Kaip skaičiuojami alimentai (išlaikymas vaikui)

Išlaikymas vaikams (alimentai) Lietuvoje tampa vis opesne problema, nes skyrybų daugėja.

Kaip teismai apskaičiuoja išlaikymą vaikams (alimentus), kaip galima prašyti juos padidinti ar sumažinti?

Išlaikymas – pagal vaiko poreikius

Išlaikymas (alimentai) paprastai priteisiami ne vyrui / žmonai, o vaikams. Dėl to, vertinant, koks turėtų būti išlaikymas, labiausiai atsižvelgiama būtent į vaikus.

Visų pirma, žiūrima į tai, kokie yra vaiko poreikiai (kiek pinigų kainuoja jį išlaikyti per mėnesį). Vaiko poreikiai – tai ne vien maistas ar drabužiai. Atsižvelgiama į tai, jei vaikas turi ypatingų gabumų, lanko atitinkamus būrelius: tokiu atveju šių būrelių kainos irgi pridedamos prie vaiko poreikių.

Įprastai laikoma, kad minimalūs vaiko poreikiai – tai viena minimali Lietuvos mėnesinė alga (2017 m. – 380 EUR).

Suskaičiavus vaiko poreikius, standartiškai, jei nė vienas tėvų nėra žymiai turtingesnis, laikoma, kad abudu tėvai turėtų juos dengti per pusę. Reiškia, tas iš tėvų, kuris gyvena ne kartu su vaiku, turėtų padengti pusę apskaičiuotos sumos. T.y., jeigu ta suma pripažįstama 380 EUR, tai tėvai turi dengti po 190 EUR per mėnesį.

Jei tėvas skurdus – mokės mažiau alimentų

Tačiau jeigu vieno iš tėvų materialinė padėtis sunkesnė, tai jam teismas gali nurodyti dengti tik mažesnę dalį (mažiau nei pusę) vaikui išlaikyti reikalingos sumos, bet nemažiau, nei vienas MGL (bazinė socialinė išmoka, 2017 m. – 38 EUR). Ši išimtis galioja tik tuo atveju, jeigu sunkesnėje materialinėje padėtyje atsidūręs tėvas stengiasi ją pakeisti. Jeigu jis/ji tokioje padėtyje atsidūrė dėl savo girtavimo, narkomanijos, vengimo dirbti – jokios lengvatos jam/jai netaikomos.

Nustatant, kas turtingesnis, žiūrima ne vien į pajamas (tiek darbines, tiek ir kitas, tarkime, iš nuomojamo buto) ar turtą. Žiūrima ir į įsipareigojimus / skolas. Pavyzdžiui, jei kažkas nusipirkta už kreditą, tai nelaikoma, kad tai gerina turtinę padėtį (nors ir yra įsigytas turtas, yra ir skola, tenka mokėti palūkanas).

Kadangi išlaikymas (alimentai) priteisiami dėl vaikų, tai negali atsitikti taip, kad vieni vaikai gaus iš tėvo daugiau pinigų, nei kiti. Taip galėtų būti tokiais atvejais, kai, tarkime, tėvas, turi vaiką iš pirmos santuokos (kurį padeda išlaikyti alimentais) ir vaiką dabartinėje santuokoje. Jeigu teismas priteistų itin didelį išlaikymą (daug alimentų), atsitiktų taip, kad dabartinėje santuokoje augančiam vaikui liktų mažiau pinigų per mėnesį, nei pervedama vaikui iš pirmos santuokos. Taip būti negali. Todėl apskaičiuojant išlaikymą (alimentus) kartu negyvenantiems vaikams, visuomet atsižvelgiama į tai, kiek dar tas pats tėvas žmonių turi išlaikyti. Be to, teismai šiuo atveju paprastai traktuoja, kad jaunesniems vaikams reikalinga mažiau išlaikymo (alimentų) nei vyresniems, nes jų poreikiai esą mažesni.

