Mokesčiai parduodant butą: kokie jie ir kada nemokami

Parduodamas butą ar namą Lietuvoje privalai susimokėti 15% pajamų mokestį. Tačiau yra atvejų, kai jo mokėti nereikia.

Kaip apskaičiuojamas pajamų mokestis parduodant butą?

Visų pirma, reikia žinoti, kad pajamų mokestis apskaičiuojamas ne nuo visos pardavimo kainos, o tik nuo pelno, kurį gavote parduodamas butą. Pavyzdžiui, jeigu butą pirkote už 100000 eurų, o pardavėte už 125000, pajamų mokestis bus apskaičiuojamas tik nuo 25000 eurų. 15% nuo 25000 eurų bus 3750 eurų. Jei butas jums buvo padovanotas ar jį paveldėjote, vis tiek nereikės mokėti mokesčio nuo visos pardavimo kainos. Mat bus traktuojama taip, tarsi jūs būtumėte pirkęs butą už tą kainą, kuri buvo tuo metu, kai jį gavote dovanų ar paveldėjote. Taigi, jei paveldėjote butą, vertą 100000 eurų, o jį pardavėte po metų už 105000 eurų, mokėsite mokesčius nuo 5000 eurų. O 15% nuo 5000 eurų bus 750 eurų.

Kada pajamų mokestis parduodant butą nemokamas?

Yra keli atvejai, kai pajamų mokesčio parduodant butą mokėti išvis nereikia: 1.Jeigu parduodate butą pigiau, nei įsigijote, arba už tą pačią kainą. 2.Jeigu parduodate butą, kurį pirkote prieš 10 metų ar seniau. Todėl, jeigu nuo buto įsigijimo praėjo 8 ar 9 metai ir ketinate jį parduoti, gali būti naudinga palaukti dar metus. 3.Jeigu parduodate savo gyvenamąjį butą – nesvarbu, kada jį būtumėte pirkęs. Tačiau pragyvenęs ten (deklaravęs gyvenamąją vietą) turite būti ištisus 2 metus iki pardavimo, todėl išvengti mokesčio prisiregistravus parduodamame bute pardavimo išvakarėse nepavyks. 4.Jeigu parduosite savo gyvenamąjį butą – nesvarbu, kada jį būtumėte pirkęs ir kiek laiko ten gyvenote – jeigu už gautus pinigus nusipirksite kitą butą vienoje  Europos ekonominės erdvės valstybių.

Augustinas Žemaitis

El. paštas: augustinas.zemaitis@gmail.com

Pasisakymų: 46 to “Mokesčiai parduodant butą: kokie jie ir kada nemokami”

 • Liuda:

  Sveiki, noriu Jūsų paklausti ar reiktų mokėti pajamų mokestį, kai butą paveldi du žmonės(sūnus ir dėdė) , o pardavimo kaina didesnė nei buvo paveldėjimo metu?Ačiū!

  • Paveldėjimo metu reikėtų mokėti paveldėjimo mokestį už tą dalį, kurią paveldi dėdė. Pardavimo metu (su įvairiomis išimtimis) nebent už tą dalį, kiek pakilo vertė nuo vertės paveldėjimo metu.

  • Ieva:

   Sveiki, Liudmila, jeigu dar nepriėmėte paveldėjimo, rekomenduoju pasidaryti oficialų turto vertinimą. Ir parduodant už tą pačią ar mažesnę kainą nei turto vertė vertinime, GPM 15% mokėti nereikės. Jeigu vis tik paveldėjimą jau priėmėte, tuomet pasidarykite retrospektyvini vertinimą. Daugiau informacijos: http://www.kaunobrokeris.lt. sėkmės

 • Dinara:

  Situacija. Vyras pries 9 metus paveldejo buta. Pardave buta neislaikius 10 metu uz 40500, nors verte buvo 39000. Per metus isigijo ir prisideklaravo naujam bute. Problema ta, kad visus tos 9 metus buvo issideklaraves is Lietuvos, gyveno UK. Dabar reikia moketi GPM. Suprantu, kad 15%. Bet kodel vmi reikalauja 5900 tuks moketi? Is kur tokia suma? Cia juk 15% nuo parduotu buto, o ne muo gauto pelno.

