Pavardė, jos keitimas, ikisantuokinės grąžinimasis, uždraudimas naudotis pavarde

Kiekvienas žmogus turi teisę turėti pavardę. O ar galima ją pasikeisti, jei trukdo gyventi? Ar galima ja uždrausti naudotis buvusiam sutuoktiniui, jei nebenorima jo daugiau matyti? Kaip pavardė suteikiama vaikui, kai tėvų pavardės skirtingos ir abu nori jį vadinti savo pavarde?

Kiekvienas žmogus turi teisę turėti vardą (vardus), pavardę, pseudonimą. Tai reiškia, kad jis gali ne tik taip vadintis, bet ir reikalauti iš kitų, kad niekas iš kitų asmenų neveiktų ir nesivadintų jo vardu, pavarde, pseudonimu be leidimo. Jei kas neteisėtai veikia asmens vardu/pavarde/pseudonimu, kitokiu būdu neteisėtai juos pasisavina, kliudo žmogui jais naudotis, jį galima duoti į teismą ir teismo reikalauti, kad šis įpareigotų kaltininką ne tik tokius veiksmus nedelsiant nutraukti, o ir atlyginti tiek turtinę, tiek neturtinę žalą. Po žmogaus mirties ieškinį dėl tokio pat dalyko gali pareikšti jo sutuoktinis, tėvai, vaikai.

Kiekvienas žmogus, pakeitęs pavardę ar vardą, privalo apie tai informuoti savo skolininkus ir tuos, kam jis pats skolingas, antraip jam tenka su tokiu nepranešimu susijusi rizika (jei žmogus praleidžia terminą kreiptis į savo skolininką dėl skolos grąžinimo, šis jam negrąžina skolos, nes nežino, kad pasikeitęs pavardę ir jam skolinęs yra tas pats asmuo, o sueina senaties terminas reikalauti skolos grąžinimo, dėl to bus kaltas tik pats nepranešėlis).

Pavardės keitimas santuokos atveju

Pavardė dažnai keičiama susituokus. Ją šiuo pagrindu gali keistis tiek vyras, tiek moteris. Abu sutuoktiniai gali pasilikti iki santuokos turėtą savo pavardę, gali pasirinkti kito sutuoktinio pavardę kaip bendrą arba gali pasirinkti dvigubą, kai prie savo pavardės prijungiama sutuoktinio pavardė.

Pavardės keitimas kitais atvejais

Tačiau pavardę galima pasikeisti ir ne tik dėl santuokos. Pavardę galima keisti, jei žmogus turi pavardę, kuri:
žemina jo orumą (pagalvojęs tokią prisimintų kiekvienas) ir yra nepatogi vartoti,
arba nori susigrąžinti savo anksčiau turėtą pavardę,
arba nori turėti savo tėvų, senelių, protėvių pavardę,
arba nori turėti pamotės/patėvio ar savo globėjo/rūpintojo pavardę,
arba turi pavardės formą, neatitinkančią asmens lyties,
arba nori turėti pavardės formą, nenurodančią arba kaip tik nurodančią šeiminę padėtį (Žemaitienė bet kada gali tapti Žemaite, ir atvirkščiai),
dalyvauja liudytojų apsaugos programoje,
arba nori savo nelietuvišką sugramatintą (su lietuviška priesaga ir/ar galūne pavardę pakeisti į tokią pačią, tik nesugramatintą pavardę (be lietuviškos priesagos ir/ar galūnės), arba atvirkščiai – nori savo nelietuvišką nesugramatintą pavardę pakeisti į tokią pačią, tik sugramatintą pavardę (Ivanov – Ivanovas, Ivanovas – Ivanov),
arba pasikeitė pavardę užsienio valstybėje.

Nepilnamečių vaikų pavardes galima keisti, jei pavardes keičia abu tėvai ar vienas iš turimų tėvų. Jei pavardę keičia tik vienas iš tėvų, nepilnamečio vaiko pavardė keičiama, jei kitas iš tėvų parašo savo sutikimą, ir jei vaikas, kuriam suėję daugiau nei 10 metų, taip pat tokį sutikimą išreiškia raštu. Taip pat nepilnamečio vaiko, sukakusio daugiau nei 10 metų, rašytiniu sutikimu bei kito iš jo tėvų rašytiniu sutikimu nepilnamečiui gali būti pakeista pavardė tuo atveju, jei vienas jo tėvų sudaro kitą santuoką ir dėl to pasikeičia pavardę, arba, išsiskyręs, susigrąžina savo iki vestuvių buvusią pavardę.

