Paveldėjimo mokestis: jo dydis, kada jis nemokamas

Paveldėjus turtą gali tekti susimokėti už tai mokestį. Šis mokestis priklauso nuo turto dydžio ir nuo to, iš ko tas turtas paveldėtas.

Kai turtas paveldimas iš artimiausių gimnaičių (tėvų, vaikų, globėjų/rūpintojų, globotinių/rūpintinių, senelių, vaikaičių, brolių, seserų, vyro, žmonos), jokio mokesčio mokėti nereikia.

Kai turtas paveldimas iš kitur, mokamas mokestis priklauso nuo turto vertės (pagal Paveldimo turto mokesčio įstatymą):
1.Jei turto vertė iki 10 000 Lt, mokestis nemokamas.
2.Jei turto vertė nuo 10 000,01 Lt iki 500 000 Lt – mokami 5% viso turto vertės.
3.Jei turto vertė viršija 500 000,01 Lt – mokami 10% viso turto vertės.

Kurioziška, kad pagal Lietuvos įstatymus paveldėti, pavyzdžiui, 485 000 Lt apsimoka labiau nei 510 000 Lt, nes iš 510 000 Lt po mokesčio liks 459 000 Lt, o iš 485 000 Lt po mokesčio liks 460 750 Lt. Analogiškai paveldėti 9600 Lt apsimoka labiau nei 10 100 Lt.

Mokestis sumokamas iki paveldėjimo teisės liudijimo išdavimo.

Augustinas Žemaitis

Padedame spręsti paveldėjimo klausimus.
Kaina: nuo 100€

El. paštas: augustinas.zemaitis@gmail.com

Pasisakymų: 50 to “Paveldėjimo mokestis: jo dydis, kada jis nemokamas”

 • Inga:

  Labadiena, noreciau pasiteirauti del mamos i kokia dalį gali ji pretenduoti?
  Gyveno su žmogumi Baznycios santuokoje 10 metu , jo bute, pardavus savąjį turtą lesas panaudojo jo buto remontui, pries metus laiko susituokė oficialiai . Buvo parašęs testamentą , dabar tapo neįgalus , sunkiai serga ji ji slaugo. Paaiskejo kad viska perases testamentu savo dukrai su kuria nebendrauja jau 30 metu.

  • Reikėtų įrodinėti, kad dalis jo buto ir kito turto jau dabar priklauso mamai (dėl santuokos bei jos asmeninių lėšų indėlio), taigi, jis negali to palikti testamentu. Galimybės priklauso nuo konkrečių aplinkybių – reikia analizuoti situaciją, dokumentus. Galime pasiūlyti tokias paslaugas.

 • Ilona:

  Kaip supratau – sūnėnas nepriklauso prie artimiausių giminaičių ir jam reikės mokėti paveldimo turto mokestį.Taip? Kaip tuomet suprasti,kad mokestis sumokamas iki paveldėjimo teisės liudijimo išdavimo,jei paveldimas turtas yra butas,o juk buto kaina nėra pastovus dydis?

  • Aistė Žemaitienė:

   Taip, tiems, kas nepriklauso, mokėti reiks.
   Buto vertė visais atvejais būna nurodoma Nekilnojamojo turto registro išraše pagal oficialius Registrų centro verčių skaičiavimus. Pagal ją apskaičiuojama daug mokesčių, kad ir, pvz. Nekilnojamojo turto mokestis.

 • Ramunė:

  Laba diena, noriu pasikonsultuoti dėl testamentu surašyto palikimo. Tėvo sesuo (ji neturi vaikų) nori parašyti testamentą ir visą turtą palikti artimiausiems giminaičiams, tai yra arba mano tėvui (tai vienintelis jos brolis (jų tėvai jau mirę)), arba man (esu jos vienintelio brolio dukra) – ką reikėtų nurodyti testamente, kad priimant palikimą nereikėtų mokėti mokesčių? O jei testamentu palikimą paliktų savo broliui ir jame nurodytų, kad po brolio mirties jos palikimas pereitų man (brolio dukrai) – ar reikėtų mokėti paveldėjimo priėmimo mokesčius? Ačiū už atsakymą.

