Tėvystės nuginčijimas ir pripažinimas

Tėvystės nuginčijamas ar pripažinimas darosi vis svarbesni. Juk šiais laikais vis mažiau vaikų gimsta santuokoje, vis dažnesnė yra neištikimybė, dažna seksualinių partnerių kaita, o taip pat nesąžiningi mėginimai pasinaudoti vaikais “pasipinigavimui”.

Kaip nelikti apgautam? Kaip vyrui – nebūti priverstam mokėti alimentus už svetimą vaiką, moteriai – nebūti priverstai auginti vaiko be jokių alimentų? Tam reikalingas teismas, ir svarbu jame nepadaryti klaidų.

Tiesą pasakius, net ir kai dėl tėvystę tėvas nori pripažinti, biurokratinius barjerus įveikti ne taip lengva.

Kaip įrodyti ar paneigti tėvystę

Svarbiausias įrodymas tėvystės bylose – DNR testas. Paėmus DNR mėginius iš įtariamo tėvo ir vaiko, galima 99,99% ir didesniu tikslumu pasakyti, ar tas žmogus – vaiko tėvas.

DNR tyrimo negalima atlikti priverstinai. Tačiau jeigu vyras tyrimo atsisako (ar be svarbių priežasčių neateina), paprastai laikoma, kad jis pripažįsta tėvystę. Todėl jokiu būdu neapsimoka vengti DNR tyrimo, jei abejojate, ar jūs – tėvas; verta daryti viską, kad jis būtų atliktas.

DNR tyrimas skiriamas teismo (iškilus ginčui dėl tėvystės) pagal tam tikrą tvarką. Tačiau ir ne pagal tą tvarką atliktas tyrimas galioja kaip įrodymas, tik silpnesnis.

Nesant DNR tyrimo, teismas žiūri į kitas aplinkybes. Pavyzdžiui, jei vyras siuntė vaikui pinigus, jei vaiką augino kaip savą – tai irgi gali būti laikoma, kad jis pripažino tėvystę (nors tai silpnesnis įrodymas, nei DNR tyrimas). Todėl jei tėvystės nepripažįstate, svarbu nesuteikti jokių iliuzijų, kad tai yra jūsų vaikas.

Jeigu moteris nori 100% išsiaiškinti, kas yra tikrasis jos vaiko tėvas, tikslinga padaryti DNR tyrimus su visais vyrais, su kuriais yra miegojusi atitinkamą laiko tarpą iki vaiko gimimo (~9 mėn., jei nebuvo priešlaikinis gimdymas).

Dėl tėvystės į teismą gali paprastai kreipiasi vienas iš trijų žmonių: motina, tėvu įrašytas žmogus (jei nemano, kad yra tikrasis tėvas) ir tėvu neįrašytas žmogus (jei mano, kad yra tikrasis tėvas). Užaugęs dėl to gali kreiptis ir pats vaikas.

Įtariate, kad ne jūs tėvas? Skubiai kreipkitės į teismą!

Gali atrodyti, kad tėvystę nusiginčyti spėsite visada. Galbūt dabar su vaiko mama dar geri santykiai, nenorite jų gadinti, nors ir įtariate jos neištikimybę ar kad vaikas – ne jūsų.

Deja, tai dažna klaida. Kreiptis dėl tėvystės nuginčijimo privalote per 1 metus nuo tada, kai pradėjote įtarti, kad vaikas gali būti ne jūsų (arba per 1 metus nuo to, kai sužinojote, kad esate įrašytas vaiko tėvu, kurio nepripažįstate). Vėliau net jeigu DNR testas įrodys, kad jūs tikrai nesate tėvas, tai dar nereikš, kad teismas nuginčys tėvystę.

Mat Lietuvoje “tėvas” suprantama plačiau nei vien biologinis tėvas. Jeigu auginote vaiką kaip savą, užsimezgė ryšys, ir tėvystės neginčijote – tai teismas gali ir laikyti jus tėvu, net jei nesate biologinis tėvas. Ir net po skyrybų priteis iš jūsų alimentus (išlaikymą) ne savo vaikui.

Tiesa, jeigu toks tėvo-vaiko ryšys nesusiformavo arba jeigu buvo tam tikrų rimtų aplinkybių, dėl kurių negalėjote kreiptis dėl tėvystės pripažinimo anksčiau, 1 metų terminas gali būti teismo valia pratęstas (atnaujintas).

