Darbo ir poilsio laikas – ką sako įstatymai

Darbo kodeksas kiekvienam darbuotojui užtikrina maksimalų darbo ir minimalų poilsio laiką. Koks tai laikas?

Darbo ginčai

1.Leidžiamas darbo laikas yra 40 val. per savaitę, 8 val. per dieną. Tačiau su viršvalandžiais leidžiamas maksimalus darbo laikas yra 48 val. per savaitę – jei dirbama 5 darbo dienas tai reiškia vidutiniškai 9 val. 36 min. per dieną, maks. 12 val. per dieną (DK 144 str.). Pietų pertraukos į darbo laiką neįeina, bet laikas, kuris tiesiogiai susijęs su darbu – privalomos stažuotės, medicininės apžiūros, įrankių paruošimas, komandiruotės, budėjimai – įeina į darbo laiką (DK 143 m.).

2.Darbuotojas turi teisę dirbti iki pusantro etato. Tokiu atveju maksimalus jo darbo laikas per vieną dieną yra 12 val. (DK 144 str.)

3.Darbuotojas turi teisę dirbti nepilnu etatu. Tokiu atveju jis dirba mažiau laiko ir gauna mažesnę algą. Dėl tokio darbo visada galima susitarti su darbdaviu, o jei prašo neseniai gimdžiusi, vaiką maitinanti motina, nepilnametis, prastos sveikatos, sergantį šeimynykštį slaugantis ar neįgalus darbuotojas (su atitinkamom pažymom), tai darbdavys privalo pakeisti pilną etatą į nepilną.

4.Dirbantiems pilnu etatu švenčių išvakarėse darbo laikas trumpinamas 1 val., per šventes nedirbama.

5.Pietų pertrauka (oficialiai “pertrauka apilsėti ir pavalgyti”) turi būti nuo 30 min. iki 2 val. kasdien. Jei ji neįmanoma, tada leidžiama valgyti darbo metu (DK 158 str.).

6.Kai kuriuose darbuose dar skiriamos papildomos ir specialios pertraukos: dirbant lauke kai yra -10 laipsnių ar šalčiau, dirbant sunkų fizinį darbą, nepilnamečiams. Šios pertraukos įskaitomos į darbo laiką (DK 159 str.).

7.Paros poilsis – tai laikas nuo vienos dienos darbo pabaigos iki kitos dienos darbo pradžios. Jis turi būti ne trumpesnis kaip 11 valandų (DK 160 str.).

8.Savaitės nepertraukiamas poilsis – tai yra savaitgalis. Jei dirbama 6 dienas per savaitę tai – visuomet sekmadienis, jei penkias – šeštadienis ir sekmadienis. Ten, kur įmonės dirba visomis dienomis, yra išimtys – darbuotojams laisvos dienos gali būti suteikiamos ir kitom savaitės dienom. Bet kuriuo atveju turi susidaryti ne mažiau kaip 35 val. nepertraukiamo laiko be darbo.

9.Lygiai tokios išimtys yra ir švenčių dienomis. Šiaip tai – ne darbo dienos, bet jei įmonė dirba nenutrūkstamai tai gali darbuotojai dirbti ir per šventes (DK 162 str.).

Pasisakymų: 16 to “Darbo ir poilsio laikas – ką sako įstatymai”

  • Olga:

    Sveiki,
    dirbu pardavėja, alga minimali + priedai. Nuo rugpjūčio įvedė naują priedų sistemą:
    “Kiekviena parduotuvė turės apyvartų pakopas, t.y. pasiekus vieną iš pakopų, parduotuvė “išsidalins į rankas” 600, 620, 640, 660, 680 ar 700 Eur, proporcingai skaičiuojant pagal išdirbtas valandas”.
    Kartu su nauja sistema, direktoriai įvedė štai ką:
    “Skirstant priedus, mes neatsižvelgsime į šventines dienas (žolines, jonines ir pan.), kada yra taikomas dvigubas tarifas. Tačiau, jei Jūsų minimalus atlyginimas kartu su dvigubu tarifu bus didesnis nei mokamas priedas, jums bus išmokėta didesnė suma. T.y. jūsų atlyginimas niekada nebus mažesnis nei oficialus minimalus valandinis (kartu su visais dvigubais tarifais).”

    Norėčiau paklausti ar iš tiesų galima neskaičiuoti šventinių dienų?

    • Įstatymas priedų mokėjimą reguliuoja daug mažiau, nei atlyginimų mokėjimą. Darbdavys gali laisviau pasirinkti, kaip ir už ką mokėti darbo sutartyje nenumatytus priedus.

      Tiesa, jūsų atveju galima įžvelgti, kad darbdavys tokiu būdu dirbtinai mažina skirtumą tarp dirbančių ir nedirbančių švenčių dienomis (o tokį apmokėjimo skirtumą numato įstatymai).

      Iškilus ginčui, galutinai spręstų teismas. Tai nėra to tipo atvejis, kur darbdavys 100% neteisus (kaip pvz. būtų, jei nemokėtų sutartos algos ar minimalios algos) – daug priklauso nuo teismo vertinimo, argumentų. Tačiau yra atvejų, kai teismai nurodė darbdaviui mokėti už švenčių ir poilsio dienas didesnius priedus.

  • Inga:

    Laba diena, dirbame po 11-11,5 val i dieną. Turėdavome pusvalandį pietų pertraukos. Dabar pietų pertrauką visiskai panaikino. Sakykite, prašau, ar sėdint prie kompiuterio apie 12 valandų per dieną, teisėtai neturime teisės į poilsio pertrauka? Ar čia jau darbdavių savivalė ir galima skūstis? Is anksto dėkoju už atsakymą.

