Mokesčiai parduodant butą: kokie jie ir kada nemokami

Parduodamas butą ar namą Lietuvoje privalai susimokėti Gyventojų pajamų mokestį. Tačiau yra atvejų, kai jo mokėti nereikia.

Kaip apskaičiuojamas pajamų mokestis parduodant butą?

Visų pirma, reikia žinoti, kad pajamų mokestis apskaičiuojamas ne nuo visos pardavimo kainos, o tik nuo pelno, kurį gavote parduodamas butą. Pavyzdžiui, jeigu butą pirkote už 100000 eurų, o pardavėte už 125000, pajamų mokestis bus apskaičiuojamas tik nuo 25000 eurų. 15% nuo 25000 eurų bus 3750 eurų. Jei butas jums buvo padovanotas ar jį paveldėjote, vis tiek nereikės mokėti mokesčio nuo visos pardavimo kainos. Mat bus traktuojama taip, tarsi jūs būtumėte pirkęs butą už tą kainą, kuri buvo tuo metu, kai jį gavote dovanų ar paveldėjote. Taigi, jei paveldėjote butą, vertą 100000 eurų, o jį pardavėte po metų už 105000 eurų, mokėsite mokesčius nuo 5000 eurų.

Kada pajamų mokestis parduodant butą nemokamas?

Yra keli atvejai, kai pajamų mokesčio parduodant butą mokėti išvis nereikia: 1.Jeigu parduodate butą pigiau, nei įsigijote, arba už tą pačią kainą. 2.Jeigu parduodate savo gyvenamąjį butą – nesvarbu, kada jį būtumėte pirkęs. Tačiau pragyvenęs ten (deklaravęs gyvenamąją vietą) turite būti ištisus 2 metus iki pardavimo, todėl išvengti mokesčio prisiregistravus parduodamame bute pardavimo išvakarėse nepavyks. 3. Jei parduodate ar kitaip perleidžiate nuosavybėn Europos ekonominės erdvės valstybėje esantį gyvenamąjį būstą (įskaitant priskirtą žemę), kuriame Jūsų gyvenamoji vieta, deklaruota teisės aktų nustatyta tvarka, buvo trumpesnį laiką nei dvejus metus, ir iš gautų pajamų per vienus metus nuo tokio būsto pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn nusiperkate kitą būstą Europos ekonominės erdvės valstybėje, kuriame teisės aktų nustatyta tvarka deklaruojate savo gyvenamąją vietą.

Pasisakymų: 163 to “Mokesčiai parduodant butą: kokie jie ir kada nemokami”

  • Liuda:

    Sveiki, noriu Jūsų paklausti ar reiktų mokėti pajamų mokestį, kai butą paveldi du žmonės(sūnus ir dėdė) , o pardavimo kaina didesnė nei buvo paveldėjimo metu?Ačiū!

    • Paveldėjimo metu reikėtų mokėti paveldėjimo mokestį už tą dalį, kurią paveldi dėdė. Pardavimo metu (su įvairiomis išimtimis) nebent už tą dalį, kiek pakilo vertė nuo vertės paveldėjimo metu.

    • Ieva:

      Sveiki, Liudmila, jeigu dar nepriėmėte paveldėjimo, rekomenduoju pasidaryti oficialų turto vertinimą. Ir parduodant už tą pačią ar mažesnę kainą nei turto vertė vertinime, GPM 15% mokėti nereikės. Jeigu vis tik paveldėjimą jau priėmėte, tuomet pasidarykite retrospektyvini vertinimą. Daugiau informacijos: http://www.kaunobrokeris.lt. sėkmės

  • Dinara:

    Situacija. Vyras pries 9 metus paveldejo buta. Pardave buta neislaikius 10 metu uz 40500, nors verte buvo 39000. Per metus isigijo ir prisideklaravo naujam bute. Problema ta, kad visus tos 9 metus buvo issideklaraves is Lietuvos, gyveno UK. Dabar reikia moketi GPM. Suprantu, kad 15%. Bet kodel vmi reikalauja 5900 tuks moketi? Is kur tokia suma? Cia juk 15% nuo parduotu buto, o ne muo gauto pelno.

    • Jonas:

      Pirkom butą iš žmonos sesės. Deklaruoti nebuvom tam bute. Žmona deklaruota pas tėvus kaime aš issideklaraves nes gyvenam užsienyje. Pirkom už 92 tukst. parduodam už 113 tūkst. Ir turim dar paskolos atiduot bankui 35tukst. Norim gryst per metus pirkt būstą ir deklaruotos. Daugiau turtu neturim. Ar reikia
      Mokėt 15% ar įmanoma išvengt?

  • Jonas:

    Sveiki, parduodu butą, kuriame esu registruotas (deklaruotas) 7 metus, sakyk prašau ar man bus taikytinas GPM 15%?

    • Ieva:

      Jeigu tai yra vienintelis jūsų turtas, esate jame deklaruotas ir per metus laiko po pardavimo pirksite kitą turtą ES, GMP mokėti nereikės.
      Daugiau informacijos: http://www.kaunobrokeris.lt
      Sėkmės

    • Dalia:

      Sveiki,butas yra ant Mamos vardo o dukra deklaravusi vieta ilga laika.Ar reikes moketi GPM jei bus perkamas naujas butas ant dukros vardo per metus laiko?Aciu

      • Aistė Žemaitienė:

        Tokiu atveju yra svarbiausia, kad buto pardavėja bus ne duktė, o savininkė (mama), tad ši galimybė įsigyti naują butą tam asmeniui, kuris parduoda, ir nemokėti GPM būtų tuo atveju, jei dabartiniame bute deklaravusi savo gyvenamąją vietą tam tikrą reikalaujamą laiką būtų būtent motina ir būtent ji už tuos pinigus įsigytų naują būstą ir jame deklaruotų savo gyvenamąją vietą.

  • Auksė:

    Sveiki, mama 2016 m. man dovanojo 20000 Eur. Sudarėme paprastą rašytinės formos dovanojimo sutartį, o reikalavimą dėl notarinės formos privalomumo praleidome. Šiais metais pateikdama mokesčių deklaraciją už 2016 m. šias pajamas deklaravau. Ar būtina dabar, praėjus šitiek laiko po rašytinės dovanojimo sutarties sudarymo, tokią sutartį įforminti notariškai? Ar tai jau nebeturi prasmės ir vis tiek būtų laikoma pažeidimu?

    • Aistė Žemaitienė:

      Notaras tokios sutarties patvirtinti neturėtų, nes įprastai notaras įsitikina daikto perdavimu, t.y. pvz. kad dovanojama suma tikrai buvo pervesta, tad kadangi dabar šio veiksmo pademonstruoti negalėsite, neturėtų sutikti patvirtinti.

  • Natalija:

    Sveiki, 2008 m sausio 10 d. dovanojimo būdu įsigytas butas (Latvija). 2018 m. balandžio mėn. noriu parduoti butas Latvijoje. Pinigais bus išmokėti dalimi per 1 metus iki 2019 m. Ar reikia mokėti GPM?

    • Aistė Žemaitienė:

      Siūlyčiau pasidomėti Latvijos įstatymais.

      • Natalija:

        Laba diena,
        parduotas butas Latvijoje (nuolatinis Lietuvos gyventojas) pigiau, nei įsigytas. Latvijoje mokesčiai mokėti nereikia. Nereikia ir deklaruoti. Ar Lietuvoje reikia deklaruoti pardavimo?

  • Viktorija:

    Sveiki, norime pirkti buta dalimis uz 120000e is fizinio asmens , ar be tu GMP 15% nuo pelno mokescio ar yra dar kazkokie mokesciai kuriuos reikes moketi? Ir kada reikia pardavejui moketi mokescius tik pasirasius pirkimo pardavimo sutarti ar jau po 5 metu perrasius buta pirkejams?

  • Edgaras:

    4.Jeigu parduosite savo gyvenamąjį butą – nesvarbu, kada jį būtumėte pirkęs ir kiek laiko ten gyvenote – jeigu už gautus pinigus nusipirksite kitą butą vienoje Europos ekonominės erdvės valstybių.
    Sveiki, o per kiek laiko turi nusipirkti buta, kad netektu moketi gpm? jei pardavei Lietuvoje, tai ir cia gali pirkti?

