Pavardė, jos keitimas, ikisantuokinės grąžinimasis, uždraudimas naudotis pavarde

Kiekvienas žmogus turi teisę turėti pavardę. O ar galima ją pasikeisti, jei trukdo gyventi? Ar galima ja uždrausti naudotis buvusiam sutuoktiniui, jei nebenorima jo daugiau matyti? Kaip pavardė suteikiama vaikui, kai tėvų pavardės skirtingos ir abu nori jį vadinti savo pavarde?

Kiekvienas žmogus turi teisę turėti vardą (vardus), pavardę, pseudonimą. Tai reiškia, kad jis gali ne tik taip vadintis, bet ir reikalauti iš kitų, kad niekas iš kitų asmenų neveiktų ir nesivadintų jo vardu, pavarde, pseudonimu be leidimo. Jei kas neteisėtai veikia asmens vardu/pavarde/pseudonimu, kitokiu būdu neteisėtai juos pasisavina, kliudo žmogui jais naudotis, jį galima duoti į teismą ir teismo reikalauti, kad šis įpareigotų kaltininką ne tik tokius veiksmus nedelsiant nutraukti, o ir atlyginti tiek turtinę, tiek neturtinę žalą. Po žmogaus mirties ieškinį dėl tokio pat dalyko gali pareikšti jo sutuoktinis, tėvai, vaikai.

Kiekvienas žmogus, pakeitęs pavardę ar vardą, privalo apie tai informuoti savo skolininkus ir tuos, kam jis pats skolingas, antraip jam tenka su tokiu nepranešimu susijusi rizika (jei žmogus praleidžia terminą kreiptis į savo skolininką dėl skolos grąžinimo, šis jam negrąžina skolos, nes nežino, kad pasikeitęs pavardę ir jam skolinęs yra tas pats asmuo, o sueina senaties terminas reikalauti skolos grąžinimo, dėl to bus kaltas tik pats nepranešėlis).

Pavardės keitimas santuokos atveju

Pavardė dažnai keičiama susituokus. Ją šiuo pagrindu gali keistis tiek vyras, tiek moteris. Abu sutuoktiniai gali pasilikti iki santuokos turėtą savo pavardę, gali pasirinkti kito sutuoktinio pavardę kaip bendrą arba gali pasirinkti dvigubą, kai prie savo pavardės prijungiama sutuoktinio pavardė.

Pavardės keitimas kitais atvejais

Tačiau pavardę galima pasikeisti ir ne tik dėl santuokos. Pavardę galima keisti, jei žmogus turi pavardę, kuri:
žemina jo orumą (pagalvojęs tokią prisimintų kiekvienas) ir yra nepatogi vartoti,
arba nori susigrąžinti savo anksčiau turėtą pavardę,
arba nori turėti savo tėvų, senelių, protėvių pavardę,
arba nori turėti pamotės/patėvio ar savo globėjo/rūpintojo pavardę,
arba turi pavardės formą, neatitinkančią asmens lyties,
arba nori turėti pavardės formą, nenurodančią arba kaip tik nurodančią šeiminę padėtį (Žemaitienė bet kada gali tapti Žemaite, ir atvirkščiai),
dalyvauja liudytojų apsaugos programoje,
arba nori savo nelietuvišką sugramatintą (su lietuviška priesaga ir/ar galūne pavardę pakeisti į tokią pačią, tik nesugramatintą pavardę (be lietuviškos priesagos ir/ar galūnės), arba atvirkščiai – nori savo nelietuvišką nesugramatintą pavardę pakeisti į tokią pačią, tik sugramatintą pavardę (Ivanov – Ivanovas, Ivanovas – Ivanov),
arba pasikeitė pavardę užsienio valstybėje.

Nepilnamečių vaikų pavardes galima keisti, jei pavardes keičia abu tėvai ar vienas iš turimų tėvų. Jei pavardę keičia tik vienas iš tėvų, nepilnamečio vaiko pavardė keičiama, jei kitas iš tėvų parašo savo sutikimą, ir jei vaikas, kuriam suėję daugiau nei 10 metų, taip pat tokį sutikimą išreiškia raštu. Taip pat nepilnamečio vaiko, sukakusio daugiau nei 10 metų, rašytiniu sutikimu bei kito iš jo tėvų rašytiniu sutikimu nepilnamečiui gali būti pakeista pavardė tuo atveju, jei vienas jo tėvų sudaro kitą santuoką ir dėl to pasikeičia pavardę, arba, išsiskyręs, susigrąžina savo iki vestuvių buvusią pavardę.

Prašymą keisti pavardę reikia pateikti savo gyvenamosios vietos civilinės metrikacijos įstaigai, o jei žmogus neturi gyvenamosios vietos Lietuvoje, tuomet paskutinės gyvenamosios vietos Lietuvoje civilinės metrikacijos įstaigai arba Vilniaus miesto civilinės metrikacijos įstaigai. Tai mokama paslauga, tad bus reikalinga sumokėti vietinę rinkliavą. Paprastai toks prašymas išnagrinėjamas per 2 mėnesius.

