Kas paveldi turtą jei nėra testamento

Ne visi žmonės sudaro testamentą: tai kainuoja, be to, kai kurie žmonės iš anksto negalvoja apie savo mirtį. Jei nėra galiojančio testamento, turtą po mirties paveldės šie giminaičiai:

Ką paveldi vaikai, tėvai, vaikaičiai, broliai, seserys…

Kas paveldi kai nėra testamento

1.Palikėjo vaikai (tarp jų ir įvaikiai) ir palikėjo vaikai, gimę po jo mirties. Tuo atveju, jei dalis vaikų dar gyvi, o dalis – jau mirę, bet yra gyvi tų mirusių vaikų vaikai, tai tie gyvieji mirusių vaikų vaikai paveldi tą patį, ką būtų paveldėję  tie mirę vaikai (t.y. jų pačių tėvai/motinos).

2.Jei aukščiau įvardytų artimųjų nėra (arba jie atsisakė palikimo) – Palikėjo tėvai (įtėviai), vaikaičiai. Tuo atveju, jei dalis vaikaičių/tėvų dar gyvi, o dalis – jau mirę, bet yra gyvi tų mirusių vaikaičių vaikai, tai tie gyvieji mirusių vaikaičių vaikai paveldi tą patį, ką būtų paveldėję tie mirę vaikaičiai (t.y. jų pačių tėvai/motinos).

3.Jei aukščiau įvardytų artimųjų nėra (arba jie atsisakė palikimo) – Palikėjo seneliai tiek iš tėvo, tiek iš motinos pusės, palikėjo provaikaičiai; 

4.Jei aukščiau įvardytų artimųjų nėra (arba jie atsisakė palikimo) – Palikėjo broliai ir seserys, proseneliai ir prosenelės tiek iš tėvo, tiek iš motinos pusės;

5.Jei aukščiau įvardytų artimųjų nėra (arba jie atsisakė palikimo) – Palikėjo brolio ir sesers vaikai (sūnėnai ir dukterėčios), taip pat palikėjo tėvo ir motinos broliai ir seserys (dėdės ir tetos);

6.Jei aukščiau įvardytų artimųjų nėra (arba jie atsisakė palikimo) – Palikėjo tėvo ir motinos brolių ir seserų vaikai (pusbroliai ir pusseserės).

7.Jei jokių aukščiau įvardytų artimųjų nėra tada turtą paveldi valstybė [CK 5.2].

Jei yra daugiau nei vienas tame pačiame punkte surašytas artimasis – jie paveldi turtą lygiomis dalimis (nebent kuris nors palikimo atsisako). Pavyzdžiui, jei vaikų palikėjas neturėjo, bet yra gyvas jo tėvas ir du vaikaičiai – tai jie visi trys paveldės po lygiai turto. Kartais tai sukelia problemų ir ginčų, kam kuris turtas teks (jei turtas nėra pinigai).

Namų apyvokos/apstatymo daiktus paveldi tas iš aukščiau nurodytų artimųjų, kuris paskutinius metus gyveno su palikėju [CK 5.14]. T.y. nors ir yra gyvų palikėjo vaikų, jeigu palikėjas gyveno pas tėvus, tai palikėjo buitiniai daiktai ar baldai tėvų namuose pereis tėvams, o vaikai dalinsis kas liko.

Kokį turtą paveldi sutuoktinis (vyras/žmona)?

Sutuoktinio (vyro/žmonos) situacija yra ypatinga [CK 5.13]:
a)Jeigu yra gyvi vienas, du, arba trys palikėjo vaikai, sutuoktinis paveldi ketvirtį turto (o vaikai po lygiai išsidalija likusį). Jeigu yra daugiau gyvų vaikų, sutuoktinis paveldi tiek pat, kiek ir kiekvienas iš vaikų (visi dalijasi po lygiai).
b)Jeigu gyvų palikėjo vaikų nėra, bet yra gyvų vaikaičių arba tėvų, tai sutuoktinis paveldi pusę turto (o vaikaičiai/tėvai po lygiai išsidalija likusį)
c)Jeigu nėra gyvų nei palikėjo vaikų, nei vaikaičių, nei tėvų, sutuoktinis paveldi visą turtą.

Kas nepaveldi nieko

Nepaisant visko, kas surašyta aukščiau, netenka teisės paveldėti tas žmogus, kuris:
a)Pats nužudė palikėją ar kitus įpėdinius arba kėsinosi tai padaryti.
b)Paslėpė, klastojo, sunaikino testamentą. [CK 5.6]

Taip pat nepaveldi turto tėvai, kurių valdžia apribota. [CK 5.6]

Nieko nepaveldi sutuoktinis, jei buvo nustatyta separacija, jei teismas nustato pagrindą skyryboms dėl sutuoktinio kaltės ar buvo pagrindas pripažinti santuoką negaliojančia. [CK 5.7]

Įvaikiai ir įtėviai laikomi vaikais/tėvais: jie paveldi turtą savo naujojoje šeimoje, bet nieko nebepaveldi senojoje (biologinėje). [CK 5.11.3, 5.11.4]

Pasisakymų: 182 to “Kas paveldi turtą jei nėra testamento”

  • Aivaras:

    Susikloste situacija, kad teva priverte (moraliskas spaudimas) buta perrasyti savo seseriai (man to nezinant). Praejus laikui, tevas prase sesers perrasyti buta ant manes, bet ji grieztai atsisake tai padaryt, nes motyvavo,kad tai yra ju tevu noras,kad butas butu registruotas ant tevo sesers.Iskyla klausimas-ar turiu kokias nors teises i si buta po tevo netekties?

    • Sveiki,

      Ne visai supratau, ar tėvas jau yra miręs, ar teiraujatės, kas bus po jo mirties.

      Dėl, pavyzdžiui, apgaulės, smurto, ekonominio spaudimo, grąsinimų sudarytą sandorį (t.y. šiuo atveju buto perleidimą seseriai) teismas gali pripažinti negaliojančiu pagal nukentėjusiojo ieškinį, tada butas bus grąžintas tėvui.

      Kita vertus, jei tėvas jau miręs, bus sunkiau, nors galima traktuoti, kad jūs – nukentėjusysis, jeigu, pagal tėvo testamentą ar įstatymą, būtent jūs būtumėt paveldėjęs butą ar dalį buto, jeigu jis būtų priklausęs tėvui. Tokiu atveju sandorį galėtumėte mėginti nuginčyti (per teismą) jūs (ir taip gauti butą).

      Bendrai paėmus taip – kuo daugiau laiko praėjo nuo perleidimo (ir nieko per tą laiką nebuvo daryta / neginčytas perleidimas), tuo sunkiau bus (nerašote, kiek laiko praėjo, tad negalima palyginti su senaties terminais), ir atvirkščiai, jei dar prabėgo nedaug laiko, tėvas gyvas, tai bus lengviau, o kokį sprendimą priims teismas priklauso ir nuo to, kokio lygio buvo tas spaudimas tėvui (dėl paprasto įkalbinėjimo teismas sandorio neanuliuos, o dėl kažkokių grąsinimų, apgaulės gali), čia jau reikia žiūrėti konkrečias aplinkybes.

  • aksana:

    mire kaimine2005m.mano mama jos priziurejo iki mirties. sumokejo visos skolos uz paslaugos. bet ji neturejo jokiu giminaiciu ir nepaliko testamento. mama gyveno dabar siame bute.be dokumentus.ar turi teises ji gyventi.

    • Aistė Žemaitienė:

      Paveldėjimas pagal lietuviškąjį civilinį kodeksą nesant testamento numatytas tik giminystės, svainystės santykiais susijusiems asmenims ar sutuoktiniui, o, nei vieno iš išvardintų nesant, turtas pereina valstybei. Kai asmuo prižiūrimas, už jį mokamos skolos, galimas variantas yra renta arba išlaikymas iki gyvos galvos – tokiu atveju asmeniui už minėtas paslaugas suteikiama galimybė naudotis gyvenamuoju būstu. Tačiau tokios formos sutarčiai kodeksas numato privalomą notarinę formą, kurios greičiausiai jūsų atveju nebus. Tad laikytina, kad kaimynei mirus jos būstas paveldėjimo teise turėjo pereiti valstybei. Valstybė, sužinojusi apie kaimynės mirtį, turėtų teisę reikalauti išsikraustyti iš būsto.

  • toma:

    po vyro mirties as priemiau palikima.Dukra tsisake rasiskai. Anukai i palikima nepredentoja.Ar jiem prilausis palikimas, jeigu anukai laike triju menesiu neatsisakis rastiskai?

    • Nepriklausys. Tačiau, kad nebūtų ateityje nesusipratimų, reikia užbaigti notarinę procedūrą, gauti paveldėjimo teisės liudijimą, jei turtas registruojamas (pvz. butas) – persiregistruoti jį savo vardu.

  • STASĖ:

    Prieš mėnesį mirė mano vyras, testamento nepaliko.Turime sodybą ir 4 ha žemės. Yra du suaugę vaikai ir 2 suaugę anūkai ir 1 mažametis. Kaip bus dalijamas musų turtas , pas notarą dar nebuvome?

  • Dmitrijus:

    Sveiki, norėčiau pasiteirauti dėl tokios situacijos:
    Esame jauna pora, gyvename kartu jai nemažai laiko, tačiau nesame susituoke. Nusprendėme pirkti sklypą irstatytis namą. Abu norime, kad viskas būtų polygiai, nes tai yra mūsų bendri siekiai. Todėl perkant sklypą norime apsidrausti nuo nelaimingų atsitikimų. Tarkime nuperkame sklypą dviese. Ir parašome testamentus vienas kitam (vaikų dar neturime). Ar tai bus teisiškai teisinga, kad atsitikus kokiai nors nelaimei kitas poros žmogus gaus visą turtą?
    Taip pat yra dar vienas variantas (gal būt paprastesnis dokumentų tvarkymo atžvilgiu). Nuperku sklypą aš ir parašau testamentą merginai. Po visų gautų popierių namo statybai užregistruoju ją kaip antrą turto savininkę. Tada ji parašo testamentą skirtą man.
    Kuris iš šių variantų būtų teisingesnis ir paprastesnis? Ar yra dar koks nors būdas išspręsti šiai situacijai? Ar pasistačius namą, reikės per naują rašyti testamentus ir dėl namo?

    • a)Taip, testamentu dažniausiai galite palikti turtą kam norite. Tačiau gali būti ribojimų, jei, tarkime, turite vaikų, kuriems reikia išlaikymo. Testamentu galite palikti “visą turtą”, tuomet nereiks jo pildyti, galite iš karto numatyti, kad “su visais pastatais kurie stovi ar stovės ant to sklypo”.

      b)Nelabai supratau, ką reiškia “užregistruojate kaip savininkę”. Jei perkate abu, tai abu būsite savininkai nuo pradžių.

      c)Turėkite omenyje, kad testamentą bet kada galima pakeisti.

  • ALMA:

    sveiki patarkite mums mano vyras turi 2 sunus is pirmos santuokos musu bendri 2 vaikai ,jo pirmieji sunus mane grasina kad jiems priklausys tevo turtas ir puse turejo grazinti jiems mes buta isigijome santuokoje jau.