 • Erika:

  Sveiki mano teta su dede nori perasit man palikima sake man reiks moket mokesti valstibei 20 procentu vat nezinau i kur kreiptis kiek cia moket reikes kokia cia suma ar isvis yra tas mokestis ?

  • Mokestį reikės mokėti tada, kai teta su dėde mirs ir paliks palikimą. Kadangi tai, tikėtina, įvyks po daugelio metų, ar tuo metu paveldėjimo mokestis bus toks pats, kokia tada bus jo mokėjimo tvarka, atsakyti neįmanoma.

 • Anatolijus:

  Motinos(90m) banko sąskaitoj yra 7000EUR. Testamente esu vienintelis paveldėtojas (sūnus). Jos mirties atveju ar reikės mokėti paveldėjimo mokestį ir kokį?

 • julija:

  sveiki,
  po mamos mirties senele perrase testamenta, kur visa savo turta palieka mums anukems,. Ar po seneles mirties turesime moketi paveldejimo mokesti? Ar bus atsizvelgta I tai, kad kitos iseities nebuvo mums perduot turta , nes mama mire.

 • Kristina:

  Giminaitis gaus paveldėjimą (pagal paliktą testamentą) pinigais iš Amerikos. Ar Lietuvoje jam reikės susimokėti kokius nors mokesčius?

 • Oksana:

  Prasau sakykit mire tetis liko 14kv butelis bendr, brolis atsisake ar man reiks moketi dar kazkam iskyrus notara , notarui patvirtinus kad as paveldetoja i registru centra ar cia jau viskas butu.

 • Larisa:

  Laba diena,
  aš su vyru buvau išsituokusi. Viena auginau du sūnus. 2016-12-01 vyras netikėtai mirė. Iki vasario pabaigos sūnūs turėtų priimti palikimą arbo atsisakyti, tačiau įtariame, kad gali būti daug skolų (kadangi buvusiam vyrui yra susidariusi pakankamai didelė skola dėl sūnų išlaikymo kol buvo maži ir po to, kol mokėsi po 18 m.). Domina klausimas, jei palikimą sūnūs priims pagal antstolio sudatytą turto aprašą (nes bijo skolų),ir išaiškės, kad nekilnojamojo turto kaip ir nėra, tačiau yra piniginės lėšos, pvz., pensinio fondo kaupimas ir pan. Ar šias lėšas gaus sūnūs, ar jos gali būti atiduotos už skolas valstybei, fiziniams asmenims ir pan. Labai laukiame atsakymo, nes sūnūs (24 ir 21 metų) nežino, kaip pasielgti: priimti ar atsisakyti palikimo, o laiko liko labai nedaug apsispręsti – iki vasario pabaigos.

  • Jei priims turtą pagal turto apyrašą, negalės iš paveldėtojų paimti daugiau turto už velionio skolas, nei jie paveldėjo.

   Tačiau visą paveldėtą turtą – galės paimti (jeigu skolos jam prilygs ar bus dar didesnės).

   Visgi, jei skolos bus mažesnės nei turtas, tai ir galės paimti tik skolų sumą.

 • Sveiki! Man mama dovanoja žemę, ar man bus taikomas paveldėjimo mokestis? Dar norėčiau paklausti, kada galima parduoti žemę mirus savininkui? Ačiū!

  • Nereikės. Parduoti pačią žemę galite tik po to, kai susitvarkote paveldėjimą, persiregistruojate žemę savo vardu. Tiesa, tartis ir pasirašinėti kitas sutartis galite ir anksčiau.

 • Zita:

  Sveiki, Mano mama parašė testamentą, kad po savo mirties butą palieka dukrai (man). Ar reikės mokėti mokesčius?

 • Laba diena,
  motina paliko man dukrai ir anūkui testamentą.Parduodant turtą ar reikia mokėti mokestį?

  Pagarbiai Dalia

  • Parduodant turtą gali reikėti mokėti pajamų mokestį tokiu atveju, jeigu turtas parduodamas brangiau, nei vertė paveldėjimo metu.