Pavardės likimas santuoką nutraukus

Po santuokos nutraukimo galima susigrąžinti arba savo iki santuokos turėtą pavardę, arba pasilikti savo santuokinę pavardę. Bet jei santuoka nutrūko dėl vieno iš sutuoktinių kaltės (savo šeiminių pareigų esminio pažeidimo, pvz. neištikimybės), kitas sutuoktinis skyrybų byloje teisme iškart gali formuluoti prašymą, kad dėl santuokos iširimo kaltas sutuoktinis nebegalėtų turėti šeimos pavardės. Čia išimtis viena – jei sutuoktiniai turi bendrų vaikų, negalima uždrausti jų mamai ar tėvui pasilikti tą pačią šeimos pavardę, kurią turi ir vaikai.

Pavardės vaikui suteikimas

Vaikui suteikiama tėvų pavardė. Jei tėvų pavardės skirtingos, tėvai sutaria tėvo ar motinos pavardę suteikti vaikui ir jis pavadinamas tėvų sutarimu. Tėvui ir motinai nesutariant dėl šio klausimo, vieno iš tėvų pavardė vaikui suteikiama teismo. Į teismą tokiu atveju kreiptis gali vaiko tėvas, motina, pačių nepilnamečių tėvų tėvai, globėjai, rūpintojai. Teismas pavardę vaikui suteikia išklausęs tėvų nuomones.

Jei vaiko tėvai nežinomi, registruojant tokio vaiko gimimo jam pavardę suteikia valstybinė vaiko teisių apsaugos institucija.

Įvaikinant vaikui suteikiama įtėvių pavardė, tačiau jam gali būti palikta ir iki įvaikinimo turėta pavardė – taip yra tada, kai to prašo įvaikis, jau galintis išreikšti savo norus, arba to nori patys įtėviai.

Pasisakymų: 115 to “Pavardė, jos keitimas, ikisantuokinės grąžinimasis, uždraudimas naudotis pavarde”

  • edita:

    laba diena, norejau pasiteirauti yra gimes naujagimis as su pirmu vyru esu issiskyrusi ir nera praejes tas terminas po skirybu kad galetu vaiko teveli irasyti i gimimo liudijima. zinau kad tai reikia tvarkyti teismo keliu bet yra tokia beda kad pirmasis vyras jis neatvyks i teisma. ka tokiu atveju daryti ar ymanoma sutvarkyti vaiko pavarde kad jis turetu tikrojo tevelio pavarde.?

    • Visų pirma, svarbu, kokia jūsų pavardė – jei jūs, nors išsituokusi, dar turite buvusio vyro pavardę, tai galite duoti ją ir vaikui, nes tai yra ir jūsų pavardė.

      Jei jūsų pavardė jau kita ir civilinės metrikacijos įstaiga atsisako registruoti vaiką su jūsų pasiūlyta tėvo pavarde ir reikalauja tėvo sutikimo, o tėvas sutikimo neduoda – taip, reikia kreiptis į teismą.

      Neatėjimas į teismą Lietuvoje nereiškia, kad nieko negalima padaryti. Priklausomai nuo atvejo, teisė numato įvairią tvarką, kad neiti į teismo posėdžius neapsimokėtų: nuo priverstinio atvesdinimo iki „sprendimo už akių“ (dažniausiai nepalankaus į teismą neatėjusiajam) priėmimo. Todėl kreiptis į teismą paprastai verta net jei ir oponentas jo vengia.

      Beje, 300 d. terminas po skyrybų nereiškia, kad tas vyras bus būtinai visados laikomas tėvu. Jeigu jis iš tikrųjų nėra biologinis tėvas, tai tėvystę jis dar gali nuginčyti (per teismą), tada tėvu laikomas nebebus.

      Jei reikės teisinių paslaugų surašant teismo dokumentus – kreipkitės.

  • Ala:

    Laba diena,
    Noreciau suzinoti ar imanoma pase prie vardo ir pavardes parasyt pseudonima ir kaip tai imanoma padaryti?
    Aciu,
    Ala

    • Kaip atskirą įrašą – neįmanoma. Nebent pasikeistumėte vardą į pseudonimą (tai taptų jūsų nauju vardu) arba dabartinį vieną vardą pasikeistumėte į du vardus, kur antrasis vardas ir būtų jūsų pseudonimas.

  • julijona:

    Laba diena.Noriu suzinoti ar galima susigrazinti buvusia pavarde, tureta iki santuokos (mirusio pirmo vyro), nenutraukiant antrosios santuokos. Aciu.

  • Viktorija:

    Sveiki. Esu issiskyrusi. Greitu laiku su busimu vyru noretumem tuoktis. Pirmoje santuokoje turiu sunu, kuris gyvena su manimi. Sunus turi buvusio vyro (tevo) pavarde. Noreciau paklsusti ar butu galima prasyti teismo, kad sudarius nauja santuoka, mano sunaus pavarde irgi butu nauja?

