Nekaltumo prezumpcija: kas tai

Nekaltumpo prezumpcija geriausiai telpa į sakinį “Įtariamieji yra nekalti, kol teismas neįrodo jų kaltės”. Ne be reikalo šiuo sakiniu pradedama kiekviena TV laida “Farai”. Jeigu jo nebūtų, TV laidos kūrėjams galėtų grėsti nemalonumai – kaip ir bet kuriam politikui, valdininkui, teisėjui ar kitam žmogui, kuris, nesulaukęs nuosprendžio, ką nors išvadino nusikaltėliu.

Taigi kas yra nekaltumo prezumpcija ir kada ji pažeidžiama?

Kaip pažeidžiama nekaltumo prezumpcija

Nekaltumo prezumpcija reiškia, kad iki tol, kol žmogus nenuteistas, negalima sakyti, kad jis yra kaltas. Visai nesvarbu, kad įrodymai gali būti akivaizdūs.

Sprendimą, ar žmogus kaltas, ar ne, padaro teisėjai pasibaigus visam teismo procesui: išklausę visų liudytojų, peržiūrėję įrodymus.

Iki tol niekam nevalia vadinti žmogaus “nusikaltėliu” (“žudiku”, “vagimi”, “žagintoju”, “kaltininku”) ar panašiai. Galima vadinti tik “įtariamuoju”, “kaltinamuoju” ar “teisiamuoju”.

Nekaltumo prezumpcija pažeidžiama, jei:

a)Teisėjas dar iki nuosprendžio kalba apie teisiamąjį kaip apie nusikaltėlį.
b)Dar nenuteistą žmogų nusikaltėliu vadina valdžios pareigūnai (tuo tarsi darydami spaudimą teismui jį nuteisti).
c)Valdžia nepadeda apginti žmogaus, kurį, dar nenuteistą, nusikaltėliu vadina kiti žmonės (pvz. žiniasklaida).

Nekaltumo prezumpcija pažeidžiama ne tik tiesiai šviesiai išvadinus žmogų nusikaltėliu, bet ir tiesiog “leidus suprasti”, kad jis yra nusikaltėlis.

Jeigu minėtoje laidoje “Farai” nebūtų sakinio “Įtariamieji yra nekalti, kol teismas neįrodo jų kaltės” žiūrovai galėtų suprasti, kad ten rodomi žmonės yra nusikaltėliai – tuo tarpu kai rodoma laida, dažnas jų dar nebūna nuteistas. Būtent todėl toks sakinys būtinas, kad nekaltumo prezumpcija nebūtų pažeista.

Už nekaltumo prezumpcijos pažeidimus valstybė žmonėms atlygina. Nemalonumų gali turėti ir ją pažeidusieji, žiniasklaidos priemonės.

Svarbu: nekaltumo prezumpcija laikoma pažeista net tada, kai nusikaltėliu išvadinamas žmogus, kuris po to tikrai yra nuteisiamas.

Tarkime, Vardenis Pavardenis nužudė savo kaimyną. Jis yra teisiamas. Jeigu jo dar nenuteisus valdžios pareigūnai, duodami interviu žiniasklaidai, Vardenį Pavardenį pavadintų žudiku, tai būtų nekaltumo prezumpcijos pažeidimas. Ir nieko nekeičia, ar Vardenis Pavardenis vėliau bus nuteistas už nužudymą, ar ne. Žudiku jį bus galima vadinti tik po to, kai/jei jis bus nuteistas.

Už kokius pažeidimus negalioja nekaltumo prezumpcija

Nekaltumo prezumpcija galioja tik tada, jei žmogus kaltinamas nusikaltimais ar baudžiamaisiais nusižengimais (t.y. tuo, kas aprašyta baudžiamajame kodekse).

Jeigu žmogus kaltinamas, tarkime, skolos negrąžinimu, tai nekaltumo prezumpcija negalios, nes skolos negrąžinimas nėra aprašytas baudžiamajam kodekse.

Jei nekaltumo prezumpcija negalioja, nėra draudžiama dar iki teismo sprendimo sakyti, kad žmogus pasielgė netinkamai (negrąžino skolos ar pan.). Tačiau vis tiek draudžiama meluoti, šmeižti, teisėjui susidaryti išankstinę nuomonę.

Todėl jeigu, tarkime, žmogus nuolat bus kaltinamas, kad negrąžino skolos, kai ją iš tikrųjų grąžino, galės kreiptis į teismą dėl šmeižto.

Pasisakymai negalimi.

Dėl didelio klausimų šia tema skaičiaus nebėra galimybės atsakinėti į naujus klausimus komentaruose.

PAŽIŪRĖKITE: galbūt situacija, panaši į Jūsų, jau paaiškinta ankstesniuose komentaruose, bet turėkite omeny, kad įstatymai keičiasi.

Jums visada galime suteikti *mokamą* asmeninę konsultaciją el. paštu. Advokatės el. pašto adresas: aiste.zemaitiene@gmail.com.

Facebook