  • Aistė Žemaitienė:

    Jei butas įsigytas santuokoje ir kitaip neįregistruotas, o tik kaip bendra sutuoktinių nuosavybė, paveldėjimo atveju kalba eitų apie pusę buto (jūsų pusė buto jums ir liktų). Ta vyro-tėvo pusė buto paveldėjimo atveju būtų dalinama tarp visų 5 paveldėtojų, t.y. jūsų kaip sutuoktinės bei 4 jo vaikų. Tam lemiant visiems turėtų kliūti po 1/5 (vieną penktadalį) tėvo-vyro buto dalies. Tad galiausiai jūs turėtumėt savo pusę buto + vieną penktadalį savo vyro buto dalies, o visi vaikai turėtų po vieną penktadalį tėvo buto dalies. Tad faktas, jog neva jo dviems vaikams priklausys visas tėvo turtas, kaip matote, po atliktų skaičiavimų nėra teisingas.

  • Paulina:

    Laba diena. Mirė mano mama (aš vienturtė,pilnametė) ir aš testamentu paveldėjau jos dalį. Tėvas planuoja vesti dar kartą. Šiuo metu jam priklauso puse buto, taip pat testamentu paveldėtas kitas butas. Norėjau pasiteirauti, po tėvo mirties, jam nepalikus testamento, ar kas nors priklausytų jo naujai žmonai ar liktų man? Taip pat, jei jis jau vedęs parduotų dalį turto ir tarkim pirktų kitą būtą, bet jau kartu su žmona, kaip būtų su jo asmeniškai investuotais pinigais? Kas liktų sutuoktinei, o kas man? Ačiū

    • Ketvirtį tėvo turto paveldėtų žmona, tris ketvirčius – jūs.

      Jei žmogus perka kažką vien už nuosavus pinigus, tai gali būti jo asmeninė (ne bendra) nuosavybė. Tačiau panašiais atvejais teismai sprendžia įvairiai, jie atsižvelgia į daugiau aplinkybių.

  • Rasa:

    Laba diena. Noreciau pasiteirauti. Mama 84 m. turi savo buta. As turiu seseri, kuri 17 m.gyvena JAV ir turi Amerikos pilietybe. Visa ta laika mama rupinuosi as. Ar tures sesuo teise , neesant testamento i mamos turta.

  • Andzelika:

    Laba diena.Labai prasau teisisko atsakymo del turto palikimo,kadangi neturiu testamento.Man 73m.Neseniai palaidojau sutuoktini,su kuriuo grazioje santuokoje isgyvenom 50m.Uzauginom sunu,kuris vede ir turi du vaikus.Pries pora metu palaidojom sunu,kuris staiga mire tolimam reise.Likau viena,o anukai gyvena su savo mama bute,kuriame gyveno visa sunaus seima.As gyvenu mieste nuosavame name,yra ukinis pastatas,keletas aru zemes.Namas,kuriame gyvenu buvo jo tetos testamentu paliktas mano sutuoktiniui.Jo teta neturejo artimu giminiu,tai mes pardaveme savo buvusi puse namo ir iki mirties ja karsinome ir palaidojome.Turedami pinigeliu,atrestauravome medini nameli ir ukini pastata,apkalem dailydlentem,suremontavom viduje,sudejom plastikinius langus,sklypa aptverem segmentine tvora.Sunaus laidojimo islaidas mes su vyru padengem.Vyra pa laidojau savais ir skolintais pinigeliais.Dabar girdziu,kad man priklausys tik maza dalelyte turto del to,kad mano vyrui buvo palikta testamentu.Lauksiu Jusu atsakymo.Nuosirdziai dekoju.

    • Kaip suprantu, jūsų vyras nebuvo parašęs testamento. Tokiu atveju, paveldi įstatyme numatyti žmonės. Jei buvo vienas sūnus ir jis miręs, bet yra jo vaikai, tai būtų taip: jūs paveldėtumėte 2/8 (t.y. ketvirtį) viso vyro turto, anūkai po 3/8 (t.y. kartu likusius tris ketvirčius).

      Tačiau kilus ginčui galėtumėte įrodinėti, kad namas ne visas priklausė ir vyrui, o iš dalies ir jums, nes buvo remontuojamas, gerinamas bendrais pinigais. Tokiu atveju jums priklausytų didesnė dalis.

      Kita vertus, gal anūkai patys į namą nepretenduos?

      Tiek palikimo priėmime, tiek ginčuose dėl palikimo galime pasiūlyti įsigyti teisines paslaugas – peržiūrime visus dokumentus ir konsultuojame tiksliau ką daryti, kartais įsigilinus į dokumentus ir situaciją paaiškėja naujų aplinkybių.

  • Andzelika:

    Laba diena.Noreciau suzinoti ar keiciasi paveldejimo salygos,kai staiga mire mano sutuoktinis,o musu gyvenamas namas buvo testamentu paliktas mano vyro vardu.Turejome sunu,kuris mires ir paliko du vaikus[mano anukus].Kokia turto dali paveldesiu as ir kiek mano mirusio sunaus du vaikai? Dekui

  • Aušra:

    Sveiki,
    mirė dukros tėvas (teikęs išlaikymą kaip nepilnametei), liko skola už išlaikymą. Be mano dukros dar keturi vaikai (pilnamečiai) iš ankstesnių santuokų. Kaip turėtų būti dalinamas turtas, tarp visų vaikų, jei priimtume palikimą?
    Iš anksto dėkoju už atsakymą.

    • Aistė Žemaitienė:

      Jei teisingai suprantu, kalbate apie mirusį asmenį, kuris turėjo 5 vaikus. Jei nepaliko testamento ir jei buvo sudaryta santuoka, tuomet turtas dalijamas tokiomis dalimis: sutuoktiniui ir visiems penkiems vaikams tenka po šeštadalį jo turto (paveldi lygiomis dalimis).
      Turėkite omenyje, kad skolos paveldimos lygiai taip pat kaip ir turtas. Negalima priimti palikimo priimant vien turtą, o skolų ne.

  • Daiva:

    Laba diena ,noreciau suzinoti del paveldejimo ,pries menesi palaidojau svo teti , su mama nesutariam ji nori visa turta usirasyti sau , pilnamete dukra esu as viena , ir kokia dalis priklausytu man , pas notara jau prasyma pateikiau , ir kaip man toliau pasielgti ? Aciu .

    • Aistė Žemaitienė:

      Jei testamento nėra, galioja paveldėjimo teisės nuostatos pagal civilinį kodeksą, o jis nurodo, kad esant mirusiojo sutuoktiniui bei jam turėjus vaikų, turtas dalinamas taip: jei vaikų ne daugiau nei 3 – sutuoktinis paveldi vieną ketvirtadalį turto, kitas lygiomis dalimis dalijamas tarp vaikų, tad jei esate vienintelė duktė, turėtumėte paveldėti tris ketvirčius, o mama – ketvirtadalį turto. Šiuo atveju svarbiausia laiku kreiptis į notarą – kaip suprantu, taip ir padarėte – jis išduos paveldėjimo teisės liudijimas, kas ir bus pagrindas nuosavybei registruoti.

  • kazimieras:

    Labas. Mirus mamai pavelavau kreiptis del turto dalybu, todel visas turtas atiteko tevui, nors procesa buvau sustabdes . Ar buvo teisingai pasielgta? Turtas: sodyba su 30 aru zeme. Isanksto dekoju 🙂

    • Priklauso nuo tikslių aplinkybių: jūsų veiksmų, nuo mirties prabėgusio laiko ir kitų. Dažniausiai tokiais atvejais įmanoma kreiptis į teismą. Jei pageidaujate, galime suteikti teisines paslaugas: išanalizuoti konkrečias jūsų aplinkybes (susipažinti su dokumentais) ir, esant galimybei ir jūsų pageidavimui, kreiptis į teismą.

  • Lina:

    Laba diena,mano tetis yra jau mires 7 metai jo seserys yra man sake kad kas priklause mano teciui visa dali atiduos man nuo seneliu palikimo bet taip ir nesulaukiau ar galiu as teisiskai reikalauti tecio dalies? Aciu uzatsakyma

    • Aistė Žemaitienė:

      Teoriškai galėtumėte, jei turėtumėte tam rimtų įrodymų ir pavyktų teismą įtikinti, kad nedalyvavote paveldėjime ne dėl savo nenoro, kt. priežasčių, o dėl to, kad iš tikrųjų buvote apgauta.

  • Arunas:

    Laba diena,man buvo trylika metų,kai mirė mama,Tėvai turėjo nama.Po metu (po mamos mirties)tėvas vedė antrą kartą.Nekilnojamas turtas tebėra tas pats (namas,sklypas).Su nauja žmona vaikų nesusilaukė,ji atėjo gyvent į mūsų namus,bet su ja gyvena jau trisdešimt metų.Ar mirus tėvui,man priklauso kažkokia dalis turto,ar viskas palieka antrajai žmonai?Pamotė taip pat turi sūnų iš pirmos santuokos.Testamento tėvas nėra parašęs.

    • Jei žmogus turi tik vieną vaiką ir neturi testamento, trys ketvirčiai turto tenka vaikui, ketvirtis – žmonai. Tačiau reikia žiūrėti, ar turtas nėra tapęs bendrąją nuosavybe su žmona – tuo atveju paveldima būtų tik tėvo pusė.

      Jei reikia, galime suteikti teisines paslaugas įvertindami dokumentus bei padėdami tvarkyti paveldėjimą, taip pat atstovauti teisme jei kiltų ginčas dėl palikimo su pamote.

  • Goda:

    Laba diena, norejau pasiteirauti mire mano diedukas yra gyva mociute (jo zmona) du jo sunus ir anukas ir anuke norejau suzinoti ar pagal istatymus anukams priklauso kazkokia turto dalis? beje dedukas testamento neparase

    • Priklausytų tik tuo atveju, jeigu tie anūkai yra vaikai ne dabar gyvų sūnų, bet kažkokio kito jau mirusio sūnaus ar dukters. Tokiu atveju anūkai paveldėtų tą, ką būtų paveldėjęs mirusysis senelio sūnus ar dukra (t.y. anūkų tėvas/motina).

