Mokesčiai parduodant butą: kokie jie ir kada nemokami

Parduodamas butą ar namą Lietuvoje privalai susimokėti 15% pajamų mokestį. Tačiau yra atvejų, kai jo mokėti nereikia.

Kaip apskaičiuojamas pajamų mokestis parduodant butą?

Visų pirma, reikia žinoti, kad pajamų mokestis apskaičiuojamas ne nuo visos pardavimo kainos, o tik nuo pelno, kurį gavote parduodamas butą. Pavyzdžiui, jeigu butą pirkote už 100000 eurų, o pardavėte už 125000, pajamų mokestis bus apskaičiuojamas tik nuo 25000 eurų. 15% nuo 25000 eurų bus 3750 eurų. Jei butas jums buvo padovanotas ar jį paveldėjote, vis tiek nereikės mokėti mokesčio nuo visos pardavimo kainos. Mat bus traktuojama taip, tarsi jūs būtumėte pirkęs butą už tą kainą, kuri buvo tuo metu, kai jį gavote dovanų ar paveldėjote. Taigi, jei paveldėjote butą, vertą 100000 eurų, o jį pardavėte po metų už 105000 eurų, mokėsite mokesčius nuo 5000 eurų. O 15% nuo 5000 eurų bus 750 eurų.

Kada pajamų mokestis parduodant butą nemokamas?

Yra keli atvejai, kai pajamų mokesčio parduodant butą mokėti išvis nereikia: 1.Jeigu parduodate butą pigiau, nei įsigijote, arba už tą pačią kainą. 2.Jeigu parduodate butą, kurį pirkote prieš 10 metų ar seniau. Todėl, jeigu nuo buto įsigijimo praėjo 8 ar 9 metai ir ketinate jį parduoti, gali būti naudinga palaukti dar metus. 3.Jeigu parduodate savo gyvenamąjį butą – nesvarbu, kada jį būtumėte pirkęs. Tačiau pragyvenęs ten (deklaravęs gyvenamąją vietą) turite būti ištisus 2 metus iki pardavimo, todėl išvengti mokesčio prisiregistravus parduodamame bute pardavimo išvakarėse nepavyks. 4.Jeigu parduosite savo gyvenamąjį butą – nesvarbu, kada jį būtumėte pirkęs ir kiek laiko ten gyvenote – jeigu už gautus pinigus nusipirksite kitą butą vienoje  Europos ekonominės erdvės valstybių.

Augustinas Žemaitis

El. paštas: augustinas.zemaitis@gmail.com

Pasisakymų: 27 to “Mokesčiai parduodant butą: kokie jie ir kada nemokami”

 • Liuda:

  Sveiki, noriu Jūsų paklausti ar reiktų mokėti pajamų mokestį, kai butą paveldi du žmonės(sūnus ir dėdė) , o pardavimo kaina didesnė nei buvo paveldėjimo metu?Ačiū!

  • Paveldėjimo metu reikėtų mokėti paveldėjimo mokestį už tą dalį, kurią paveldi dėdė. Pardavimo metu (su įvairiomis išimtimis) nebent už tą dalį, kiek pakilo vertė nuo vertės paveldėjimo metu.

 • Dinara:

  Situacija. Vyras pries 9 metus paveldejo buta. Pardave buta neislaikius 10 metu uz 40500, nors verte buvo 39000. Per metus isigijo ir prisideklaravo naujam bute. Problema ta, kad visus tos 9 metus buvo issideklaraves is Lietuvos, gyveno UK. Dabar reikia moketi GPM. Suprantu, kad 15%. Bet kodel vmi reikalauja 5900 tuks moketi? Is kur tokia suma? Cia juk 15% nuo parduotu buto, o ne muo gauto pelno.

 • Jonas:

  Sveiki, parduodu butą, kuriame esu registruotas (deklaruotas) 7 metus, sakyk prašau ar man bus taikytinas GPM 15%?

