Mokesčiai parduodant butą: kokie jie ir kada nemokami

Parduodamas butą ar namą Lietuvoje privalai susimokėti 15% pajamų mokestį. Tačiau yra atvejų, kai jo mokėti nereikia.

Kaip apskaičiuojamas pajamų mokestis parduodant butą?

Visų pirma, reikia žinoti, kad pajamų mokestis apskaičiuojamas ne nuo visos pardavimo kainos, o tik nuo pelno, kurį gavote parduodamas butą. Pavyzdžiui, jeigu butą pirkote už 100000 eurų, o pardavėte už 125000, pajamų mokestis bus apskaičiuojamas tik nuo 25000 eurų. 15% nuo 25000 eurų bus 3750 eurų. Jei butas jums buvo padovanotas ar jį paveldėjote, vis tiek nereikės mokėti mokesčio nuo visos pardavimo kainos. Mat bus traktuojama taip, tarsi jūs būtumėte pirkęs butą už tą kainą, kuri buvo tuo metu, kai jį gavote dovanų ar paveldėjote. Taigi, jei paveldėjote butą, vertą 100000 eurų, o jį pardavėte po metų už 105000 eurų, mokėsite mokesčius nuo 5000 eurų. O 15% nuo 5000 eurų bus 750 eurų.

Kada pajamų mokestis parduodant butą nemokamas?

Yra keli atvejai, kai pajamų mokesčio parduodant butą mokėti išvis nereikia: 1.Jeigu parduodate butą pigiau, nei įsigijote, arba už tą pačią kainą. 2.Jeigu parduodate butą, kurį pirkote prieš 10 metų ar seniau. Todėl, jeigu nuo buto įsigijimo praėjo 8 ar 9 metai ir ketinate jį parduoti, gali būti naudinga palaukti dar metus. 3.Jeigu parduodate savo gyvenamąjį butą – nesvarbu, kada jį būtumėte pirkęs. Tačiau pragyvenęs ten (deklaravęs gyvenamąją vietą) turite būti ištisus 2 metus iki pardavimo, todėl išvengti mokesčio prisiregistravus parduodamame bute pardavimo išvakarėse nepavyks. 4.Jeigu parduosite savo gyvenamąjį butą – nesvarbu, kada jį būtumėte pirkęs ir kiek laiko ten gyvenote – jeigu už gautus pinigus nusipirksite kitą butą vienoje  Europos ekonominės erdvės valstybių.

Augustinas Žemaitis

El. paštas: augustinas.zemaitis@gmail.com

More Posts - Website

Pasisakymų: 6 to “Mokesčiai parduodant butą: kokie jie ir kada nemokami”

 • Liuda:

  Sveiki, noriu Jūsų paklausti ar reiktų mokėti pajamų mokestį, kai butą paveldi du žmonės(sūnus ir dėdė) , o pardavimo kaina didesnė nei buvo paveldėjimo metu?Ačiū!

  • Paveldėjimo metu reikėtų mokėti paveldėjimo mokestį už tą dalį, kurią paveldi dėdė. Pardavimo metu (su įvairiomis išimtimis) nebent už tą dalį, kiek pakilo vertė nuo vertės paveldėjimo metu.

 • Dinara:

  Situacija. Vyras pries 9 metus paveldejo buta. Pardave buta neislaikius 10 metu uz 40500, nors verte buvo 39000. Per metus isigijo ir prisideklaravo naujam bute. Problema ta, kad visus tos 9 metus buvo issideklaraves is Lietuvos, gyveno UK. Dabar reikia moketi GPM. Suprantu, kad 15%. Bet kodel vmi reikalauja 5900 tuks moketi? Is kur tokia suma? Cia juk 15% nuo parduotu buto, o ne muo gauto pelno.

 • Jonas:

  Sveiki, parduodu butą, kuriame esu registruotas (deklaruotas) 7 metus, sakyk prašau ar man bus taikytinas GPM 15%?

 • Auksė:

  Sveiki, mama 2016 m. man dovanojo 20000 Eur. Sudarėme paprastą rašytinės formos dovanojimo sutartį, o reikalavimą dėl notarinės formos privalomumo praleidome. Šiais metais pateikdama mokesčių deklaraciją už 2016 m. šias pajamas deklaravau. Ar būtina dabar, praėjus šitiek laiko po rašytinės dovanojimo sutarties sudarymo, tokią sutartį įforminti notariškai? Ar tai jau nebeturi prasmės ir vis tiek būtų laikoma pažeidimu?

  • Aistė Žemaitienė:

   Notaras tokios sutarties patvirtinti neturėtų, nes įprastai notaras įsitikina daikto perdavimu, t.y. pvz. kad dovanojama suma tikrai buvo pervesta, tad kadangi dabar šio veiksmo pademonstruoti negalėsite, neturėtų sutikti patvirtinti.

Pasisakykite (pasisakymas gali pasirodyti ne iš karto)

Facebook