Kam reikalingas sutuoktinio sutikimas
Susituokus sumažėja galimybės laisvai elgtis su savo turtu – daug kam reikia vyro ar žmonos sutikimo. Aiškiname kam ir kaip tą galima pakeisti.
Koks turtas šeimoje bendras, o koks asmeninis
Dauguma susituokusių žmonių turto yra laikoma bendru. Tai apima net turtą, kurį uždirbo ar išlošė tik vienas iš sutuoktinių. Visą šį turtą galima naudoti ar parduoti tik kartu sutarus.
Tačiau visgi yra išimčių. Net ir susituokus toliau įvardytas turtas išlieka asmeninis ir jį galima naudoti bei parduoti nesitariant su sutuoktiniu:
1.Visa, kas turėta iki santuokos.
2.Kas paveldima ar gaunama dovanų net ir po santuokos (nebent būtų dovanojama ar testamentu užrašyta šeimai).
3.Intelektinė nuosavybė (pvz. autorių teisės) net ir sukūrus tai po santuokos.
4.Asmeniniam verslui ir profesijai reikalingos lėšos ir daiktai.
5.”Artimiausi” asmeniniai daiktai (drabužiai, batai ir pan.)
6.Gautas žalos atlyginimas už sužalojimus ir pan.
Be to, jei sudarote vedybų sutartį, galite sutarti, kad ir daugiau turto liks jums asmeniškai ir netaps bendru (pvz. visi darbo užmokesčiai).
Taip pat jei perkate daiktą po santuokos už asmeninius pinigus (pvz. turėtus iki santuokos), verta aiškiai pažymėti, kad turtą perkate “į asmeninę nuosavybę” – tada ir nusipirktas turtas bus asmeninis.
Kam reikia sutuoktinio sutikimo?
Bet kokiam bendro turto naudojimui ar pardavimui reikia sutuoktinio sutikimo. Tačiau daugeliu atveju nieko rašyti nereikia – pakanka neprieštarauti. Tarkime, jei įprasta, kad bendru automobiliu vyras kasdien važinėja į darbą, o žmona žino ir tam neprieštarauja, tai ir yra žmonos sutikimas.
Tačiau kai kuriais atvejais sutikimas turi būti parašytas raštu, arba sutuoktiniai turi kartu pasirašyti atitinkamą sutartį. Taip yra parduodant nekilnojamąjį turtą, akcijas.
Tam, kad nereikėtų nuolat pasirašinėti abiems sutuoktiniams, vienas sutuoktinis gali kitam išrašyti įgaliojimą. Tokiu atveju viską galės pasirašinėti tas kitas sutuoktinis (tačiau jei per aplaidumą pridarys nuostolių, privalės juos atlyginti iš asmeninio turto).
Turtas, kuriuo neišvengiamai naudojasi visa šeima, vadinamas “šeimos turtu“. Tai – gyvenamoji vieta (butas), baldai, indai ir pan. Tokio turto galima atsisakyti (pvz. parduoti ar nustoti nuomotis butą) tik su kito sutuoktinio rašytiniu sutikimu (jei yra vaikų – gyvenamosios vietos galima atsisakyti tik su teismo leidimu). Šito negalima pakeisti net vedybų sutartimi. Skyrybų atveju šeimos turtas dažniau paliekamas (ar juo leidžiama naudotis) tam, su kuriuo toliau gyvens vaikai.
Kaip padeda teismai, jei kyla šeimos konfliktų dėl turto
Jei nepavyksta sutarti su vyru ar žmona, kaip naudoti bendrą turtą, galima kreiptis į teismą. Teismas gali padėti tokiais būdais:
1.Nušalinti kitą sutuoktinį nuo turto valdymo ar apriboti jo turtines teises (jei jis negali tvarkyti turto, tvarko turtą nuostolingai, pažeidžia santuokines pareigas). Šiuo atveju bendrą turtą tvarkys tik nenušalintasis sutuoktinis.
2.Nuginčyti kito sutuoktinio sudarytą sandorį (jei tas sandoris sudarytas be sutikimo). Šiuo atveju sandoris nustoja galioti.
3.Leisti sudaryti sandorį be sutuoktinio sutikimo (jeigu sutuoktinis sutikimo negali duoti, arba iš principo neduoda sutikimo tam, kas yra būtina šeimai ar bendram verslui). Šiuo atveju konkretų sandorį bus galima daryti nors sutuoktinis ir nesutinka.
Pasisakymų: 9 to “Kam reikalingas sutuoktinio sutikimas”
Dėl didelio klausimų šia tema skaičiaus nebėra galimybės atsakinėti į naujus klausimus komentaruose.
PAŽIŪRĖKITE: galbūt situacija, panaši į Jūsų, jau paaiškinta ankstesniuose komentaruose, bet turėkite omeny, kad įstatymai keičiasi.
Jums visada galime suteikti *mokamą* asmeninę konsultaciją el. paštu. Advokatės el. pašto adresas: aiste.zemaitiene@gmail.com.
Sveiki,
klausimas butu:
ar galiu gyvendamas santuokoje,pirkti kita nuosavybe(buta)ir apiforminti kaip asmenine nuosavybe?ar bus reilalingas sutikimas?ar turi buti issikyres kad iforminti asmenine nuosavybe?
Dekoju is anksto.
Galite tokiu atveju, jei turite priešvedybinę ar povedybinę sutartį, numatančią, jog taip daryti galite (kad kiekvienas sutuoktinių gali įgyti turtą po santuokos ir turėti jį savo asmeninėje nuosavybėje).
Sveiki, esu santuokoje ir perku kitą butą savo vardu ar vyras turi vykti pas notarą.? Ar reikalingas kažkoks dokumentas, jo atžvilgiu?
Atsakymas priklauso ir nuo to, ar esate sudarę vedybų sutartį, ar jos neturite, iš principo – ar galite atlikti tam tikrus veiksmus be sutuoktinio sutikimo, ar negalite.
Gerb.Aiste, noreciau patikslinimo i Gedros klausima. Jei nera sudaryta jokia vedybine sutartis, tas kitas butas perkamas be paskolos, ar yra galimybe pirkejui be sutuoktinio dalyvavimo ar sutikimo isigyti nekilnojama turta.
Ar reikalingas sutuoktinio sutikimas dovanojant savo vardu turimą nekilnojamą turtą (namąs, ukinis pastatas ir t. t.
Sveiki, rašo mama. Prieš santuoką dukrai padovanojome(su vyru) butą. Vedybinės sutarties dukra nesudarė.
Dukra išvažiavusi į užsienį. Parašė man įgaliojimą
Dabar noriu dovanotą dukros butą parduoti ir nupirkti naujesnį butą,
Naują butą pirkčiau dukros vardu. Ar gali naujas butas būti tik dukros nuosavybė.
Primygtinai rekomenduočiau su sandorį tvirtinsiančiu notaru pakalbėti apie šią sąlygą, kad tai būtų tinkamai įforminta kaip išskirtinai asmeninė dukters nuosavybė.
Sveiki, esu susituokęs.
Noriu parduoti paveldėtą sodo namelį.
Su žmona šiuo metu įtempti santykiai.
Notaras reikalauja jos sutikimo, jinai iš pykčio nesutinka.
Kaip patartumėte man elgtis?
Ačiū.