Prašymą keisti pavardę reikia pateikti savo gyvenamosios vietos civilinės metrikacijos įstaigai, o jei žmogus neturi gyvenamosios vietos Lietuvoje, tuomet paskutinės gyvenamosios vietos Lietuvoje civilinės metrikacijos įstaigai arba Vilniaus miesto civilinės metrikacijos įstaigai. Tai mokama paslauga, tad bus reikalinga sumokėti vietinę rinkliavą. Paprastai toks prašymas išnagrinėjamas per 2 mėnesius.

Pavardės likimas santuoką nutraukus

Po santuokos nutraukimo galima susigrąžinti arba savo iki santuokos turėtą pavardę, arba pasilikti savo santuokinę pavardę. Bet jei santuoka nutrūko dėl vieno iš sutuoktinių kaltės (savo šeiminių pareigų esminio pažeidimo, pvz. neištikimybės), kitas sutuoktinis skyrybų byloje teisme iškart gali formuluoti prašymą, kad dėl santuokos iširimo kaltas sutuoktinis nebegalėtų turėti šeimos pavardės. Čia išimtis viena – jei sutuoktiniai turi bendrų vaikų, negalima uždrausti jų mamai ar tėvui pasilikti tą pačią šeimos pavardę, kurią turi ir vaikai.

Pavardės vaikui suteikimas

Vaikui suteikiama tėvų pavardė. Jei tėvų pavardės skirtingos, tėvai sutaria tėvo ar motinos pavardę suteikti vaikui ir jis pavadinamas tėvų sutarimu. Tėvui ir motinai nesutariant dėl šio klausimo, vieno iš tėvų pavardė vaikui suteikiama teismo. Į teismą tokiu atveju kreiptis gali vaiko tėvas, motina, pačių nepilnamečių tėvų tėvai, globėjai, rūpintojai. Teismas pavardę vaikui suteikia išklausęs tėvų nuomones.

Jei vaiko tėvai nežinomi, registruojant tokio vaiko gimimo jam pavardę suteikia valstybinė vaiko teisių apsaugos institucija.

Įvaikinant vaikui suteikiama įtėvių pavardė, tačiau jam gali būti palikta ir iki įvaikinimo turėta pavardė – taip yra tada, kai to prašo įvaikis, jau galintis išreikšti savo norus, arba to nori patys įtėviai.

Aistė Žemaitienė

El. paštas: aiste.zemaitiene@gmail.com

More Posts

Pasisakymų: 27 to “Pavardė, jos keitimas, ikisantuokinės grąžinimasis, uždraudimas naudotis pavarde”

 • edita:

  laba diena, norejau pasiteirauti yra gimes naujagimis as su pirmu vyru esu issiskyrusi ir nera praejes tas terminas po skirybu kad galetu vaiko teveli irasyti i gimimo liudijima. zinau kad tai reikia tvarkyti teismo keliu bet yra tokia beda kad pirmasis vyras jis neatvyks i teisma. ka tokiu atveju daryti ar ymanoma sutvarkyti vaiko pavarde kad jis turetu tikrojo tevelio pavarde.?

  • Visų pirma, svarbu, kokia jūsų pavardė – jei jūs, nors išsituokusi, dar turite buvusio vyro pavardę, tai galite duoti ją ir vaikui, nes tai yra ir jūsų pavardė.

   Jei jūsų pavardė jau kita ir civilinės metrikacijos įstaiga atsisako registruoti vaiką su jūsų pasiūlyta tėvo pavarde ir reikalauja tėvo sutikimo, o tėvas sutikimo neduoda – taip, reikia kreiptis į teismą.

   Neatėjimas į teismą Lietuvoje nereiškia, kad nieko negalima padaryti. Priklausomai nuo atvejo, teisė numato įvairią tvarką, kad neiti į teismo posėdžius neapsimokėtų: nuo priverstinio atvesdinimo iki „sprendimo už akių“ (dažniausiai nepalankaus į teismą neatėjusiajam) priėmimo. Todėl kreiptis į teismą paprastai verta net jei ir oponentas jo vengia.