  • violeta:

    laba diena,noriu paklausti del susidariusios situacijos.Po uosvio mirties liko butas.Uosvis turejo du sunus,is kuriu vienas mires,uosvio pirmoji zmona irgi mirusi,sukures buvo antra santuoka.Butas buvo igytas su pirmaja zmona,bet kai reikejo butus issipirkti uz cekius,jis buvo ispirktas jau gyvenant santuokoje su antra zmona,taciau savininkas taip ir liko jis vienas,antrosios zmonos neitrauke kaip savininkes buto.Antroji zmona savo buta padovanojo savo sunui,o pati persikele pas dabar jau mirusiji asmeni.Po buto savininko mirties,paveldetojai yra jo zmona,sunus ir mirusio sunaus dukra,(nes sunus mires).Ta buta mirusiojo zmona nori palikti savo anukui, is pirmos santuokos,yra pasakiusi savo kaina kiek sutinka sumoketi kad butu perrasytas palikimas visas jai.Taciau ta kaina neatitinka esamos realios butu kainos.Siulem samdyti turto vertintoja,kad nustatytu buto verte ir tada savo dali perrasyti jai,kaip ji to nori,taciau ji nesutinka,sako galit samdyti,as nesutiksiu tiek sumoketi kiek bus ivertinta,vadinasi ji zino tikra buto verte,bet nori gauti viska pusvelciui,nors jai tas butas pagal sazine is viso nepriklauso.Mirusysis 18 metu gyveno su dabartine zmona nuosavame name,kuri jai po mirties paliko tevai,vede bendra uki.Sutuoktiniai( mano dabar jau mires uosvis ir jo zmona,kuri pretenduoja i palikima) dar turejo nusipirke sodo sklypa su namu,bet tas sodas buvo pirktas su jos seserim per puse.Kai mire mano uosvio zmonos tevai,liko namas,kuris pagal istatymus priklause jai ir jos seseriai per puse.Tai ji,kad pasiimti visa tevu nama, perrase savo dali turimo sodo savo seseriai,o si uz tai atsisake savo dalies i nama.Ar sioje vietoje nera kokiu saugikliu mirusiojo vaikams del to,kad sodas buvo pirktas gyvenant santuokoje,uz bendrus pinigus,iskeistas i namo dali,o dabar ji sako kad namas priklauso visas jai,nes tevu paliktas,bet is tiesu palikta buvo tik puse namo,o kita puse gavo seseriai sutikus atiduoti jai ta dali mainais i sodo sklypa.Tai noreciau atsakymo del esamos situacijos kas liecia gyvenamaji nama ir mirusiojo vaiku teise i ji,o tuo paciu kaip elgtis vaikams,jei ji nesutinka kad likes butas butu ivertintas turto vertintoju,nustatant tikra buto verte.Kokie butu tolimesni veiksmai sioje keblioje situacijoje.Aciu,labai lauksim jusu atsakymo.

    • Tokiose sudėtingose situacijose galimybių būna daug įvairių, su savais pliusais ir minusais. Tačiau, kad tiksliai atsakyti, reikia matyti ir dokumentus (pvz. nekilnojamojo turto registracijos dokumentus su tiksliomis įsigijimo ir kitomis statuso pasikeitimo datomis ir pan.), žinoti tikslias santuokų, ištuokų datas ir kt. (neretai tokiose situacijose būna, kad įsigilinus iš teisinės pusės atrodo kitaip, nei atrodo iš “buitinės” pusės).

      Galime pasiūlyti suteikti teisines paslaugas – peržiūrėti visus susijusius dokumentus, įvertinti situaciją bei pateikti patarimus kaip elgtis toliau ir, reikalui esant, atstovauti pas notarą ar teisme, jei kiltų ginčas.

  • Ausra:

    Laba diena, noriu paklausti, ar galima kažką ir kaip pakeisti. Tėvai yra mirę senai (mama paskutinė 1984) kadangi buvome 9 vaikai, palikimo teisės nesvarstėme, tik parasėme ranka visi dokumentą, raštą (be parašų) kad leidžiame viena seseriai kuri gyvena arčiausiai, apmokėti sąskaitas už elektrą, vandeni, tvarkyti mokesčius, tiksliau tvarkyti buitį, paskutiniu metu saskaitas apmokame patys, taip pat sužinojome, kad ji pardavė tėvų turėtas žemes, mišką, kerta miškus toliau jie neatsodinami ir niekas jos tokių veiksmų negali sustabdyti. Todėl kaip galime dabar teisiskai užginčyti ir padalinti tėvams priklausiusį turtą (dabar jau gal tik likusį) ir sustabdyti tokį jos savivaliavimą.

    • Tam, kad atsakyti susipažinti su dokumentais: kas dabar įrašytas savininku nekilnojamojo turto registre ir t.t. Priklausomai nuo situacijos galimybės sustabdyti gali būti geresnės ar blogesnės ir apimtų (nepavykus susitarti gražiuoju) kreipimąsi į valstybines institucijas su skundais ir/arba teismus. Galime pasiūlyti teisines paslaugas: išanalizuoti situaciją, pasakyti patarimus ką konkrečiai daryti toliau, bei, jums taip nutarus, parašyti atitinkamus skundus ar ieškinius (su advokato parašu).

  • Daiva:

    Laba diena, kaip ir minejau pirmu klausimu po tecio mirties parasiau prasyma notarui del turto paveldejimo , priminsiu dukra esu viena , ar gali mano mama parduoti turta be mano zinios, ir ji motivuoja tuom kad man niekas nepriklauso ir as nieko negausiu, ir ar gali ji persirasyti turta dabar kol nesuejo tris menesei ?

    • Turtas turi būti paveldėtas, tik tada gali būti pardavinėjamas. Taigi, nepaveldėjusi mama negali parduoti turto.

      Ar priklauso, ar nepriklauso turtas, spręsti ne mamai: dėl paveldėjimo žiūrės notaras pagal įstatymus, esant reikalui galima skųsti teismui ir tada spręstų teismas.

      Svarbu laikytis visos tvarkos, nepamiršti domėtis, kas vyksta šioje situacijoje. Galite pasiteirauti tvarkančio notaro apie dabartinę situaciją dėl jūsų paveldėjimo.

  • Alma**:

    Laba diena,
    krikštatėvis prieš mirtį vieną iš sau priklausančių automobilių atidavė man (daugelis tokį jo sprendimą žinojo). Tačiau iki jo mirties automobilis taip ir liko neperrašytas mano vardu. Jokiuose testamentuose jis nefigūruoja. Visas kitas jo turtas notariškai buvo perrašytas kitiems asmenims.
    Ar įmanoma kokiu nors būdu įrodyti, kad tą automobilį jis paliko man?

    • Aistė Žemaitienė:

      Net ir dovanojimas turi savo tvarką. Pvz. pagal Civilinį kodeksą daiktas, kurio vertė didesnė nei 1500 EUR, dovanojamas gali būti tik sudarant rašytinę dovanojimo sutartį. Tai, kad nesudaryta rašytinė dovanojimo sutartis (nesilaikyta privalomos kodekso nustatytos formos) reiškia, kad negalima teisme remtis liudytojų parodymais, tad jei Jūsų atveju yra taip, kaip rašau, tuomet asmenys, kurie žino apie tokį sprendimą, teisme Jums pagelbėti negalėtų.

  • Viktorija:

    Laba diena,
    paveldejau tevelio zeme , po kiek laiko galeciau ja pardavineti ?

    • Tada, kai paveldėjimo procesas yra pilnai pasibaigęs (mirusiojo turtas išdalintas pretenduojantiems paveldėtojams, o konkrečiai ta žemė – perregistruota jūsų vardu).

  • Irena:

    Laba diena,
    Mirė mano sutuoktinis.Vaiku nėra,bet gyva sutuoktinio mama.Kokiomis dalimis bus padalintas
    turtas?

    • Aistė Žemaitienė:

      Visų pirma prašau priimti mūsų užuojautą netekties valandą.
      Turtas bus padalintas tiek Jums, tiek mamai perpus.

  • Dalia:

    Sveiki. Susiklostė problematiška situacija ir norėčiau ją išsiaiškinti. Su vyru išsituokėme seniai, Jis jau daug metų gyveno su sugyventine, dėl kurios ir įvyko ištuoka. Rugsėjo 24 d. vyras mirė, nepalikęs testamento. Kiek suprantu, visas jo vardu registruotas turtas priklauso dukrai. Čia ir prasidėjo problemos: kol neužblokavome sąskaitos banke, ji kasdien nuimdavo maksimalią pinigų sumą, Kai pradėjome tvarkytis dokumentus, notaras patarė atskirai kreiptis į veterinarinę tarnybą dėl gyvulių, kurie anksčiau priklausė dukters tėvui, Čia sužinojome, kad ji 30 d. ( kai jų savininkas jau 6 dienos miręs), persirašė gyvulius savo vardu. Ar tai teisėta? Ir dar. Technika (automobilis ir traktorius) dabar stovi jos kieme. Ką reiks daryt, jei susitvarkius palikimo dokumentus, ji neleis tos technikos išsivežti? Kur tada kreiptis? Ačiū už atsakymą

    • Tokie turtiniai klausimai gana sudėtingi – reikėtų konkrečiai žiūrėti, kaip turtas įsigytas (gal buvo bendroji nuosavybė), kokiu būdu užvaldytas – tada galima pasakyti, kas teisėta, taip pat pasirinkti geriausią būdą apginti jūsų teises (veinais atvejais tai gali būti policijos iškvietimas, kitais – tik kreipimasis į teismą). Galime pasiūlyti teisines paslaugas: įvertinti situaciją, peržiūrėti turimus dokumentus ir atstovauti ginant jūsų interesus. Pasiūlymą atsiųsime el. paštu.

  • Violeta:

    Laba diena,
    ar galite patikslinti: jei mirusysis turėjo tik vieną vaiką (paveldėtoją), ar gali paveldėtojas, susitvarkęs visus paveldėjimo dokumentus, iškart disponuoti (parduoti) NT? Tai yra, ar gali parduoti anksčiau nei praeina 3 mėnesiai? Nes dabar paveldėtojas mano, jog tris mėnesius negalės parduoti NT, atseit tiek reikia pralaukti, nes per šį laikotarpį paveldėjimas gali būti užginčytas.
    Kad taip gali būti – nerandu jokios panašios informacijos, todėl manau, kad tai definformacija.
    Ar galite patvirtinti arba paneigti?
    Iš ankto dėkoju.

    • Aistė Žemaitienė:

      Šitai nurodyta Civiliniame kodekse, konkrečiai 5.59 str.

  • Terese:

    Mire mama .Testamento nepaliko.Mes esame 3 vaikai.Brolis turi labai dideli isiskolinima uz elementus.Jei sesuo nerasys atsysakymo nuo palikimo (ji dirba JAV ir atvykt siuo metu negali)kam atiteks jos dalis,ar bus laukiama kol ji griz?(griz kita vasara nes gaus jau cia pensija).Kas bus su brolio dalimi,ar anstoliai ta dali arestuos?

    • Aistė Žemaitienė:

      Ne, laukiama nebus. Jei nenorima priimti palikimo, reikia arba per 3 mėnesius jo atsisakyti, arba tiesiog faktiškai nepradėti jo valdyti(pvz nepradėt mokėti už butą komunalinių), kas ir būtų šiuo atveju. Tiesa, sesuo grįžusi galėtų kreiptis į teismą ir prašyti atnaujinti palikimo priėmimui terminą kaip praleistą dėl svarbių priežasčių, ir, jei teismas jos buvimą užsienyje tokiu pripažintų, tuomet taip galėtų priimti savo dalies palikimą. Dėl brolio – taip, antstoliam būtų galima iškart vykdyti išieškojimą iš paveldėto turto.

  • Jonas:

    Sveiki,

    Prieš mėnesį laiko mirė močiutė. Testamento ji nebuvo parašiusi, liko jos butas ir pinigai. Šeimoje buvo penki vaikai, du iš jų pareiškė norą į buto nuosavybę. Ar turi reikšmės dalybose jei vienas iš jų yra registruotas ir gyveno tame bute? Kitos gyvenamos vietos jis neturi.
    Iš anksto dėkoju už atsakymą.