 • Jonas:

  Sveiki, parduodu butą, kuriame esu registruotas (deklaruotas) 7 metus, sakyk prašau ar man bus taikytinas GPM 15%?

 • Auksė:

  Sveiki, mama 2016 m. man dovanojo 20000 Eur. Sudarėme paprastą rašytinės formos dovanojimo sutartį, o reikalavimą dėl notarinės formos privalomumo praleidome. Šiais metais pateikdama mokesčių deklaraciją už 2016 m. šias pajamas deklaravau. Ar būtina dabar, praėjus šitiek laiko po rašytinės dovanojimo sutarties sudarymo, tokią sutartį įforminti notariškai? Ar tai jau nebeturi prasmės ir vis tiek būtų laikoma pažeidimu?

  • Aistė Žemaitienė:

   Notaras tokios sutarties patvirtinti neturėtų, nes įprastai notaras įsitikina daikto perdavimu, t.y. pvz. kad dovanojama suma tikrai buvo pervesta, tad kadangi dabar šio veiksmo pademonstruoti negalėsite, neturėtų sutikti patvirtinti.

 • Natalija:

  Sveiki, 2008 m sausio 10 d. dovanojimo būdu įsigytas butas (Latvija). 2018 m. balandžio mėn. noriu parduoti butas Latvijoje. Pinigais bus išmokėti dalimi per 1 metus iki 2019 m. Ar reikia mokėti GPM?

  • Aistė Žemaitienė:

   Siūlyčiau pasidomėti Latvijos įstatymais.

   • Natalija:

    Laba diena,
    parduotas butas Latvijoje (nuolatinis Lietuvos gyventojas) pigiau, nei įsigytas. Latvijoje mokesčiai mokėti nereikia. Nereikia ir deklaruoti. Ar Lietuvoje reikia deklaruoti pardavimo?

 • Viktorija:

  Sveiki, norime pirkti buta dalimis uz 120000e is fizinio asmens , ar be tu GMP 15% nuo pelno mokescio ar yra dar kazkokie mokesciai kuriuos reikes moketi? Ir kada reikia pardavejui moketi mokescius tik pasirasius pirkimo pardavimo sutarti ar jau po 5 metu perrasius buta pirkejams?

 • Edgaras:

  4.Jeigu parduosite savo gyvenamąjį butą – nesvarbu, kada jį būtumėte pirkęs ir kiek laiko ten gyvenote – jeigu už gautus pinigus nusipirksite kitą butą vienoje Europos ekonominės erdvės valstybių.
  Sveiki, o per kiek laiko turi nusipirkti buta, kad netektu moketi gpm? jei pardavei Lietuvoje, tai ir cia gali pirkti?

  • Aistė Žemaitienė:

   Pagal šią dieną galiojantį Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo 17 str. 54 p. – per vienerius metus.

   • Rugilė:

    O jei gyvenant bute pradėtas statytis namas ir besibaigiant statyboms imtas pardavinėti butas, tai ar galima kažkaip apiforminti, kad pinigai, gauti už buto pardavimą buvo investuoti į namo statybas? (nors aišku, kad laiko linija gaunasi atvirkštinė).

    • Aistė Žemaitienė:

     Asmeniškai labai abejočiau, kad toks dokumentas “įtikintų” Valstybinę mokesčių inspekciją. Nes, kaip pati rašote, butas realiai bus parduotas tada, kai namas jau praktiškai pastatytas.

 • Egle:

  Sveiki,
  Turime buta, kuris pirktas pries 9 m.2015 m deklaruota gyvenamoji vieta. Bet isigyjus kita Nt siais metais deklaravome kitur Vilniaus mieste.Ar bus tai koma gpm jai parduosime buta?

  • Aistė Žemaitienė:

   Pagal šią dieną galiojantį Gyventojų pajamų įstatymą, neapmokestinamos GPM pajamos būtų tada, jei deklaruota gyvenamoji vieta jame būtų buvusi pastaruosius 2 metus iki pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn.