    • Aistė Žemaitienė:

      Pagal šią dieną galiojantį Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo 17 str. 54 p. – per vienerius metus.

      • Rugilė:

        O jei gyvenant bute pradėtas statytis namas ir besibaigiant statyboms imtas pardavinėti butas, tai ar galima kažkaip apiforminti, kad pinigai, gauti už buto pardavimą buvo investuoti į namo statybas? (nors aišku, kad laiko linija gaunasi atvirkštinė).

        • Aistė Žemaitienė:

          Asmeniškai labai abejočiau, kad toks dokumentas “įtikintų” Valstybinę mokesčių inspekciją. Nes, kaip pati rašote, butas realiai bus parduotas tada, kai namas jau praktiškai pastatytas.

  • Egle:

    Sveiki,
    Turime buta, kuris pirktas pries 9 m.2015 m deklaruota gyvenamoji vieta. Bet isigyjus kita Nt siais metais deklaravome kitur Vilniaus mieste.Ar bus tai koma gpm jai parduosime buta?

    • Aistė Žemaitienė:

      Pagal šią dieną galiojantį Gyventojų pajamų įstatymą, neapmokestinamos GPM pajamos būtų tada, jei deklaruota gyvenamoji vieta jame būtų buvusi pastaruosius 2 metus iki pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn.

  • Benas:

    Labas vakaras,
    Parduodame buta isigyta 2004 m. Pagal viska, mokesciu nereiktu moketi. Taciau mes su zmona esame issikyre. Tad gauta suma dalinsimes perpus. Buvusi zmona po siai diena yra prisiregistravus prie parduodamo buto, taciau as jau 7 metus kaip esu is to buto issiregistraves ir Lietuvoje negyvenu. Ar man reiks nuo savo gautos dalies deklaruoti tuos 15 proc. GPM?

  • Erika:

    Sveiki, 2013-10-13 mes su vyru įsigijome butą. Esame bendrasavininkai ir norime jį parduoti. Ar yra galimybė, kad nereikt mokėti mokesčių. Vyras deklaruotas bute nepilnus 3m, aš kitur. Perkame namą, už kurį mokėtume paskola. Aišku buto pardavimo atveju pinigai ją padengtų. Būsiu dėkinga už išsamų paaiškinimą.

  • R. M.:

    Laba diena,

    ar reikės mokėti GPM ir kokio dydžio jis būtų, pardavus 2011 m. mamos dovanotą butą ir jam priklausantį žemės sklypą. Tuo metu nustatyta buto rinkos vertė buvo 29700 Lt, žemės sklypo – 10 600 Lt. Bendra buto su sklypu nustatyta vidutinė vertė buvo 40 300 Lt. Kaip nustatyti dabartinę buto ir sklypo vertę?
    Mamos dovanotame bute negyvenu ir deklaruota vieta yra kita, tačiau savo gyvenamo būsto šiuo metu neturiu.

    Dėkoju.

    • Ieva:

      Jeigu tai bus vienintelis jūsų įgytas turtas ir pardavus jį, per metus laiko pirksite kitą turtą, mokesčių mokėti nereikės. Bet jeigu per metus laiko nieko nepirksite, reikės nuo skirtumo (pardavimo kaina – paveldėjimo kaina) mokėti GPM 15%.
      Daugiau informacijos: http://www.kaunobrokeris.lt

  • Simas:

    Sveiki,

    Pasikeitus planams po remonto buta pardaviau 17k eur brangiau, buvau jame uzregistruotas maziau nei metus. Ar yra skirtumas kokia bus naujai isigyto buto verte, kad nereiketu moketi GPM mokescio?

    • Aistė Žemaitienė:

      Kad nereiktų mokėti GPM, Jums reikia atitikti šias sąlygas – kad butą įsigytumėte per vienerius metus ir ten deklaruotumėte savo gyvenamąją vietą teisės aktų nustatyta tvarka (Gyventojų pajamų mokesčio įstatymas nenumato buto vertės dydžio ribojimų).

  • Regina:

    Laba diena.Esame su vyru buto bendarsavininkai,vienas registruotas tame bute kitas ne.Pragyvenus du metus ir parduodant reikės moket 15 % tam kuris neregistruotas tame bute ar užtenka 1 šeimos nario registracijos. kad nebūtų mokami 15% ? Ačiū

  • Pavel:

    Prieš metus mes su žmona nusipirkame butą, Gyvenamoji vieta ten ne deklaravome Dabar mes norime parduoti šį butą ir įsigyti kitą, kuriame vienas iš mūsų deklaruos gyvenamąją vietą. Ar reikes sumokėti mokesčius.?Ačiu.

  • Jurgita:

    Sveiki buvau registruota mamos bute apie 15 metų dabar mama man ši butą dovanojo bet aš jį noriu parsiduoti ar turėsiu mokėti kokį mokestį valstybei aciu

  • Vidas:

    Sveiki,
    Turiu gyvenamą namą registruotą mano vardu daugiau kaip 30metų. Jis buvo rekonstruotas prieš 20 metų, bet rekonstrukcija deklaruota ir priregistruota tik prieš tris metus. Po rekonsturkcijos plotas padidėjo apie 60%; Registruotas tame name nebuvau, ten gyveno giminaičiai ir nuomos nemokėjo. Dabar namas parduodamas. Ar reikia moketi mokesčius? Ačiū.

  • Birute:

    Sveiki. Man priklauso nuosavybės teise dvi sodybos. Vienoje 35 metus deklaruota gyvenamoji vieta (po vyro mirties prieš 2 metus man vienai priklausanti) , kita- paveldėta . Ši man priklauso jau 15 metų. O gyvenu bute, kurį įsigijau prieš 15 metų. Pardavus sodybas ir butą ar reikės mokėti mokesčius?
    Ačiū už atsakymus iš anksto.

    • Aistė Žemaitienė:

      Gyventojų pajamų mokesčiu neapmokestinamos pajamos, gautos pardavus ar kitaip perleidus nuosavybėn Europos ekonominės erdvės valstybėje esantį gyvenamąjį būstą (įskaitant priskirtą žemę), jeigu jame pastaruosius 2 metus iki pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn buvo gyventojo gyvenamoji vieta, deklaruota teisės aktų nustatyta tvarka. Tad gyventojų pajamų mokesčio nereiks mokėti nuo šias sąlygas atitinkančio būsto, kaip suprantu, sodybos.

  • mindaugas:

    jei butas jums buvo padovanotas ar jį paveldėjote, vis tiek nereikės mokėti mokesčio nuo visos pardavimo kainos. Mat bus traktuojama taip, tarsi jūs būtumėte pirkęs butą už tą kainą, kuri buvo tuo metu, kai jį gavote dovanų ar paveldėjote. Taigi, jei paveldėjote butą, vertą 100000 eurų, o jį pardavėte po metų už 105000 eurų, mokėsite mokesčius nuo 5000 eurų. O 15% nuo 5000 eurų bus 750 eurų.
    Kaip suprasti ? tai dovanota turta tau skaiciuoja kaip tavo islaidas?

    • Taip, dovanotą turtą skaičiuoja tarsi tavo išlaidas.

      Pvz. gauni dovanų 100 000 vertės turtą. Parduodi jų už 120 000 ir turi mokėti mokesčius. Tai tuos mokesčius mokėsi ne nuo 120 000, kas atrodytų logiška (nes juk už butą sumokėjai 0, nes gavau dovanų), tačiau tik nuo 20 000.

      Taip yra toidėl, kad dovanojimas ir paveldėjimas yra atskirai apmokestinami. Taigi, mokesčiai už dovanojimą ir paveldėjimą šiaip sumokami tada, kai gaunate dovaną ar paveldėjimą. Tačiau realybėje yra daug atvejų (gal net dauguma), kada už dovanojimą ar paveldėjimą nereikai nieko mokėti – tai priklauso nuo dovanojimo/paveldėjimo sumos, be to, nereikia mokėti, jei dovana ar paveldėjimas iš artimo giminačio (o tokių yra dauguma, ypač paveldėjimo atveju).

      Taigi teisė traktuoja taip: gaunate dovanų turtą už 100 000. Turite sumokėti mokesčius nuo 100 000. Tačiau nuo šių mokesčių esate atleidžiamas, nes dovaną gavote iš, tarkime, tėvo. Visgi, kadangi jau buvote atleistas nuo šių mokesčių, tai jų ir ateityje mokėti nereiks. Kai parduosite turtą už 120 000, tai mokėsite mokesčius tik nuo 20 000.