    • Aistė Žemaitienė:

      Atsakymas priklauso nuo daug aplinkybių, t.y. ar esama kito turto, ar tik šis butas, ar kiti trys išvis atsisakė nuo palikimo, ar tik nepretenduoja į butus. Dėl konkrečios asmeninės konsultacijos galite susisiekti aiste.zemaitiene@zemaiciuteise.lt.

      • terese:

        sveiki girdejau kad yra pakeitimu kad zmogus pripazintas nveiksnus noriu suzinuoti ,as esu jos pusesere irteismo nustatymo tvarka esu globeja ir turto administratore kai pasiemiaui is pencijonato visas lesas dedu i jos nama teko daug bilynetis su bedrasavininkais tai viskas kainavo jinai yra neveiksni kaip reikia susitvarkytidokumentus del paveldejimo ar yra tokia galimybe ar turiu teise

        • Aistė Žemaitienė:

          Civilinis kodeksas numato, kad globėjas, kuris nėra tėvas, motinas, kitas artimasis giminaitis, turi teisę į savo patirtų būtinų išlaidų, susijusių su globėjo pareigomis, atlyginimą iš neveiksnaus asmens turto. Šių išlaidų dydį, atlyginimo tvarką nustato teismas pagal globėjo prašymą. Tad minėtos išlaidos dėl namo jums gali būti atlygintos šia tvarka. Tuo tarpu jūsų pusseserės turtas bus paveldimas pagal Civiliniame kodekse nurodytas paveldėtojų eiles, pusseserės vardu testamento savo naudai sudaryti negalėsite.

  • Viktorija:

    Laba diena, mire mano tetis , gyveno su mama santuokoje ,turto kartu uzgivento neturejo , tetis buvo gaves is mociutes kaip dovanojima dali dirbamos zemes ,as esu vienintele dukra , testamento nebuvo .Kam priklausytu paveldejimas pas notara jau kreipiausi ?Aciu .

    • Jei nėra kažkokių ypatingų aplinkybių – priklausytų jums.

      Galime pasiūlyti teisines paslaugas – dokumentų ir konkrečios situacijos analizę, ar nėra ypatingų aplinkybių.

      • Viktorija:

        kokios galetu buti ypatingos aplinkybes pvz? ir ka reiketu daryti del isanalizavimo?

        • Pavyzdžiui:

          *Ar močiutė dovanojo turtą konkrečiai tėčiui, ar jo šeimai.
          *Ar mama dar gyva – jei taip, tai ketvirtis turto priklausys ir jai.
          *Ar turėjo tėtis kito turto – jei taip, tai gali įtakoti ir žemės dalijimą.
          Ir pan.

          Reikėtų pakalbėti su jumis užduodant konkrečius teisiškai reikšmingus klausimus ir taip pat peržiūrėti turto ir kitus dokumentus, kuriuos turite.

  • Dalia:

    Laba diena. Prieš mėnesį mirė buvęs mano sutuoktinis, su kuriuo susilaukėme dukters, bet vėliau teko įregistruoti ištuoką. Kai mirė jo motina, jis paveldėjo jos butą ir keletą hektarų žemės. Dabar paveldėjimo dokumentus dukra ir tvarkosi. Problemų kyla kasdien. Atsirado labai daug ,,paveldėtojų”. Buvusio sutuoktinio sesuo, gyvenanti Rusijoje jau ne vieną dešimtmetį, pradėjo pretenduoti į tą butą, nors aštuonerius metus jai nieko nereikėjo ir matėmės du kartus (per laidotuves). Taip pat atsirado jo mirusio brolio pirmoji sugyventinė ir pareiškė, kad jos sūnus yra toks pat pretendentas į butą,kaip ir mano dukra. Nors nei karto per 12 metų mes jų nematėm, bet jam turime atiduoti pusę paveldimos žemės. Argi taip gali būt, kad kada susigalvoji, tada ir užginčiji paveldėjimą? Gal yra kažkokios rimtos priežastys ir mano dukra tikrai jau į nieką pretenduot negali? Nuoširdžiai dėkoju už atsakymą

    • Jeigu nėra testamento, nėra santuokos ir yra vaikų, turtą paveldi vaikai po lygiai (nesvarbu, nuo kurios mamos ir kokie jų ryšiai su tėvu), o sesuo nepaveldi.

      Tačiau gali būti kai kurių papildomų aplinkybių, kurios būtų jūsų naudai – jei pageidaujate, galime pasiūlyti teisines paslaugas išanalizuoti situaciją bei, esant galimybei, ginti teises pas notarą ar teisme.

  • Vidas:

    Laba diena. Mirus tėvams turtas padalintas į tris dalis. Du paveldėtojai turi kitas gyvenamas vietas, apie dvidešimt metų nebegyvena tėvų namuose, o aš visą laiką gyvenau kartu su tėvais. Čia kartu gyvena ir mano sukurta šeima dar esant gyviems tėvams. Po tėvų mirties jau praėjo beveik šeši metai. Viena iš bendrasavininkių pradėjo kelti pretenzijas į tėvo paliktus įrankius. Tad noriu paklausti ar turi teisę iš manęs reikalauti kažkokių ataskaitų už panaudotą ar šiaip kam atiduotą ar parduotą kiekvieną varžtą,gražtą ir pan. Ar turi bendrasavininkai kokią teisę į padargus, jei ir aš juos pirkau kartu su tėvu,dalį jų ir gaminau virindamas. Jokio turto apyrašo nebuvo.

    • Tokiais atvejais paprastai reikia gilintis plačiau į situaciją, dokumentus, nes gali būti įvairių aktualių dalykų, kurių nepaminėjote.

      Tačiau dėl įrankių – jei nėra kažkokių ypatingų aplinkybių (pvz. konkrečiai išvadyta kur nors kas kam palikta), tikrai galima laikyti, kad jie jūsų ir jūs atsiskaityti niekam neturite. Jūsų pusėje daug argumentų: visų pirma, kaip suprantu iš jūsų komentaro, net neaišku, kurie įrankiai buvo tėvo, kurie ir buvo jūsų (pvz. pasigaminti), be to, jau valdėte juos viešai tiek laiko ir niekas nereiškė pretenzijų ir pan.

  • Dainora:

    Po mamos mirties nepalikus testamento,vaikai ir tetis susitikome pas notara pareiksti valia turtui paveldeti.Susipazinome su paveldejimo teises dokumentu,bet pritruko nekilnojamo turto kadastro duomenu bylos. Vienas is vaiku pazadejo ta byla sutvarkyti.Po keliu menesiu atvykome pas notara
    netiketai suzinojome kad pasikeites(truksta nekilnojamo turto)paveldejimo dokumentas.Ar galejo vienas is vaiku ja pakeisti?Tetis jau virs 80 metu,sunkiai orientuojasi,viska uzmirsta,galejo juo pasinaudoti? Kaip man toliau elgtis.Aciu uz atsakyma

    • Aistė Žemaitienė:

      Siūlyčiau pasiteirauti notaro, kaip jūsų minima situacija galėjo įvykti – jis atsakingas už paveldėjimo teisės liudijimo išdavimą. Jei notaras piktavališkai būtų su kuriuo iš paveldėtojų susitaręs dėl tokių veiksmų atlikimo, galima skųsti ir notaro veiksmus.

  • Simona:

    Senelis neparašė testamento, dabar po jo mirties prasidėjo turto dalybos. Su močiute jie oficialiai neišsiskyre, tačiau apie 21metus negyveną kartu. Ar yra kokia nors galimybę tai įrodyti, tam kad močiutė negautu palikimo dalies? Ko reikėtu imtis? Beje, visą laiką kol senelis buvo gyvas sakydavo, kad paliks viską vienam vaikaičiui, galbūt taip pat būtų įmanomą tai įrodyti?

    • Aistė Žemaitienė:

      Ne, tikrai nepatariu šiuo atveju pradėti jokio proceso, nes teismas žiūrės tik į mirties dieną buvusį faktą – santuoka tą dieną buvo galiojanti, nenutraukta, ar tokia nebuvo.

  • saulius:

    laba diena mire tevas,mes esam du vaikai is jo pirmos santuokos!jis turejo NK TURTO NAMA,
    ji dastate,veliau vede kita, susilauke dar du vaikus.su antra zmona,dasistate priestata
    ir ukini pastata,bet taip ir nepridave i reg centra!jie pragyveno kartu 20 metu,ji niekur nedirbo,
    jokiu santaupu neturejo!registru centre yra namas tik 40 kv,nors pats namas su ukiniu virs 400 kv!
    !noreciau suzinoti kaip turi buti padalintas turtas,jei tevas nama turejo iki vestuviu!
    notare sako kad dalinsimes tik 40 kvadratu!kaip pasidalinti visa turta,pamote musu i namus neisileidzia!
    geruoju dalintis nenori!gasdina teismais!kaip mums elgtis,testamento nepaliko!aciu

    • Aistė Žemaitienė:

      Nesant testamento tokiu atveju turtas turėtų būti dalinamas į penkias lygias dalis, t.y. po penktadalį turto visiem keturiem vaikam bei sutuoktinei.
      Kaip suprantu, įteisintas yra 40 kv. m. ploto namas. Kadangi likusi namo dalis nepriduota, ji nėra laikoma įteisinta ir nefigūruoja dokumentuose. Kaip ir sakė notarė, gali būti dalinamas tik legalus turtas, t.y. 40 kv. m. Visas likęs pastatas galėtų būti dalinamas tik jį tinkamai įteisinus.

  • rita:

    sveiki,labai prasau man atsakyti ar man priklauso paveldejimas,mano dede-mano mamos brolis,jis buvo viengungis,neturejo savo seimos,nei vaiku,nei anuku,taciau yra dar gyvas vienas jo brolis,o mano mama-jo sesuo jau yra mirusi,tad noriu paklausti,as kaip dukterecia,ar turiu teise i peveldejima ar ne,nes dar vienas paveldetojas yra gyvas mirusiojo brolis

    • Aistė Žemaitienė:

      Jei nėra testamento, tuomet paveldima pagal įstatymą. Šiuo atveju įstatymas sako, kad mirusiojo brolis turi pirmenybę prieš mirusiojo sūnėnus bei dukterėčias, tad Jūs paveldėtumėt tik tuo atveju, jei dėdė palikimo atsisakytų arba netektų teisės paveldėti. Antraip visas palikimas priklauso jam.

  • Virginijus:

    Sveiki,

    Norėčiau sužinoti kiek maždaug gali kainuoti paveldėjimo tvarkymas.

    Dėkoju iš anksto.

    • Aistė Žemaitienė:

      Pasiūlymą su sąlygomis nusiuntėme Jūsų el. paštu.

  • Ina:

    Sveiki.norėčiau sužinoti ar dalyvavimas mirusio laidojime turi įtakos paveldėjimui.Ačiu.

  • Ina:

    Laba diena.Norečiau paklausti kaip elgtis tokioje situacijoje.Artimiausias paveldėtojas gyvena užsienyje.Jis nori mane įgalioti sutvarkyti paveldėjimą. Mirus jo tetai,jos “kaimynė-draugė”pasiėmė visus dokumentus ir atsisako juos atiduoti.Ką daryti,nuo ko pradėti?Ačiu.