Svarbu, kad vaikas neliktų be tėvo

Prognozuoti tokias bylas sunku, nes teismas atsižvelgia į daug aplinkybių. Kadangi laikoma, kad pirmiausia – vaiko interesai, o vaikui neva reikia turėti kažkokį tėvą (kad ir netikrą), tai teismas bus mažiau linkęs nuginčyti tėvystę tokiu atveju, jeigu joks kitas potencialus tėvas nežinomas.

Tai suteikia galimybę moterims elgtis nesąžiningai: pavyzdžiui, kreiptis dėl alimentų į tą iš buvusių seksualinių partnerių, kuris turtingiausias, tikintis, kad gaus daugiau alimentų. Kadangi niekas nežino jos buvusių seksualinių partnerių geriau, nei ji pati, kitus gali tiesiog slėpti. Deja, panašių galimybių piktnaudžiauti mamoms – daug.

Kaip pripažinti tėvystę, jei nėra ginčo

Laimė, toli gražu ne visada dėl tėvystės kyla ginčas tarp tėvo ir motinos. Jeigu jo nėra ir tėvas nori pripažinti tėvystę, jis gali tai padaryti, kartu su motina paduodamas pareiškimą pas notarą.

Ypatingais atvejais tą galima padaryti net vaikui negimus; tada reikia notarui nešti ir nėštumo pažymą. Tiesa, dar negimus duotą pareiškimą dėl tėvystės pripažinimo iki gimimo galima atšaukti. O po gimimo nuginčyti tėvystę, pripažintą pareiškimu, galima nebent įrodžius, kad tėvas nėra biologinis tėvas (DNR testu).

Jei vaiko mama tuo metu ištekėjusi už kito žmogaus (ne vaiko tėvo), pirmiausia teks nuginčyti jos vyro tėvystę.

Jeigu vaikui yra 10 ir daugiau metų, tai dar ir jis pats turės pritarti tėvystės pripažinimui.

Jeigu pats tėvas yra nepilnametis, tai jis tėvystę gali pripažinti tik su savo tėvų (globėjų) ar teismo leidimu.

Negalima be teismo pripažinti tėvystės, jei tam nepritaria vaiko mama.

Pasisakymų: 46 to “Tėvystės nuginčijimas ir pripažinimas”

  • inga:

    laba diena norejau pasiteirauti kaip ir kokiu keliu man eiti.situacija tokia buvau isituokusi nepraejus tamtikram laikui po skirybu susilaukiau nuo kito vyro dukrytes. ir jos gimimo liudijime irase teva mano buvusi vyra ar taip teisinga mano atzvilgiu? kaip panaikinti buvusio vyro pavarde is dukros gimimo liudijimo? buves vyras gyvena uzsienyje ir net nezada grysti i lietuva del mano dukrytes kad atsisakytu pavardes ir kad ne jo dukryte. ka tokiu atveju daryti kur kreiptis?

  • Nikita:

    Sveiki
    Mano vyras bilinejosi su pirma zmona teismuose del tevystes nugincijimo teismo metu pasidares dnr suzinojo kad ne jis tevas bet teismas jam priteise elimentus ir padare socialini teva.nors su vaiku jokio rysio neturejo jau 4 ar 5metus.Tai vyras pralose visas bylas.Tai jau teisybes nebus kad ir ka bedarytume ? Viskas jau yra isiteisine .Ji kito vaiko teva nenurodo tai ka jau nieko padaryti ar atnaujinti bylos nebegalima ir ieskoti kazkokios tiesos?

  • Andrius:

    Sveiki.
    Noreciau paklausti, po skyrybu su zmona pasidariau DNR ekspertize po kurios paaiskejo , kad vienas vaikas ne mano, kuri as kaip savo auginau 6 metus. Skyrybu metu, per teismo posedi zmnona patvirtino, kad tai dabartinio jos sugyventinio vaikas ir teismo nuosprendyje taip ir parasyta. Klausimas, ar as galiu reikalauti kompensacijos uz moraline zala arba uz vaiko islaikyma is vaiko tevo? Ko galeciau teisiskai reikalauti is buvusios zmonos uz apgavyste?

    Aciu.

    • Aistė Žemaitienė:

      Jei žmona tai žinojo anksčiau, o panašu, kad žinojo, tai savo melagyste sukėlė Jums žalos. Civilinis kodeksas numato, kad kiekvienas asmuo privalo elgtis taip, kad nesukeltų kitam žalos savo veiksmais ar neveikimu, o jei tokią sukeltų – turi ją atlyginti.

