Teisiniai reikalai Lietuvoje, kai gyvenate užsienyje

Turite teisinių reikalų Lietuvoje, o gyvenate užsienyje? Pavyzdžiui: teismas, byla, paveldėjimas, nekilnojamojo turto klausimai… Ne bėda – daugumą reikalų galite išspręsti ir per atstumą.

Aišku, jeigu yra patogūs skrydžiai ir gyvenate netolimame užsienyje, galite ir atvykti į Lietuvą pats. Tai logiška, jei gyvenate netoli ar yra patogių skrydžių.

Jei skristi nenorite ar negalite, kitas variantas: parašyti įgaliojimą, kad už jus tvarkytų reikalus kas nors kitas. Tiesa, ne visiems teisiniams reikalams įgaliojimas įmanomas (pavyzdžiui, įgaliojimas dažniausiai netinka teismuose). Be to, net jei įgaliojimas ir įmanomas, kai kuriems sudėtingesniems reikalams būtinas įgaliojimas, parašytas pas notarą. Jį užsienyje parašyti sunku: tektų eiti pas užsienietį notarą, brangiai mokėti, priklausomai nuo valstybės dar atlikti biurokratines legalizacijos, apostilizacijos, vertimo procedūras.

Todėl, jei būtinas įgaliojimas, parašytas pas notarą, geriausia vis tiek atvykti į Lietuvą ir parašyti įgaliojimą pas Lietuvos notarą. Šiuo atveju pliusas tas, kad galėtumėte atvykti į Lietuvą ir kitu metu, nei teks tvarkyti teisinius reikalus.

Paprasčiausias variantas: nusisamdyti advokatą Lietuvoje. Tai paprasta, nes į Lietuvą atvykti nebūtina: galima susitarti su advokatu internetu. Įgaliojimo irgi nereikia. Advokatas galės už jus atlikti daugumą teisinių veiksmų: tiek dalyvauti teisme, valdžios institucijose ir kitur.

Tiesa, kai kada vis tiek privaloma dalyvauti pačiam žmogui (net ir jeigu jis turi advokatą): pavyzdžiui, kai teisėjas nori išgirsti paties žmogaus pasisakymą. Tokiu atveju vis tiek gali tekti grįžti į Lietuvą, tačiau čia irgi yra alternatyvų: pavyzdžiui, kalbėti teismo posėdyje “nuotoliniu būdu” (faktiškai – per programą, panašią į Skype).

Taigi, sužinojus, kad turėsite Lietuvoje teisinių reikalų, geriausia išsiaiškinti, kokie yra variantai būtent tuo atveju, pasiskaičiuoti jų kainas bei reikalingą laiką ir nuspręsti, kuriuo keliu eisite.

Pasisakymų: 10 to “Teisiniai reikalai Lietuvoje, kai gyvenate užsienyje”

  • Irmantas:

    laba diena , norejau suzinoti ar galiu pasisamdyti advokata ,kad jis atstovautu lietuvoje ir pasidometu byla, kada pats esu usienyje , vyksta skyrybos su zmona .
    Ir ar gali man visa busto paskola perasyti bankas kada zmona augina vaika .
    ACIU.

    • Aistė Žemaitienė:

      Tikrai taip, galite nusismadyti advokatą pats nebūdamas Lietuvoje, kad jums jis atstovautų rūpimoje byloje – jei aktualu, galite iškart tiesiogiai kreiptis el. paštu aiste.zemaitiene@zemaiciuteise.lt.
      Skyrybų byloje teismas visas tiek jūsų, tiek žmonos teises (turtą) bei pareigas (pvz. prievolę mokėti bankui kreditą) tarp jūsų padalins. Priklauso nuo to, ko prašo padavusi prašymą skirtis šalis, bet, pvz. jei teismas prievolę išmokėti būsto kreditą paskirs jums ir butas bus jūsų nuosavybė, teismas užvien sprendimu gali nustatyti uzufruktą, t.y. liepti leisti buvusiai žmonai bei vaikui gyventi nurodytame bute iki vaiko pilnametystės.

  • O ar galima pasirašinėti įgaliojimus pas notarą taip pat per atstumą, ar būtina grįžti?

  • asta:

    sveiki,klausimas butu toks,Anglijoje mire dukterecios tevelis,dukterecia pilnamete,ar jai priklauso kokia nors ismoka is Anglijos valstybes ir is Lietuvos.dekoju uz atsakyma

  • O man aktuali informacija apie paskolas, kreditus. Kaip viskas vyksta įvykus skyryboms? (viskas bendru sutarimu)

    • Aistė Žemaitienė:

      Tokiu atveju reiktų sutarti ir su kredito įstaiga, ar jai viskas tiks, kaip skyrybų atveju sutariate jai grąžinti kreditą.

  • ILONA:

    man reiketu jusu konsultacijos.
    kur galiu kreiptis?
    Dekui

  • Ramune:

    Sveiki,
    Ieskau iseities Kaip isspresti palikimo priemimo Situacija. Gyvenu uzsienyje. Minus artimam zmogui galimybiu atvykti nebus. Kaip man paveldeti turta? Kiel kainuoja palikimo administratorius ir kur toki surasti?
    Aciu. Gal patarsit?

Dėl didelio klausimų šia tema skaičiaus nebėra galimybės atsakinėti į naujus klausimus komentaruose.

PAŽIŪRĖKITE: galbūt situacija, panaši į Jūsų, jau paaiškinta ankstesniuose komentaruose, bet turėkite omeny, kad įstatymai keičiasi.

Jums visada galime suteikti *mokamą* asmeninę konsultaciją el. paštu. Advokatės el. pašto adresas: aiste.zemaitiene@gmail.com.

Facebook