 • Benas:

  Labas vakaras,
  Parduodame buta isigyta 2004 m. Pagal viska, mokesciu nereiktu moketi. Taciau mes su zmona esame issikyre. Tad gauta suma dalinsimes perpus. Buvusi zmona po siai diena yra prisiregistravus prie parduodamo buto, taciau as jau 7 metus kaip esu is to buto issiregistraves ir Lietuvoje negyvenu. Ar man reiks nuo savo gautos dalies deklaruoti tuos 15 proc. GPM?

 • Erika:

  Sveiki, 2013-10-13 mes su vyru įsigijome butą. Esame bendrasavininkai ir norime jį parduoti. Ar yra galimybė, kad nereikt mokėti mokesčių. Vyras deklaruotas bute nepilnus 3m, aš kitur. Perkame namą, už kurį mokėtume paskola. Aišku buto pardavimo atveju pinigai ją padengtų. Būsiu dėkinga už išsamų paaiškinimą.

 • R. M.:

  Laba diena,

  ar reikės mokėti GPM ir kokio dydžio jis būtų, pardavus 2011 m. mamos dovanotą butą ir jam priklausantį žemės sklypą. Tuo metu nustatyta buto rinkos vertė buvo 29700 Lt, žemės sklypo – 10 600 Lt. Bendra buto su sklypu nustatyta vidutinė vertė buvo 40 300 Lt. Kaip nustatyti dabartinę buto ir sklypo vertę?
  Mamos dovanotame bute negyvenu ir deklaruota vieta yra kita, tačiau savo gyvenamo būsto šiuo metu neturiu.

  Dėkoju.

  • Ieva:

   Jeigu tai bus vienintelis jūsų įgytas turtas ir pardavus jį, per metus laiko pirksite kitą turtą, mokesčių mokėti nereikės. Bet jeigu per metus laiko nieko nepirksite, reikės nuo skirtumo (pardavimo kaina – paveldėjimo kaina) mokėti GPM 15%.
   Daugiau informacijos: http://www.kaunobrokeris.lt

 • Simas:

  Sveiki,

  Pasikeitus planams po remonto buta pardaviau 17k eur brangiau, buvau jame uzregistruotas maziau nei metus. Ar yra skirtumas kokia bus naujai isigyto buto verte, kad nereiketu moketi GPM mokescio?

  • Aistė Žemaitienė:

   Kad nereiktų mokėti GPM, Jums reikia atitikti šias sąlygas – kad butą įsigytumėte per vienerius metus ir ten deklaruotumėte savo gyvenamąją vietą teisės aktų nustatyta tvarka (Gyventojų pajamų mokesčio įstatymas nenumato buto vertės dydžio ribojimų).

 • Regina:

  Laba diena.Esame su vyru buto bendarsavininkai,vienas registruotas tame bute kitas ne.Pragyvenus du metus ir parduodant reikės moket 15 % tam kuris neregistruotas tame bute ar užtenka 1 šeimos nario registracijos. kad nebūtų mokami 15% ? Ačiū

 • Pavel:

  Prieš metus mes su žmona nusipirkame butą, Gyvenamoji vieta ten ne deklaravome Dabar mes norime parduoti šį butą ir įsigyti kitą, kuriame vienas iš mūsų deklaruos gyvenamąją vietą. Ar reikes sumokėti mokesčius.?Ačiu.

 • Jurgita:

  Sveiki buvau registruota mamos bute apie 15 metų dabar mama man ši butą dovanojo bet aš jį noriu parsiduoti ar turėsiu mokėti kokį mokestį valstybei aciu

 • Vidas:

  Sveiki,
  Turiu gyvenamą namą registruotą mano vardu daugiau kaip 30metų. Jis buvo rekonstruotas prieš 20 metų, bet rekonstrukcija deklaruota ir priregistruota tik prieš tris metus. Po rekonsturkcijos plotas padidėjo apie 60%; Registruotas tame name nebuvau, ten gyveno giminaičiai ir nuomos nemokėjo. Dabar namas parduodamas. Ar reikia moketi mokesčius? Ačiū.