    • Aistė Žemaitienė:

      Vagystė yra nusikaltimas, niekas negali tiesiog pasiimti kitam asmeniui priklausančių daiktų ar dokumentų. Grasinkite policija, esant reikalui galite jai ir parašyti pareiškimą.

  • Dalius:

    Sveiki,
    Norėčiau išgirsti jūsų nuomonę dėl sąžiningiausių turto padalijimo proporcijų. Situacija tokia:
    Turiu seserį, tačiau mūsų tėčiai yra skirtingi, augome skirtingose šeimose. Kai dar buvau nepilnametis mirė mano tėvas. Visus su turto paveldėjimu susijusius klausimus žinoma tvarkė mama. Ji tapo viso turto (buto ir sodo) savininkė. Vėliau, kai sulaukiau pilnametystės, sodą ji man padovanojo. Mama dabar nori parašyti testamentą, bet nežino kaip teisingiausia būtų jį padalinti. Ar teisiga būtų teigti, kad seseriai turėtų priklausyti 1/4, o man 3/4 buto, jei testamento nebūtų, o butas būtų paveldėtas? Ačiū.

    • Jei mama mirtų neparašiusi testamento, per pusę būtų dalinamas jos esamas turtas – kokia to turto kilmė, kas kam padovanota seniau visai neaktualu.

      Tačiau, aišku, testamentu galima nustatyti ir kitokią tvarką. Kaip sąžiningiausia negaliu pasakyti – nes tai priklauso nuo jūsų santykių, požiūrio. Pvz. vienam atrodo sąžininga dalinti visiems po lygiai, kitam – duoti daugiau (ar viską) tam vaikui, kuris daugiau laiko praleido su mama senatvėje ar pan.

  • asta:

    sveiki,klausimas butu toks,siu metu spalio 23 diena mire mano mama,turejo buta kuriame gyveno su sutuoktiniu iki mirties,ji nepaliko testamento manau butas priklauso vaikams ir sutuoktiniui ,esu dukra as nepretenduoju i si buta ka as tureciau daryti ar man butinai reikia vaziuoti i LT ambasada as gyvenu UK ir pildyti atsisakymo paveldejimui forma ar galiu paprasciausiai islaukti 3 men kada jau nebegalesiu pretenduoti i buta,ir ar visiems vaikams atsisakius to buto jis tikrai liktu mamos vyrui? aciu uz atsakyma su pagarba ASTA

    • Aistė Žemaitienė:

      Taip, nesant testamento tokiu atveju turtas paveldimas sutuoktinio bei vaikų. Tam, kad palikimas paveldėtojai įgytų palikimą, jie turi palikimą priimti. Palikimas priimamas dviem būdais – pirma, turtą faktiškai ėmus valdyti (pvz. mokėti už buto komunalinius ir pan.), arba, antra, padavė palikimo atsiradimo vietos notarui prašymą priimti palikimą. Jei turtas buvo imtas prižiūrėti, valdyti, tuomet palikimas jau laikomas priimtu – tokiu atveju nenorint priimti palikimo būtina parašyti palikimo atsisakymą. Tačiau jei turtu niekada ir nebuvote ėmusi naudotis, tuomet užtenka sulaukti 3 mėnesių termino.

  • Agnė:

    Laba diena sutuoktinis santuokos metu man nezinant pasiemes dideliu nemazu vartojamu paskolu.ar butu galimybe palikima priimti pagal apyrasa?yra du mazameciai vaikai.aciu jums uz atsakyma.

    • Aistė Žemaitienė:

      Taip, tokiu atveju paveldėjimas pagal apyrašą būtų pats naudingiausias paveldėtojams, nes tokiu atveju jie už palikėjo skolas atsakytų tik paveldėto turto ribose, t.y. skoloms viršijant paveldimo turto dydį skolų dengti iš savo asmeninio turto neturėtų.

  • Agnė:

    Labai ačiū, jums už atsakymą. Ar šis palikimo priėmimas pagal apyrašą galioja ir sutuoktiniui priimant palikimą? Ar po palikimo priėmimo bankai gali pareikšti pretenzijų dėl skolų?

    • Aistė Žemaitienė:

      Palikimą priimti pagal apyrašą gali bet kas, kas turi teisę paveldėti turtą.
      Taip, bankas pretenzijas reikšti gali, tačiau, kaip minėta, pagal apyrašą priėmus palikimą įsiskolinimams bankui viršijus palikimo dydį įpėdinis mokėti daugiau nei palikimo, priimto pagal apyrašą dydis, mokėti neturės.

  • Klaidas:

    Sveiki,
    Mirė mano tėtis, mama sakė nėra testamento nors jis visą laiką sakė ji parašys. Po mirties nuėjome visi pas notarą priimti palikimo ir pasakė mums notaras man su broliu po 1/4 o mamai 1/6 , čia viskas tvarkingai ? Ar galėjo mama nuslėpti testamentą ir kaip nors pasiimti sau didesnę dalį… Ačiū

    • Be testamento jai (jei buvo ištekėjusi ir esat du tėvo sūnūs) priklausytų 1/4. Be to 2/4 ir 1/6 nesudaro visos sumos, reiškia, būta daugiau paveldėtojų? Taigi, kaip suprantu, visgi buvo testamentas (notaras turėjo)? Jei taip, tai paveldima taip, kaip jame parašyta. Notaras turėjo informuoti ar yra testamentas.

      • Klaidas:

        Taip, buvo ištekėjusi ir mes esame tik 2 vaikai (sūnūs). Mums nuvykus pas notarą buvo pasakyta, kad mamai 1/6. Notaras nieko apskritai net neužsiminė apie testamentą ar jis, buvo ar ne. Kur būtų galima pasitikrinti, ar testamentas egzistavo ?

        • Iš jūsų nupasakotos situacijos daug kas neaišku: pvz. jei jūs su broliu paveldėjote po 1/4, o mama 1/6, tai kas paveldėjo likusią 1/3? Klausti galėtumėte notaro. Jei pageidaujate, mes galime pasiūlyti teisines paslaugas – išsiaiškinti situaciją iš teisinės pusės.

  • Margarita:

    Laba diena. Noriu išsiaiškinti šią situaciją.
    Rašau savo močiutės vardu.
    Yra dar trys močiutės seserys. Mirė jų brolis, kuris nepaliko testamento. Šiuo metu jau yra padaryti paveldėjimo dokumentai, tik jie nėra atsiimti. Kadangi jos jau yra senyvo amžiaus. Ar gali jos visos notariškai mane įgalioti, kad paimčiau paveldėjimo dokumentus ir pradėčiau tvarkyti dokumentus dėl buto pardavimo? Ir ar parduodant nekilnojamąjį turtą aš, kaip įgaliotas asmuo, turiu teisę juo disponuoti taip kaip man išeina, t.y. atsižvelgiant į rinkos kainą ir pan. Ir ar parduodant butą nebereikės seserų parašų ar užteks visur tik mano, kaip įgalioto asmens?
    Ačiū už atsakymą.

    • Aistė Žemaitienė:

      Taip, įgaliotinis, kuriam išduotas notarinis įgaliojimas, gali sudaryti nekilnojamojo turto pirkimo-pardavimo sandorius ir pasirašyti už pardavėją, tokiu atveju jis laikomas veikiančiu pilnateisiu atstovu ir papildomai seserų parašų nereiks. Svarbu tik, kad kai kreipsitės į notarą dėl įgaliojimų parengimo, išaiškintumėte jam kokiems veiksmams įgaliojimą išduoti (visokeriopam disponavimui) ir kad visa ši seserų valia būtų atspindėta pačiame notarinio įgaliojimo tekste.

  • Arturas:

    Situacija tokia. Mano tėvas buvo priregistruotas gyvenamuoju adresu ir apsigyveno pries 15 metų pas senoliu seimyna kurie turėjo nesantuokine dukteri , tai ya žmonos pirmos santuokos. Didžioji dalis turto kaip teigiama priklause žmonai. Dukra neįgali. Taigi mirus senoliams testamento nerasta nes tėvo teigimu ji pasisavino žmonos vyro brolis ar išvis jis net neegzistavo ir nebovo pranesta nieko nei kas atvyko ar kreipesi del globos ar turto.. Tai apie 8 metus dukra peižiūrėjo mano tevas iki jos mirties kaip jos rūpintojas. Taigi dabar paveldėtoju nėra.? Ar kaip? Ar gali mano tėvas pretenduoti į turta.? Kur kitur gyventi jis neturi.

  • Kristina:

    Norėjau paklausti, mirė močiutė, liko butas, ta butą kažkada gavo valdiškai kai griovė senus namus 1980m., kartu su mano tėčiu, ten tėtis iki šiol registruotas, vėliau butą išsipirko močiutės vardu. Yra dar ir tėčio sesuo. Norėčiau sužinoti ar tėčiui priklauso visas butas ar dalis priklausys ir jo sesei?

    • Aistė Žemaitienė:

      Jei teisingai suprantu, močiutės mirties dieną visas butas priklausė jai. Tokiu atveju paveldėjimas priklauso nuo to ar ji buvo parašiusi testamentą, ar nebuvo. Jei buvo, tuomet butą paveldės testamente nurodyti asmenys, išskyrus jei būtų tam tikrų išlygų, pvz. neįrašytas testamente mirusiojo vaikas yra reikalingas išlaikymo (neįgalus, nedarbingas etc.) Jei testamento nebūtų, tuomet paveldima Civilinio kodekso nustatyta tvarka, t.y. butą paveldi per pusę palikėjo vaikai, šiuo atveju – tiek jūsų tėtis, tiek jo sesuo. Visų pirma patarčiau kreiptis į palikimo vietos notarą, kad sužinotumėte, kuris paveldėjimo būdų bus taikomas, t.y. buvo testamentas ar ne.

  • Kristina:

    Ir dar norėjau paklausti, kokia būtu situacija jeigu mociute bus kam nors parasius testamenta? Bei nuo ko dabar viską pradėti, kreiptis į notarus ar kur?

  • antanas:

    man buvo 15 m kai tevas iejo pas kita . mes likom 3 ir mama 2 gr invalide mama mire 1981m , o tevas vede ta kita . ,ir pasikeite pavarde . tai 2015 09 15 d teva jau palaidojom .dabar neaisku ar mum is tevo pirmos santuokos ar priklauso koks nors palikimas .tevo kita zmona neina y jokias kalbas . nuo ko padeti ir kur kreiptis . ar is vis tai ymanoma aciu su pagarba antanas

    • Aistė Žemaitienė:

      Paveldėjimo atveju svarbu ar buvo sudarytas testamentas, ar nebuvo. Jei testamentas buvo, tuomet svarbus jo turinys, jei nebuvo, tuomet pagal Civilinį kodeksą vaikai yra tarp tų, kas paveldi tėvų turtą. Jums reiktų kreiptis į palikimo atsiradimo vietos notarą ir pasiaiškinti, ar buvo testamentas.