  • Inga:

    Sveiki,
    Gal galėtumėte atsakyti, kas tai “socialinis tėvas”? Dėkoju

    • Tėvas, kurį vaikas tokiu laiko ir kuris pats užsiima tėvo poziciją ir pan. Nors jis gali nebūti pradėjęs vaiko (nebūti biologinis tėvas), jei kažkas prisiima tėvo pozicijas, teisė jam užkrauna pareigas, tarsi biologinio tėvo.

      Čia toks atvejis kai tarkime vyras žino, kad žmona susilaukė vaiko ne nuo jo, ar tai įtaria, tačiau nieko nedaro, pripažįsta vaiką kaip savo ir vaikas jį irgi laiko tėvu.

  • Sveiki, su vyru skiriamės, tačiau šiuo metu byla sustabdyta, nes sutuoktinis iškėlė bylą dėl tėvystės nuginčijimo mano sūnui, kuriam prieš kelis mėn sukako 18 m. Kai susituokėme, mano sūnui buvo 3,5 metų. Vyras prisiėmė tėvystę žinodamas kas yra biologinis mano sūnaus tėvas, su kuriuo nepalaikėme jokių ryšių nuo vaiko gimimo. Laikiau tai gražiu ir savaime suprantamu poelgiu. Tačiau dabar, praėjus 14 metų, vyras staiga ėmėsi melo, sukūrė neįtikėtiną istoriją, kaip aš jį neva apgavau, pasakydama, kad tai jo vaikas. Sukūrė istoriją, kaip mes prieš man pastojant turėjome romaną ir lytinių santykių ( nebuvome net pažįstami), todėl jis lengvai manimi patikėjo. Kai pradėjo irti mūsų santuoka jam kilo pagrįstų abejonių, kad tai ne jo sūnus ir staiga pamatė išorinius nepanašumus…Šlykštus melas norint man atkeršyti. Tik dabar mano sūnus yra atsakovas, aš tretysis asmuo ir turime gintis. Sūnus nenori, kad būtų nuginčyta tėvystė, myli tėtį, šitiek metų išaugintas. Jūsų nuomonė, kaip gali pakrypti byla? Nuoširdus ačiū

  • mirek:

    kartu su zmona kaip susitokiau negyvenom,susipikom, ji pagymde vaika padave mane ant alimentu, as padaviau skyrybom, teismas jai nustate padaryti dnr tyrima ji nepadare, ankciau man rase kad vaikas ne mano, o teisme reke kad mano vaikas, o dnr tyimo nedaro, ar teismas gali priteisti alimentus? nusprendis dar bus, jeigu priteis vaika man ir alimentus, ar galiu apskusti nuosprendi ir laimeti savo naudai

    • Aistė Žemaitienė:

      Taip, sprendimą galėsite apskųsti, jei Jūsų neįtikins argumentai.

  • Vaida:

    Vaiko tėvas gyvena užsienyje ir į Lietuvą neketina grįžti, todėl nėra galimybės gyvai sudaryti vaiko tėvo ir motinos bendrą pareiškimą dėl tėvystės pripažinimo. Nesame susituokę, vaiko gimimo liudijime tėvas neįrašytas. Bendraujant įvairiu susirašinėjimu vaiko tėvas niekad neišsižadėjo tėvystės, domisi vaiku, kelis kartus siuntė pinigų. Bet atsisako grįžti. Ar galima kažkaip su nuskanuotais dokumentais šitą klausimą sutvarkyti? Ar galiotų užsienio šalies notaro patvirtintas tėvystės pripažinimo dokumentas?

    • Aistė Žemaitienė:

      Taip, reiktų patvirtinti tėvystės patvirtinimą pas notarą ir jį tinkamai apostilizuoti ar legalizuoti – priklausomai nuo valstybės – kad jo galia būtų pripažinta ir Lietuvoje.

  • Labas vakaras Turiu klausima.Mano drauge buvo vedusi ir isiskyre su vyru bet liko jo pavarde. Gimus dukrai ji dave savo vyro pavarde nes tai ir jos pavarde. As sutinku duoati savo pavarde bet gyvenu uzsenija ir negaliu grysti i lt turiu pasidares DNR be nuataro anspaudu.Jai patvirtintu nuoataras ji galetu bemanes pakeisti pavarde sutinku nes sutinku. Kur reike kreiptis kad sutvarkyti tai ?

