Tėvystės nuginčijimas ir pripažinimas

Tėvystės nuginčijamas ar pripažinimas darosi vis svarbesni. Juk šiais laikais vis mažiau vaikų gimsta santuokoje, vis dažnesnė yra neištikimybė, dažna seksualinių partnerių kaita, o taip pat nesąžiningi mėginimai pasinaudoti vaikais “pasipinigavimui”.

Kaip nelikti apgautam? Kaip vyrui – nebūti priverstam mokėti alimentus už svetimą vaiką, moteriai – nebūti priverstai auginti vaiko be jokių alimentų? Tam reikalingas teismas, ir svarbu jame nepadaryti klaidų.

Tiesą pasakius, net ir kai dėl tėvystę tėvas nori pripažinti, biurokratinius barjerus įveikti ne taip lengva.

Kaip įrodyti ar paneigti tėvystę

Svarbiausias įrodymas tėvystės bylose – DNR testas. Paėmus DNR mėginius iš įtariamo tėvo ir vaiko, galima 99,99% ir didesniu tikslumu pasakyti, ar tas žmogus – vaiko tėvas.

DNR tyrimo negalima atlikti priverstinai. Tačiau jeigu vyras tyrimo atsisako (ar be svarbių priežasčių neateina), paprastai laikoma, kad jis pripažįsta tėvystę. Todėl jokiu būdu neapsimoka vengti DNR tyrimo, jei abejojate, ar jūs – tėvas; verta daryti viską, kad jis būtų atliktas.

DNR tyrimas skiriamas teismo (iškilus ginčui dėl tėvystės) pagal tam tikrą tvarką. Tačiau ir ne pagal tą tvarką atliktas tyrimas galioja kaip įrodymas, tik silpnesnis.

Nesant DNR tyrimo, teismas žiūri į kitas aplinkybes. Pavyzdžiui, jei vyras siuntė vaikui pinigus, jei vaiką augino kaip savą – tai irgi gali būti laikoma, kad jis pripažino tėvystę (nors tai silpnesnis įrodymas, nei DNR tyrimas). Todėl jei tėvystės nepripažįstate, svarbu nesuteikti jokių iliuzijų, kad tai yra jūsų vaikas.

Jeigu moteris nori 100% išsiaiškinti, kas yra tikrasis jos vaiko tėvas, tikslinga padaryti DNR tyrimus su visais vyrais, su kuriais yra miegojusi atitinkamą laiko tarpą iki vaiko gimimo (~9 mėn., jei nebuvo priešlaikinis gimdymas).

Dėl tėvystės į teismą gali paprastai kreipiasi vienas iš trijų žmonių: motina, tėvu įrašytas žmogus (jei nemano, kad yra tikrasis tėvas) ir tėvu neįrašytas žmogus (jei mano, kad yra tikrasis tėvas). Užaugęs dėl to gali kreiptis ir pats vaikas.

Įtariate, kad ne jūs tėvas? Skubiai kreipkitės į teismą!

Gali atrodyti, kad tėvystę nusiginčyti spėsite visada. Galbūt dabar su vaiko mama dar geri santykiai, nenorite jų gadinti, nors ir įtariate jos neištikimybę ar kad vaikas – ne jūsų.

Deja, tai dažna klaida. Kreiptis dėl tėvystės nuginčijimo privalote per 1 metus nuo tada, kai pradėjote įtarti, kad vaikas gali būti ne jūsų (arba per 1 metus nuo to, kai sužinojote, kad esate įrašytas vaiko tėvu, kurio nepripažįstate). Vėliau net jeigu DNR testas įrodys, kad jūs tikrai nesate tėvas, tai dar nereikš, kad teismas nuginčys tėvystę.

Mat Lietuvoje “tėvas” suprantama plačiau nei vien biologinis tėvas. Jeigu auginote vaiką kaip savą, užsimezgė ryšys, ir tėvystės neginčijote – tai teismas gali ir laikyti jus tėvu, net jei nesate biologinis tėvas. Ir net po skyrybų priteis iš jūsų alimentus (išlaikymą) ne savo vaikui.

Tiesa, jeigu toks tėvo-vaiko ryšys nesusiformavo arba jeigu buvo tam tikrų rimtų aplinkybių, dėl kurių negalėjote kreiptis dėl tėvystės pripažinimo anksčiau, 1 metų terminas gali būti teismo valia pratęstas (atnaujintas).