   Tarkime, jei paveldimas 10 tūkstančių eurų vertės turtas, o jis parduodamas už 11 tūkstančių eurų, tai mokesčiai būtų apskaičiuojami nuo 1 tūkstančio eurų sumos (11-10).

   Yra išimčių.

 • Jedvyga:

  Laba diena, ar už padovanota turta (nekilnojama) reikia mokėti mokesčius?

 • Velionis buvo nevedęs, neturėjo nei brolių,nei seserų,jo tėvai abu jau irgi seniai mirę, jo dėdės ,tetos taip pat.Kiek žinome jo turtą paveldėsim mes trys jo puseserės ir vienas pusbrolis.Tačiau viena iš jų puseserė labai sirgo ir visokius reikalus tvarkyti buvo surašius įgaliojimą savo dukrai.Po velionio mirties ir ji pati(puseserė) mirė.Kiek suprantu ir tas įgaliojimas padarytas dukrai po jos mirties irgi neteko galios.Ar priklauso dar tai mirusiai puseserei mirusio velionio turto dalis?

 • Velionis buvo nevedęs,neturėjo nei vaikų,nei brolių nei seserų,jo tėvai jau seniai mirę,dėdės,tetos taip pat.Kiek žinau jo turtas priklauso paveldėti mums trims puseserėms ir vienam pusbroliui.Viena iš šių puseserių labai sirgo ir visus reikalus tvarkyti buvo notariškai surašius įgaliojimą savo vienai dukrai.Tačiau po velionio mirties greitai ji pati(puseserė)mirė.Ar dar gali jos dukra su įgaliojimu kreiptis pas notarą dėl velionio turto dalies paveldėjimo ir ar tas įgaliojimas po jos mirties dar gali galioti?Ir ar dar priklauso velionio turto dalis tai mirusiai puseserei?

 • Vytautė:

  Laba diena,
  Mirus tėčiui jo palikimą paveldėjome trys vaikai (Dvi seserys ir vienas brolis), nei dovanojimas, nei testamentas nebuvo sudarytas. Kadangi viena iš dukrų gyvena užsienyje ir į Lietuvą neketina grįšti paveldėjimo atsisako, tačiau teko girdėti iš notarų, kad yra kažkokių keblumų dėl paveldėto turto, jei nesi Lietuvos pilietis, tai iškilo klausimas kokią įtaką paveldėjimui gali turėti kitos valstybės turima pilietybė, jei ji jo dukra? Dar klausimas iškilo, jei sesuo ir brolis atsisako į paveldėtą turtą ir tas turtas atitenka vienam is vaikų , ar tas turtas gautas esant santuokoje tampa bendru turtu?

 • Agnė:

  Laba diena,

  Oficialiai dešimt metų globoju mergaitę, kuriai dabar 15 m. Jei perrašyčiau savo turtą (nekilnojamą) globotinei, kokius mokesčius reikia mokėti, jei: 1. vaikas nepilnametis ir 2, pilnametis?
  Dėkojame

 • Povilas:

  Sveiki, puse buto testamente paliko man promociute esu proanukas o tevas anukas ir puse tevui ar reikes proanukui moketi mokescius?

  • Proanūkis nėra tarp artimiausių giminaičių. Tai – tam tikras kuriozas. Geriausia tokiu atveju palikti turtą anūkui, o šis tuomet gali padovanoti proanūkiui. Aišku, jei promočiutė jau mirė, to nebepakeisi.

 • Sveiki, mano vyras nori man (žmonai) perleisti (dovanoti) savo paveldėjimo teises. Ar aš kaip žmona turėsiu mokėti paveldimo turto mokestį prieš gaudama paveldėjimo teisės dokumentus?
  Dėkoju

 • Rokas:

  Laba diena, tėvai vaikui paskolino beprocentinę paskolą 10000 Eur. Klausimas: kaip jie būtų traktuojami mirus tėvams nespėjus grąžinti paskolos? Kaip palikimas? Ar reiktų mokėti kokius mokesčius?