  • Donata:

    Sveiki,ar gali teismas sumazinti islaikyma vaikui jeigu tdvo alga sekia 1000 euru,o motinos tik 420 euru?teismas priteise islaikyma vaikui 300 euru.Aciu

  • Silva:

    Laba diena. Mano draugės brolis turi vaiką ir tenka jam mokėti alimentus 180 eu į mėn., bet jis nemoka tų alimentų vien dėl to vaiko motinos elgesio ir jos šeimos. Tai noriu paklausti, ar turi teisę tėvas mokėti daugiau alimentų, kai motina ir kur ji gyvena su savo šeima yra gerianti, smurtaujama prieš vaikus fiziškai, psichologiškai ir seksualiai? Nes kur ta motina gyvena su šeima pas juos į savaitę atvažiuoja seniūnija ir nieko jiems nei sako, nei padaro. Kaimynai visiškai į tai jau nebesikiša, nes grasina, kad namus padegs ir pan. Iš tokios šeimos reiktų vaikus atimti. Buvo svarstę dėl tų vaikų atėmimo, bet kai daugiavaikė šeima ir gauna socialinę paramą, tai neima iš jų.. O tas vaiko tėvas rašė vaiko motinai ir tarėsi dėl alimentų, bet ji atsako, kad neturi teisės nei prašyti sumažinti alimentų, nei aplankyti vaiko, o teismas leidžia lankyti vaiką tėvui. Gal ta vaiko motina susitartų su tėvu, bet jos šeima ir jos dabartinis draugas reikalauja mokėti tiek, kiek paskyrė. Kai tai viską sužinojau, tai net pakraupus likau… Ir tai dar čia ne viskas ką čia pateikiau, bet to gal geriau ir nesakyti… Ką dėl tokio tiek kaimynų, tiek motinos vaiko šeimos, tiek dėl seniūnijos tokiu elgesiu ir sprendimais galite pasakyti ar patarti? Dėkoju iš anksto.

    • Aistė Žemaitienė:

      Galima per teismą reikalauti, kad vaikų motina kas tam tikrą kalendorinį laikotarpį teiktų ataskaitas apie tai, kad pinigai išleisti būtent vaikų naudai, kas pirkta ir pan. Jai tokių teismo nurodymų nevykdant grėstų teisinės sankcijos.

      • Silva:

        Kad ta vaiko motina visiškai nesutinka su tuo, kad čekis būtų pateiktas už tas prekes. Sako, kad taip negalima daryti. O kad teismas būtų irgi su tuo nesutinka, nes ji bijo, kad ne kiek vaikui neliks pinigų, o jai pačiai ir jos šeimai…

  • Viktorija:

    Sveiki, mano istorija tokia jog pastojau ir isiskyriau su tikruoju vaiko tevu, tada dar nescia susipazinau su kitu vaikinu ir jis viska zinojo ir nusprende duoti vaikui savo pavarde ir auginti kaip savo, bet po metu laiko mes isiskyreme( nebuvome susituoke, tik kartu gyvenome) ir mes abieju sutarimu norime kad vaikas gautu mano pavarde o jis savo atsisakytu. Ka reikia pirmiausiai daryti ir kur kreiptis? Ir ar reikes DNR?

  • Vakaris:

    Sveiki, mano situacija isties isskirtine, net nebezinau kur kreiptis. Mano tevai niekada nebuvo susituoke, todel turiu mamos pavarde. Noriu pasikeisti esama pavarde i tevo (esama pavarde nepatinka, o ir su mama neturiu jokiu rysiu jau daug metu), taciau mano gimimo liudijime tevas nera nurodytas(asmens kodo nera). Kreipiausi i CMS, aiskino, kad negaliu pasikeisti, ka reiketu tokiu atveju daryti? Ar tevystes nustatymas DNR testu butu pakankamas argumentas pavardes keitimui? Kur kreiptis?

    • Aistė Žemaitienė:

      Taip, tėvystės nustatymas tam galėtų turėti teigiamos įtakos.