   Beje, 300 d. terminas po skyrybų nereiškia, kad tas vyras bus būtinai visados laikomas tėvu. Jeigu jis iš tikrųjų nėra biologinis tėvas, tai tėvystę jis dar gali nuginčyti (per teismą), tada tėvu laikomas nebebus.

   Jei reikės teisinių paslaugų surašant teismo dokumentus – kreipkitės.

 • Ala:

  Laba diena,
  Noreciau suzinoti ar imanoma pase prie vardo ir pavardes parasyt pseudonima ir kaip tai imanoma padaryti?
  Aciu,
  Ala

  • Kaip atskirą įrašą – neįmanoma. Nebent pasikeistumėte vardą į pseudonimą (tai taptų jūsų nauju vardu) arba dabartinį vieną vardą pasikeistumėte į du vardus, kur antrasis vardas ir būtų jūsų pseudonimas.

 • julijona:

  Laba diena.Noriu suzinoti ar galima susigrazinti buvusia pavarde, tureta iki santuokos (mirusio pirmo vyro), nenutraukiant antrosios santuokos. Aciu.

 • Viktorija:

  Sveiki. Esu issiskyrusi. Greitu laiku su busimu vyru noretumem tuoktis. Pirmoje santuokoje turiu sunu, kuris gyvena su manimi. Sunus turi buvusio vyro (tevo) pavarde. Noreciau paklsusti ar butu galima prasyti teismo, kad sudarius nauja santuoka, mano sunaus pavarde irgi butu nauja?

 • arunas:

  dukra nesusituokusi susilaukė sunaus ir davė tėvo pavardę.Tėvas gyvena užsienyje jis pasikeitęs pavardę.Sunui dukra norėtų duoti savo pavardę ar metrikacijos skyriui užtektų tėvo rašytinis sutikimas atsiūstas paštu iš užsiėnio.Gal reikalingas koks patvirtininas ambasadoje

  • Aistė Žemaitienė:

   Jei vaiko tėvas nėra deklaravęs išvykimo iš Lietuvos, tuomet reikalingas jo rašytinis sutikimas, tačiau jei jis deklaravęs išvykimą iš Lietuvos, tokiu atveju, pateikiant prašymą per konsulines įstaigas, prašymą pasirašiusio asmens parašo tikrumas turi būti paliudytas konsulinio pareigūno parašu ir antspaudu su Lietuvos valstybės herbu. Taip pat reikia turėti omenyje, kad jei vaikui jau suėję 10 metų, būtų reikalingas ir jo paties rašytinis sutikimas.

 • Milena:

  Laba diena,

  Ruosiuosi susituokti su uzsienieciu. Ar po santuokos butina keisti pavarde, ar yra kazkoks laiko terminas tai padaryti?

 • Samanta:

  Sveiki.Noriu paklausti kur kreiptis.kad galeciau gimus vaikui suteikti vaiko tewo pavarde be jo. Kadangi jam nera galimybes gryzti i lietuva vaikui gimstant kad suteiktu pavarde.

  • Aistė Žemaitienė:

   Jei vaiko tėvas nėra deklaravęs išvykimo iš Lietuvos, tuomet reikalingas jo rašytinis sutikimas, tačiau jei jis deklaravęs išvykimą iš Lietuvos, tokiu atveju prašymas suteikti tėvo pavardę gali būti pateikiamas per konsulines įstaigas, ten prašymą pasirašiusio tėvo parašo tikrumas bus paliudytas konsulinio pareigūno.

 • Kristina:

  Laba diena, norėjau paklausti, jei tėvas pripažistą tėvyste, bet nesutinka duoti vaikui savo pavardės (vaiko motina ir tėvas nesusituokę), o motina grasina teismais, ar yra galimybė jog teismo nuosprendis bus tėvo naudai? Motina jau registravo vaika civilineje metrikacijoje, be tėvo.

 • Ganna:

  Esu užseiniete, ruosiuosi susituokti su lietuviu. Ar po santuokos eigu pasiliksiu savo pavarde, ar imanoma bus su laiku pakeisti i vyra pavarde. As esu is Ukrainos, registruota tam mieste kur veike karas, pasas pakeisti del pavarde bus sunku.