  • arunas:

    dukra nesusituokusi susilaukė sunaus ir davė tėvo pavardę.Tėvas gyvena užsienyje jis pasikeitęs pavardę.Sunui dukra norėtų duoti savo pavardę ar metrikacijos skyriui užtektų tėvo rašytinis sutikimas atsiūstas paštu iš užsiėnio.Gal reikalingas koks patvirtininas ambasadoje

    • Aistė Žemaitienė:

      Jei vaiko tėvas nėra deklaravęs išvykimo iš Lietuvos, tuomet reikalingas jo rašytinis sutikimas, tačiau jei jis deklaravęs išvykimą iš Lietuvos, tokiu atveju, pateikiant prašymą per konsulines įstaigas, prašymą pasirašiusio asmens parašo tikrumas turi būti paliudytas konsulinio pareigūno parašu ir antspaudu su Lietuvos valstybės herbu. Taip pat reikia turėti omenyje, kad jei vaikui jau suėję 10 metų, būtų reikalingas ir jo paties rašytinis sutikimas.

  • Milena:

    Laba diena,

    Ruosiuosi susituokti su uzsienieciu. Ar po santuokos butina keisti pavarde, ar yra kazkoks laiko terminas tai padaryti?

    • Aistė Žemaitienė:

      Nėra prievolės po santuokos būtinai pasikeisti pavardę.

  • Samanta:

    Sveiki.Noriu paklausti kur kreiptis.kad galeciau gimus vaikui suteikti vaiko tewo pavarde be jo. Kadangi jam nera galimybes gryzti i lietuva vaikui gimstant kad suteiktu pavarde.

    • Aistė Žemaitienė:

      Jei vaiko tėvas nėra deklaravęs išvykimo iš Lietuvos, tuomet reikalingas jo rašytinis sutikimas, tačiau jei jis deklaravęs išvykimą iš Lietuvos, tokiu atveju prašymas suteikti tėvo pavardę gali būti pateikiamas per konsulines įstaigas, ten prašymą pasirašiusio tėvo parašo tikrumas bus paliudytas konsulinio pareigūno.

  • Kristina:

    Laba diena, norėjau paklausti, jei tėvas pripažistą tėvyste, bet nesutinka duoti vaikui savo pavardės (vaiko motina ir tėvas nesusituokę), o motina grasina teismais, ar yra galimybė jog teismo nuosprendis bus tėvo naudai? Motina jau registravo vaika civilineje metrikacijoje, be tėvo.

  • Ganna:

    Esu užseiniete, ruosiuosi susituokti su lietuviu. Ar po santuokos eigu pasiliksiu savo pavarde, ar imanoma bus su laiku pakeisti i vyra pavarde. As esu is Ukrainos, registruota tam mieste kur veike karas, pasas pakeisti del pavarde bus sunku.

    • Taip, Lietuvoje pavardę galima pasikeisti nebūtinai iš karto vedybų metu. Tačiau jei jūs esate Ukrainos pilietė, tai šiuo atveju aktuali ir Ukrainos teisė (Lietuvos teisė bus aktuali jei ateityje tapsite Lietuvos piliete) – pasidomėkite Ukrainos teise.

  • zydre:

    laba diena.

    esu issiskyrusi su pirmu vyru. gyvenu uzsienyje, turiu pirmojo vyro pavarde. dabar laukiuosi ir noreciau vaikeliui suteikti savo iki santuokine pavarde. kaip galiu pasikeisti dabartine buvusio vyro pavarde i savo ikisantuokine pavarde?

    aciu

  • Simona:

    Laba diena.
    Norėjau sužinoti, kaip būtų galima pasikeisti pavarde kuri buvo iki santuokos. Išsiskyrus pasilikau vyro pavardę, bet jos nenoriu.Kur reikėtu kreiptis ir ka daryti?

    • Aistė Žemaitienė:

      Norint pasikeisti pavardę reiktų kreiptis į Civilinės metrikacijos skyrių.

  • salvija:

    Sveiki,klausima dėl pavardės vaikui. Esu išsiskyrusi jau kelis metus, vaiko gimimo liudijime įrašyta dar santuokine pavarde,tačiau dėl šmeižto skirybu metu pasiemiau atgal iki santuokos būvusia pavarde. Norėčiau pakeist ir vaiko pavardę,nes globa vaiko priklauso man ir ji nemažai trugdo tvarkyt dokumentus. Man reiktu i teisma kreiptis dėl tos pavardės vaiko kad nusprestu ar galiu pakeist? Nes vaiko tėvas tikrai nepasirašys tam

  • Ieva:

    Man yra antra santuoka ir skyriuos noreciau pasilikt mergautine pavarde ar yra galimyne ir kur kreiptis nes atvokate sake kad tik galiu buvuvio vyro kuri buvo pries santuoka bet as jos nenoriu ka tokiu atveju daryt

    • Aistė Žemaitienė:

      Taip, galima, reiktų kreiptis į Civilinės metrikacijos skyrių

  • Greta:

    Sveiki, turiu dukryte, jos gimimo liudijime tevas neirasytas, dabar susituokiau ir mano vyras nori suteikti jai pavarde, nuo ko pradeti? Kur kreiptis? Kokiu dokumentu reikia?

  • Martyna:

    Sveiki. Išsiskyriau su vyrų, skirybos isigaliojo. Pasas dar su po vestuviu likusia pavarde, as gyvenu vokietijoje, po skirybu pasilikau mergautinę pavarde. Kaip ilgai galiu likti su senuoju pasu? I lietuva tik po mėnesio, ten norėčiau ir pasikeisti. Ar tai bus nusikaltimas jei naudosiuos senuoju pasu?