  • Silva:

    Laba diena. Noriu paklausti, kas gali būti, kai žmogus neteisingai suprato ir kaltina šmeižtu? Tarkim, aš neseniai sms žinutę per ,,Facebook” paskyrą rašiau savo draugo buvusiai, kad ji pasikalbėtų taikiai be jokių melagingų kalbų ir žalos dėl alimentų sumažinimo, nes kai didoka suma ir tėvas neišgali sumokėti, nes pačiam reikia skirti gyvenimo išlaidoms, juk tėvas negali būti skurdžius ir viską atiduoti tam, kur motina vaiko daugiau pasiturinti, nes jos draugas ją ir jos vaiką išlaiko, tai jis nemoka, ir dar viena priežastis kodėl nemoka, kad to vaiko motina visos sumos neskiria tam vaikui, o ji pati sau, savo draugui ir jos motinos šeimai(jos motinos daugiavaikė šeima). Valstybė jai moka 68,40 Eurų, dar vien už vaiką iš Sodros 30 Eurų ar 50 Eurų gauna, dar + invalidumą gauna, o kad už slaugą moka, tai nežinau, nes galima ir už slaugą jeigu dokumentai sutvarkyti galima mokėti kiek domėjausi. Kai paskaičiavus, tai jau gaunasi kažkur beveik apie 200 Eurų, o tai tokia suma, kuri yra daugiau negu privaloma vaiko tėvui mokėti(180 eur į mėn.). Pagal Sodros nustatymus ir kitus valdžios įstatymus, tai vaiko mėnesinės išmokos turi daugiausiai siekti bent 200 Eurų. Viską kartu sudėjus su alimentais ir kitais, tai jau gaunasi virš 200 Eurų( tai yra ~ 378 Eurų ar net daugiau, nes nežinau tiksliai kiek už invalidumą gauna, bet 100 Eurų už tai gauna).
    Tai kai draugo buvusiai motinai parašiau dėl alimentų ir pasakiau tiesą kaip ji elgėsi nuo pačio vaiko gyvybės užsimezgimo, ir kokia liga jis serga, tai labai užpyko ir grasina teismais, kad aš šeižtauju ir kiek aš už teismo posėdį sumokėsiu, ir kiek jai turėsiu užmokėti už jos dukros “padarytą žalą”. Jai parašiau, kad ji pastoviai gulėdavo lovoje ir pykindavo ją pastoviai, jos pagrindinis maistas buvo ne kokie vitaminai, vaisiai, daržovės ar kiti sveiki maisto produktai ar gėrimai, bet greitai paruošiami marakonai, ,,Coca cola” ir kiti gėrimai, kur kenkia vaiko vystimuisi, imuninei sistemai ir dėl to tiesiai šviesiai pasakiau, kad dėl to jos vaikas serga Dauno sindromu. Juk tik aš jos visiškai neprotingą elgesį ir iš ko taip ta liga susidarė… Nieko blogo prieš tai neturėjau, man tik gaila to vaiko yra, kad nesirūpina jo pinigais, kad maistui, rūbams, jo vaistams, procedūroms ar net operacijai susitaupytų ir gyventų ilgiau vaikelis, nes kai širdy skylė, tai operacija tikrai reikalinga kuo greičiau. O kad dėl to teismą bus, tai manau, kad tai visiškai beprasmiška net daryti. Vėl prieš porą dienų ji visai kitaip rašė, kad gailisi, kad vaiką išleido į pasaulį ir abortą būtų pasidariusi, nes jai nusibodo, kad ir porą dienų jau guli su vaiku sanatorijoje ir gailisi. O šiandien, tai vėl visai neigia, kad ne ji rašė, o kad aš jos ,,Facebook” paskyrą nulaužiau ir prirašinėjau jos vardu… Aš galiu tvirtai teigti, kad nelabai man sekasi su IT, kad mokėčiau kažkokią internetinę paskyrą nulaužti( juokinga ir tuo pačiu kraupu), o kad mano draugas kažką padarė, tai tikrai ne, nes jis dirba sunkų darbą ir tikrai jis nesikištų ar kažką sugalvotų… Ką į tai Jūs galite pasakyti, patarti, padėti ir kaip elgtis tokioje situacijoje, ir kas už tai, ir kam gali būti blogai už tokį elgesį? Tikrai baisi painiava, kad taip šiais laikais žmonės elgiasi dėl menkiausios pastabos, o patys kažkodėl nukenčia ir kaltina tikus…

    • Silva:

      Buvau Jums į El. paštą prieš porą savaičių apie šmeižtą klaususi, bet Jūs neatsakėte, tai teko čia rašyti. O istorija vėl kita gavosi ir dar žiauresnė negu prieš tai… Dėkoju iš anksto už atsakymą, patarimą, pagalbą.

