Draudimo polisai, sutartys ir taisyklės – svarbu viskas

Apdrausdami turtą, namus ar civilinę atsakomybę gausite kelių lapų dokumentą draudimo polisą. Čia bus surašyti tik patys svarbiausi dalykai: kas apdrausta, už kiek, kokioje bendrovėje.

Tačiau svarbu žinoti, kad lygiai taip, kaip ir polisas, galioja ir kiti dokumentai. Juos ne visi skaito, o reikėtų, nes įvykus nelaimei gali paaiškėti, kad draudimo kompanija nieko nemokės, mat, pavyzdžiui, draudimo taisyklėse toks atvejis numatytas kaip nedraudiminis.

Galiojantys draudimo dokumentai paprastai yra trys.

1.Polisas. Jis atitenka draudėjui (t.y. jums). Ten rasite draudimo įmonės kontaktus, kainą ir kada ją reikia sumokėti, draudimo tipą (pvz. “Turto draudimas nuo gaisro ir gamtinių jėgų”), išskaitos dydį (kokios sumos nelaimės atveju jums draudikas neišmokės) ir pan. Galite jaustis ramūs, kad jūsų turtas saugus nuo visų nelaimių – bet tai apgaulinga.

2.Polise yra nurodytos draudimo taisyklės. Jos irgi galioja jūsų draudimui. Taisykles galite surasti internete – tik patikrinkite, kad tai būtų lygiai tos pačios taisyklės: tas pats numeris, data ir draudimo kompanija. Mat dalis draudimo įmonių taisykles nuolat keičia, o numeriai lieka tie patys. Kurią dieną priimtos taisyklės galioja jums parašyta ant poliso. Nors draudimo įmonė paskui ir pakeistų taisykles iki tol, kol galios jūsų polisas, jam galios tos taisyklės, kurios ant jo nurodytos.

Taisyklės būna ilgos ir ten numatoma daugybė išimčių. Nors atrodytų, kad “Turto draudimas nuo gaisro ir gamtinių jėgų” apima visas gamtines jėgas ir gaisrus, štai, pavyzdžiui, ERGO įmonių turto draudimo taisyklėse (20 p.) rašoma, kad nedraudiminiai įvykiai yra žemės drebėjimas, grunto nusėdimas, požeminio vandens lygio pasiketimas, šildymo sistemos sukeltas gaisras ir kt. T.y. įvykus tokioms nelaimėms jums draudimo įmonė išmokos nemokės.

Įvairių aktualių nuostatų būna ir kitose taisyklių vietose. Pvz. apsidraudėte namų viduje esantį visą turtą, bet paskaitę bet kurias Draudimo taisykles pamatysite, kad yra turto kategorijų, kurio draudikas nedraudžia.

3.Ką daryti, jei draudimo taisyklės numato per daug išimčių? Yra dar trečias dokumentas, kurio sąlygos aktualios draudimui tai draudimo sutartis. Į ją galite prašyti įrašyti nuostatą, kad tam tikros draudimo taisyklių sąlygos negalioja. Būna, kad draudimo įmonės sutinka tai įrašyti ir tokiu atveju atitinkami draudimo taisyklių punktai negalioja – pvz. daugiau įvykių yra draudiminiai.

Jeigu jūsiškė atsisakys, o jums nuostata svarbi, kreipkitės kitur. Nors lengva draudimą rinktis pagal kainą ar išskaitos (frančizės) dydį, surašytus polise, tačiau svarbu ir tai, kokiems įvykiams įvykus jums bus išmokama išmoka – juk būtent dėl šios kompensacijos nelaimės atveju ir draudžiatės. Čia ir yra svarbios taisyklės. Tai, nuo ko jus saugos vienos draudimo įmonės draudimas, kita draudimo įmonė gali būti įsirašiusi į savo taisykles kaip “nedraudiminį įvykį”.

Prisiminkite, kad nors įmonėje ir draudžiatės seniai, greičiausiai draudimo polisą kasmet atnaujinate. Naujame polise gali būti įrašytos ir naujos taisyklės (t.y. nurodyta nauja taisyklių data). Jei taip yra – patikrinkite jas. Gali būti, kad draudimo įmonė ten sumažino savo klientų teises – t.y. prirašė naujų nedraudiminių įvykių, nedraudžiamų daiktų ir pan. Dėl to nors ir toliau mokėsite tiek pat (ar net mažiau) jūsų situacija gali suprastėti. Tokiu atveju prašykite į draudimo sutartį įrašyti, kad naujos sąlygos negaliotų.

Pasisakymų: 5 to “Draudimo polisai, sutartys ir taisyklės – svarbu viskas”

  • Pritariu išsakytoms mintims, svarbu atidžiai perskaityti sąlygas, kad neapsigautume.

  • Trumpai ir aiškiai viskas išdėstyta.

  • Svarbiausia gerai perskaityti sutartis prieš pasirašant.

  • Kadangi šiais laiakis žmonės tiesiog neturi laiko skaityti visas sutartis, kurias pasirašo (o jų pasirašo išties daug), tai procesas būna toks: su draudimo skaičiuokle susiskaičiuoja kainą, pačią sutartį patvirtina internetu ir nesuka sau galvos. Manau, jei draudimo įmonė patikima – užtenka ir to, tik reiktų paprašyti, kad prieš pasirašant sutartį draudimo atstovas trumpai papasakotų sutarties ir poliso esmę.

  • Manau, kad jei neskaitome draudimo sutarties tai patys ir būname kalti, kad draudimas už kažką neatsako. Nes tai būna aiškiai išdėstyta sutartyje. Mano nuomone, jei visi skaitytume sąlygas, nebūų problemų 🙂

Dėl didelio klausimų šia tema skaičiaus nebėra galimybės atsakinėti į naujus klausimus komentaruose.

PAŽIŪRĖKITE: galbūt situacija, panaši į Jūsų, jau paaiškinta ankstesniuose komentaruose, bet turėkite omeny, kad įstatymai keičiasi.

Jums visada galime suteikti *mokamą* asmeninę konsultaciją el. paštu. Advokatės el. pašto adresas: aiste.zemaitiene@gmail.com.

Facebook