Nuo kada priteisiami alimentai ir kaip juos keisti?

Be kas mėnesį mokamo išlaikymo (alimentų), teismai gali priteisti ir vienkartines įmokas ypatingais atvejais (tarkim, jei vaikui prireikė brangios operacijos ar pan.).

Kadangi kas mėnesį mokamas išlaikymas (alimentai) priklauso nuo vaiko poreikių, o jie vaikui augant ir kylant kainoms kainuoja vis brangiau, taip pat keičiasi ir tėvų pajamos, išlaikomų kitų vaikų skaičius, tai teismas gali kasmėnesinius alimentus vieno tėvų prašymu perskaičiuoti. Paprastai teismas juos perskaičiuoja tik tada, jeigu pokyčiai yra esminiai (tarkime, vienas tėvų neteko gerai apmokamo darbo ar susilaukė naujo vaiko), o ne nežymūs (tarkime, nedidelis vieno tėvų algos pakėlimas).

Išlaikymo (alimentų) pinigus vaiką auginanti motina ar tėvas privalo leisti išimtinai vaiko poreikiams. Tiesa, jeigu taip nedaro, išlaikymas (alimentai) nemažinami, tačiau gali teismas įpareigoti motiną ar tėvą leisti pinigus vaiko poreikiams (realiai tai sunkiai veikia).

Kai išlaikymas (alimentai) priteisiami pirmą kartą, juos tenka susimokėti nuo vaiko gimimo (tačiau už daugiau kaip trejus metus nemokamas) arba nuo tada, kada vaiką nustojo padėti išlaikyti kitas žmogus (tarkime, jei mama buvo ištekėjusi ir jos vyras išlaikė vaiką).

Augustinas Žemaitis

Atstovaujame ginčuose dėl išlaikymo vaikams (alimentų) didinimo, mažinimo, priteisimo ar panaikinimo

El. paštas: augustinas.zemaitis@gmail.com

Pasisakymų: 24 to “Kaip skaičiuojami alimentai (išlaikymas vaikui)”

 • Antanas:

  Dirbau gaisrinėja ir išlaikiau du vaikus mokėjau po 240 litų abiem vaikams kas mėnesį. Kai dukrai sukako 24 metai nyebereikėjo išlaikyti. Tada liko 7-metis sūnus kurio motina mane padavė į teismą kad iš manęs priteistų po 270eurų kas mėn mano algą būvo 340 eurų. Ir mane atleido iš darbo ką tik. Kas manęs lauke esu bedarbis.

 • Dovilė:

  Sveiki, kai skyrėmės, teismas priteisė 400 Lt (šiuo metu eurais 115,85) alimentus vaikui. Praėjo 6 metai, vaikui jau 8 metai. Vis daugiau tenka išleisti jo poreikiams (mokykloje maitinimas, prailginta grupė po pamokų, būreliai kainuoja man daugiau nei tėvo mokami alimentai, o dar savaitgaliai, kelionės, maistas, daiktai, drabužiai…). Iš tėvo menkas noras bendrauti, nesidomi vaiku, matosi į metus kelis kartus. Vaiko tėvas dabar turi dar vieną vaiką. Kur aš galiu kreiptis kad perskaičiuotų pagal jo pajamas, ar yra galimybė gauti didesnį alimentų dydį?
  Pati esu iš Kauno.
  Lauksiu žinių,
  Pagarbiai, vaiko mama

  • Galite prašyti teismo dėl šios priežasties padidinti alimentus, nes įprasta, kad traktuojama, jog vyresniam vaikui reikia daugiau pinigų, be to, yra infliacija. Aišku, jei vyro pajamos nepadidėjo ar sumažėjo, ir pan., teismas gali ir netenkinti, bet tikėtina, kad tenkins.