    • Aistė Žemaitienė:

      Dėl visa ko patarčiau drauge su pasu visad turėti ir teismo sprendimą dėl pavardės keitimo, iš šių abiejų dokumentų matysis, kad esate tas pats asmuo, o paskui Lietuvoje pasą ir susitvarkysite.

  • Ieva:

    Sveiki, norejau paklaust mano draugas yra pasikeites pavarde taciau sunus turi jo sena ir mes ketiname susirasyt, ar buti galima pasimt sena draugo pavarde kad butu vienoda su vaiku? Ar reiks pakeist ir vaiko pavarde y nauja draugo pavarde?

    • Aistė Žemaitienė:

      Žmogus gali grąžintis savo pavardę į buvusią savo pavardę, tad, kaip suprantu, Jūsų atveju taip ir būtų – jam susigrąžinus pavardę į savo pirminę jo ir vaiko pavardės sutaptų.

  • Indrė:

    Sveiki,esu išsiskyrusi,po skirybu pasilikau buvusio vyro pavarde,ar galima pasikeisti pavarde i ta kuria turejau pries santuoka? ir ar vaikui galiu pakeisti pavarde i ta kuria as buvau pries santuoka?

    • Aistė Žemaitienė:

      Taip, galima susigrąžinti savo anksčiau turėtą pavardę. O vaikui pavardę galėtumėt, keisdama savo, pakeisti tik jei vaiko tėvas parašytų savo sutikimą, ir jei vaikas, kuriam suėję daugiau nei 10 metų, taip pat tokį sutikimą išreikštų raštu.

  • Inga:

    Sveiki,esu issiskyrusi,bet nera praeja 300 dienu,laukiuosi antro vaiko nuo kito vyro.Gimus vaikui norim duoti dabartinio vyro pavarde.Nuo ko pradeti ir kur kreiptis,kad vaikas gautu pavarde ne buvusio vyro,o dabartinio draugo pavarde.Aciu uz atsakyma.

  • Ala:

    Laba diena, istekejusi Danijoje, noriu Lietuvoje pakeisti pavarde , kokie reikia dokumentai?Ir kiek reikes laukti?Su pagarba Ala

  • Kristina:

    Mano mama buvo susituokusi su vyru, kuris mirė, bet pasiliko jo pavardę. Aš gavau jos mirusio vyro pavardę. Mano tėvas yra vyras, su kuriuo ji nebuvo susituokusi. Nėra įrodymų, kad jis mano tėvas. Jis jau ilgą laiką gyvena užsienyje. Ar būtų įmanoma pasikeisti pavardę i mano tėvo, neturint įrodymų, kad jis mano tėvas?

  • Sveiki turiu klausimą! Buvau ištekėjusi esu jau metai kaip issiskyrusi bet po skirybu pasilikau vyro pavardę noriu pasiteirauti ar gimusem vaikuij galiu dirbti savo mergautinę pavarde kadangi buvau su žmogumi ir mūsų keliai išsiskyrė ir noriu dieti vaikuij savo mergautinę pavarde kuris dar tik gims už 4menesiuku.aciu už atsakymą

  • Vardenis:

    Sveiki, norejau paklauti, vyras issiskyres 2metai, buvusi zmona pasirinko savo pavarde, per kiek laiko ji turi pasikeisti ja? Aciu

  • Nojus:

    Pirmoi santuokoi zmona prieme mano ……ienes pavarde po skyrybu ja pasiliko po keletos metu ji istekejo bet dalinai pakeite buvusia pavarde i ……te per brukneli dabartinio vyro ……iene

    Ar sytaip galima

  • Inga:

    Laba diena noreciau pasiteirauti as issiskirus pasilikus buvusio vyro pavarde .ir pvz.noreciau kitam vyruij susituokus duot buvusio vyro pavarde galima taip daryti?

  • Irena:

    Esu issiskyrusi 16metu.Noriu susigrazinti savo mergautine pavarde .Gyvenu ispanijoje,kur tureciau kreiptis ir kokiu dokumentu reikia ir kiek laiko uztrunka dokumentu tvarkymas.aciu

  • Ausra:

    Esu istekejusi antra karta. Jei skirciausi ar man butu galima susigrazinti mergautine pavarde?

    • Aistė Žemaitienė:

      Taip, galėtumėte susigrąžinti mergautinę pavardę.

  • Rima:

    Sveiki. Esu Lietuvos pilietė, mano draugas Vokietijos pilietis. Vaikas gimė Vokietijoje, turi dvigubą pilietybę ir gavo mano pavardę ( reikėjo pranešti iki gimdymo, kad norim tėčio, nepranešėm, todėl automatiškai tapo mano.) Tiek Vokietijos gimimo liudijime, tiek Lietuvos pas vaiką mano pavardė. Vaikui jau greitai du metai, iki tol tėčiui vaiko viskas buvo gerai, niekas netrugdė, bet dabar aš su vaiku grįžau gyventi į Lietuvą, mes išsiskyrėm ( susituokę nebuvom ), eis reikalai prie alimentų ir panašiai ir staiga tėtis užsigeidė vaikui duoti savo pavardę ( principo reikalas jau ). Kokias teises turi jis? Kokias aš? Aš asmeniškai nenoriu, nes čia jau vaikų darželis. Iki šiol nereikėjo, o dabar prireikė. Ar aš galiu nesutikti? Kaip tada? Ačiū !