  • dainius:

    Seneliai turejo buta senele numire pries 7 metus nepalikus testamento, senelis gyveno bute mokejo mokescius priziurejo ir perase anukui pries mirti nes vaikai mire, numire ir senelis pradejus tvarkyt paveldejima atsirado kitas anukas kuris buvo dinges ir pradejo reikstis kad ir jam priklauso dalis, motyvuoja kad as jam turejau pranesti kad numire mociute, ar jam priklauso dalis?

    • Jei „perrašė“ turite omeny ar prieš mirtį padovanojo (o iki tol visas butas pilnai buvo senelio asmeninis) – tai butas tikrai priklauso jums. Aišku, gali būti įvairių niuansų tokiose situacijose, reiktų peržiūrėti dokumentus ir pan., kad pilnai atsakyti.

  • antanas:

    kaip galim yrodyt kad mano teva buvo prispaude po padu . man tada buvo 15 m , kai jis isejo ir paliko 3 vaikus ir 1 zmona 2 gr invalide .ta BUTKIENE ONA jy taip griauze , kad neleisdavo susitikt .JIS tai tiksliai buvo po jos padu ,ir po jo mirties mum nieko neliko , bet zinom , kad jis buvo taupus . turbut pagal jos spaudyma , ji pasiosavino viska , o del spaudimo dar keli gymynes gali laidoti . aciu ANTANAS

    • Reiktų įrodinėti ne, kad “prispaudė po padu”, bet konkrečias svarbias aplinkybes – pvz., kad privertė parašyti testamentą. Bet tam reikia įrodymų – liudininkų pasakojimų, videoįrašų ir t.t.

  • Dovilė:

    Laba diena, mirė tėvas testamento nerašė, esam 5 suauge vaikai ir mama (nebuvo išsiskyre). Kaip dalysis turtas?

  • Valdas:

    Laba diena,
    Prižiūrėjau kaimynę. 1995 metais ji mirė. Du giminaičiai notariškai patirtino atsisakymą ją laidoti ir atsisakė nuo jos turto. Sodybą nuo kaimynės mirties dienos aš prižiūriu, ją tvarkau, namą remontuoju, pasidariau kadastrinius matavimus, niekas į turtą daugiau nepretenduoja. Kaip teisiškai įforminti sodybą (namą, ūkinius pastatus) savo vardu, kur kreiptis. Testamentas, palikimas surašytas nebuvo.

    • Gali būti įvairių variantų (reiktų analizuoti situaciją) tačiau tai nėra lengva. Greičiausiai reiktų kreiptis į teismą. Tačiau gali būti (priklausomai nuo situacijos), kad geriau niekur ir nesikreipti, nes kreipiantis galima tiesiog turtą prarasti (pvz. teismas pripažins, kad, kadangi niekas nepaveldėjo, turėjo turtas pereiti valstybei, ir atiduos namą valstybei). Kaip sakiau, reikia gilintis į įvairias aplinkybes – galime pasiūlyti jums tokias teisines paslaugas.

      • Bartas:

        CK numato, kad jei asmuo naudojasi nekilnojamu turtu, kuris jam nepriklauso, 10 metų ir per tuos 10 metų į tą turtą niekas nebuvo pareiškę pretenzijų, tai po 10 metų jus galite kreiptis į teismą su įrodymais, kad visus tuos metus Jus buvote faktiškas turto valdytojas, ir tokiu atveju teismas Jums suteiks nuosavybės teisę į tą namą

  • KRISTINA:

    Laba diena, brolis pragyveno nesusituokęs 42 metus ir nuo gimimo dienos užaugino sugyventinės sūnų, gyveno labai gražiai, vedė bendrą ūkį. Brolis staiga mirė, ar būtų galima kur nors kreiptis dėl našlės pensijos skyrimo jo sugyventinei. Ar reikalingi liudytojai. Dėkoju.

    • Aistė Žemaitienė:

      Valstybinių socialinio draudimo pensijų įstatymas kaip galinčius tokią pensiją gauti nurodo tik sutuoktinius. Deja, kol įstatymas nepakeistas, nepradėtas traktuoti plačiau, sugyventiniams teisė į šią pensiją nėra suteikta.

  • Giedre:

    Po tevo mirties visas turtas buvo padalintas i 4dalis,zmonai ir trims vaikams.Po keliu metu mire vienas is paveldetoju(vaikas), norejau paklausti ar reikia kazka tvarkytis kad butu perdalinta i 3 dalis ?

    • Mirusiojo dalis atiteks jo paties paveldėtojams – pagal testamentą (jei buvo) arba pagal įstatymą. Tai gali būti ir kiti žmonės nei bendrasavininkiai (pvz. paties mirusiojo vaikai).

  • Eva:

    Sveiki, mirė mano tėvas, esam su broliu du suauge vaikai is pirmosios tevo santuokos. Kiek mums žinoma, jis buvo susituokęs su antraja savo moterim, kuri turejo tai pat sunu, kurio jis nebuvo isivaikines.Ta moteris (antroji zmona) mirusi anksciau. Po tevo mirties visas islaidas padengene kartu su broliu, tai pat finansinius isipareigojimus padengeme kredito istaigoms. Liko namas, kuriame jis gyveno ir automobilis ( kuri tvarkome, jog galetume veliau po turto padalijimo parduoti). Esam is nuogirdu girdeje, kad kazkokia dalis turto jau anksciau buvo atiduota tam vaikui… Kas dabar turi teise i likusi turta?

    • Aistė Žemaitienė:

      Galbūt jam anksčiau kažkas buvo padovanota dar iki tėvo mirties?
      Nesant testamento, taip pat ir sutuoktiniui esant mirusiam, judu su broliu liekate vieninteliai paveldėtojai, t.y. nesant gyvo sutuoktinio, kuriam irgi tektų dalis turto, viską paveldi velionio vaikai (esama labai retų išimčių).

      • Eva:

        Na man taip močiutė užsiminė (tėčio mama), bet kaip iš tikrųjų buvo – neaišku. Notaras bet kokiu atveju pamatys, kas buvo tam sūnui (antrosios žmonos) padovanota?

  • Dalia:

    Sveiki,
    mire mano tevas, testamentas nebuvo sudarytas. Butas buvo tevo vardu, tai reiskai, kad paveldi mano mama, brolis ir as. Mama nori parduoti buta ir keltis i mazesni, bet tuo paciu jinai nori, kad as ir mano brolis atsisakytume paveldejimo dalies. Koks kitas budas yra parduoti buta, neatsisakant paveldejimo dalies (kas reikstu, atsisakyma nuo palikimo). Labai aciu uz atsakyma.

  • Dalia:

    Po tėvelio mirties palikimą teko priimti pagal įstatymą. Pristačius notarui reikalingus dokumentus, po 3 mėnesių nuvykau į jo biurą, norėdama sužinoti, ką daryti toliau. Notaras pasakė, kad paveldėjimo liudijimo neišduos, nes yra kreipimasis iš advokato, kuris atstovauja kito žmogaus interesus, ir prašo atsiųsti paveldėjimo dokumentus, iš kurių būtų aišku, kaip pats tėvelis gavo palikimą. Notaras pasakė, kad laukia tokių dokumentų iš Notarų rūmų ir tada juos pateiks advokatui. Man paaiškino, kad tai – labai ilgas procesas. Tas dokumentų laukimas jau tęsiasi antras mėnuo.Ar tikrai dokumentų, kurie sudaryti prieš 6 ar 7 metus, reikia taip ilgai laukti? Ar su paveldėjimu susiję dokumentai yra ne apskrities archyve, o Notarų rūmuose? Gal užpildžius prašymą per elektroninius valdžios vartus ir sumokėjus mokestį, tas procesas sutrumpėtų?
    Dėkoju už atsakymą.

    • Aistė Žemaitienė:

      Kaip ilgai reikia laukti visuomet priklauso nuo asmens, kuris juos išduoda, veiksmų ir aktyvumo. Tai, kad sumokėtumėte per elektroninius valdžios vartus, proceso nepaskubintų, nes paveldėjimo teisės liudijimą išduoti vis tiek turi notaras, tad jei jis taip ir lauks dokumentų, vien pinigų sumokėjimas jo nepaskatins. Jei jausite, kad notaras vilkina procesą,turėkite omeny, kad tiek notaro veikimas, tiek delsimas veikti gali būti skundžiamas teismui.

  • brigita:

    Sveiki mano senelis mire pries metus paveldetoja liko mociute.ji man ir mano mamai paliko tastamenta po 1/2. As mociute priziuriu parnesu vaistus nuperku maisto veziojiu pas gydytojus. Jinai reikalauja piniginio islaikymo. As auginu 4 mazus vaikus moku paskola. Ar turiu mociute islaikyti kol jinai yra gyva o as negaliu gyventi pas ja bute? Aciu

    • Tai – labiau moraliniai klausimai nei teisiniai.

      Vien dėl to, kad užrašė jums testamentu butą, tikrai neprivalote mokėti pinigų. Savo ruožtu, vien dėl to, kad (jei) duosite močiutei pinigų, negausite teisės gyventi bute.

      Čia jau reikia tarpusavyje sutarti su močiute.

  • Regina:

    Vyras su su buvusia sugyventine (dabar jau mirusi) paėmė paskolą būstui įsigyti iš banko iki 2026m.ir įsigijo butą. Vėliau sugyventinė sumokėjo bankui savo dalį už pusę buto.Po jos mirties pagal paveldėjimo teisę buvo atsiskaityta su jos dukra ir sudaryta pirkimo-pardavimo sutartis del 3/8 buto su moterimi, kuri neuzilgo tapo našlio žmona ir toliau kartu šiuo metu moka paskolą bankui. Kas galės pretenduoti į dalį šio buto mirus vyrui, baigus bankui mokėti paskolą, jei savo palikuonių vyras neturi, tėvų nėra, yra sesuo su sūnėnu, žmona ir jos vaikai, iš pirmos santuokos.Vedybinė sutartis nėra sudaryta.

  • Andrius:

    Neįgali sesuo prieš 9 metus pasirinko mane,kad aš ją prižiūrėčiau,pirkčiau maistą,disponuočiau josios pensija ir t.t.,nors yra dar 3 jos broliai ir seserys.Savo vardu ji turi mažą namelį be žemės,esu labai sąžiningas ir nedristu paprašyti, ,kad ji parašytų testamentą,nes girdėjau,kas jos mirties atveju ,viskas perims valstybė,nes jeigu testamentas neparašytas,tai turtas pereina valstybės žinion ,o ne broliams ir seserims. Siūliau jai pakeisti prižiūrėtoją,bet ji jokiu būdu nesutinka,nes ji jaučiasi labai gerai prižiūrėta.Ar tikrai būtinas jos testamentas? Jai yra 80 metų,neraštinga. Ačiū už atsakymą.

    • Aistė Žemaitienė:

      Testamentas tikrai nėra būtinas. Valstybei turtas pereina tik nesant kitų įpėdinių, o esant kitų brolių ir seserų taip tikrai nenutiktų.

  • Sima:

    Sveiki,
    mirus Teciui, Mama nesitvarke jokiu paveldejimo dokumentu, testamento nebuvo. Praejus 11 metu po tecio mirties, dvi sesrys atsisake tecio dallies mamos naudai, o viena sesuo neatsisake. Taip ir liko viskas, bet dabar mire mama, kuri paliko testamenta ir turta padalino trims savo dukroms.Ar privalu kazka tvarkyti atskirai, del tecio dallies, ar uztenka priimti palikima pagal testamenta, ar skirsis daliu dydis, del to, kad viena sesuo neatsisakius.