  • Audrius:

    sveiki, mano tevas isigyjo buta pries 3metus uz 19500e. dabar nori man ji padovanoti.
    jai as ji parduociau uz didesne suma nei pirktas ar reiktu man moketi 15% pajemu mokesti.
    ar yra galimybe to isvengti.aciu

    • Aistė Žemaitienė:

      Pagal Gyventojų pajamų mokesčio įstatymą, neapmokestinamos tos pajamos, gautos pardavus ar kitaip perleidus nuosavybėn Europos ekonominės erdvės valstybėje esantį gyvenamąjį būstą (įskaitant priskirtą žemę), tad ir butą, jeigu jame pastaruosius 2 metus iki pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn buvo gyventojo gyvenamoji vieta, deklaruota teisės aktų nustatyta tvarka. Pardavus ar kitaip perleidus nuosavybėn Europos ekonominės erdvės valstybėje esantį gyvenamąjį būstą (įskaitant priskirtą žemę), tad ir butą, kuriame gyventojo gyvenamoji vieta, deklaruota teisės aktų nustatyta tvarka, buvo trumpesnį laiką nei anksčiau nurodyti 2 metai, gautos pajamos, kurios per vienus metus nuo tokio būsto pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn yra panaudojamos kito Europos ekonominės erdvės valstybėje esančio gyvenamojo būsto, kuriame gyventojas teisės aktų nustatyta tvarka deklaruoja gyvenamąją vietą, įsigijimui, tad galėtumėt pasinaudoti šia galimybe, tokiu atveju gyventojų pajamų mokesčio nereiktų mokėti.

  • mntas:

    Sveiki,
    2007 isigijome sklypa ir per 2008-2009 pastateme nama (nebaigtas statyti).
    Namo statyba iregistravome tik 2018 – 63%baigtumu.
    Kaip ir 10 metu praejo, bet namas buvo iregistruotas tik pernai, ar reiktu moket pajamu mokesti pardavus siemet 2019?
    aciu

  • Nijolė:

    Laba diena,
    prieš 17 m. mirė tėvas.Liko namas, jo savininkais 2005 m. tapo jo žmona, sūnus ir dukra. Ar pardavus šį neklinojąmąjį turtą šiais metais reikės mokėti GPM. Ačiū.

  • Andrius:

    Laba diena,
    mama labai senai, prieš daugiau nei 10 metų gavo dovanų žemės sklypą (iš savo mamos, taigi nemokant mokesčių dovanojimo metu). Tai buvo dalis didesnio sklypo. Aš gavau dovanų šiek tiek mažesnę dalį sklypo 2015-tais metais. Aš (kartu su kitais giminėmis) pertvarkiau sklypą, padalinau į mažesnius bet atskirus sklypus. Dabar noriu parduoti vieną ar daugiau tų mažesnių sklypų. Sklypo vertė dovanojimo sutartyse buvo nurodyta už visą sklypą (kurio dalį aš gavau dovanų). Dabar noriu parduoti mažus sklypus kurie susidarė po didelio sklypo pertvarkymo/padalinimo projekto.
    1) Jeigu aš dabar parduosiu mažą sklypą ar keletą (gal vieną dabar, kitą po mėnesio, etc) – nuo kokios sumos reikės mokėti GPM? Ar galima nuo mažo sklypo pardavimo sumos minusuoti didelio sklypo tuometinę vertę įrašytą dovanojimo sutartyje?
    2) ar galima notariškai anuliuoti dovanojimo sutartį, kad sklypai (nors ir padalinimas buvo mano darytas) atgal taptų mano mamos? Art tada ji galės parduoti nemokant GPM (kadangi jai buvo padovanota daugiau nei prieš 10 metų)? Ar galės po to gautas pajamas man padovanoti (savo sūnui) vėlgi nemokant mokesčių?

  • Laba diena. Ar reikes moketi GPM, jeigu butas buvo parduotas daugiau kaip po 10metu ir uz mazesne kaina, nei buvo isigytas. Buto savininkas jame prisiregistraves buvo , taciau labai neilgai.Neuzilgo issiregistravo, nes isvyko gyventi i uzsieni.Bute nieks daugiau negyveno ir nebuvo registruotas, net buto pardavima vykde igalioti asmenys. ACIU.

  • Vilma:

    Laba diena, ar reikia mokėti GPM mokestį jei parduodam butą kuris neišlaikytas 10m, registruoti mažiau nei 2 m., bet planuojamas pirkti kitas butas brangesnis nei parduodamas, tačiau šio buto įsigijimui imsime pilną paskolą? Ar paskola būstui įsigyti po buto pardavimo gali nulemti GPM prievolę?

  • sigita:

    sveiki,2014metais paveldejau nama,2019 noriu ji parduoti,ar reikes moketi pajamu mokesti( istatymas del 10 metu priimtas 2016 metais,paveldejimo metu buvo 5eri metai)

  • Jurgita:

    Sveiki mama dovanojo butą bet daba noriu jį parduoti šitam bute buvau 14 metu deklaruota ar reikės mokėt parduodant valstybei mokestį dekui

  • Marta:

    Sveiki, mirus vyrui zmona paveldejo 2017 metais misko ukio sklypa, ar parduodant si nekilnojamaji turta reiktu moketi 15% mokesti?

  • Rokas:

    Gera diena,

    Sakykite kokios salygos galioja jei uz parduota nekilnojama turta perku buta Europos sajungos erdveje taciau uz mazesne kaina nei pardaviau buta?
    Dar domiuosi ar naujo nekilnojamo turto pirkimas turi ivykti iskarto po pardavimo ar tai galima kokiu nors budu atideti tarkime savaitei arba menesiui?

    Aciu!

  • Tomas:

    Sveiki, noriu Jūsų paklausti ar parduodant buta, reiktų mokėti pajamų mokestį, kai butą paveldejau iš močiutės? Močiutė dar gyva, bet gyvens kitu adresu. Tame bute neregisruotas, o su žmona pirkom kita buta issimoketinai. Ačiū

    • Aistė Žemaitienė:

      Nelabai suprantu klausimo – rašote, kad turtas paveldėtas, tačiau vėliau rašote, kad tas asmuo vis dar gyvas – paveldimas turtas tik po asmens mirties, tad šiuo atveju tikrai reiktų patikslinimo

      • Tomas:

        Asmuo mociute dar gyva, gyvena kitu adresu ne tame paciame bute, o kitur. Butas tuscias. Kaip suprantu reikes notaro patvirtinimo is mociutes puses, kad galeciau parduoti buta. Ar ne taip supratau?

  • Laima:

    Sveiki, jei deklaravęs gyvenamą vietą nuosavame bute esu tik du mėn. ir butas neišlaikytas 10 metų, noriu jį parduoti, kad galėčiau gautus pinigus investuoti į nuosavo namo statyba ir ten deklaruoti gyvenamą vietą, ar reiks mokėti GPM? Ar galėsiu deklaruoti gyvenamą vietą nebaigtoj statyboj? Ačiū

    • Aistė Žemaitienė:

      Jei gyvenamoji vieta deklaruota tik du mėnesius, vadinasi, mažiau, nei dvejus metus, tuomet, kad nereiktų mokėti GPM, už gautąsias lėšas reiktų įsigyti naują būstą ir jame deklaruoti savo gyvenamąją vietą.

  • Laba diena, noriu paklausti del turto p.mokescio, po tecio mirties 2m.pardavem buta, pasidarem pries pardavima r. vertinima, klausymas butu toks , pazymos uzsakovas esu as, vertinimas padarytas viso buto, o mes esame su sese dvi paveldetojos, kaip ta pazyma reikes priatatyti VMI-deklaruojant , turim eiti abi, nes kai uzsakinejau pazyma tai sake, kad unikalus vienas, vertinimas padarytas viso buto. Dekoju.

    • Aistė Žemaitienė:

      Jei buto dalys neatidalintos ir kitaip neįregistruotos, ta pati pažyma, kuri užsakyta visam butui, galioja abiejų seserų atveju ir abi galite ją vienodai naudoti.