    • Aistė Žemaitienė:

      Kaip minite, čia įsipainioja ir Vokietijos teisė (vaikas gimė Vokietijoje, yra Vokietijos pilietis). Deja, esu advokatė Lietuvoje ir negaliu konsultuoti, ar Vokietijos teisėje nėra kokių išimčių šiuo klausimu.

  • MARIA:

    Laba diena noreciau pasiteirauti as issiskirus pasilikus buvusio vyro pavarde .ir pvz.noreciau kitam vyruij susituokus duot buvusio vyro pavarde galima taip daryti?

  • Daiva:

    SVEIKI. Po skirybų pasilikau pavardę su – ienė. Ar galima pavardę keisti į trumpinimą su galūne -e. Pvz. Iš Dambrauskienė į Dambrauskė?

  • Ingrida:

    Sveiki, norėjau paklausti ar aina pasikeisti pavarde į mergautine, nes kai išsiskyrėm liko vyro pavarde, noriu ją pasikeisti. Skyrybos buvo dėl abiejų kaltės.

    • Aistė Žemaitienė:

      Taip, susigrąžinti savo mergautinę pavardę yra galima.

  • Ramunė Šveistytė-Lavickienė:

    Sveiki.Po ištuokos pasilikau dvigubą pavardę.Dabar norėčiau pasikeisti(susitrumpinti).Atrodytų taip:Ramunė Lavina.Ar įmanoma?

    • Aistė Žemaitienė:

      Nežinant Jūsų tikrosios pavardės labai sunku pakomentuoti, ar ši, kurią rašote, skiriasi, daug, nedaug, ar būtų galima/negalima ir pan.

  • rom:

    Norejau paklausti ,ka reike daryti esu issituoakusi bet turiu buvusio vyro pavarde.Susilaukeu dukrytes ir daveu savo buvusio vyro pavarde dukrytei.Bet tikras tevas ne jis .Ka reiktu daryti jai noreciau prisiteisti dukrai alemetus dukters islaikimui nuoa ko pradeti? O dukrytes tetis gyvena Airijoi .Ir sako mokesiu alementus kai dukrai duasi mano pavarde

    • Aistė Žemaitienė:

      Kaip suprantu, kadangi Jums dukrytės tėčio iškelta išlyga, jog jis pats savo noru mokės išlaikymą, jei jai bus suteikta jo pavardė, tai tokiu atveju Jums, abiems vaiko tėvams, reiktų bendrai vaiko pavardę ir pakeisti.

  • Vida:

    Sveiki, noriu paklausti. Buvau ištekėjusi, esu jau 5 metai kaip išsiskyrusi, iš primos santuokos auginu sūnų. Po skyrybu pasilikau vyro pavardę. Noriu pasiteirauti, ar naujai gimusiam vaikui galiu duoti savo mergautinę pavardę, jei dabartinis vyras atsisakytų duoti savąją. Noriu pasilikti buvusio sutuoktinio pavardę dėl sūnaus, naujam vaikui duoti savo mergautinę pavardę. Ar galėčiau savo pasiliktą santuokinę pavardę pasikeisti į mergautinę – per brūkšnelį buvusio sutuoktinio? Ačiū.

    • Aistė Žemaitienė:

      Taip, susigrąžinti savo mergautinę pavardę galite bet kada.

  • Sigita:

    Laba diena 🙂 Esu susituokusi antrą kartą. Po pirmos santuokos, po skyrybų buvau pasilikusi vyro pavardę. Teisininkė minėjo, jog antrą kartą skiriantis, vyro pavardės jau nebegalėčiau pasilikti, kad tai galima daryti tik vieną kartą. Kokia tiesa? Jei antrą kartą skirčiausi arba likčiau našle, nebegalėčiau likti su antrojo vyro pavarde ?

  • Inesa:

    Laba diena, norejau paklaust ar buves vyras iš buvusios žmonos gali atimti pavardes? Išsiskyrė prieš daugiau negu 15 metu. Vaikai dideli- ištekėjusios. Turi kitas pavardes.

    • Aistė Žemaitienė:

      Jei sutuoktiniai turi bendrų vaikų, negalima uždrausti jų mamai ar tėvui nešioti tą pačią pavardę, kurią turi ir vaikai.

  • Aiva:

    Sveiki norejau paklausti, jei mano vyro pavarde Muzavas ar galesiu buti aiva muzava? Nes muzavė negraziai skamba.

  • Ausrine:

    Sveiki mane domintu mano vaikas turi mergautine pavarde tevo gymimo liudijime nera , as jau turiu kita pavarde ar galiu i vaiko gymimo liudima pakeisti kad irasytu mano dabartine pavarde nekeiciant vaikui senosios pavardes , nes mums labai trugdo keliaujant tvarkantis dokumentus.aciu

    • Aistė Žemaitienė:

      Kaip suprantu, norite, kad vaikas turėtų dvi pavardes? Tai būtų galima padaryti įrodžius, kad tai atitinka geriausius vaiko interesus.