 • Birute:

  Sveiki. Man priklauso nuosavybės teise dvi sodybos. Vienoje 35 metus deklaruota gyvenamoji vieta (po vyro mirties prieš 2 metus man vienai priklausanti) , kita- paveldėta . Ši man priklauso jau 15 metų. O gyvenu bute, kurį įsigijau prieš 15 metų. Pardavus sodybas ir butą ar reikės mokėti mokesčius?
  Ačiū už atsakymus iš anksto.

  • Aistė Žemaitienė:

   Gyventojų pajamų mokesčiu neapmokestinamos pajamos, gautos pardavus ar kitaip perleidus nuosavybėn Europos ekonominės erdvės valstybėje esantį gyvenamąjį būstą (įskaitant priskirtą žemę), jeigu jame pastaruosius 2 metus iki pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn buvo gyventojo gyvenamoji vieta, deklaruota teisės aktų nustatyta tvarka. Tad gyventojų pajamų mokesčio nereiks mokėti nuo šias sąlygas atitinkančio būsto, kaip suprantu, sodybos.

 • mindaugas:

  jei butas jums buvo padovanotas ar jį paveldėjote, vis tiek nereikės mokėti mokesčio nuo visos pardavimo kainos. Mat bus traktuojama taip, tarsi jūs būtumėte pirkęs butą už tą kainą, kuri buvo tuo metu, kai jį gavote dovanų ar paveldėjote. Taigi, jei paveldėjote butą, vertą 100000 eurų, o jį pardavėte po metų už 105000 eurų, mokėsite mokesčius nuo 5000 eurų. O 15% nuo 5000 eurų bus 750 eurų.
  Kaip suprasti ? tai dovanota turta tau skaiciuoja kaip tavo islaidas?

  • Taip, dovanotą turtą skaičiuoja tarsi tavo išlaidas.

   Pvz. gauni dovanų 100 000 vertės turtą. Parduodi jų už 120 000 ir turi mokėti mokesčius. Tai tuos mokesčius mokėsi ne nuo 120 000, kas atrodytų logiška (nes juk už butą sumokėjai 0, nes gavau dovanų), tačiau tik nuo 20 000.

   Taip yra toidėl, kad dovanojimas ir paveldėjimas yra atskirai apmokestinami. Taigi, mokesčiai už dovanojimą ir paveldėjimą šiaip sumokami tada, kai gaunate dovaną ar paveldėjimą. Tačiau realybėje yra daug atvejų (gal net dauguma), kada už dovanojimą ar paveldėjimą nereikai nieko mokėti – tai priklauso nuo dovanojimo/paveldėjimo sumos, be to, nereikia mokėti, jei dovana ar paveldėjimas iš artimo giminačio (o tokių yra dauguma, ypač paveldėjimo atveju).

   Taigi teisė traktuoja taip: gaunate dovanų turtą už 100 000. Turite sumokėti mokesčius nuo 100 000. Tačiau nuo šių mokesčių esate atleidžiamas, nes dovaną gavote iš, tarkime, tėvo. Visgi, kadangi jau buvote atleistas nuo šių mokesčių, tai jų ir ateityje mokėti nereiks. Kai parduosite turtą už 120 000, tai mokėsite mokesčius tik nuo 20 000.

 • Audrius:

  sveiki, mano tevas isigyjo buta pries 3metus uz 19500e. dabar nori man ji padovanoti.
  jai as ji parduociau uz didesne suma nei pirktas ar reiktu man moketi 15% pajemu mokesti.
  ar yra galimybe to isvengti.aciu

  • Aistė Žemaitienė:

   Pagal Gyventojų pajamų mokesčio įstatymą, neapmokestinamos tos pajamos, gautos pardavus ar kitaip perleidus nuosavybėn Europos ekonominės erdvės valstybėje esantį gyvenamąjį būstą (įskaitant priskirtą žemę), tad ir butą, jeigu jame pastaruosius 2 metus iki pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn buvo gyventojo gyvenamoji vieta, deklaruota teisės aktų nustatyta tvarka. Pardavus ar kitaip perleidus nuosavybėn Europos ekonominės erdvės valstybėje esantį gyvenamąjį būstą (įskaitant priskirtą žemę), tad ir butą, kuriame gyventojo gyvenamoji vieta, deklaruota teisės aktų nustatyta tvarka, buvo trumpesnį laiką nei anksčiau nurodyti 2 metai, gautos pajamos, kurios per vienus metus nuo tokio būsto pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn yra panaudojamos kito Europos ekonominės erdvės valstybėje esančio gyvenamojo būsto, kuriame gyventojas teisės aktų nustatyta tvarka deklaruoja gyvenamąją vietą, įsigijimui, tad galėtumėt pasinaudoti šia galimybe, tokiu atveju gyventojų pajamų mokesčio nereiktų mokėti.