  • Regina:

    Laba diena ,po mamos mirties paveldėjau butą ,kurio rinkos vertė 9000 eur.,o pardaviau po metų už 8000 eur. , ar reikės mokėti pajamų mokestį

    • Aistė Žemaitienė:

      Tam, kad būtų galima atsakyti į šį klausimą, reiktų žiūrėti į buto įsigijimo kainą.

  • Agne:

    Laba diena, prieš nepilnus du metus paveldėjome su broliu po 1/4buto, kitą pusę buto lygiomis dalimis perpirkome iš kito bendrasavininko. Brolis dovanos savo dalį man. Bute esu deklaruota nepilnus 2m. Planuojame parduoti butą ir pirktis kitą. Ar tokiu atveju reikėtų deklaruojant pajamas mokėti 15% GMP?

    • Aistė Žemaitienė:

      Jei nepilnus dvejus metus, tuomet už gautą sumą reiktų įsigyti kitą būstą, kuriame gyventumėte ir deklaruotumėt savo gyvenamąją vietą, kad nereiktų mokėti GPM.

  • Eglė:

    Laba diena,
    Ar pasakytumėte ar privalome mokėti GPM esant tokiai situacijai? Butas įsigytas su žmona 2007 m., žmona mirė 2016 m, po mirties vyras paveldėjo jos buto dalį. 2018 m. Butas parduotas už 110000, o pardavimo metu įvertintas 70000 eur. Ar mokestis mokamas nuo pardavimo ir įvertinimo kainos? Ar nuo 40000 ar nuo 20000, nes nuosavybė buvo per puse.. ačiū Jums už atsakymą.

    • Aistė Žemaitienė:

      Reikalinga lyginti kokia kaina buvo nuosavybės perėjimo vyrui dieną ir turto perleidimo dieną. Tai šiuo atveju, kai turtas sutuoktiniams abiem esant gyviems buvo perpus, pusės buto dalies kaina vertintina tą dieną, kai buvo įsigytas, o antrosios pusės – tą dieną, kai įvyki paveldėjimas. Ir šias sumas sulyginti su suma, kuri gauta galutinai butą pardavus.

  • Olga:

    Sveiki, norėjau pasiteiruti is tetos 2013 metais su sese gavome pagal rentos sutarti buta is tetos, 2017 m. teta mire, 2018 metais butas buvo parduotas ar reikia moketi pelno mokesti? Kaip teisingai ji apskaičiuoti. Bute nebuvome registruotos ir negyvienome. Butas padalintas i dvi dalis viena man kita sesei. Butas parduotas uz 54500 eur. gavome abi po 27250 eur. Pelno mokestis butu mokamas kiekvienos nuo 27250 eur. Tik kiek suprantu reikia suzinoti buto verte 2013 metais kokia buvo, kai buvo mums perasytas?

    • Aistė Žemaitienė:

      Taip, reikalinga žinoti to meto, kai nuosavybė perėjo jums, nekilnojamojo turto vertę.

  • Gabrielė:

    Sveiki. Reikia pagalbos.

    Įsigijau būstą 2018 metais (viena), deklaravau ten gyvenamąją vietą. Tais pačiais metais pardaviau, pelnas – 33 000 EUR. Po mėnesio kartu su draugu įsigijome kotedžą, pradiniam įnašui panaudojome 24 500 EUR. Esame ten deklaravę gyv. vietą. Ar man reikia mokėti pelno mokestį, jei panaudojome ne visą sumą būstui įsigyti?

    Ačiū

    • Aistė Žemaitienė:

      Taip, teoriškai GPM galite nemokėti nuo tos sumos, už kurią būsit įsigiję naują būstą.

  • Alg:

    Laba diena. Kalbate apie GPM. O kaip su PVM? Juk kai parduodi turta, kurio vertė didesnė nei 45 000, tampi PVM mokėtoju? Pagal jusu pavyzdį: nusipirkai buta už 100 000 – šioje sumoje yra 21 000 PVM. Pardavei už 125 000 – vadinai gavai 125 000 x 0,21 = 26 250 PVM. Valstybei sumoki skirtuma: 26 250 – 21 000 = 5250eur PVM mokesčio. Ir plius dar GPM tiek, kiek parašėte. Ar aš kažko nesuprantu?

    • Aistė Žemaitienė:

      Tokiu atveju, kaip kalbate, pardavus vieną butą tai nėra apmokestinama PVM. Nėra vienareikšmiškai, kaip sakote, kad jei pardavimo, paslaugų teikimo ar pan. suma yra daugiau nei 45000 EUR, žmogus iškart privalo registruotis PVM mokėtoju. PVM įstatyme esama įvairių išimčių.

  • Laura:

    Sveiki, gyvenu būste, kuriame deklaruota gyvenamoji vieta ir planuoju jį parduoti neišgyvenusi jame dviejų metų. Pinigus naudosiu kito būsto įsigijimui ir jame deklaruosiu gyvenamą vietą. Tačiau tai ne vienintelis mano būstas. Turiu dar ir butą Palangoje. Ar reiks tokiu atveju mokėti GPM?

    • Aistė Žemaitienė:

      Šiuo atveju, kad galiotų norma, svarbu, kad gyvenamąją vietą deklaruotumėt tame būste, kurį įsigysite. Ir visa tai būtų padaryta greičiau nei per vienerius metus.

  • Gitana:

    Laba diena padovanojo tevas nama bet viena astuntoji liko sunenui jis prieme palikimo dali po mamos mirties,koks butu geriausias sprendimas perimti ta viena astuntaja namo?Ar jis turi parduiti ar dovanoti koks variantas geriausias?Dekui

    • Aistė Žemaitienė:

      Jei sutinka dovanoti, tuomet be abejo, Jums geriausia, kad dovanotų – nereiktų nieko jam mokėti.

  • Sandra:

    Sveiki norėčiau paklausti prieš 3mietus nusipirkom butą ir dabar norime parduoti ar mums reikia mokiescius

    • Aistė Žemaitienė:

      Norint atsakyti į klausimą būtų reikalinga žinoti ar bute bent dvejus pastaruosius metus buvo deklaruota jūsų gyvenamoji vieta, ar nebuvo, taip pat ar per artimiausius vienerius metus ketinate už gautas lėšas įsigyti kitą būstą, kuriame deklaruosite savo gyevanąmąją vietą. Atitikus šias sąlygas GPM mokėti nereiktų.

  • Egle:

    Sveiki. Pardaviau buta, kurio savininke buvau nuo 2007m. Deklaravau isvykima is Lt 2015. Buto vertinimas 47000, uz tiek ir parduotas butas. Ar reikia moketi mokescius?

    • Aistė Žemaitienė:

      Šiuo atveju, siekiant atsakyti į klausimą, nėra aišku, kelintais metais pardavėte butą, kiek laiko jis buvo jūsų nuosavybė, ar jame buvo deklaruota jūsų gyvenamoji vieta. Bet kuriuo atveju svarbu ne kaip butas buvo vertinamas, bet už kiek jis buvo įsigytas – tuo atveju, jei, tarkim, nebūtų aplinkybių, kurioms esant būtų galima GPM nemokėti, ir mokestį mokėti reiktų, reiktų skaičiuoti skirtumą tarp to, už kiek butas buvo įsigytas, ir to, už kiek parduotas, ir mokestį mokėti tik nuo perviršio.

  • Situacija: iki kovo men.tėvai turėjo butą ir namą.Kovo mėn.pardavė butą kuris pirktas 2007m.-mama jame buvo deklaravus gyv. vietą. Po buto pardavimo mama gyv.vietą deklaravo pas dukrą. Balandžio mėn. pardavė namą ,kuris parduotas nepraėjus 10 m., tačiau tėtis name buvo deklaravęs gyv. vietą daugiau kaip 2m. o mama ten niekad nebuvo registruota. Ar reiks mokėti 15% , nuo pusės namo (už mamos dalį) ,jei per metus jie planuoja pirkti naują būstą ir ten deklaruoti gyv.vietą.

  • Neringa:

    Sveiki, pirkau buta pries tris metus, nebuvau deklaruota, buto verte 10500, pirkau uz 9200. Dabar parduosiu uz 8900. Ar reikes moketi kokius mokescius?

    • Aistė Žemaitienė:

      Ne, nereikės, nes parduodate už mažesnę kainą nei kad įsigijote.