  • Vaida:

    Laba diena, esu išsituokusi ir pasilikusi vyro pavardę, nes turime vaiką. Šiuo metu gyvenu su kitu vyru su kuriuo taip pat turiu vaiką. Ar yra galimybė pasikeisti į dabartinio gyvenimo draugo pavardę be santuokos? Nors tokiu atveju, vaikas iš pirmos santuokos, liks kitokia pavarde nei aš.

  • Agne:

    Laba diena, ištekėjusi buvau 2 kartus, abu kartus ėmiau vyrų pavardes, su pirmu vyru susilaukėme dukros, su antru vyru vaikų neturime, ruošiamės skirtis, ar galiu po skirybu susigrąžinti pirmo vyro pavarde? Tuomet mano ir vaiko pavardės būtų vienodos

    • Aistė Žemaitienė:

      Taip, savo buvusią pavardę susigrąžinti yra galima.

      • Artūras:

        Norit pasakyt,kad jei net ir buves vyras butu pries,buvusi zmona gali susigrazinti buvusio vyro pavarde? Jei taip ivyktu kur kreiptis,kad taip nebutu? Ačiū

  • Egle:

    Laba diena ar galima pakeisti buvosio sutuoktinio pavarde i kita vyro pavarde uz kurio nori zenytis greitu laiku ir ka reiketu daryti tokioja situacijoja? Kur galima kreiptis ?

    • Aistė Žemaitienė:

      Kaip suprantu, klausiate, ar ištekėjusi už naujo vyro galėsite priimti jo pavardę? Taip, galėsite.

  • Jolanta Centra Viegas:

    Esu istekejus antra karta.Turiu buvusio vyro pavarde.Ruosiuosi teketi trecia kart.ar galiu likti su buvusio sutuoktinio pavarde.Aciu

    • Aistė Žemaitienė:

      Taip, nes nėra prievolės būtinai vadintis esamo vyro pavarde.

  • Julius:

    Sveiki

    Reikalauja sulietuvinti pavardes, o mes nebenorime, ka daryt ? kodel turime keisti savo pavardes ?

    • Aistė Žemaitienė:

      Iš užklausos nėra aišku, kas reikalauja sulietuvinti pavardes, tad sunku pakomentuoti.

  • Erika:

    Sveiki.
    Noriu pasiteirauti. Esu ištekėjusi ir po santuokos pasilikau dvigubą pavardę per – norėčiau atsisakyti savo mergautinės pavardės ir pasilikti tik vyro. Ar yra galimybė ir kur kreiptis?

    • Aistė Žemaitienė:

      Taip, galima tai padaryti, reiktų kreiptis į civilinės metrikacijos skyrių.

  • Sveiki,

    Zadu teketi kitamet ir, kaip ir visoms, klausimas del pavardes pasirinkimo iskyla. Kyla sentimentu savo pavardei ir jos nesinori pamesti, bet tuo paciu noretusi tureti vienodas pavardes su busimu vyru. Gyvenu uzsienyje taip pat, kur ilgos pavardes yra gan sudetingos istarti, taigi, kuo trumpiau, tuo geriau.

    Idealiausiu atveju mastau apie pasirinkima naujos pavardes, kuri turetu sakni mano dabartines ir per bruksneli butu prideta vyro pavarde. Pavyzdziui: mergautinis moters vardas – Greta Saulenaite; vyro – Petras Alvaris, ir po vestuviu moters pilnas vardas keistusi i – Greta Saul-Alvare.

    Ar toks principas butu priimtinas? Gal kas gali pasufleruoti kur kreiptis pasikonsultuoti del pavardes sudarymo? Galbut kas zino ar ir vyras galetu pasikeisti pavarde i sia – t.y. Petras Saul-Alvaris?

    Lauksiu ziniu.
    Dekoju,
    Greta

    • Aistė Žemaitienė:

      Šiuo metu galiojančios Lietuvoje vardo ir pavardės taisyklės to nenumato.

  • Justina:

    Laba diena,

    rasau noredam suzinoti atsakyma.

    Po savaites turi gimti vaikas.
    Klausimas: ar praejus pavyzdziui 5,6 menesiam ir jau kai vaikas bus uzregistruotas,(nes kaip suprantu per 3men reikia tai sutvarkytj) tevas pripazines tevyste gales jam suteikti savo pavarde ir ar bus galimybe gimimo liudijme irasyti teva, ar vis delto reikes laukti kol jam sueis 10metu ir/arba as turesiu isteketi,kad vaikui galetume suteikti vienoda pavarde.

    • Aistė Žemaitienė:

      Taip, galės, ne, laukti, kol sueis 10 metų ar kol ištekėsite nebūtina, svarbiausia, kad vaiko tėvas tėvystę pripažįsta, jei santuokos esate nesudarę, reiktų ir paliudyti šį faktą pas notarą.

  • Viktorija:

    Laba diena,
    pasirinkus mergautinę pavardė per brūkšnį vyro pavardę, kaip reikėtų pasirašyti dokumentuose – rašyti abi pavardes, ar vis dėlto galima su viena pavarde? Kaip keičiasi tada ar nesikeičia parašas?