 • mntas:

  Sveiki,
  2007 isigijome sklypa ir per 2008-2009 pastateme nama (nebaigtas statyti).
  Namo statyba iregistravome tik 2018 – 63%baigtumu.
  Kaip ir 10 metu praejo, bet namas buvo iregistruotas tik pernai, ar reiktu moket pajamu mokesti pardavus siemet 2019?
  aciu

 • Nijolė:

  Laba diena,
  prieš 17 m. mirė tėvas.Liko namas, jo savininkais 2005 m. tapo jo žmona, sūnus ir dukra. Ar pardavus šį neklinojąmąjį turtą šiais metais reikės mokėti GPM. Ačiū.

 • Andrius:

  Laba diena,
  mama labai senai, prieš daugiau nei 10 metų gavo dovanų žemės sklypą (iš savo mamos, taigi nemokant mokesčių dovanojimo metu). Tai buvo dalis didesnio sklypo. Aš gavau dovanų šiek tiek mažesnę dalį sklypo 2015-tais metais. Aš (kartu su kitais giminėmis) pertvarkiau sklypą, padalinau į mažesnius bet atskirus sklypus. Dabar noriu parduoti vieną ar daugiau tų mažesnių sklypų. Sklypo vertė dovanojimo sutartyse buvo nurodyta už visą sklypą (kurio dalį aš gavau dovanų). Dabar noriu parduoti mažus sklypus kurie susidarė po didelio sklypo pertvarkymo/padalinimo projekto.
  1) Jeigu aš dabar parduosiu mažą sklypą ar keletą (gal vieną dabar, kitą po mėnesio, etc) – nuo kokios sumos reikės mokėti GPM? Ar galima nuo mažo sklypo pardavimo sumos minusuoti didelio sklypo tuometinę vertę įrašytą dovanojimo sutartyje?
  2) ar galima notariškai anuliuoti dovanojimo sutartį, kad sklypai (nors ir padalinimas buvo mano darytas) atgal taptų mano mamos? Art tada ji galės parduoti nemokant GPM (kadangi jai buvo padovanota daugiau nei prieš 10 metų)? Ar galės po to gautas pajamas man padovanoti (savo sūnui) vėlgi nemokant mokesčių?

 • Laba diena. Ar reikes moketi GPM, jeigu butas buvo parduotas daugiau kaip po 10metu ir uz mazesne kaina, nei buvo isigytas. Buto savininkas jame prisiregistraves buvo , taciau labai neilgai.Neuzilgo issiregistravo, nes isvyko gyventi i uzsieni.Bute nieks daugiau negyveno ir nebuvo registruotas, net buto pardavima vykde igalioti asmenys. ACIU.

 • Vilma:

  Laba diena, ar reikia mokėti GPM mokestį jei parduodam butą kuris neišlaikytas 10m, registruoti mažiau nei 2 m., bet planuojamas pirkti kitas butas brangesnis nei parduodamas, tačiau šio buto įsigijimui imsime pilną paskolą? Ar paskola būstui įsigyti po buto pardavimo gali nulemti GPM prievolę?

 • sigita:

  sveiki,2014metais paveldejau nama,2019 noriu ji parduoti,ar reikes moketi pajamu mokesti( istatymas del 10 metu priimtas 2016 metais,paveldejimo metu buvo 5eri metai)

 • Jurgita:

  Sveiki mama dovanojo butą bet daba noriu jį parduoti šitam bute buvau 14 metu deklaruota ar reikės mokėt parduodant valstybei mokestį dekui

Pasisakykite (pasisakymas gali pasirodyti ne iš karto)

Facebook