  • Liuda:

    Sveiki.Paveldėjau 2sodybas,vienoje esu deklaravusi gyvenamąją vietą.Šiuo metu įsigijau butą mieste,ten deklaravau gyvenamąją vietą.Ar reiktų moketi GPM ,jei aš tą butą parduočiau ir metų bėgyje nusipirkčiau kitą.Dekoju už atsakymą.

  • Sandra:

    Sveiki.Ar reikia mokėti 15%(vmi )jei pardavėme buta , bet jame neišgyvenome 10 metų , bet buto savininkas (vyras)buvo deklaruotas 5metus tame bute iki pardavimo.Žmona buvo išsideklaravusi tik keli mėn.prieš pardavimą .

  • Aleksandr:

    Sveiki. 2004-ais buvo įsigytas butas uz 11000 litu. Ne esam tam bute deklaruoti. Dabar ruosiamems pardavimui uz 10000evro. Kaip isvengti GPM? Aciu.

    • Aistė Žemaitienė:

      Per artimiausius vienerius metus už gautas lėšas įsigykite kitą būstą ir jame deklaruokite savo gyevanąmąją vietą.

  • Andrius:

    Sveiki. Buta pirkome 2010m. ir givename jame žmonos ir dukros gyv.v. deklaruot bute. Dabar pradejome statyti nama tame pačiame mieste. Ar galime parduoti buta nesulauke 10m. ir nemoket GPM? Ačiū

    • Aistė Žemaitienė:

      Jei bute bent dvejus pastaruosius metus buvo deklaruota gyvenamoji vieta, taip pat jei per artimiausius vienerius metus ketinate už gautas lėšas įsigyti kitą būstą, kuriame deklaruosite savo gyevanąmąją vietą, GPM mokėti nereiktų.

  • Sveiki, įsigyjau butą prieš du metus ir jame visa ta laiką esu deklaruota.ar dabar jy pardavus už didėsnę suma reikės mokėti mokesčius?

  • vida:

    Sveiki. Ruošiuosi parduoti butą, kuriame esu deklaruota apie 4 metus. dabar pardavineju tą butą, o ir turiu numačiusi nupirkti kitą, tačiau galimas variantas, kad nupirksiu nepardavusi to buto, kuriame esu deklaruota. Klausimas, ar nereikes moketi 15%, kai veliau parduosiu tą, kuriame esu deklaravusi gyvenamąją vietą

    • Aistė Žemaitienė:

      Dėl šventos ramybės būtų geriau, kad pardavimo ir pirkimo datos būtų paeiliui. Antraip kitu atveju gali būti sudėtinga įrodyti, kad tikrai įsigyta iš tų pačių lėšų.

  • Aleksas:

    Sveiki.
    Parduodu butą, kuriame esu deklaruotas ir jame neišgyvenau dviejų metų. Pardavęs butą perku mažesnį už mažesnę nei pardavimo kainą. Kaip su GPM? O jei dar nepardavęs minėto buto, už skolintus pinigus (kad lengviau būtų persikraustyti) perku mažesnį butą už mažesnę kainą. Jame būsiu deklaruotas, kaip tada su GPN? Dėkoju už atsakymą, geros dienos.

  • Erika:

    Laba diena, kaimynė paveldėjo butą po tėvo mirties 2019-07 mėn.
    Iskart norėtų parduoti vieną kambarį už 1000 Eur kaimynei.
    Ar toks sandoris įpanomas, kokio dydžio pajamų mokestis turės buti sumokėtas. Dėkojame už atsakymą ir pagalbą.

    • Aistė Žemaitienė:

      Tokiu atveju geriausia kreiptis į notarą, kuris galėtų tvirtinti nekilnojamojo turto pardavimą, jis turėtų įvertinti, ar tai galima padaryti konkrečiu atveju.

  • Gintė:

    Laba diena,
    Pardavėme 6 metus islaikytą būstą, turtas įgytas nesantuokoje, pardaviau jį jau susituokus ir turėdama vaikų. Dėl jų ugdymo istaigos negalėjau būti pisideklaravus jame su vaikais. 6 metus buvo deklaruotas tik vyras, bet jis nebuvo savininkas. Sakykit, ar yra nurodyta, kad už visas gautas pajamas turi būti įgytas naujas turtas per metus? Jei pvz perkame senesnį būstą ir kita dalį naudosime remontui ar tuomet nebus taikomas GPM?

  • Martynas,:

    Sveiki, neseniai su tėvais apsimaineme, jie man perleido savo butą kuriame daug metu gyveno, o aš jiem sodybą. Ir dabar tą butą noriu parduoti. Prašau pasakykit nuo kokios sumos reikės mokėti mokestį ir ar aplamai reikės? Aciu už atsakymą

  • Agne:

    Sveiki,
    Buta gavau dovanu pries 15metu, dabar noriu parduoti. Pati gyvenu uzsienyje. Kokius mokescius ir kiek reiks moketi? Ir laiko uztrunka popieriu tvarkymas? Ar imanoma per 1darbo diena? Aciu

    • Aistė Žemaitienė:

      Jei rasite notarą, kuris viską suruoš ir patvirtins per 1 darbo dieną, tuomet taip, teoriškai įmanoma. Bet tokiam sandoriui reikia įvairių dokumentų, pvz. namo bendrijos (jei tokia yra) pažymos, kad nesama įsisikolinimų, ir pan., tad abejotina, ar visus juos jums pavyktų gauti per 1 darbo dieną.

  • Martynas:

    Sveiki,
    Su šeima pragyvenome beveik 5 metus 2 kambarių bute, buvome ten prisideklaravę. Nusipirkome namą, nes reikėjo daugiau vietos. Netrukus atsirado pirkėjas norintis pirkti butą, todėl iškart butą atlaisvinome, išsikraustėme į namą ir išsideklaravome gyvenamą vietą, kad pirkimas-pardavimas būtų sklandesnis, be nepilnamečių vaikų gyvenančių parduodame bute. Nuo išsideklavimo datos iki buto pirkimo-pardavimo sutarties praėjo 2-3 savaitės. Ar mums teks mokėti GPM?

  • Ramute:

    Sveiki, turiu gal kiek keista klausima. Mano sunus paveldejo mociutes buta, pardave.. Dabar laukiam pirkimo buto, bet suma yra daug mazesne uz pardavimo suma, noreciau suzinoti ar reikes sumoketi mokesti bankui.. Beje (dali pinigu issvaiste)

    Aciu
    Su pagarba Ramute

    • Ramute:

      Atsiprasau, Beje paveldejo buta, mirus Mano buvusio, taipogi mires, vyro mama..

      Aciu
      Su pagarba

  • Jonas:

    Sveiki, parduosiu buta, kuriame deklaruota gyvenamoji vieta yra maziau nei du metai. Planuoju isigyti kita busta, bet noreciau busto pirkimui imti paskola, o gautas lesas uz paduota buta panaudoti naujo renovacijai.Ar reikes moketi GPM, jei isigysiu kita busta uz skolintus pinigus ir ten deklaruosiu gyv.vieta?

  • richhardfinacialhome:

    Reikia paskolos? Ar jums reikia finansinės paramos? Ar jums reikia paskolos savo projektams? Jei taip, daugiau nesijaudinkite, čia yra teisėta ir tikra kredito įmonė, išduodanti įvairias 2 procentų paskolas ir pasirengusi padėti skurstantiems. Nedelsdami susisiekite su šiuo el. Paštas: richhardfinacialhome2289@gmail.com

  • Marek:

    Sveiki.

    Nusipirkau asmenines nuosavybes butą. Prisideklaravau jame. Nepraejus dviejų metų pardaviau. (parduotas už daug didesne kaina , nei pirktas) Sakykit ar per metus galiu nupirkti už mažesne kaina butą? O likusius pinigus pasiliks. Pelnas (apie 40,000EUR) Ar reikia pirkti uz didesne suma? Kai traktuot.

  • Egle:

    Laba diena,
    1. Kartu su vyru esame įsigiję būstą kaip bendrasavininkai. Bute esu deklaravusi gyvenamąją vietą ma-iau nei 2metai,vyras nedeklaruotas. Jei norėtumėme parduoti būstą ir pirkti kitą ir jame deklaruotis dabar ar reikėtų mokėti GPM?