  • Aida:

    Sveiki.
    Santuokos metu su vyru pirkom sklypą, visuose dokumentuose įrašyta mano pavardė -ienė.
    Po skyrybų pasilikau vyro pavardę, bet po pusės metų pasikeičiau į mergautinę.
    Klausimas.
    Kadangi dokumentuose aš -ienė, o dabar -ytė, ar parduodant sklypą turėsiu kokių keblumų dėl pavardžių neatitikimo. Ką daryt? Kur kreiptis? O gal tai nieko nereiškia, nes asmens kodas irgi įrašytas?

    • Aistė Žemaitienė:

      Pardavimo metu notarui turėsite pateikti dokumentus, įrodančius, kad esate tas pats asmuo (teismo sprendimą, buvusios santuokos liudijimą ir pan.) Kad nekiltų keblumų, paprasčiausia būtų informuoti Nekilnojamojo turto registrą apie šią naują dabar esamą pavardę.

  • Deivydas:

    Labas, norejau paklausti turim vaika, bet
    gimimo liudijime ir pase irasyta mamos pavarde, mes nesusituoke, bet mama sutinka leisti duodi vaikui pavarde vaikas mano?Kur kreiptis?

    • Aistė Žemaitienė:

      Jums geriausia būtų patvirtinti tėvystę pas notarą ir tuomet su šiuo notariniu dokumentu visiems kreiptis į Civilinės metrikacijos įstaigą, kad įrašytų tėvo duomenis.

  • Ema:

    Jei ruošiuosi ištekėti už vyro, ar santuokos metu galiu pasilikti savo mergautinė pavardę ar būtina pasikeisti į – ienė ar – ė?

  • JOLANTA:

    Laba diena, po vyro mirties pasilikau vyro mirusio pavardę ir turiu iš šios santuokos vaikučių, ruošiuosi tekėti dar kartą ir nenoriu palikti vaikučių visiškais našlaičiais. Ar yra galimybė pasilikti ir buvusio vyro pavardę ir būsimo per bruksnelį?…. Kol vaikai sulauks pilnametystės.

  • Liudmila:

    Laba, ar esant santuokoje , galima susigrazinti pries tai esancia pavarde? Jei taip, kur kreiptis?

  • Erika:

    Laba diena gyvenam su vyru 14 metu, bet esame nesusituoke ar galiu pasikeisti pavarde i jo pavarde?

    • Aistė Žemaitienė:

      Tam, kad galėtumėte pasikeisti pavardę į vyro, reiktų už jo ištekėti.

  • Simona:

    Laba diena norejau pasiklausti kai vaikas gime gimimo liudijame mano mergautine pavarde o dabar suituokiau ar reikia keisti pavarde

    • Aistė Žemaitienė:

      Vaiko gimimo liudijimas išduodamas vaiko gimimo metu ir atspindi situaciją tada, jo gimimo metu. Tad jei jūsų pavardė buvo mergautinė tuo metu, kai vaikas gimė, ji gali tokia ir būti.

  • Lile:

    laba diena, kiek laiko uztrunka paso darymas Lietuvoje, jei norima ji keisti po santuokos uzyienyje

  • Tomas:

    Laba diena. Pries puse metu mano zmona pasikeite pavarde i mano. Bet ji nepakeite kolkas nei vieno dokumentio. Ar ji gali atsikeisti pavarde i savo? Galbut taip padarius nereikes jokiu dokumentu keisti? Aciu uz atsakyma.

  • Audra:

    Laba diena. Norint susigrąžinti pavardę ,kuri buvo iki santuokos, t.y.mergautinę. Savo gimimo liudijimą turiu išsaugojusi. Ar būtina apsilankyti CM, ar galiu tiesiai kreiptis į pasų poskyrį. Ačiū.

    • Aistė Žemaitienė:

      Ne, į pasų poskyrį iš pradžių nesikreipkite. Jums dokumentus reikia pradėti tvarkytis civilinės metrikacijos skyriuje.

  • Neringa:

    Laba diena,

    Po skyrybų su vyru esu pasilikusi jo pavardę, sutrumpinta su – ė. Ketinu tuoktis antrą kartą. Ar galiu rinktis dvigubą pavardę, t.y. pasilikti dabartnę pavardę ir per brūkšnelį – antro vyro pavardę su galūne – ienė?

  • Marija:

    Sveiki, man 21 m , noreciau pasikeisti savo pavarde i patevio.
    Kokie dokumentai tam reikalingi? ar uztenka rasytinio patevio sutikimo? kur man reikia kreiptis?
    Aciu

  • Ieva:

    Ar galima savo mergautine pavarde paulikaite, trumpinti į Paule?!

    • Aistė Žemaitienė:

      Taip, galima savo mergautinę pavardę susitrumpinti.

  • Aida:

    Sveiki,
    Esu išsiskyrus prieš beveik dvejus metus. Pasilikau vyro pavardę po skyrybų. Ar įmanoma pasikeisti į savo mergautinę pavardę? Taipogi turiu dukrytę. Jai pavarde buvo suteikta jau po skyrybų. Ar būtų įmanoma ir jos pavardę pasikeisti į mano mergautinę? Ar čia jau reikia vyro sutikimo? Jis su dukra nebendrauja visiškai.

    • Aistė Žemaitienė:

      Taip, galima susigrąžinti savo mergautinę iki vedybų turėtą pavardę.

