Vedybų sutartis: teisinė pusė

Vedybų sutartis – tai susitarimas tarp vyro ir žmonos dėl to, kaip jie tvarkys turtinius šeimos reikalus. Nors vedybų sutartys Lietuvoje galimos, susitarti valstybė leidžia tik dėl kai ko. Taigi, dėl ko galima susitarti vedybų sutartyje ir kaip tai gali palengvinti šeimos gyvenimą?

Kada galima sudaryti vedybų sutartį?

Vedybų sutartį galima sudaryti ir prieš santuoką, ir jau po jos.

Klaidingai manoma, kad vedybų sutartimi žmonės tiesiog numato, kas bus, jeigu jie išsiskirs. Nors vedybų sutartis tikrai padeda skyrybų atveju, ji gali palengvinti ir gyvenimą šeimoje, kurioje viskas gerai.

Mat, nepasirašius vedybų sutarties, didžioji dalis vyro ir žmonos turto laikoma bendru. O tai reiškia daug papildomų pareigų: gauti vienam kito sutikimą įvairiais atvejais. Ypač tokie dalykai gali trukdyti, jei kažkokia veikla (tarkime, verslu ar nuoma), užsiima tik vienas sutuoktinis.

Vedybų sutartis turi būti pasirašyta pas notarą. Tam, kad ginčuose su kitais žmonėmis (pvz. banku, iš kurio paimtas kreditas) būtų galima remtis vedybų sutartimi, ją dar reikia registruoti vedybų sutarčių registre (arba apie ją pranešti iš anksto tam žmogui).

Dėl ko galima susitarti vedybų sutartyje?

Dažniausiai tariamasi dėl to, kam priklauso sutuoktinių turtas. Be sutarties dauguma turto, įgyto po vedybų (net sutuoktinių uždirbtas atlyginimas), būtų laikoma bendru.

Sutartyje galima parašyti, kad ir po santuokos įgijamas turtas priklauso tam, kas jį gavo (toks pasirinkimas dažniausias).

Galima numatyti ir taip, kad net ir nuosavas (net ir iki vedybų turėtas) abiejų žmonių turtas nuo santuokos taps bendru.

Dar vedybų sutartyje galima sutarti, kaip abu sutuoktiniai tvarkys turtą, išlaikys vienas kitą, spręs darydami išlaidas.

Galima sutarti ir dėl to, kas bus su vyro, žmonos ir jų bendru turtu skyrybų atveju.

Dėl ko vedybų sutartyje susitarti negalima

Vedybų sutartis yra tik dėl turto. Joje negalima tartis dėl neturtinių santykių (pvz. kaip dažnai sutuoktiniai mylėsis) ir ryšių su vaikais.

Negalima tartis ir dėl paties “artimiausio” šeimai turto (gyvenamo ploto, baldų): net ir po vedybų sutarties sutuoktiniai dėl jo turės spręsti bendrai.

Taip pat vedybų sutartimi negalima keisti to, ką nustato įstatymai, tarkime, paveldėjimo tavrkos, bendrosios nuosavybės reikšmės (jei jau pasirenkate bendrąją nuosavybę).

Negalima apriboti ir kai kurių, parlamentarų nuomone, svarbiausių sutuoktinių teisių, tokių kaip teisė kreiptis į teismą, teisė į išlaikymą, teisė pasirašyti sutartis ir pan.

Taip pat vedybų sutartis negali būti labai nepalanki vienam iš sutuoktinių (pvz. vienam nustatyti daug daugiau pareigų, o kitam – daug daugiau teisių).

Negali ji ir būti sudaroma tam, kad kenkti kreditoriams (bankams).

Vedybų sutarties keitimas

Vedybų sutartį galite pakeisti bet kada (pas notarą), jei abudu sutarsite. Taip pat galima ją ir panaikinti.

Vedybų sutartį gali panaikinti (pripažinti negaliojančia) ir teismas, jei ji neteisėta.

Jei skiriatės sudarę vedybų sutartis

Jeigu išsiskiriate ar pradedate gyventi skyrium, vedybų sutartis baigiasi. Tačiau pačios skyrybos vyksta ta tvarka, kuri numatyta vedybų sutartyje. Net jei tokia tvarka sutartyje nenumatyta, jau vien tai, kad bus nustatyta, kad sutuoktinių turtas atskiras, skyrybas palengvins.

Galima sutartyje numatyti ir įsipareigojimų, kurie sutuoktinius saistys net ir po skyrybų. Tiesa, jei santuoka žlugs dėl vieno sutuoktinio kaltės, tai jis sutartyje numatytos naudos negaus.

Palyginimui, jei skirsitės be vedybų sutarties, visus šiuos dalykus teks nustatyti skyrybų metu (greičiausiai per ilgą teismą).

Pasisakymų: 2 to “Vedybų sutartis: teisinė pusė”

  • Akvile:

    Laba diena,
    Su vyru esame susituoke 1 m laiko, vedybu sutarties nesirasem, savu vaiku dar neturim. Nusprendem isigyti kotedza, busto paskola bankas sutinka duoti mums abiems. Taip gaunasi kad visa pradini inasa ir aplamai visa paskola mokesiu is savo uzdirbtu ir sutaupytu pinigu, problemos tame nematau stengiames del geresniu gyvenimo salygu.
    Taciau vyras turi nepilnameti vaika is ankstesnes santuokos, vaikas gyvena su mama ir pateviu (alimentai tvarkingai mokami).
    Noreciau sudaryti kazkokia sutarti su vyru (vyras sutinka), kad nelaimes atveju (vyro) kotedzas, ir aplamai uzgyventas turtas, į kurį būsiu investavusi aš iš savo lėšų, atitektų tik mūsų būsimiems vaikams arba/ir man, jo vaikas neturėtų jokių teisių į tą turtą. Ar tokia sutartis įmanoma? Ar užtektų notaro paslaugų ar reikia kreiptis į advokatą?

    • Aistė Žemaitienė:

      Tokiu atveju vyras gali sudaryti testamentą (jį tvirtina notaras) ir jame nurodyti konkrečius įpėdinius – mirties atveju paveldėtų tik asmenys, įvardyti testamente, išskyrus, jei jo sūnus iš pirmos santuokos tuo metu būtų reikalingas išlaikymo.

Dėl didelio klausimų šia tema skaičiaus nebėra galimybės atsakinėti į naujus klausimus komentaruose.

PAŽIŪRĖKITE: galbūt situacija, panaši į Jūsų, jau paaiškinta ankstesniuose komentaruose, bet turėkite omeny, kad įstatymai keičiasi.

Jums visada galime suteikti *mokamą* asmeninę konsultaciją el. paštu. Advokatės el. pašto adresas: aiste.zemaitiene@gmail.com.

Facebook