    2. Ar būsto bendrasavininkai abu turi būti deklaruoti bute daugiau nei 2metus ir tuomet bus atleisti nuo GPM mokesčio? ar pakanka kad būtų deklaruotas bent vienas iš savininkų?

  • Sigita:

    Laba diena,
    Situacija tokia: 2011m pirktas 2 kamb butas su paskola, gerinant sąlygas buvo nuspręsta įsigyti didesnį 3 kamb butą 2019m spalio mėnesį taip pat su paskola. Atsirado pirkėjas pirmam butui, su juo pasirašyta preliminari pirkimo-pardavimo sutartis 2019-10-12 dieną, o mes iš to buto išsiregistravome spalio 22 dieną, kadangi jau tikrai žinojome kad jis pirks.10 metų turtas neišlaikytas, bet gautas pajamas už parduotą butą mes dengsime pirmos paskolos likutį, o likusius pinigus už naują paskolą. Kaip bus su gpm, ar ta lengvata mums galios, kadangi išsiregistravom jau?

    • Aistė Žemaitienė:

      Jei bute bent dvejus pastaruosius metus buvo deklaruota jūsų gyvenamoji vieta, taip pat jei per artimiausius vienerius metus ketinate už gautas lėšas įsigyti kitą būstą, kuriame deklaruosite savo gyvenamąją vietą, GPM mokėti nereiktų.

      • Sigita:

        Tame bute buvom deklaruoti 8metus, preliminari sutartis pasirasyta spalio 12d., spalio 14d pas notara pasirasem pirkti kita buta ir is jo issideklaravom spalio 22d. Tokia situacija, kaip tada del gpm?

  • Daiva:

    Laba diena, buta pirkau is asmeninių lėšų ir jame gyvenu, bei esu deklaruota apie 7 m. Ketinu jį parduoti uz brangiau negu isigyjau, ir 3 mėnesių bėgyje pirkti kitą NT perpus pigiau negu parduosiu butą. Ar man bus taikomi kažkokie mokesčiai.? Dėkoju

  • Marius:

    Sveiki, idomu butu suzinoti. Parduodam soda su namu pirkta pries 1.5.metu ten nebuvom gyvene. Pirktas uz 5k parduodamas uz 16k
    Priklauso man ir zmonai mes jau daugiau nei 10metu negyvenam lietuvoj mokescius mokam anglijoj.
    Kur reiktu ir isvis ar reiktu deklaruoti pardavima ir ar reiktu moketi ta 15proc.
    Kokios pasekems nepildant deklaracijos ir nemokant dekui

    • Aistė Žemaitienė:

      Taip, mokėti GPM reiktų. Deklaruoti reiktų Valstybine mokesčių inspekcijai. Nepildant ir nemokant grėstų bauda.

  • Rita:

    Sveiki,įsigytas butas mainais 2012 metais.Pati prisiregistravusi nebuvau,gyveno dukra ir ji buvo tame bute deklaruota.2018 m.pardaviau šį butą ir po pusmečio įsigijom su vyru namą,kuriame užsideklaravau savo gyvenamą vietą.Be šio namo, 2005 m. yra įsigytas su hipoteka butas.Ar nuo parduoto buto reikes mokėti GPM?

    • Aistė Žemaitienė:

      Tam, kad būtų galima pasinaudoti GPM lengvata, reiktų, kad ir deklaravęs savo gyvenamąją vietą asmuo, ir įsigijęs naują būstą asmuo sutaptų.

  • Justas:

    Sveiki, buta pirkau pries tris metus. Ten buvau deklaraves gyvenama vieta du metus ir 6menesiu. Dabar puse metu esu prisideklaraves jau kitur. Ar reiks moketi pajamu mokesti pardavus buta? aciu

  • Redina:

    Sveiki, noriu pasiteirauti. Turime butą, kurį pirkome su paskola prieš devynis metus, deklaravę gyv. vietą tik pusantrų metų. Paskolą jau esame padengę.
    Šių metų vasario mėn. Nusipirkome namą su paskola iš banko, pradiniam įnašui skolinomės iš artimųjų su tikslu, jog pardavę butą atiduosime ir likusius pinigus suinvestuosime į naują namą, kadangi pirkome jį neįrengtą.
    Ir dabar tik suradome potencialų pirkėją, kuris nori nupirkti butą, žinoma brangiau nei mes jį pirkome. Ar tokiu atveju reikės sumokėti tą 15% gautus pinigus realiai investuosime į namą ir gražinsime įnašą, kurį skolinomės.
    Ar laukti dar pusmetį, kai sueis lygiai du metai kai esame deklaravę gyvenamą vietą. Bet per tokius įstatymus, neteksime pirkėjo 🙁
    Ačiū už atsakymą.

  • Algis:

    Laba diena, ar reikėtų mokėti GPM jei namas paveldėtas prieš 9 metus, ten neregistruotas. Pirkėjas perka išsimokėtinai per 2 metus. Išsimokėjimo sutartis bus sudaryta tarp dviejų fizinių asmenų ir nuosavybės teisę į namą perleisiu po galutinio išmokėjimo ( t.y. po 2 metų).
    Dėkui.

  • saulius:

    laba diena, norejau paklausi .brolis man parduoda buta uz mazesne nei rinkos kaina.jis pirko pries 2 metus uz 30,000 eu. man parduotu uz 20.000eu .ar nekiltu kokiu tai problemu su mokesciu inspekcija? dekui

  • Rolandaa:

    Laba diena,
    Butą pirkau 2009. metais gruodžio mėnesį. 2019 m. Balandžio mėnesį butą pardaviau.Ar man reikia deklaruoti ir sumokėti pelno mokesti., Nes prieš išeinant naujam. Įstatymui butas. Buvo išlaikytas daugiau kaip 6 metus. O įstatymas numatė 5.Aciu už atsakymą.

    • Aistė Žemaitienė:

      Šiuo atveju svarbu koks įstatymas galiojo buto pardavimo sandorio vykdymo metu, t.y. ar lėšos apmokestinamos gyventojų pajamų mokesčiu, ar neapmokestinamos, sprendžiama pagal tai, koks įstatymas galioja tuo metu, kai šios lėšos už buto pardavimą gaunamos.

      • Darius:

        sveiki, Aiste, jei tarkim tokia situacija – as perku NT kai istatymas sako kad reikia išlaikyti 5 m., o praėjus 4,5 metų valstybė priima įstatymą, kad reikia ir kaip suprantu naujas įstatymas dar gi sako, kad reikėjo atgal į praeitį išlaikyti 10 m. ir aš parduodu išlaikęs daugiau negu 5 metus, ir kaip jūs galvojate, jei paduočiau valstybę į teismą, dėl atgalinių įstatymo priėmimo ir taikymo, ieškovas t.y. aš nelaimėčiau bylos?

  • Marius:

    Sveiki,pardaviau buta uz brangiau nei ji pirkau,jame nebuvau prisiregistraves,bet nusipirkau kita buta per maziau nei vienerius metus ir prisiregistravau ar reikes moketi GPM?

    • Aistė Žemaitienė:

      Deja, jei jame nebuvo deklaruota jūsų gyvenamoji vieta, Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo išlyga negalėtų būti taikoma.

  • Lina:

    Laba diena,

    Noriu paklausti, jeigu prieš 5 metus su vyru nusipirkome butą,
    Tačiau jame prisideklaravo tik vyras, aš likau deklaruota tėvų bute. O dabar norime tą butą parduoti, ar bus taikomas GPM tokiu atveju? Ir ar yra skirtumas, kad tame bute priregistruoti ir kiti asmenys, nesusiję su butu?

  • Vida:

    Laba diena, su vyru esame bendrasavininkai buto kuri pirkome 2008 metais prieš septynis metus issideklaravom, nes nusipirkom namą su paskola. Dabar norime parduoti aišku kaina didesnė nei pirkome. Ar reikės mokėti pajamų mokestį?

    • Aistė Žemaitienė:

      Jei bute bent dvejus pastaruosius metus ten buvo deklaruota jūsų gyvenamoji vieta, taip pat jei per artimiausius vienerius metus ketinate už gautas lėšas įsigyti kitą būstą, kuriame deklaruosite savo gyvenamąją vietą, GPM mokėti nereiktų. Kaip suprantu, minite, kad bute pastaruoju metu nebebuvote deklaravę savo gyvenamosios vietos, ji buvo deklaruota kitame name, tad jei nėra bent vienos iš anksčiau nurodytų sąlygų, Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo lengvata neturėtų būti taikoma.