  • Taip, Lietuvoje pavardę galima pasikeisti nebūtinai iš karto vedybų metu. Tačiau jei jūs esate Ukrainos pilietė, tai šiuo atveju aktuali ir Ukrainos teisė (Lietuvos teisė bus aktuali jei ateityje tapsite Lietuvos piliete) – pasidomėkite Ukrainos teise.

 • zydre:

  laba diena.

  esu issiskyrusi su pirmu vyru. gyvenu uzsienyje, turiu pirmojo vyro pavarde. dabar laukiuosi ir noreciau vaikeliui suteikti savo iki santuokine pavarde. kaip galiu pasikeisti dabartine buvusio vyro pavarde i savo ikisantuokine pavarde?

  aciu

 • Simona:

  Laba diena.
  Norėjau sužinoti, kaip būtų galima pasikeisti pavarde kuri buvo iki santuokos. Išsiskyrus pasilikau vyro pavardę, bet jos nenoriu.Kur reikėtu kreiptis ir ka daryti?

  • Aistė Žemaitienė:

   Norint pasikeisti pavardę reiktų kreiptis į Civilinės metrikacijos skyrių.

 • salvija:

  Sveiki,klausima dėl pavardės vaikui. Esu išsiskyrusi jau kelis metus, vaiko gimimo liudijime įrašyta dar santuokine pavarde,tačiau dėl šmeižto skirybu metu pasiemiau atgal iki santuokos būvusia pavarde. Norėčiau pakeist ir vaiko pavardę,nes globa vaiko priklauso man ir ji nemažai trugdo tvarkyt dokumentus. Man reiktu i teisma kreiptis dėl tos pavardės vaiko kad nusprestu ar galiu pakeist? Nes vaiko tėvas tikrai nepasirašys tam

 • Ieva:

  Man yra antra santuoka ir skyriuos noreciau pasilikt mergautine pavarde ar yra galimyne ir kur kreiptis nes atvokate sake kad tik galiu buvuvio vyro kuri buvo pries santuoka bet as jos nenoriu ka tokiu atveju daryt

 • Greta:

  Sveiki, turiu dukryte, jos gimimo liudijime tevas neirasytas, dabar susituokiau ir mano vyras nori suteikti jai pavarde, nuo ko pradeti? Kur kreiptis? Kokiu dokumentu reikia?

 • Martyna:

  Sveiki. Išsiskyriau su vyrų, skirybos isigaliojo. Pasas dar su po vestuviu likusia pavarde, as gyvenu vokietijoje, po skirybu pasilikau mergautinę pavarde. Kaip ilgai galiu likti su senuoju pasu? I lietuva tik po mėnesio, ten norėčiau ir pasikeisti. Ar tai bus nusikaltimas jei naudosiuos senuoju pasu?

  • Aistė Žemaitienė:

   Dėl visa ko patarčiau drauge su pasu visad turėti ir teismo sprendimą dėl pavardės keitimo, iš šių abiejų dokumentų matysis, kad esate tas pats asmuo, o paskui Lietuvoje pasą ir susitvarkysite.

 • Ieva:

  Sveiki, norejau paklaust mano draugas yra pasikeites pavarde taciau sunus turi jo sena ir mes ketiname susirasyt, ar buti galima pasimt sena draugo pavarde kad butu vienoda su vaiku? Ar reiks pakeist ir vaiko pavarde y nauja draugo pavarde?

  • Aistė Žemaitienė:

   Žmogus gali grąžintis savo pavardę į buvusią savo pavardę, tad, kaip suprantu, Jūsų atveju taip ir būtų – jam susigrąžinus pavardę į savo pirminę jo ir vaiko pavardės sutaptų.

 • Indrė:

  Sveiki,esu išsiskyrusi,po skirybu pasilikau buvusio vyro pavarde,ar galima pasikeisti pavarde i ta kuria turejau pries santuoka? ir ar vaikui galiu pakeisti pavarde i ta kuria as buvau pries santuoka?

Pasisakykite (pasisakymas gali pasirodyti ne iš karto)

Facebook