  • Teisė atsiimti skolą gali būti paveldima, taigi, būtų kaip palikimas. Tačiau jei paveldėtų tas pats žmogus, kuris skolingas, tai skola realiai “sunyktų”. Paveldėjimo mokesčiai nėra mokami, kai paveldi vaikas – taigi, mokesčiai šiuo atveju neaktualūs.

 • Lina:

  Labas Augustinai, aš ir mano sesuo per pusę paveldėjome butą iš mūsų puseserės 2015.08.01. Tuo metu butas buvo įvertintas EUR 50 tūkst. Ketiname parduoti 2017.11.01. už EUR 52 tūkst. Bute nuo 2017.10.01 esu tik aš viena prisiregistravusi kaip nuolatinė gyventoja. Kokius mokesčius ir nuo kokios sumos už šio buto pardavimą reikės mokėti jeigu šiuo atveju jau tik aš viena metų laikotarpyje pirksiu kitą butą. Ačiū už jūsų pagalbą. Lina.

 • Vida:

  Sveiki, mano vyrą nuo mažens užaugino jo motinos sesuo, tačiau tai nebuvo oficialiai kažkaip įteisinta. Vyro motina gyveno kaime su nauja šeima. Vyras visą gyvenimą rūpinosi savo teta, ji buvo šeimos narys. Tikroji motina jau mirusi. Jei teta savo butą paliktų mano vyrui, ar reikėtų mokėti paveldėjimo mokestį? Ar čia labiau lemia giminystės laipsnis negu faktiniai ryšiai.

 • Vydūna:

  Labas,
  Mano tėtės draugas (tolimas giminaitis) užsienietis testamentu dalį palikimo skyrė jam. Bet kol buvo tvarkomi pavedėjimo reikalai, mano tėtis mirė. Paveldėjimo tvarkytoja, pagal jų teisę, tėtės dalį skyrė man. Testatorius – tėtės draugas, bet aš paveldžiu (gaunu iš užsienio) jau tėtės pinigus. Ar reikės mokėti paveldėjimo mokestį?

  • Bet kuriuo atveju, paveldėjimo mokestį vieną kartą reikia sumokėti: tai yra, už tai, kad tėtis paveldėjo iš neartimo giminaičio. Už tai, kad jūs paveldėjote, mokėti nereiks papildomai.

 • Tetai mirus, paveldžiu namą pagal testamentą, ar reikės mokėti paveldėjimo mokestį? Ir kiek?

 • Irena:

  Laba diena.Noreciau suzinoti ar reikes moketi mokesti,jei vyro sesuo yra parasiusi testamenta butui ne broliui,o man (savo brolio zmonai). Jei taip, tai koks butu mokestis?

 • Violeta:

  Sveiki ,mirė mama ir tastementu paliko man butą .Ar reikės mokėti paveldėjimo mokestį. Parduodant butą ar reikės mokėti mokesčius ir kiek?

  • Aistė Žemaitienė:

   Ne, paveldėjimo mokesčio mokėti nereiks. Dėl pardavimo siūlyčiau pasidomėti kokie mokesčių teisės įstatymai galios pardavimo metu, ne šiandien (jei tik ateity planuojate parduoti, sunku pasakyti, kada tai darysite, po metų, kelerių ar pan.)

 • VITA:

  Nuo ko pradėti tvarkyti paveldėjimą pagal testamentą iš trečiosios šalies, konkrečiai iš Tatarstano, Palikimas iš svetimo žmogaus t.y. iš mano tėvo /mirusio/ žmonos.Ar gali jos dukterėčia užprotestuoti testamentą?

  • Aistė Žemaitienė:

   Lietuvos teisė jums į šiuos klausimus neatsakys, reikia kreiptis į asmenį, išmanantį Tatarstano (Rusijos) teisę.

 • Rasa:

  Laba diena,
  Testamentas, kuris buvo mano originalas, paliekamas pas notarę ar reikia jį atsiimti? Nes surašyti du dokumentai, kurių vienas buvo pas notarę, kitas pas mane. Man, užvedant paveldėjimo bylą, padarė testamento kopiją.
  Dėkoju

Pasisakykite (pasisakymas gali pasirodyti ne iš karto)

Facebook