Svarbu, kad vaikas neliktų be tėvo

Prognozuoti tokias bylas sunku, nes teismas atsižvelgia į daug aplinkybių. Kadangi laikoma, kad pirmiausia – vaiko interesai, o vaikui neva reikia turėti kažkokį tėvą (kad ir netikrą), tai teismas bus mažiau linkęs nuginčyti tėvystę tokiu atveju, jeigu joks kitas potencialus tėvas nežinomas.

Tai suteikia galimybę moterims elgtis nesąžiningai: pavyzdžiui, kreiptis dėl alimentų į tą iš buvusių seksualinių partnerių, kuris turtingiausias, tikintis, kad gaus daugiau alimentų. Kadangi niekas nežino jos buvusių seksualinių partnerių geriau, nei ji pati, kitus gali tiesiog slėpti. Deja, panašių galimybių piktnaudžiauti mamoms – daug.

Kaip pripažinti tėvystę, jei nėra ginčo

Laimė, toli gražu ne visada dėl tėvystės kyla ginčas tarp tėvo ir motinos. Jeigu jo nėra ir tėvas nori pripažinti tėvystę, jis gali tai padaryti, kartu su motina paduodamas pareiškimą pas notarą.

Ypatingais atvejais tą galima padaryti net vaikui negimus; tada reikia notarui nešti ir nėštumo pažymą. Tiesa, dar negimus duotą pareiškimą dėl tėvystės pripažinimo iki gimimo galima atšaukti. O po gimimo nuginčyti tėvystę, pripažintą pareiškimu, galima nebent įrodžius, kad tėvas nėra biologinis tėvas (DNR testu).

Jei vaiko mama tuo metu ištekėjusi už kito žmogaus (ne vaiko tėvo), pirmiausia teks nuginčyti jos vyro tėvystę.

Jeigu vaikui yra 10 ir daugiau metų, tai dar ir jis pats turės pritarti tėvystės pripažinimui.

Jeigu pats tėvas yra nepilnametis, tai jis tėvystę gali pripažinti tik su savo tėvų (globėjų) ar teismo leidimu.

Negalima be teismo pripažinti tėvystės, jei tam nepritaria vaiko mama.

Augustinas Žemaitis

Atstovaujame bylose dėl tėvystės nuginčijimo ir pripažinimo

El. paštas: augustinas.zemaitis@gmail.com

Pasisakymų: 14 to “Tėvystės nuginčijimas ir pripažinimas”

 • inga:

  laba diena norejau pasiteirauti kaip ir kokiu keliu man eiti.situacija tokia buvau isituokusi nepraejus tamtikram laikui po skirybu susilaukiau nuo kito vyro dukrytes. ir jos gimimo liudijime irase teva mano buvusi vyra ar taip teisinga mano atzvilgiu? kaip panaikinti buvusio vyro pavarde is dukros gimimo liudijimo? buves vyras gyvena uzsienyje ir net nezada grysti i lietuva del mano dukrytes kad atsisakytu pavardes ir kad ne jo dukryte. ka tokiu atveju daryti kur kreiptis?

 • Nikita:

  Sveiki
  Mano vyras bilinejosi su pirma zmona teismuose del tevystes nugincijimo teismo metu pasidares dnr suzinojo kad ne jis tevas bet teismas jam priteise elimentus ir padare socialini teva.nors su vaiku jokio rysio neturejo jau 4 ar 5metus.Tai vyras pralose visas bylas.Tai jau teisybes nebus kad ir ka bedarytume ? Viskas jau yra isiteisine .Ji kito vaiko teva nenurodo tai ka jau nieko padaryti ar atnaujinti bylos nebegalima ir ieskoti kazkokios tiesos?

 • Andrius:

  Sveiki.
  Noreciau paklausti, po skyrybu su zmona pasidariau DNR ekspertize po kurios paaiskejo , kad vienas vaikas ne mano, kuri as kaip savo auginau 6 metus. Skyrybu metu, per teismo posedi zmnona patvirtino, kad tai dabartinio jos sugyventinio vaikas ir teismo nuosprendyje taip ir parasyta. Klausimas, ar as galiu reikalauti kompensacijos uz moraline zala arba uz vaiko islaikyma is vaiko tevo? Ko galeciau teisiskai reikalauti is buvusios zmonos uz apgavyste?

  Aciu.

  • Aistė Žemaitienė:

   Jei žmona tai žinojo anksčiau, o panašu, kad žinojo, tai savo melagyste sukėlė Jums žalos. Civilinis kodeksas numato, kad kiekvienas asmuo privalo elgtis taip, kad nesukeltų kitam žalos savo veiksmais ar neveikimu, o jei tokią sukeltų – turi ją atlyginti.