  • Vicky:

    Laba diena,
    Turiu klausimą dėl pavardės.
    Iš pirmos santuokos turiu dukrytę, tuoj ženinsiuosi antrą kartą. Dėl dukros noriu 5 metams pasilikti ir pirmosios santuokos ir imsiu antro vyto pavarde. Noriu paklausti ar galiu aš jos(pirmos santuokos pavardės) atsisakyti po 5metų. Kai dukra suaugs.

    Ačiū už atsakymą.
    Pagarbiai

  • Algimantas:

    Sveiki,

    Norejau paklausti – kai skyrybu proceso metu zmona (faktiskai dar zmona) pagimdo vaika nuo kito sugyventinio ar privaloma buvusiam vyrui duoti savo pavarde vaikui kuris yra ne jo? Jei zmona duotu savo pavarde vaikui ar reiketu buvusio vyro sutikimo nes santuoka kaip ir galiojanti kol nenutraukta.

  • Jolita:

    Sveiki
    Noreciau suzinoti,ar galiu keisti savo pavarde ir pasilikti tik vyro,siuo metu esu Folkmanaite-Briediene,galiu pakeisti ir likti tik Briediene ?
    Aciu.

  • Sveiki mano dabartyne pavarde Baldyska, ir jy jau figuruoja nuo mano amzinatylsio tevo nes jam buvo sumaisytos raides is trumposios I y ,,y,,-ilgaja, as supratau is seneliu dedziu pusbrolio kad mano pavarde yra trumpoji i ir skamba visai kitaip Baldiska, ar susigrazinti ir kiek man kainuotu?

  • Esu pries pusantro men.isiskyrusi..po teismo man gražino mergautine pavarde.Jei db norečiau pasilikt vyro pavarde ar tai būtu ymanoma? O jei reiktu savo mergautine susigražint per kiek laiko ir kur pirma kreiptis? Aciu!

  • Rima:

    Laba diena,

    Esu išsiskyrusi. Po skyrybų pasilikau vyro pavardę, kadangi turiu vaikų, nenorėjau, kad mano ir vaikų pavardės keistųsi, bet ar įmanoma būtų man turėt dvigubą pavardę, t.y. susigražint mergautinę ir pasilikt buvusio vyro? Ačiū.

  • Ernesta:

    Sveiki.
    Noriu pasiteirauti, jeigu būsimo vyro pavardė Mickevičius. Ar po vestuvių galėčiau būti Ernesta Mickė? Ar yra galimybė tokios pavardės? Ar vedybos turi vykti užsienyje?

  • Loreta:

    Sveiki,esu išsiskyrusi šeši metai. Sūnui 11metų ir jis nenori savo tėvo pavardės. Ar galima suteikti sūnui mano mergautinę pavardę (vyriška gimine) ir kaip tai padaryti?ačiū.

  • Romas:

    Sveiki. Norėjau paklausti. Vyras su žmona išsiskyrė prieš 3 metus, vyras sutiko palikti pavardę, tačiau dabar prašo, kad ji pasikeistų į savo mergautinę, ji nesutinka. Ar galima kažkur kreiptis, kad moteris būtų įpareigota vis dėlto ją pasikeist?

    • Aistė Žemaitienė:

      Vyras gali uždrausti moteriai naudoti jo pavardę tuo atveju, kai santuoka iširo dėl moters kaltės. Tačiau jei esama nepilnamečių vaikų, ši sąlyga negalioja.

  • Justina:

    Sveiki,
    Jeigu šiuo metu ištekėsiu, ar galima būtų šiuo metu pasilikti mergautinę pavardę ir tik po to pvz. Po 2 metų pasikeisti pavardę į vyro?

  • Domantas:

    Sveiki, turiu klausima jeigu ruosemes santuokai su drauge ir neivienas nenorime pasilikti savo pavardes ar galime tiesiog pasirinkti kokia kita? Aciu:)

  • Giedrė:

    Kai tuokėmės – su vyru pasilikome savo pavardes. Mes ir toliau esame sutuoktiniai, bet norėčiau pasikeisti savo mergautinę pavardę į vyro, t.y., tapti -iene. Kokios procedūros tokio pavardės keitimo?

  • Aurelija:

    Sveiki,
    turiu pavardę pirmo sutuoktinio,mes išsiskyrę,sūnus taipogi su jo pavarde,noriu ištekėti ir klausimas,ar galiu pirmo vyro pavardę suteikti būsimam sutuoktiniui?

  • Alioma:

    Sveiki☺ Ar įmanoma susituokus pasiimt vyro pavardę o savo pavardę padaryti kaip antras vardas?

  • inga:

    Laba diena,noriu paklausti,ar galiu imti vyro pavarde jau su juo susituokus?Santuokos sudarymo metu buvau pasilikus savo mergautine pavarde.

Dėl didelio klausimų šia tema skaičiaus nebėra galimybės atsakinėti į naujus klausimus komentaruose.

PAŽIŪRĖKITE: galbūt situacija, panaši į Jūsų, jau paaiškinta ankstesniuose komentaruose, bet turėkite omeny, kad įstatymai keičiasi.

Jums visada galime suteikti *mokamą* asmeninę konsultaciją el. paštu. Advokatės el. pašto adresas: aiste.zemaitiene@gmail.com.

Facebook