o įstatymo nustatyta tvarka. Tokiu atveju geriausia bus, kad turtą atsidalintumėte, kad vieni iš kitų išpirktų pusę buto ar pan., arba mažų mažiausiai sudarytumėte sutartį dėl bendro naudojimo, nes antraip kivirčai labai tikėtina, kad nebūtų išvengiami.

 • Mark:

  Sveiki, mirė mama, liko jos butas man, bet tvarkant paveldėjimą, paaiškėjo, kad pusė buto priklauso tėvui, nes butas pirktas 1993, o išsiskyrė jie 1995m.
  Esmė tame, kad aš gyvenime tėvo nematęs net. Jis net niekada negyveno LT. Žinau kad buvo paduotas į antstolius dėl alimentų, bet po 10 metų jo nerado ir suėjo senaties terminas.
  Ką man daryt? 

 • Haris:

  Laba diena, noreciau suzinoti ar paveldejus puse namo su zeme kuri nera ispirkta, dar yra investiciniai cekiai, mes privalome pirma issipirkti zeme, kad galetumem paveldeti ta puse namo dali?

 • Vigita:

  Sveiki. Situacija tokia- esam 2 seserys paveldejusios buta. As, mirus ir mamai, ir tevui paveldeju pagal iststyma daugiau nei puse buto. Seseriai, kuri buvo kt tevo, priklauso tik ketvirtadalis buto. Ji nesutinka ispirkti is manes buto dalies. Taip pat nesutinka man parduot saviskes. Ka tokiu atveju daryt?

 • Kristina:

  sveiki.mirus teciui visa savo dali notariskai dovanojau mamai pries 20dienu.ar galiu tai sustabdyti ir savo dali atsiimti.ka as tureciau daryti?.

Pasisakykite (pasisakymas gali pasirodyti ne iš karto)

Facebook