Juridinio fakto nustatymas teisme: kas ir kaip

Juridinę reikšmę turintį faktą nustatyti per teismą paprastai prireikia tada, kai valstybinės institucijos teigia, kad sakote netiesą, ir todėl nesuteikia jums kokių nors teisių, kurios jums priklauso.

Kas yra juridinę reikšmę turintis faktas?

Juridinę reikšmę turintis faktas – tai yra bet koks faktas, kuris svarbus jums dėl teisinių priežasčių. Pavyzdžiui:

*Tai, kad esate kito asmens giminaitis (gali būti svarbu, jei asmuo miršta ir palieka palikimą).

*Tai, kad jūs esate žemės savininkas.

*Tai, kad patyrėte nelaimingą atsitikimą (gali būti svarbu, jei reikalaujate kompensacijos).

Čia – tik pavyzdžiai, nes juridinę reikšmę turinčių faktų rūšių gali būti beveik begalybė.

Dažniausiai visus šiuos dalykus galima įrodyti tiesiog dokumentais. Pavyzdžiui, vaiko gimimo liudijime nurodomi jo tėvai; informaciją apie tai, kam priklauso kokia žemė, kaupia registras.

Tačiau kartais atsitinka taip, kad dokumentai sunyksta, sudega, jų atkurti nebegalima. Tokiais atvejais ir reikia kreiptis į teismą dėl juridinio fakto nustatymo. Teismo metu reikės įrodyti teisėjui, kad faktas – teisingas, o ne išsigalvotas. Tam galima kviesti liudytojus, remtis įvairiais tekstais, prisiminimais, aplinkiniais dokumentais.

Ką reikia pateikti kreipiantis dėl juridinio fakto?

Kreipiantis į teismą dėl juridinio fakto reikia parašyti atsakymus į šiuos klausimus:

1.Kam reikia nustatinėti juridinį faktą? (Vien dėl įdomumo nustatinėti juridinio fakto negalima – turi būti kažkoks realus poreikis)

2.Kodėl negalite gauti ar atkurti dokumentų, patvirtinančių faktą? (Jei galite gauti dokumentus – pavyzdžiui, paimti iš brolio ar prašyti juos išduoti valstybines įstaigas – tai ir turite daryti, o ne kreiptis į teismą dėl juridinio fakto)

Taip pat reikia pateikti šiuos įrodymus:

1.Kad faktas, kurį prašote įrodyti – teisingas.

2.Kad tikrai negalite gauti ar atkurti dokumentų, kurį jie patvirtintų.

Kur kreiptis dėl juridinę reikšmę turinčio fakto?

Dėl juridinę reikšmę turinčio fakto nustatymo reikia kreiptis į tos vietos teismą, kur gyvenate.

Pasisakymų: 6 to “Juridinio fakto nustatymas teisme: kas ir kaip”

  • Valentas:

    Pries pora menesiu mire mama, tetis mires 1999m, esame 5 broliai, mama testamento nepaliko, ar likes turtas vienodai priklauso broliams?Aciu

    • Aistė Žemaitienė:

      Nesant gyvam sutuoktiniui ir nesant sudaryto testamento, visi vaikai paveldi lygiomis dalimis.

  • violeta:

    Sveiki, norejau paklausti tokiu stveju; turim zemes ir senyvi kaimynai parade sav nama, atsikele kiti kaimynai, po kiek laiko apsisodino medeliais ir dali ant musu zemes? dabar mes pasidarem plana ir ryskiai musu zeme, kaimynas pasidare plana su musu sklypu kazkodel tai? liege pasirasyti, bet mes nesutikom, mes ten musu zeme, tai kodel mes turim atiduoti sav dali? mokescius mokam? niekas Ukmergeje ten neapaiskina uz ka mes mokam ir deklaruojam, ir niekas nieko nedaro toliau? ka darmti toliau? ir kur kreiptis? Senam plane aiskiai zeme yra parodyta, o kamp ten kas matuoja ja neaisku?

  • Milda:

    Laba diena, ar gali būti skundžiamas apygardos teismo sprendimas?

    • Aistė Žemaitienė:

      Būna atvejų, kai apygardos teismas yra pirmos instancijos teismas. Tokiu atveju jo teismo sprendimas skundžiamas Lietuvos Apeliaciniam teismui. Tačiau jei apygardos teismas yra jau antra instancija (jam apskųstas pirmos instancijos – apylinkės teismo sprendimas), tokiu atveju galima nebent duoti kasacinį skundą Lietuvos Aukščiausiajam teismui.

  • Neringa:

    Sveiki.norejau paklausti .testamentu brolis ir sesuo pasidalino palikima . Ar as galiu kreiptis i teisma ir prisiteisti islaikyma ? Nes pajamu jokiu neturiu ir turto jokio . Stoviu birzoje siuo metu gaunu ismokas. Ir kokia forma pildoma teismui laisva forma ar konkreti kokia?

Dėl didelio klausimų šia tema skaičiaus nebėra galimybės atsakinėti į naujus klausimus komentaruose.

PAŽIŪRĖKITE: galbūt situacija, panaši į Jūsų, jau paaiškinta ankstesniuose komentaruose, bet turėkite omeny, kad įstatymai keičiasi.

Jums visada galime suteikti *mokamą* asmeninę konsultaciją el. paštu. Advokatės el. pašto adresas: aiste.zemaitiene@gmail.com.

Facebook