  • Sima:

    Sveiki,
    mirus Teciui, Mama nesitvarke jokiu paveldejimo dokumentu, testamento nebuvo. Praejus 11 metu po tecio mirties, dvi sesrys atsisake tecio dallies mamos naudai, o viena sesuo neatsisake. Taip ir liko viskas, bet dabar mire mama, kuri paliko testamenta ir turta padalino trims savo dukroms.Ar privalu kazka tvarkyti atskirai, del tecio dallies, ar uztenka priimti palikima pagal testamenta, ar skirsis daliu dydis, del to, kad viena sesuo neatsisakius.

    • Viskas priklauso nuo to, ką turite omenyje “atsisakė”, kaip (ar) tai buvo įforminta. Jei faktiškai buto dalis mamos mirties metu priklausė mamai, o kita dalis – seseriai, tai po mamos mirties bus padalinta (paveldima) tik mamos dalis, o sesers dalis taip ir liks seseriai. Kad atsakyti tiksliai reikalinga analizuoti dokumentus (galėtume pasiūlyti teisines paslaugas).

  • Gintaras:

    Sveiki.Sesuo motinai su gudrumu ikalbejo parasyti pomirtini testamenta jai vienai ,del buto. Motina daznai keicia nuomone,netgi kiekviena diena. Dabar abejoja,kad taip pasielge.Is vis yra trys vaikai. Apie ivykusi parasyma suzinojau nesenai .Pries keturis menesius buvo parasytas. Pats gyvenu kartu su motina ir ja priziuriu penktus metus,taip pat ir teva kuris nevaiksto del senatves.
    Ar yra kazkokia galimybe ar koks budas,kad butas po mirties atitektu visiems po lygiai,o ne vienam.
    Ar galima tetamenta atsaukti? Gal sudaryti nauja?
    Reikia patarimo.Aciu

    • Aistė Žemaitienė:

      Taip, pagal Civilinį kodeksą, testamentą testatorius gali bet kada pakeisti, papildyti, panaikinti sudarydamas naują testamentą, arba jo nesudaryti.
      Jūsų atveju tikėtiniausias variantas, kad visi vaikai paveldėtų po lygiai, būtų arba esamo testamento atšaukimas (tuomet galiotų paveldėjimas pagal įstatymą ir visų vaikų dalys būtų lygios, tiesa, tokiu atveju dalis priklausytų ir tėvui), arba sudarymas naujo testamento, kuriame būtų nurodyta, jog visas turtas paliekamas visiems vaikams lygiomis dalimis.

  • saulius:

    Seiki.Ar tevas gali padovanoti puse buto,tai yra savo dali sunui? Jeigu taip,tai kaip turetu sis procesas vykti?
    Aciu

  • Gediminas:

    Ar gali zmogus pretenduoti i savo pusseseres dukros turta. Mirusioji turejo tik savo pussesere, kuri i turta nepretenduoja.

    • Į pusseserės turtą – gali (6 eilė). Bet į pusseserės dukros – ne, jei nėra artimesnių giminių (arba jos atsisako palikimo) ir testamento, tokiu atveju paveldi valstybė.

  • Deividas:

    Laba diena , mirus motinai kreipiausi pas notarę dėl paveldėjimo tai buvo prieš metus dar yra brolis ir tėvas kurie pareiškimų nepadavė notarė neduoda paveldėjimo teisės liudijimo sako kad reikia tėvo parašo čia yra butas kuris buvo iš pirktas mamos ir tėvo po lygiai ka turėčiau daryti , ačiū.

    • Aistė Žemaitienė:

      Dėl notarės veiksmų galite pareikšti skundą notarės darbo vietos apylinkės teismui.

  • Linute:

    Sveiki, klausimas, mirė tėvas, nepaliko jokio palikimo. Yra dvi žmonos 3 vaikai, 2 vaikai iš pirmosios santuokos,su pirmąją žmona išsiskyręs, su antąja nebuvo susituokę, bet yra vaikas.(pirmosios santuokos vaikams buvo sumokėti visi alimentai). Dabar žmona iš pirmosios santuokos su vaikais kėsinasi į turtą,(namą) sako pakeis spynas kad negalėtų niekas įeiti, nors ji ten nei gyveno nei tvarkė. Gyveno antroji žmona su vaiku, susiklosčius neįmanomom sąlygom (gėrė sutuoktinis) gyventi išėjo. Dabar mirus tėvui pirmoji žmona kėsinasi į turtą, nori pakeisti spynas name kad tipo kitas vaikas ir niekas neįeitų į namą…
    Klausimas kas priklauso žmonoms ir vaikams

    • Atsakyti labai sunku, nes priklauso ir nuo aplinkybių, kurių nepaminėjote (pvz. kaip skiriantis padalintas turtas, jei padalintas). Paveldėjimą reikia apiforminti, kreiptis į notarą – tada ir paaiškės (tai daroma net ir kai nėra testamento). O jei atrodys neteisėtas padalinimas, dar bus galima skųsti teismui.

  • Klausimas. Ira du brolei kurie paveldejo mociutes testamenta. Bet vienas is broliu mire,psa ji buvo zmona ir vaikai,bet tai ne kartu uzgiventas turtas. Ar gyvas brolis galy paveldeti jo puse dalies ?

  • Migle:

    Sveiki. Norejau paklausti ar man priklauso tevo palikimas jeigu as su juo nebendravau 24 metus ir jis jokiu elementu nera mokejas ar bandes susisiekti, taip pat nera irasytas i mano gimimo liudijima. Aciu

  • anuska:

    Sveiki.noriu paklausti,turiu 2 invalidumo grupe nuo vaikystes,nesenai mire tetis.mama ukininke.7ha
    pagal testamenta paveldejo is savo mamos.Ar paveldeta zeme bus dalinama pagal paveldimuma mums vaikams.Pveldejimo metu mama jau gyveno santuokoje.ACIU.

    • anuska:

      kagi matosi kas jus per teisininkai,aciu kad neatsakete.KUR kreipiausi pas kitus teisini nkus internetu visur gavau atsakymus.Gal cia jus siekiate tik reklamos,tik nereikia cia pasakoti apie uzimtuma.

      • Aistė Žemaitienė:

        Atleiskite, jei užklausa prasprūdo pro akis. Kasdien konsultuojame daug žmonių, todėl kartais kokį komentarą galime ir praleisti, esame viso labo tik žmonės. Kaip suprantu, atsakymą į savo klausimą jau esate gavusi, todėl papildomai nebeatsakinėju.

  • Raimonda:

    Laba diena. Pries 8 metus mire mama tevas gyvas. Esame 3 suauge vaikai . testamento jokio nera. Tevai turejo 3ha zemes po mamos mirties tevas zeme atidave naudotis savo seseriai. Ar mes turime teise i zeme nes patys ukiskai gyvenam tevas sako kad mes i zeme jokios teises neturim ir ketina ja parduoti ar gali tai padaryti be musu zinios ir sutikimo. Aciu

    • Jei paveldėjimas nesutvarkytas – reikia nustatyti, kam turtas turi priklausyti ir registruoti tų žmonių vardu. Šiaip ar taip jei turtas neregistruotas tėvo vardu, tai parduoti jis negalės.

  • Regimantas:

    Laba diena.Pries 23 m.mire tevas,mama gyva.Mama buto paveldejimo nesusitvarke.Esam 4 vaikai.Laiskai eina dar tetes vardu (siuksles,administravimas),moku uz viska as.Jjei pradeciau tvarkyti dokomentus ar visu artimuju sutikimu reiktu ir nuo ko pradeti?

    • Reikia pripažinti, kad priėmėte palikimą pradėdami faktiškai valdyti. Tą galima padaryti per teismą.

    • Aistė Žemaitienė:

      Pradėti reiktų nuo taip vadinamos ypatingosios teisenos bylos teisme, o būtent – kad teismas pripažintų juridinį faktą, jog palikimas priimtas valdyti. Į bylą turėtumėte įtraukti visus artimuosius, šie turėtų neginčyti fakto, kad buta priėmėte valdyti ir jį administruojate jūs. Teismo sprendimo pagrindu notaras jums turės išduoti paveldėjimo teisės liudijimą, kuris ir bus pagrindas įregistruoti nuosavybę.

  • Marek:

    Sveiki.yra tokia situacija mire mama paliko 6 sklypus zemes viso virs 10ha ir nama su ukiniu pastatu 20a namu valdos.viskas kaip ir gerai bet prie namo yra sklypas 1ha visi 3 vaikai ir as norim kad sis sklypas prie namu atitektu man,o viena sesuo uzsispire ir nori ta sklypa sau.mes ten viska tvarkem mamai visa laika padejom,investavom savo pinigus namo ir ukinio pastato prieziurai ir aplinkos tvarkimui.kaip tokias problemas sprest?o nama jei ten giveno viena is seseru galma jai kazkaiptei prisiteist kad nedalint ant visu 5 zmoniu?

  • Marek:

    Testamento jokio nera.

    • Aistė Žemaitienė:

      Jei vienas iš įpėdinių savo palikimo dalies atsisakyti nenori, jo priversti to padaryti mechanizmo nėra. Tačiau jei dėl daikto pagerinimo turėjote išlaidų ir pagerinote jį visų paveldėtojų naudai, turite teisę į kompensaciją.

  • Ruta:

    Sveiki, jeigu savo paveldejimo teises padovanosiu mamai,ar reikes moketi paveldejimo turto mokestį?

  • Inga:

    Sveiki,
    2006 mirė senelis, jo turto dalį (namą) paveldėjo 4 vaikai (tarp jų mano tėtis) ir sutuoktinė (močiutė). Tėtis tik priėmė paveldėjimą, tačiau toliau jokie dokumentai netvarkyti. 2007 metai mirė mano tėvelis ( vienas iš paveldėtojų). Tėvelio turtą (zemes sklypo dali ir buta – kuriuo disponuoja mama) paveldėjau aš, sesuo ir mama. Močiutė savo turto dalį ( namą) testamentu užrašė vienam iš anūkų ( mano pusbroliui). Jis padeda jai ūkyje ir prižiūri. Aš suserimi pretenzijų surašytam testamentui neturim ir norėtume perleisti ir savo paveldėtą dalį. Tačiau, aš ir sesuo, taip pat tik priėmėm paveldėjimą, tačiau toliau dokumentų netvarkėm (neatidalinom sklypo ir buto). Ar yra kokia nors galimybė tai padaryti, netvarkant dokumentų sklypo ir buto dalyboms, tik tai daliai kuri yra paveldėta iš senelio?

    • Aistė Žemaitienė:

      Kad viskas būtų tvarkinga ir galiausiai nieks niekam neturėtų priekaištų, registraciją susitvarkyti tikrai reiktų.