      • Darius:

        bet tai Aiste, jie ta butą turi nuo 2008 metų…jau praėjo 12 metų, tai jau 10 metų išlaikymo sąlyga įvykdyta, ar ne???

  • Remis:

    sveiki situacija tokia pirktas butas uz 30000 euru, neislaikytas 10 metu ir registruotas tame bute tik menesis, turiu pirkeja kuriam parduociau uz 60000euru ir iskart pirkciau nama uz 30000 euru, ar man reikes moketi mokescius nes namas bus per puse pigiau nei parduosiu buta, ar man traktuos tai kaip pelna ta 30000euru skirtuma ???

  • Adomas:

    Prieš 10 metu nusipirkau butą, Gyvenamoji vieta ten nedeklaravau. Dabar noriu parduoti šį butą.
    Ar reikes sumokėti mokesčius.?
    Ačiu.

  • Jolita:

    Laba diena, paveldėjau butą, ten dabar gyvenu ir esu deklaruota. Tačiau, nepraėjus dvejiems metams, butą parduodu. Turiu sklypą ir ruošiuosi statyti namą. Ar būčiau atleista nuo mokesčių, jeigu namas dar nebūtų pilnai baigtas, bet ten deklaruočiau gyvenamą vietą? Ačiū.

    • Aistė Žemaitienė:

      Jei bute bent dvejus pastaruosius metus ten buvo deklaruota jūsų gyvenamoji vieta, taip pat jei per artimiausius vienerius metus ketinate už gautas lėšas įsigyti kitą būstą, kuriame deklaruosite savo gyvenamąją vietą, GPM mokėti nereiktų.

  • Alma:

    Laba diena norėjau paklausti jeigu išgyvenusi 10 metu pardaviau ar reikės mokėti buvo pirktas 150000 litais parduotas 47000e per metus nusipirkau kitą namą ačiū

    • Aistė Žemaitienė:

      Jei bute bent dvejus pastaruosius metus ten buvo deklaruota jūsų gyvenamoji vieta, taip pat jei per artimiausius vienerius metus ketinate už gautas lėšas įsigyti kitą būstą, kuriame deklaruosite savo gyvenamąją vietą, GPM mokėti nereiktų. Kaip suprantu, minite, kad bute pastaruoju metu nebebuvote deklaravę savo gyvenamosios vietos, ji buvo deklaruota kitame name, tad jei nėra bent vienos iš anksčiau nurodytų sąlygų, Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo lengvata neturėtų būti taikoma.

  • Susidomėjęs:

    Sveiki,

    Kaip dėl namuko pastatymo, jei statei kokiu ~ 10 m. savo jėgomis pirkdamas medziagas, aisku pries tai įsigydamas sklypa, uzregistruotas buvo pries ~ 3 m. Kaip su mokesčiais jei nori parduot?

  • Danute:

    2018 m. paveldejau tevu nama. Tevu name gyvenau ir deklaravau gyv. vieta nuo 1992m. iki 2013 m. Nuo 2013 m. gyvenu Norvegijoje. Pardavus nama pinigus panaudosiu busto pirkimui Norvegijoje. Ar reikes moketi GPM nuo gautu pajamu. Aciu

  • Darius:

    Laba diena. Nusipirkau butą prieš penkerius metus, buvau jame deklraravęs gyvenamąją vietą, bet po to išsideklaravau, nes išvykau gyventi į užsienį. Dabar vėl esu deklaruotas, nes noriu parduoti. Ar reikes mokėti GPM? Nes noriu parduoti ir namus nusipirkti Norvegijoje ir ten deklaruoti gyvenamąją vieta.

  • Aušra:

    Laba diena,turejau paveldeta buta,beveik 10 metu,jame deklaruota buvau daugiau metu,gyvenau tam bute nuo vaikystes. Pries metus pardaviau. Sakykit kodel dabar vmi deklaruojant raso dydele suma susimoketi? Ar reikia,nes pardaviau savo gyvenamaji buta?

  • Eglė:

    Sveiki, butą įsigyjamų už 30 000eur 2019 liepos mėnesį. Ar pardavus nereikės mokėti mokesčių jei statysiuos namą iš gautų pajamų ir ten baigus statybas prisiregistruosiu?

    • Eglė:

      Patikslinu, kad būta suremontavau ir ketinu parduoti už 60 000eur.

  • Ernesta:

    Sveiki, jei draugo teta nuperka buta uz 40 000€, ir ji man su vyru parduoda uz 20 000€, ar bus mokesciu kokiu mums ir jai? Nes patys tiek neturime, o noredama mum padeti ji perparduoda pigiau.

  • Saulė:

    Sveiki,
    Jeigu bute gyvenu nuo gimimo. Pries 20 m. mirė tėtis ir paveldėjau tada 0,25 buto, o šiemet mirė mama ir paveldėjau likusią 0,75 buto dalį. Noriu tą butą parduoti ir už tuos pinigus pirkti kitą brangesnį butą arba namą su kiek truks pinigų imti paskolą. Ar reikės mokėti 15 proc. nuo parduoto buto? Ar turiu kažkiek metų išlaukti kad nemokėti?

  • Simona:

    Sveiki, noriu pasiteirauti, dėl buto pardavimo. Bus parduodamas už didesne suma negu buvo įsigytas. Deklaruojama vieta jau virš 2 metų. Kaip nuo su PVM, ar reikes sumokėti, ar ne? Norima pirkti didesnes kvadratūros buta

  • Gintas:

    Sveiki. Po mamos mirties mes su tėvu paveldėjome butą – dalis tėvo, dalis mano. Dabar, mirus tėvui, aš paveldėjau tėvo dalį, ir man priklauso visas butas. Mano buto dalis man priklauso jau daugiau nei 10 metų. Aš bute niekada nebuvau registruotas. Ruošiuosi parduoti butą. Ar GPM turėsiu skaičiuoti nuo viso buto paveldėjimo ir pardavimo sumų, ar galiu skaičiuoti tik nuo tėvo dalies, nes mano dalis man priklauso daugiau nei 10 metų.

  • Daiva:

    Laba diena,

    Norėtume sužinoti ar reikės mokėti GPM ir kokio dydžio jis būtų, pardavus 2005 m. tėvelių dovanotą butą. Tuo metu nustatyta buto rinkos vertė buvo 19200 Lt.
    Mamos dovanotame bute gyvenau su savo šeima 15 metų ir esu deklaruota. Šiuo metu norime butą parduodi ir ruošiamės persikelti į baigiamą statyti namą. Ar būčiau atleista nuo mokesčių, jeigu naujajame name deklaruočiau gyvenamą vietą?

    Dėkoju.

  • Kristina:

    Labas vakaras,
    Vyras pardavė butą kurį įsigijo prieš santuoką. 2019 m persideklaravo į kitą šeimos butą 2020 pardavė butą. Per metus laiko žadame įsigyti kitą šeimos būstą. Ar reikėtų mokėti GPM? Ačiū

  • Norana:

    Sveiki,nusipirkom buta naujos statybos su daline apdaila.Padarem pilna remonta,apstatem baldais,dabar norime ji parduoti.
    Visas pirkimu saskaitas turiu,bet ka daryti su darbais,su,sumokejau daug pinigu,bet meistrai saskaitu neduoda.
    Gaunasi taip,kad uzdirbsiu pinigus,kuriu neuzdirbsiy.
    Pirkau uz 72000€
    Saskaitu turiu uz 12000€
    Isleidau 33000€
    Jei parduosiu uz 105000€ tiek kiek isleidau,tai turesiu sumoketi apie 3000€
    Kaip man irodyti ,kad mokejau uz darbus?

    • Aistė Žemaitienė:

      Vienas pagrindinių teisės principų yra, kad iš neteisės teisė kilti negali. Tad tuo atveju, jei meistrai dirbo nelegaliai ir neišrašinėjo sąskaitų, įrodyti, kad išlaidos patirtos teisėtai, tikrai sudėtinga.