      • Silva:

        Ir ar galima su Jumis asmeniškai per El. paštą susisiekti ir pasikalbėti..? Aišku, jeigu galima tai.. Nes kiek klausiu teisininkų, advokatų, tai visi reikalauja asmens kodo, kur gyvenu ir pan… Tiesiog noriu žinoti ką galima su tokia situaciją daryti ir kaip elgtis, nes ir įrodymų turiu kur ta vaiko motina šmeižtavo apie mane ir mano draugą ir dar daugiau ko tik nepridariusi su savo šeima yra… Man nereikia iš kart advokato. Jeigu kreipsiuosi iš kart pas advokatą, tai nenoriu, kad pati būčiau apkaltinta kuo neesu kalta.

  • Artūras:

    Sveiki!
    Prieš penkis metus draugavau su mergina. Po kažkiek laiko jinai pastojo, prieš pat vaiko gimimą išsiaiškino kad draugystės metu buvau ne vienas jos partneris ir kad jinai neįsitikinus kas tėvas. Įvyko konfliktas. Aišku buvau apkaltintas dėmesio stoka, visur užbluokotas, ir bendravimas draugės iniciativa nutrūko neišsiaiškinus aplinkybių. Vaikas gimė.
    Po vienerių metų atsiradus galimybėm suradau motiną ir išsiunčiau raštą atliktų DNR tyrimui. Vaiko motina nesutiko ir įrašė sugiventini į gimimo liūdijimą

  • Artūras:

    Padaviau į teismą, nors per didelius vargus bet laimėjau, teismas paskyrė DNR. Iš pekių paskirtų kartų motina su vaiku neatėjo. Teismas paskyrė baudų, jei ir jos sugyventiniui už teismo reikalavimo nepaisymą. Byla tęsėsi jau ilgą laiką, motina vis apskundžia teismo nuosprendžius, išsisuko nuo keleta baudų,taip pat aukščiausias teismasnustate kad neva dnr tyrimas pažeidžia vaiko teises. Žodžiu byla vilkinama, nesimato galo. Vaikas auga.

  • Artūras:

    Kiek suprantu jei nori sužinoti ar esi tėvas, jei motina nesutinka, turi mažai šansų pasiekti tikslą.

    • Aistė Žemaitienė:

      Na taip, deja, Jūsų atvejis įrodo būtent tai. Keista, kad teismai, nors ji akivaizdžiai piktnaudžiauja teise, jai taip nuolaidžiauja ir leidžia išsisukti nuo baudų.

  • Janina:

    įdomu, kodėl advokatai visada gina tik ,,barakudas’ ir stengiasi nuplėšti iš tėvo kuo daugiau arba tėvus, kurie po kelerių metų susivokia kad jie tėvai ir dar žemindami savo vaikų motinas reikalauja DNR.

    kodėl vaikui primetamas tėvas jei motina atsisako DNR? juk kiekviena moteris žino kas jos vaiko tėvas
    Juk ta moteris nešiojo gimdė kūdikį o dabar ateina kažkoks tipo tęvas ir reikalauja DNR. o apie skausmą sukeliamą vaikui ar pagalvojat kas nors?

  • Kristina:

    Laba diena. Dokumentuose esu tėvas 4m. vaikui (Pavardė jau pakeista i mamos), nesu biologinis tėvas, prisiėmiau kaip savo, nes tikejau, kad liksim kartu. Dar yra įmanoma nutraukti tėvystę? Su vaiku nėra jokio ryšio, nebendrauju 3m. ir nežinia ar yra dar tikrasis tėvas kažkur. Tėvystę norima užginčyti, kad nekiltų nesklandumų ateityje tikroje šeimoje, kalbant apie alimentus ar skolos vaikų fondui
    . Mama nieko nereikalauja iš manęs, bet gauna pašalpas is valstybės.

    • Aistė Žemaitienė:

      Tokiu atveju geriausia tėvystę užginčyti teisme.

  • Edmundas:

    Labas diena. Norėjau pasiteirauti ar galima nuginčiti po dukrai pavarde ir kur alimentus esu sumokėjas atsiimti ir kad įsiskolinimą panaikintų mano?