 • Auksė:

  Sveiki, mama 2016 m. man dovanojo 20000 Eur. Sudarėme paprastą rašytinės formos dovanojimo sutartį, o reikalavimą dėl notarinės formos privalomumo praleidome. Šiais metais pateikdama mokesčių deklaraciją už 2016 m. šias pajamas deklaravau. Ar būtina dabar, praėjus šitiek laiko po rašytinės dovanojimo sutarties sudarymo, tokią sutartį įforminti notariškai? Ar tai jau nebeturi prasmės ir vis tiek būtų laikoma pažeidimu?

  • Aistė Žemaitienė:

   Notaras tokios sutarties patvirtinti neturėtų, nes įprastai notaras įsitikina daikto perdavimu, t.y. pvz. kad dovanojama suma tikrai buvo pervesta, tad kadangi dabar šio veiksmo pademonstruoti negalėsite, neturėtų sutikti patvirtinti.

 • Natalija:

  Sveiki, 2008 m sausio 10 d. dovanojimo būdu įsigytas butas (Latvija). 2018 m. balandžio mėn. noriu parduoti butas Latvijoje. Pinigais bus išmokėti dalimi per 1 metus iki 2019 m. Ar reikia mokėti GPM?

  • Aistė Žemaitienė:

   Siūlyčiau pasidomėti Latvijos įstatymais.

   • Natalija:

    Laba diena,
    parduotas butas Latvijoje (nuolatinis Lietuvos gyventojas) pigiau, nei įsigytas. Latvijoje mokesčiai mokėti nereikia. Nereikia ir deklaruoti. Ar Lietuvoje reikia deklaruoti pardavimo?

 • Viktorija:

  Sveiki, norime pirkti buta dalimis uz 120000e is fizinio asmens , ar be tu GMP 15% nuo pelno mokescio ar yra dar kazkokie mokesciai kuriuos reikes moketi? Ir kada reikia pardavejui moketi mokescius tik pasirasius pirkimo pardavimo sutarti ar jau po 5 metu perrasius buta pirkejams?

 • Edgaras:

  4.Jeigu parduosite savo gyvenamąjį butą – nesvarbu, kada jį būtumėte pirkęs ir kiek laiko ten gyvenote – jeigu už gautus pinigus nusipirksite kitą butą vienoje Europos ekonominės erdvės valstybių.
  Sveiki, o per kiek laiko turi nusipirkti buta, kad netektu moketi gpm? jei pardavei Lietuvoje, tai ir cia gali pirkti?

  • Aistė Žemaitienė:

   Pagal šią dieną galiojantį Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo 17 str. 54 p. – per vienerius metus.

   • Rugilė:

    O jei gyvenant bute pradėtas statytis namas ir besibaigiant statyboms imtas pardavinėti butas, tai ar galima kažkaip apiforminti, kad pinigai, gauti už buto pardavimą buvo investuoti į namo statybas? (nors aišku, kad laiko linija gaunasi atvirkštinė).

    • Aistė Žemaitienė:

     Asmeniškai labai abejočiau, kad toks dokumentas “įtikintų” Valstybinę mokesčių inspekciją. Nes, kaip pati rašote, butas realiai bus parduotas tada, kai namas jau praktiškai pastatytas.

 • Egle:

  Sveiki,
  Turime buta, kuris pirktas pries 9 m.2015 m deklaruota gyvenamoji vieta. Bet isigyjus kita Nt siais metais deklaravome kitur Vilniaus mieste.Ar bus tai koma gpm jai parduosime buta?

  • Aistė Žemaitienė:

   Pagal šią dieną galiojantį Gyventojų pajamų įstatymą, neapmokestinamos GPM pajamos būtų tada, jei deklaruota gyvenamoji vieta jame būtų buvusi pastaruosius 2 metus iki pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn.