  • Aurimas:

    Sveiki, per metus pakeitėme kelias gyvenamąsias vietas-butus. Kiekvienas įsigytas pardavus pastarąjį, visuose butuose buvome deklaravę gyvenamą vietą. Ar šiuo atveju reikės mokėti GPM? nuo visų būtų buvo pajamų.

    • Aistė Žemaitienė:

      Jei bute bent dvejus pastaruosius metus ten buvo deklaruota jūsų gyvenamoji vieta, taip pat jei per artimiausius vienerius metus ketinate už gautas lėšas įsigyti kitą būstą, kuriame deklaruosite savo gyvenamąją vietą, GPM mokėti nereiktų. Jei nėra bent vienos iš anksčiau nurodytų sąlygų, Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo lengvata neturėtų būti taikoma.

  • Gertrūda:

    Laba diena, prieš du metus su vyru (tuo metu dar nebuvome santuokoje) pirkome butą, parkavimo vietą bei sandėliuką. Buto kaina su daline apdaila tuo metu buvo 100 000 eur, parkavimo vietą gavome dovanų už simbolinius 300 eur, sandėliuko kaina 3000 eur. Šiuo metu turtą parduodame ir perkame didesnį. Aš esu deklaruota tame bute 2 m. Vyras 1,5 m, tačiau per metus nupirksime kitą NT, kuriame deklaruosime gyvenamąją vietą. Šiuo metu butą parduodame už 160 000 eur, parkingą ir sandėliuką už 10 000 eur. Sakykite, jeigu notarinėje sutartyje išskirsime šias sumas tai nuo 6700 eur (10 000 – 3300)turėsime prievolę sumokėti GPM 15 proc? O jeigu notarinėje sutartyje nurodysime bendrą kainą t.y 170 000 eur, kaip tokiu atveju būtų su GPM?

  • aldona:

    sveiki,sunus perka buta savo vardu Tenerifej,o moku as pavedimu.ar nebus problemu,ar reikes kazkuriam irodyti is kur pajamos

    • Aistė Žemaitienė:

      Sunku komentuoti, nes nekilnojamasis turtas yra kitoje šalyje, tad negalėčiau komentuoti Ispanijoje galiojančios teisės, išmanau tik Lietuvos teisę.

  • Sveiki, 2013 pirkome buta ( su paskola). Vyras visa laika buvo deklaraves savo gyvenama vieta bute, o as deklaravau paskutini karta 2020 vasario men. Norime parduoti busta. Pirkome uz 60’000 Eur ( su paskola), parduodame uz 95’000 Eur. Po pardavimo per menesi pirksime kita busta ( su paskola) – uz 100’000 Eur. Klausimas, kito busto pirkimas (nesvarbu kokiomis salygomis su paskola ar be) bus traktuojamas kaip salyga, jog nebuvau deklarauota 2 metu senajame bute, taciau nusipirksiu ir prisideklaruosiu naujajame bute ir nereikes moketi GPM? Jei tarkime naujajam bustui (neirengtam) imsiu paskola visai sumai 100’000 Eur, o skirtuma nuo senojo buto 35’000 Eur skirsiu naujojo busto irengimui – regsimes patys, tad bus tik perkami baldai ir technika, ar reikes moketi GPM ar ne?

  • Pavyzdys:

    Jei sitacija tokia:
    Pirkau butą už 40000 Eur
    Deklaravau gyv. vietą, neišlaikiau 2 metų ir pardaviau už 50000 Eur.
    Per metus nuspirkau būstą už 45000 eur, vėl deklaravau gyv. vietą.
    Klausimas -nepanaudoti 5000 eur kitam būstui pirkti. Ar tai pelnas? Kaip šiuo atveju su 15% GPM?

  • Anastasija:

    Sveiki. Mirus tevams man ir mano broliui liko butas. Praejo jau5 metai nuo tevu mirties. Norim parduoti buta, brolis yra deklarotas tam bute jau daug metu bet as ne. Ar mes turesim moketi mokescius nuo pardavymo?

  • Mantas:

    Turiu nusipirkes bendrabutyje kambari ir ji suremontavau ir dabar noreciau ji parduoti ar bus galima numesti nuo bendro GPM remonto islaidas jei turiu visus cekius?

  • Aleksandra:

    Sveiki, mes turime buta Klaipedoje (be paskolos, registruotas kaip seimos turtas), pastateme nama Ginduliu kaim., Klaipedos rajonas (su paskola). Buta norime parduoti. Bet pagal naujas COVID19 taisykles del vaziavimu tarp seniunijas issideklaravomes is buto ir deklaravom gev.vieta name. Nes gyvenam rajone, o dirbame mieste. Ar reikia parduodant buta moketi GPM? Buta isigijome 2014 m

  • Vida:

    Sveiki mums mama dovanojo buta2018m o2020mire dabar parduodam buta ar reikes moketi 15%GPM

  • Sonata:

    Sveiki,

    Prieš puse metų su vyrų isigijome butą.Ji suremontave nutareme parduoti.Abu esame bute prisiregistravę.
    Ar tam kad nereikėtų mokėti GPM yra skirtumas už kokią sumą turime įsigyti būstą ir jame prisiregustruoti per ateinančius metus?Jai parduotume už 30tukst eu, o pirktume už 10tukst?
    Ačiū

  • Irina:

    2017m pirkome butą su paskola, pilnai išmokėjome ir 2019m 12mėn. padovonojome sunui. Jis iškarto deklaravo gyvenamąją vietą. 2020m 03mėn butą pardavė ,pervėdė visą suma atgal tėvams , o mes už tuos pinigus įsigijome iš savivaldybės 5 metus nuomuotą butą. Pats išvyko į užsienį. Tai vienintelis šeimos NT. Ar reikės mokėti GPM ?Ačiū
    .

  • Mindaugas:

    Sveiki. Zmona paveldejo buta po tevo mirties. Buta pardave, nupirko nauja, kuri irgi pardave, kai mes kartu negyvenom. Issiskyrem ir dabar VMI reikalauja kad nurodyciau gautas pajamas uz to buto pardavima, bet as nesu gaves nei cento, kaip galeciau deklaruoti pajamas kuriu negavau? Ir tai galima lengvai patikrinti, nes pinigai uz buto pardavima liko buvusios zmonos saskaitoje. Butas ne mano, nors pirktas ir parduotas santuokoje, nei cento negavau bet turiu deklaruoti gana didele suma ir moketi mokesti. Ar imanoma kazka irodyti sioje situacijoje?

  • Elvinas:

    Sveiki,

    Situacija tokia: Žmonos tėvai pirko butą ir yra jų savininkai (7m.), jame 5m. gyvena ir yra deklaruota jų dukra. Dabar norim parduoti butą, ar įmanoma kaip nors išvengti GMP mokesčio ?
    Galbūt jeigu būtą perrašytų dukrai ir jai jį pardavus (deklaruota 5m.) nereiktų mokėti ?

  • Levas:

    Laba diena.
    Registru centras ivertino buta 50000 euro /vidutine rinkos verte mokesciams/, dabar parduodant ta buta uz 70000 -ar reikes moketi mokesti 15% no to skirtumo – 20000? As prirasitas tam bute virs 3 metus, zmona registruota kitu adresu.
    Ir, parduodant soda, kuri mes turime jau 30 metu, uz kaina didesni negu paskaiciavo Registru centras, ar reikes moketi mokescius uz tuos kainos skirtumo ?
    Aciu.

  • Irina:

    Sveiki. Situacija tokia -prieš 7metus pirkom buta. Dabar parduodam brangiau. Esam visus tuos metus prisiregistrave bute. Bet už gautus pinigus neketinam pirkti naujo busto. Turiu nama dovanota iš tevu. Šio metu jau persikraustem iš buto į namą, bet kolkas ten nepersirašem. Ar reikes moket GPM jeigu už gautus pinigus nepirksim busta o pvz remontosimes namą ar šiaip ka kita įsigisim ne Nekilnojama turta.

Dėl didelio klausimų šia tema skaičiaus nebėra galimybės atsakinėti į naujus klausimus komentaruose.

PAŽIŪRĖKITE: galbūt situacija, panaši į Jūsų, jau paaiškinta ankstesniuose komentaruose, bet turėkite omeny, kad įstatymai keičiasi.

Jums visada galime suteikti *mokamą* asmeninę konsultaciją el. paštu. Advokatės el. pašto adresas: aiste.zemaitiene@gmail.com.

Facebook