    Pagarbiai Edmundas
    Ačiū

  • Lana:

    Sveiki.Norejau suzinoti.Ka daryti eigu vaiko tevas pasamde zynoma Lietuboje advokata.Pres menesi padarem DNK ekspertize.Motyna 100 procentu zino kad jis ira vaiko tevas,nes neturejo su kitu viru santikiu.O siandien vaiko motyna gavo ekspertizes rezultato,kad tevas ne jis.Tai tikrai buvo pinigu kisis,kad paroditu melagingus DNK terimus.Ka dabar daryti?
    Su pagarba jums.Prasau patarkit.

  • Edmundas:

    Laba diena. Norėčiau sužinoti kaip pavarde po dukrai yra nuginčita. Ar galėčiau atsiimti kur mokėjau alimentus po dukrai ir skola panaikinti?

    Ačiū Edmundas

    • Aistė Žemaitienė:

      Teismas, priimdamas sprendimą tokiu klausimu, turėtų atsižvelgti, ar visą laiką pagrįstai manėte, kad podukra – Jūsų vaikas, ir buvote sąmoningai jos motinos apgaudinėjamas, ar laikėte ją savo dukra. Bet kuriuo atveju teisėjas tokiu atveju gali priimti sprendimą remdamasis savo vidiniu įsitikinimu, tad garantuoti, kad bylą laimėtumėte 100 proc., nėra įmanoma.

  • Norberta:

    Sveiki norėjau paklausti ,o jei vaiko tėvas yra užsienietis, ar gali vaiko motina priversti ji pripažinti ar priteisti ?
    Dėkui

    • Aistė Žemaitienė:

      Taip, gali, tiek, kad tokiu atveju šalis, kur turėtų vykti teisminis procesas dėl to, taip pat atsižvelgiant į kitas svarbias aplinkybes, tačiau tikėtiniausia, kad bus ta, kurios pilietis vyras yra.

  • Greta:

    Sveiki nuo ko pradeti tevystes nugincima,jei yra tokia situacija jej po skyribu pagimdziau ir vaiko teva parave buvusi sutuoktini bet nera vaiko tevas,kur kreiptis kad nuginciti?

  • Jolanta:

    sveiki issiskiriau su vyru. ne praejo 300 dienu kaip pagimdziau vaika nuo kito vyro. ir dabar gimimo liudejime uzrasitas tevas buves vyras. kur kreiptis ir kokiu dukumentu rejkia?

  • Veronika:

    Sveiki. Skiriuosi su vyru. Turiu dukryte su sugyventiniu. Po skyrybų norėsime teismo keliu nugincyti mergaitės pavarde ir duoti tikro tėvo pavarde. Ar dnr testas bus privalomas jei tėvas savo vaiką pripazysta

    • Aistė Žemaitienė:

      Pagal Lietuvos Respublikos civilinį kodeksą, jei vaiką pagimdė motina, kuri yra susituokusi, arba kai vaikas gimė nepraėjus trims šimtams dienų po santuokos pasibaigimo, tėvystė gali būti pripažinta pareiškimu, jei yra nuginčyta vaiko motinos esančio ar buvusio sutuoktinio tėvystė.

  • Sveiki turiu klausima buvusioji pasidare DNR ats. Jis teigiamas ar su tuo dokumentu gali savo vaikui pakeisti i buvusio vyro pavarde kbe pacio vyro sutikimo?

  • Viktorija:

    Sveiki. Vaiko tevas isvaziaves i uzsieni. galimybes grizt nelabai turi. nusprendem kol kas duot mano pavarde. esu domejusis kad paskui vaikui suteikt pavarde jis gales tik teismo budu. kaip tai vyksta ir ar nereikes darytis kazkokiu dnr?

  • Darius:

    Sveiki, man 26m. Turiu motinos pavarde pagal dokumentus tėvo pas mane nėra bet gyvenom visad kartu norėčiau pasidaryti jo pavarde kokiu būdu geriau tai padaryti ?

Dėl didelio klausimų šia tema skaičiaus nebėra galimybės atsakinėti į naujus klausimus komentaruose.

PAŽIŪRĖKITE: galbūt situacija, panaši į Jūsų, jau paaiškinta ankstesniuose komentaruose, bet turėkite omeny, kad įstatymai keičiasi.

Jums visada galime suteikti *mokamą* asmeninę konsultaciją el. paštu. Advokatės el. pašto adresas: aiste.zemaitiene@gmail.com.

Facebook