 • Benas:

  Labas vakaras,
  Parduodame buta isigyta 2004 m. Pagal viska, mokesciu nereiktu moketi. Taciau mes su zmona esame issikyre. Tad gauta suma dalinsimes perpus. Buvusi zmona po siai diena yra prisiregistravus prie parduodamo buto, taciau as jau 7 metus kaip esu is to buto issiregistraves ir Lietuvoje negyvenu. Ar man reiks nuo savo gautos dalies deklaruoti tuos 15 proc. GPM?

 • Erika:

  Sveiki, 2013-10-13 mes su vyru įsigijome butą. Esame bendrasavininkai ir norime jį parduoti. Ar yra galimybė, kad nereikt mokėti mokesčių. Vyras deklaruotas bute nepilnus 3m, aš kitur. Perkame namą, už kurį mokėtume paskola. Aišku buto pardavimo atveju pinigai ją padengtų. Būsiu dėkinga už išsamų paaiškinimą.

 • R. M.:

  Laba diena,

  ar reikės mokėti GPM ir kokio dydžio jis būtų, pardavus 2011 m. mamos dovanotą butą ir jam priklausantį žemės sklypą. Tuo metu nustatyta buto rinkos vertė buvo 29700 Lt, žemės sklypo – 10 600 Lt. Bendra buto su sklypu nustatyta vidutinė vertė buvo 40 300 Lt. Kaip nustatyti dabartinę buto ir sklypo vertę?
  Mamos dovanotame bute negyvenu ir deklaruota vieta yra kita, tačiau savo gyvenamo būsto šiuo metu neturiu.

  Dėkoju.

 • Simas:

  Sveiki,

  Pasikeitus planams po remonto buta pardaviau 17k eur brangiau, buvau jame uzregistruotas maziau nei metus. Ar yra skirtumas kokia bus naujai isigyto buto verte, kad nereiketu moketi GPM mokescio?

  • Aistė Žemaitienė:

   Kad nereiktų mokėti GPM, Jums reikia atitikti šias sąlygas – kad butą įsigytumėte per vienerius metus ir ten deklaruotumėte savo gyvenamąją vietą teisės aktų nustatyta tvarka (Gyventojų pajamų mokesčio įstatymas nenumato buto vertės dydžio ribojimų).

 • Regina:

  Laba diena.Esame su vyru buto bendarsavininkai,vienas registruotas tame bute kitas ne.Pragyvenus du metus ir parduodant reikės moket 15 % tam kuris neregistruotas tame bute ar užtenka 1 šeimos nario registracijos. kad nebūtų mokami 15% ? Ačiū

 • Pavel:

  Prieš metus mes su žmona nusipirkame butą, Gyvenamoji vieta ten ne deklaravome Dabar mes norime parduoti šį butą ir įsigyti kitą, kuriame vienas iš mūsų deklaruos gyvenamąją vietą. Ar reikes sumokėti mokesčius.?Ačiu.

 • Jurgita:

  Sveiki buvau registruota mamos bute apie 15 metų dabar mama man ši butą dovanojo bet aš jį noriu parsiduoti ar turėsiu mokėti kokį mokestį valstybei aciu

 • Vidas:

  Sveiki,
  Turiu gyvenamą namą registruotą mano vardu daugiau kaip 30metų. Jis buvo rekonstruotas prieš 20 metų, bet rekonstrukcija deklaruota ir priregistruota tik prieš tris metus. Po rekonsturkcijos plotas padidėjo apie 60%; Registruotas tame name nebuvau, ten gyveno giminaičiai ir nuomos nemokėjo. Dabar namas parduodamas. Ar reikia moketi mokesčius? Ačiū.

 • Birute:

  Sveiki. Man priklauso nuosavybės teise dvi sodybos. Vienoje 35 metus deklaruota gyvenamoji vieta (po vyro mirties prieš 2 metus man vienai priklausanti) , kita- paveldėta . Ši man priklauso jau 15 metų. O gyvenu bute, kurį įsigijau prieš 15 metų. Pardavus sodybas ir butą ar reikės mokėti mokesčius?
  Ačiū už atsakymus iš anksto.

Pasisakykite (pasisakymas gali pasirodyti ne iš karto)

Facebook