Domeno (internetinio adreso) teisėtas perėmimas

Domeno vardą (internetinį adresą) su jūsų firmos ar verslo pavadinimu užregistravo kažkas kitas? Dažniausiai galima jį teisėtai atsiimti.

Kada galima perimti domeną (internetinį adresą)?

Lengviausia atsiimti domeną, kai kas nors registruoja domeną su jūsų pavadinimu piktybiškai. Siekia pasipelnyti (pavyzdžiui, iš karto pasiūlo jums pirkti tą domeną) arba naudoja tą puslapį teršti jūsų reputacijai. Tokiu atveju teismas beveik garantuotai domeną perduos jums, jei tik jūs įrodysite, kad turite į tą žodį daugiau teisių. Tos teisės gali būti: *Toks yra jūsų įmonės pavadinimas. *Esate registravę tokį prekės ženklą. *Jau turite tokį patį senesnį interneto adresą, tik su kita galūne (pvz. turite su galūne .com, o kažkas nesąžiningai registravo .lt) Kiek sudėtingiau, jei domeną registravęs žmogus ar įmonė tuo internetiniu adresu įsteigia puslapį sąžiningai ir jame tiesiog vykdo veiklą, panašią į adreso reikšmę. Tarkime, jūsų įmonė yra UAB “Laikraštis”, o kažkas registruoja www.laikrastis.lt kitam laikraščiui. Tokiu atveju teismai vertins, kiek išskirtinis yra jūsų pavadinimas – veikiausiai negalėsite perimti domeno, jei jis yra tiesiog bendrinis, tai veiklai būtinas, žodis, arba nelabai panašus į jums priklausantį žodį / žodžius. Du pavyzdžiai: *Teismai sutiko išregistruoti domeną balducentras.lt (priklausiusį baldais prekiaujantiems konkurentams) to pareikalavus UAB “Baldų centras” *Teismai atsisakė tą patį padaryti su domenu baterija.lt (ieškinį teikė firma “Baterija”). Tiesa, čia dar nėra Aukščiausiojo teismo sprendimo. Pagrindinis skirtumas šiose situacijose: baterija yra tiesiog daiktas. Bet kuris, prekiaujantis ar gaminantis jas, gali turėti tokį domeną. Tačiau “Baldų centras” jau yra labiau išskirtinis pavadinimas, o ne tiesiog “Baldai” ir todėl į tokį interneto adresą turi teises tik UAB “Baldų centras”. Beje, galima pareikalauti išregistruoti net ir domeną, kuris nuo žodžio, į kurį turite teises, skiriasi – jei tik skirtumai nėra esminiai. Pavyzdžiui, pagal prekės ženklo “Makita” savininkų ieškinį teismas liepė išregistruoti ne tik domeną makita.lt, bet ir domenus e-makita.lt, makita-online.lt. Nes “E-“, “Online” ir pan. tėra nereikšmingi, bet kuriai internetinei veiklai būdingi žodeliai. Teismai vertina šiuos dalykus pagal daug kriterijų, todėl į kiekvieną situaciją reikia įsigilinti atskirai.

Ką daryti, kad perimtumėte domeną

Siekdami perimti interneto adresą, visų pirma rašykite pretenziją jo savininkui ir reikalaukite perduoti domeną. Savininkui nesutikus ar neatsakius, galite eiti – šie keliai (ir ar jais verta naudotis) priklauso nuo to, kokia domeno galūnė. Galiausiai, jei kitkas nepadės – kreipkitės į teismą. Visus šiuos veiksmus gali atlikti ir advokatai – advokato dalyvavimas nuo pirmųjų etapų gali lengviau duoti kitai pusei suprasti, kad eisite “iki galo”, ir todėl, nenorėdami rizikuoti teismo išlaidomis, jie gali domeno atsisakyti anksčiau.

Pasisakymų: 6 to “Domeno (internetinio adreso) teisėtas perėmimas”

  • O jeigu naujas domeno savinkas nenaudoja jo blogiems tikslams tada atsiimti neimanoma?

    • Tikrai įmanoma ir yra tokių pavyzdžių.

      Teismus dėl domenų reikia suprasti kaip tam tikras svarstykles. Domeno esamas naudotojas ir tas, kas norėtų jį perimti, dėsto teisėjui argumentus, kodėl jie teisūs, o kita šalis – neteisi. Tai va nesąžiningas naudojimas – labai stiprus argumentas perėmėjo naudai.

      Tačiau gali būti ir kitų argumentų. Tarkime, jeigu domeno vardas sutampa su prekės ženklu ar firmos vardu, tai net ir sąžiningai naudojamas jis gali būti perimtas.

  • Edas:

    Ar galioja koks nors senaties terminas, jei pvz. piktybiškai klaidinantis domenas uzregistruotas jau 7 metus,o reikalavimas perduoti pateikiamas tik dabar?

  • 2016:

    Sveiki.

    O jeigu tarkim as turiu uzregistraves internetini adresa su dviem zodziais, o po kiek laiko gavau pretenzijas is asmens kuris iregistravo imone dauk veliau neivertines ar domenas nebuvo registruotas anksciau ?

    • Kiekvienas atvejis vertinamas individualiai. Gali turėti įtakos įvairūs dalykai, pvz. ar tą domeną naudojote, ar iki tos įmonės registravimo Lietuvoje tie žodžiai buvo žinomi kaip susiję su ta įmonių grupe užsienyje, registruoti kaip prekės ženklas ir pan. Jei jūs sąžiningai naudojote domeną, o tuo tarpu į tuos žodžius jokių teisių įmonės šeimininkai anksčiau neturėjo, tai jūsų padėtis stipri.

Dėl didelio klausimų šia tema skaičiaus nebėra galimybės atsakinėti į naujus klausimus komentaruose.

PAŽIŪRĖKITE: galbūt situacija, panaši į Jūsų, jau paaiškinta ankstesniuose komentaruose, bet turėkite omeny, kad įstatymai keičiasi.

Jums visada galime suteikti *mokamą* asmeninę konsultaciją el. paštu. Advokatės el. pašto adresas: aiste.zemaitiene@gmail.com.

Facebook