 • gintaras:

  laba,norejau paklausti,ar kol trunka skyrybu procesas reikia moketi alimentus?nes mes issiskyre su zmona 2 men o dar dokumentai pasak jos visi nesurinkti teismui,as lankau vaikus kalbu kiekviena diena,perku maista ir t.t. mes turi 3 nepilnamecius vaikus kokia suma turetu buti jeigu as gaunu 380 eu per menesy.

  • Tėvai visada turi pareigą išlaikyti vaiką. Tačiau, tarkime, jei gyvenama kartu, arba lankomi vaikai, tai išlaikymas paprastai vyksta ne per alimentus, o tiesiog perkant vaikui daiktus ir pan. Čia viskas gerai, nebent mažai kas taip perkama.

   Tikslią sumą nustatys teismas.

 • Vitalija:

  Sveiki,esame issiskyre daugiau kaip 8 metai. Buvo priteista 400lt alimentu,bet sumazinti iki 200lt. Noreciau placiau suzinoti,kur kreiptis del alimentu padidinimo,nes vaiko nevykdo savo isipareigojimu t.y. nedalyvauja vaiko rupinimusi.

 • Natalija:

  Sveiki, su vyru turime 2 vaikus, vyras turi dar viena vaika, kuriam moka alimentus, alimentus priteise teismas. Vaiko mama praso kad alimentai yra indeksuojami, t.y. praso didesnes sumos. Vyro atlyginimas mazas, mokant didesnius alimentus, kitiems 2 vaikams visai nieko nelieka, ka daryti?

  • Visų pirma, reikia pažiūrėti, ar alimentai tikrai taip turi būti indeksuojami, kaip prašo mama. Jei taip, tai reikia kreiptis į teismą, kad tai pakeistų. Tas faktas, kad vyras turi kitus vaikus, kuriuos taip pat išlaiko, yra priežastis mažinti alimentus – tokiu atveju, jei nesumažinus alimentus išeina, kad kitiems dviems vaikams lieka po mažiau pinigų, nei tam vaikui, kuriam mokami alimentai.

 • Svetlana:

  sveiki.pas mane du vaikai 🙁 vienam jau 18.m.)teismo sprendimas 2008m mokieti po 400lt.tevas tai mokejo tai nemokejo visai.prisikaupe didele skola.antstoliams paduota ir vaiku islaikimo fonduj taippat.sakikit prasau kaip isjeskoti skola uz tuos metus.18 meciuj jau niekas nieko nemoka visai.tik 17 meciui fondas 49eur ir antstolis 50 eur ka daryt? patarkite.

  • Priteistą sumą reikia išieškoti per antstolį. Aišku, gali būti, kad žmogus niekur nedirba, neuždirba, neturi turto ir pan. – tada išieškoti alimentus gali būti sunku. Aišku, dar yra papildomų galimų reikalavimų teisme, tarkime, reikalavimų pripažinti kokius jo sandorius negaliojančiais (jei išdovanojo turtą) ir pan. – čia reikia žiūrėti pagal aplinkybes.

 • mindaugas:

  2017 m. lietuvoje gaunamas mma i rankas yra 340 euru,pagal jusų logika pagal 2017 alimentu skaiciuokle priteisus vaikui 150 eurų alimentu ir sumokejus komunalinius mokesčius 100 euru, lieka 90 euru pragyvenimui :)))) apie kokia teisine logika mes šnekame žinant,jog puse lietuvoje dirbančių gauna mma i rankas 340 euru :))) klausimas būtu ar gali teisėja priteisti alimentu ne pagal gaunamas pajamas i rankas ?

  • Teisėja privalo atsižvelgti į žmogaus pajamas, į tai, kiek jis turi vaikų. Tarkim, jei tokiom aplinkybėm turėtų tik vieną vaiką, gali būti prietista daugiau, jei kelis vaikus – mažiau. Minimali suma yra vienas MGL: 38 EUR vaikui. Be pajamų “į rankas” už darbą, teismas gali atsižvelgti ir į kitas pajamas, jei tokių yra, tarkime, už buto nuomą.