  • Giedre:

    Sveiki,
    Mano vyras turi nesantuokini 4 m vaika. Mes turime bendra vaika. Esame paeme nemaza paskola butui pirkti. Sako, kad vyro mirties atveju jo nesantuokinis vaikas (kol nesukako 18 m) paveldes 1/4 jo turto. Bet taip pat tures prisiimti ir paskolos dali. Ar is tikruju taip? Ir ar gali nesantuokinio vaiko motina atsisakyti priimti ta turto dali (nes nenori moketi paskolos ir apskritai nenori tureti nieko bendra)? Ar vedybine sutartis padetu siuo atveju – kai butas perregistruojamas mano vardu, o paskola moketu abu sutuoktiniai? Aciu.

    • Aistė Žemaitienė:

      Nėra svarbu, kiek jo sūnui metų – bet kuriuo atveju jis būtų vienas paveldėtojų. Tačiau kol jis bus nepilnametis, jo motina galės priimti sprendimus jo naudai ir jo vardu ir atsisakyt priimti palikimą (tuomet ir skola jam nekliūtų).

  • neringa:

    labadiena. norejau paklaust. mano uosviene turi sodyba,bet ji kartu su jos broliais ir seserimis bendra.ja paliko uosvienes tevai betestamento. dabar mano vyras-uosvienes sunus mire ir mes turim sunu mazameti ,ar jis turi teise irgi i ta sodyba vietoj tevo paveldeti ar ne? nes tetis dar 2brolius turi.

    • Aistė Žemaitienė:

      Palikėjo anūkas paveldi pagal įstatymą kartu su paveldinčiais atitinkamai pirmos arba antros eilės įpėdiniais, jeigu palikimo atsiradimo metu nebėra gyvo to iš jų tėvų, kuris būtų buvęs įpėdinis. Jis lygiomis dalimis paveldi tą dalį, kuri būtų priklausiusi mirusiam jo tėvui paveldint pagal įstatymą.

  • giedrius:

    Laba diena norejau paklausti mire mano uosviene kurios vardu yra butas,yra dvi seserys viena netekejusi neturi vaiku kita turi seima vaika testamento nera kaip vyktu dalybos?

  • Ernesta:

    Sveiki, mano vardas Ernesta. Mano mama mire 2016.03.15 Likome as ir mano brolis. Liko 1 kambario butas Vilniuje. Testamento nera. Tvarkomes palikima. Gyvenu Anglijoje, brolis nori kad atsisakyciau buto ir prijimciau puse sumos uz ji. Kadastrine kaina yra 22 000 euru, per puse – 11 000. veliau jis buta nori nuomoti, bei tureti tik sau tuo paciu uzdeti ji bankui kad gautu paskola.
    As nenoriu prijimti pasiulitu pinigu sumos. Jis gasdina kad parduos savo puse 3 tiems asmenims ir lyksiu ant ledo.

    • Aistė Žemaitienė:

      Kadangi būsite bendraturčiai, savo dalies jis negalės parduoti jokiems tretiems asmenims visų pirma jos įsigyti nepasiūlęs jums (notaras turi atsisakyti tvirtinti sandorį neįsitikinęs, kad nebuvo išsiųsti siūlymai buto dalį įsigyti bendraturčiam).

  • Ilona:

    Sveiki.Norėčiau pasiteirauti 5metus prižiurejau svetima žmogu.palaidojau Ji. Testamente užraše.kad palieka savo turta.kur jis bebutu ir iš ko susideda.Jis buvo vedes.bet neisiskyres.su žmona 13 metu kartu nebegyvena.Ji užginčijo testamenta. Ar jei priklaisys puse turto.?Velionio namas buvo paveldetas iš tevu jam.Prirašiusi.kad velionis neatsispyre jaunom mergynom imtimiom pagundom ir užraše man šitaip testamenta. Ir kad iš šeimos nariu buvo protiškai neigalus. Ar už tokius žodžius galima prisiteisti pinigu už šmeišta ? Ir parašiusi,kad iš daktaru pristatys pažyma per teisma.kad jis buvo protiškai atsilykes.Nors tuos metus kai Ji priziurejau jo protas buvo tikrai geras.tik nuo nutukimo,širdies lyga.cukralyge.sunkei judedavo.Kaip galima gauti tokia pazyma.jei žmogus mires ir nebuvo jokiu pazymu apie protisku neveiksniu?Ačiu☺

    • Atsakyti, ar žmonai teismas kažką priteis, vienareikšmiškai negalima, nes tai spręs teismas pagal daugiau niuansų, nei įvardijote. Reikėtų žiūrėti dokumentus, įrodymus.

  • Žilvinas:

    Sveiki, norėčiau paklausti dėl palikimo. Taigi mirus mamai jokio testamento nebuvo. Yra sesuo ir aš, sesei teko 3/4 dalys, man mažiau, kodėl ? Pagal viską turėtų tekti po pusę ?

  • Nerija:

    Laba diena, su vyru gyvename santuokoje 20metu, turime 10m.sunu. Turime sodyba -jungtine sutuoktiniu nuosavybe. Vyras is pirmos santuokos turi 32 metu neigalu sunu, kuris turi savo seima ,nama , darba. Siuo metu vyras sunkiai serga ir nori parasyti testamenta-palikti sodyba 10m.sunui. Ar neigalus sunus tures teise paveldeti dali sodybos? Aciu.

    • Aistė Žemaitienė:

      Taip, neįgalus sūnus turės teisę į privalomąją palikimo dalį.

    • Nerija:

      1.O ar gali vyras padovanoti savo 10m sunui sodyba, kad nereiketu dalintis su kitu broliu? 2. Gal galime kompensuoti pinigais privalomaja dali, kad nereiketu pardavineti sirdziai mylimos sodybos?

      • Aistė Žemaitienė:

        Taip, galima tartis, kad kompensacija būtų atliekama pinigais.

  • Ilona:

    Sveiki.
    Situacija tokia: mirė moteris, testamento nepaliko. Artimų giminaičių nėra. Pagal įstatymą turtą paveldi pusbroliai. Gyvi yra 3 pusbroliai, o mano tėtis būtų paveldėtojas, tačiau mirė 14 dienų anksčiau nei pusseserė. Ar galiu pretenduoti į turto dalį? Laidotuvėmis rūpinausi aš. Aš esu tėčio turto paveldėtoja. Dar nėra praėję 3 mėnesiai po mirties.

    • Ne, negalite, dalinsis moters mirties metu gyvi pusbroliai.

    • Aistė Žemaitienė:

      Ne, negalite pretenduoti – paveldėjimas atstovavimo teise galimas tik dėl pirmos ir antros eilės paveldėtojų, o pusbroliai yra jau labai tolima – šešta paveldėtojų eilė (Civilinio kodekso 5.11 str.).
      Tačiau jei dėl laidotuvių patyrėte išlaidų, turite teisę prašyti, kad įpediniai jums jas kompensuotų.

  • Vida:

    Laba diena pas mus yra tokia situacija namo savininkas mire mazdaug 1945metais testamento jis nebuvo parases, niekas iki siol nesitvarke dokumentu. Siuo metu tame gyvena mirusio seimininko anukas su dukra. Mirusio namo seimininko dar yra gyvos dvi dukros tos dukros turi vaiku o ju vaikai taip pat turi vaiku. Norejau suzinoti ar siuo metu tame name gyvenancio anuko dukra galetu tvarkytis dokumentus? Kokiu dokumentu reiketu? Ir koks butu procesas? Aciu uz atsakyma.

    • Aistė Žemaitienė:

      Tame name gyvenančio anūko dukra tai galėtų padaryti, jei įrodytų, kad namą dešimt metų be pertrūkio sąžiningai valdė kaip savo. Tai įrodoma teismo tvarka.
      Jei reiktų konkrečios teisinės pagalbos šiuo klausimu, galite su mumis susiekti tiesiogiai aiste.zemaitiene@zemaiciuteise.lt.

  • danguole:

    sveiki, turiu klausima pabandysiu kuo aiskiau ji paaiskinti. mazdaug pries 18metu. musu kaimyne pardeve nama zmonems kurie ji pirko pagal paprasta ranka rasyta pirkimo pardavimo sutarti kuria jie pragane taip ir nesusitvarke namo dokumentu notariskai o namo savininke mire paveldejimo niekas neime dukra atsisake nes zinojo kad namas parduotas. taigi tie zmones pagyvene 8m. pardave ta nama kitai kaimynei taip pat be jokiu dokumentu. ta kaimyne pagyveno 3m. pardave mano puseserei. si pagyveno 2m. ir pardave nama mano tevui kadangi jis garbaus amziaus ir nieko nenusimano apie jokius dokumentus ji nupirko kaip jau aisku be jokiu dokumentu. sako juk tarp kaimynu cia nieko tokio dabar tame name gyvename mes su vyru jau 4m. mokame mokescius tvakome ir priziurime. perejau visas istaigas ir kaip jau zinojau jokia valstybe to turto nei neketina periimti ir neims nes esa tai labai ilga procedura ir jiems jo nereikia. nors to praseme kad galetume ji nupirkti. taigi esu aklavieteje. kadangi tai musu proproseneliu gimtine mums si zeme labai brangi is to namo ne kazkas todel net pati valdzia jo nenori. liudininku kad ta nama pardave pati savininke yra visas kaimas. taigi ar yra nors menkausia galimybe ta nama kazkaip teisiskai musms susitvarkyti. labai lauksiu atsakymo.

    • Tokiais atvejais yra įvairių būdų mėginti per teismus pripažinti, kad esi savininkas. Tačiau visi būdai rizikingi: teismas gali nuspręsti ir kitaip, pavyzdžiui, pripažinti, kad namas priklauso valstybei (pavyzdžiui, buvo jos paveldėtas). Teismo prognozuoti 100% neįmanoma. Todėl neišvengiama ten kreiptis tik tuo atveju, jei būtina (pvz. norima vėl namą parduoti), o kitu atveju gali būti saugiau nieko nedaryti.

  • Tautgirdas:

    Sveiki, yra tokia situacija, jog mano mama ištekėjo antrą karta, aš ir mano vyresnysis brolis esame pirmojo tėvo, taipogi susilaukė sūnaus su antruoju vyru, kuriam dabar 4 metai. Aš gyvenu su patėviu dabar ir mažuoju broliuku. Ir atsitiko taip, jog ji numirė nuo vėžio. Tada taip gaunasi, kad mamos palikimas atitenka mano patėviui ir mažajam broliui? Po antros santuokos mano ir mano mamos pavardės yra skirtingos.

    • Iš mamos palikimą sūnus visada gali gauti (savo dalį), nebent surašytas testamentas, nurodantis kitaip / atimta paveldėjimo teisė, arba jau esate įvaikintas kitoje šeimoje, arba yra kitų retų aplinkybių. Tai, kad ji ištekėjo antrą kartą, savaime nieko nekeičia.

Dėl didelio klausimų šia tema skaičiaus nebėra galimybės atsakinėti į naujus klausimus komentaruose.

PAŽIŪRĖKITE: galbūt situacija, panaši į Jūsų, jau paaiškinta ankstesniuose komentaruose, bet turėkite omeny, kad įstatymai keičiasi.

Jums visada galime suteikti *mokamą* asmeninę konsultaciją el. paštu. Advokatės el. pašto adresas: aiste.zemaitiene@gmail.com.

Facebook