 • Inga:

  Sveiki,
  Gal galėtumėte atsakyti, kas tai “socialinis tėvas”? Dėkoju

  • Tėvas, kurį vaikas tokiu laiko ir kuris pats užsiima tėvo poziciją ir pan. Nors jis gali nebūti pradėjęs vaiko (nebūti biologinis tėvas), jei kažkas prisiima tėvo pozicijas, teisė jam užkrauna pareigas, tarsi biologinio tėvo.

   Čia toks atvejis kai tarkime vyras žino, kad žmona susilaukė vaiko ne nuo jo, ar tai įtaria, tačiau nieko nedaro, pripažįsta vaiką kaip savo ir vaikas jį irgi laiko tėvu.

 • Sveiki, su vyru skiriamės, tačiau šiuo metu byla sustabdyta, nes sutuoktinis iškėlė bylą dėl tėvystės nuginčijimo mano sūnui, kuriam prieš kelis mėn sukako 18 m. Kai susituokėme, mano sūnui buvo 3,5 metų. Vyras prisiėmė tėvystę žinodamas kas yra biologinis mano sūnaus tėvas, su kuriuo nepalaikėme jokių ryšių nuo vaiko gimimo. Laikiau tai gražiu ir savaime suprantamu poelgiu. Tačiau dabar, praėjus 14 metų, vyras staiga ėmėsi melo, sukūrė neįtikėtiną istoriją, kaip aš jį neva apgavau, pasakydama, kad tai jo vaikas. Sukūrė istoriją, kaip mes prieš man pastojant turėjome romaną ir lytinių santykių ( nebuvome net pažįstami), todėl jis lengvai manimi patikėjo. Kai pradėjo irti mūsų santuoka jam kilo pagrįstų abejonių, kad tai ne jo sūnus ir staiga pamatė išorinius nepanašumus…Šlykštus melas norint man atkeršyti. Tik dabar mano sūnus yra atsakovas, aš tretysis asmuo ir turime gintis. Sūnus nenori, kad būtų nuginčyta tėvystė, myli tėtį, šitiek metų išaugintas. Jūsų nuomonė, kaip gali pakrypti byla? Nuoširdus ačiū

 • mirek:

  kartu su zmona kaip susitokiau negyvenom,susipikom, ji pagymde vaika padave mane ant alimentu, as padaviau skyrybom, teismas jai nustate padaryti dnr tyrima ji nepadare, ankciau man rase kad vaikas ne mano, o teisme reke kad mano vaikas, o dnr tyimo nedaro, ar teismas gali priteisti alimentus? nusprendis dar bus, jeigu priteis vaika man ir alimentus, ar galiu apskusti nuosprendi ir laimeti savo naudai

  • Aistė Žemaitienė:

   Taip, sprendimą galėsite apskųsti, jei Jūsų neįtikins argumentai.

 • Vaida:

  Vaiko tėvas gyvena užsienyje ir į Lietuvą neketina grįžti, todėl nėra galimybės gyvai sudaryti vaiko tėvo ir motinos bendrą pareiškimą dėl tėvystės pripažinimo. Nesame susituokę, vaiko gimimo liudijime tėvas neįrašytas. Bendraujant įvairiu susirašinėjimu vaiko tėvas niekad neišsižadėjo tėvystės, domisi vaiku, kelis kartus siuntė pinigų. Bet atsisako grįžti. Ar galima kažkaip su nuskanuotais dokumentais šitą klausimą sutvarkyti? Ar galiotų užsienio šalies notaro patvirtintas tėvystės pripažinimo dokumentas?

  • Aistė Žemaitienė:

   Taip, reiktų patvirtinti tėvystės patvirtinimą pas notarą ir jį tinkamai apostilizuoti ar legalizuoti – priklausomai nuo valstybės – kad jo galia būtų pripažinta ir Lietuvoje.

 • Labas vakaras Turiu klausima.Mano drauge buvo vedusi ir isiskyre su vyru bet liko jo pavarde. Gimus dukrai ji dave savo vyro pavarde nes tai ir jos pavarde. As sutinku duoati savo pavarde bet gyvenu uzsenija ir negaliu grysti i lt turiu pasidares DNR be nuataro anspaudu.Jai patvirtintu nuoataras ji galetu bemanes pakeisti pavarde sutinku nes sutinku. Kur reike kreiptis kad sutvarkyti tai ?

 • Donata:

  Sveiki,ar gali teismas sumazinti islaikyma vaikui jeigu tdvo alga sekia 1000 euru,o motinos tik 420 euru?teismas priteise islaikyma vaikui 300 euru.Aciu

Pasisakykite (pasisakymas gali pasirodyti ne iš karto)

Facebook