   • mindaugas:

    Labai keista,nes kaip galima palikti teva pragyventi su 90 euru,o kaip jūs teigiat tokiom aplinkybem priteisus daugiau su 70 euru,tai kaip ir asmens teisiu pažeidimas,žinant,jog oficialus mma lietuvoje 340 euru i rankas.Būtu logiška,jog kai susiras geriau apmokamą darba,tada alimentu suma pakiltu.

    • Ar čia tiek priteisė iš tikro? Jei taip, galite skųsti aukštesnei instancijai šitais argumentais, galbūt nutartį pakeis. Išties alimentai būna sumažinami, jei juos mokantis tėvas mažai uždirba.

 • dale:

  laba diena kur kreiptis del alimentu padidinimu nes daba gaunan tik 58eur

 • monika:

  Auginam 3 vaikus. 2 vaikai yra neigalus. Vyro alga apie 1000 euru i rankas Jis dar moka busto paskola 280 euru. kiek galima tikietis alimentu.

  • Deja, atsakyti negalima, nes tai sprendžia teismas. Jis atsižvelgia į daugiau aplinkybių, nei čia aprašytos. Bendri principai, kaip skaičiuojami alimentai, aprašyti straipsnyje.

 • Laura:

  Sveiki. Buvusiam vyrui priteisti alimentai. Anstoliai skėsčioja rankom. Policijoj,kad iškelti baudžiamą bylą,siuntinėja iš kabineto į kabinetą. Isai išvykęs dirbti ir gyventi i UK. kaip man išsireikalauti,jog pradėtų mokėti?

 • Jolita:

  Sveiki, uz kiek metu galima reikalauti skolos susidariusios del indeksacijos? Vyras aiskina kad dokumentus galiu pateikti ir reikalauti tik uz maksimum penkis metus. Alimentai buvo mokami laiku, bet 10 metu neindeksuoti. Kaip yra ištikrųjų?

 • Andrius:

  Sveiki.Gyvenu uzsienije mano pajamos per menesi apie 1600 i rankas,o islaidos apie 1300 paskaiciavus busto nuoma,paskola,automobilio islaikyma,kuro islaidas vaziuojant i darba ir maista.Net nekalbu apie drabuzius ar hobi,nes suma dar isaugtu.Nesenai buvusi zmona su kuria turiu 13m sunu kuriam elimentus moku kas menesi 150€ ir nekart nebuvo paveluota sumoket atsiunte kazkoki atspauzdinta lapa kad vaiko islaikimui reikia 500€ arba grasina su teismais.Kaip galeciau issiaiskinti kiek man priklauso moket?Beje ji turi dar 2 nepilnamecius vaikus nuo kito vyro su kuriuo lig siol gyvena tik nezinau ar susituoke.Aciu uz atsakyma.

 • Ausra:

  Sveiki, turim tokia problema, vyra padave i teisma del alimentu, praso po 190e ir plius beveim 7000 e iz buvusius tris metus, siandien nusilygom iki 3600 dalinant suma ant penkiu metu ir plius 150e alimentu, suma susidaro 210 i menesi, musu pajamos vidutes apie 950e i rankas, esam susituoke pati nedirbu laikinai, santuokoje auginame bendra vaika beceik trieju metu, atmetus visus mokescius llizingus, mems lika 450e be maisto islaidu ir be vaiko poreikiu patenkinimo, ar gali teismas tokia su priteisti? Nes man atrodo nelogiska, vienam vaikui viskas, musu vaikui nieko. Kol kas sprendimas nera priteistas, nes taremes draugiskai, ir dar klausimas butu, girdejau toki dalyka, kad jei mano vyras ir jo buvusi drauge nebuvo susituoke,kad negAli prisiteisti alimentu adbuline data, vyras vaikui pavarde buvo suteikes ir tevyste pripazines. Lauksiu atsakymo.

Pasisakykite (pasisakymas gali pasirodyti ne iš karto)

Facebook