  • Robert:

    Sveiki, darbas yra 11 dvyklta valanda pertraukos. valandu per para dvi dienas is eiles, po to dvi dirnos laisvos..
    Dirbant nuo 07:00 po keturiu valandu turiu petrauka 30 min. Po to reikia isdirbti vel 3,5 valandos po jos gauni 30min. pertraukele. Po jos isdirbi likusias darbo valandas ir eini namo.
    Klausimas ar neturetu buti daznesnes pertraukeles tarp darbo valandu, kada darbas fizinis ir reikia nuolatos vaikscioti ceche?

    Dekoju.

  • Lina:

    Sveiki, norejau paklausti kiek priklauso mokamu darbo dienu po vestuviu? Dekoju uz atsakyma.

  • Aušra:

    Sveiki, kiek valandų per dieną galima dirbti nepilnamečiui (17,5 metų)?

  • Rimantas:

    Laba diena-dirbu apsaugoje.Darbas paromis t.y.24 valandos.Kiek man priklauso poilsio po budėjimo?

    • Aistė Žemaitienė:

      Pagal šiuo metu galiojantį Darbo kodeksą kasdienio nepertraukiamojo poilsio tarp darbo dienų (pamainų) trukmė negali būti trumpesnė kaip vienuolika valandų iš eilės, o per septynių paeiliui einančių dienų laikotarpį darbuotojui turi būti suteiktas bent trisdešimt penkių valandų nepertraukiamojo poilsio laikas. Jeigu darbuotojo darbo dienos (pamainos) trukmė yra daugiau kaip dvylika valandų, bet ne daugiau kaip dvidešimt keturios valandos, nepertraukiamojo poilsio tarp darbo dienų (pamainų) laikas negali būti mažesnis negu dvidešimt keturios valandos. Jeigu budėjimas trunka dvidešimt keturias valandas, poilsio laikas trunka ne mažiau kaip dvidešimt keturias valandas.

  • Irena:

    Laba diena,
    Įdarbinome nepilnametę 17m. jinai dar mokynasi, todėl įdarbinome 0,5 etato (darbas tik šeštadienį po 8 val.) sakykite ar nepažeidėme DK įsatymų? Skaičiau, kad savaitgalinis darbas draudžiamas o kai kurie straipsniai nurodo, kad turi būti 2 poilsio dienos iš eilės ir viena iš jų sekmadienis.
    Ar jinai per savo mokslo atostogų laikotarpį, galės dirbti po 8 val. nuo pirmadienio iki penktadienio.

  • Birute:

    Laba diena,
    Ar galima dirbti dviem etatais? Abiejuose darbuose dirbciau paromis.
    Aciu

  • Natalija:

    Laba, musu imone dirba nepertraukiamai (ir sestadieni ir sekmadieni), darbuotojai dirba po 11 val neiskaitant pietu pertraukos, slenkanciu darbo rafiku. Mano klausimas, ar pagal istatymus mane gali priversti dribti po 11 val (neiskaitant pietu) 4 dienas is eiles, po to duoda 3 dienas poilsio? Man isdirbti tiek dienu yra fiziskai ir psicologiskai sunku. Gal galiu kazkaip tokio d.g. isvengti?

  • Renata:

    Laba diena. Įstaiga savo darbo tvarkos taisyklėse yra numačiusi, kad darbuotojams prieš šventinę dieną darbo laikas trumpinimas proporcingai darbuotojui darbo sutartyje nustatytam darbo krūviui. Pvz.: 0,5 etato trumpinama 30 min., 0,75 et. – 45 minutes. Norėjau pasiteirauti, ar įstaiga gali taikyti tokį prieš šventinės dienos trumpinimo būdą?

  • Sigita:

    Laba diena,
    Noriu paklausti, ar teisingai elgiasi muziejaus direktorė, patvirtindama muziejaus salių prižiūrėtojų darbo laiko grafiką. Darbo dienos nuo trečiadienio iki sekmadienio ( 10,00 iki 18,00 val.) poilsio laikas – pirmadienis, antradienis. ( toks grafikas tęsiasi dešimtmečius) Ar nepažeidžiamos darbuotojo teisė į poilsio savaitgalius, nors per mėnesį kartą suteikiant šeštadienį ar sekmadienį poilsio dieną.
    Ačiū.

  • Goda:

    Sveiki, dirbant AB gamyboje po 12 valandų pietų pertraukos laikas tik 30 min, šio darbo laiko įmonė neapmoka, nors pietauji nepalikęs įstaigos ribų. Klausimas kiek maksimaliai gali būti nustatytas pietų pertraukos laikas? Prieš tai dirbome vienoje ES šalių, per 12 darbo valandų turėjome apmokamas 5 pertraukas. Ar nepažeidžia įmonė DK įstatymų neapmokedama darbo laiko ir tiek ji sutrumpinus? Ačiū

  • dalia:

    Sveiki, ar atėjimas į darbą, ir išęjimas iš darbo, t.y persirengimas darbo rūbų ( tai gali užtrukti apie 20 min.) įsiskaičiuoja į 8 val.darbo laiką?

  • SK:

    Ar gali darbdavys priversti dirbti fabrike 15 valandu pamainas? Jau nekalbu apie 11 val pertrauka tar[p pamainu.

Dėl didelio klausimų šia tema skaičiaus nebėra galimybės atsakinėti į naujus klausimus komentaruose.

PAŽIŪRĖKITE: galbūt situacija, panaši į Jūsų, jau paaiškinta ankstesniuose komentaruose, bet turėkite omeny, kad įstatymai keičiasi.

Jums visada galime suteikti *mokamą* asmeninę konsultaciją el. paštu. Advokatės el. pašto adresas: aiste.zemaitiene@gmail.com.

Facebook