Ar bylai reikalingas advokatas?

Patekus į teisės pinkles – ginčą, bylą, skyrybas, palikimo tvarkymą – dažnam kyla klausimas: samdyti advokatą ar ne. Pamėginsime į jį atsakyti.

Kodėl verta samdyti advokatą

Advokato dalyvavimas padidina šansus laimėti bylą. Juos žmonės samdo, nes laimėję bylą galite gauti daugiau (prarasti mažiau) nei kainavo advokatas. Tokiu atveju samdyti advokatą apsimoka.

Advokato dalyvavimo byloje pliusai:

1.Advokatas išmano teisę, įstatymus ir teismų sprendimus panašiose bylose. Todėl jis sugalvoja ir atrenka teisinius argumentus, kurie svarbiausi teismui. Neteisininkai kai kurių argumentų nesugalvoja, kitus laiko nesvarbiais ir todėl nesako, o dar kitus sako, nors iš tikro teisiškai jie yra bereikšmiai.

2.Jei laimėsite bylą, teismas greičiausiai nurodys, kad jūsų advokatui sumokėtas sumas kompensuotų oponentas. Tai yra, jūsų advokatas jums nieko nekainuos.

3.Advokatas sutaupo jums laiko. Nereikia pačiam gilintis į teisę, rinkti įrodymų – visa tai greičiau ir kompetentingiau padaro advokatas.

4.Pralaimėjus bylą galite negauti / prarasti daugiau, nei jums būtų kainavęs advokatas. Nuostoliai – tai ne tik tai, dėl ko vyksta teismas. Net jeigu jūs ir nesamdysite advokato, o samdys oponentas, ir jūs pralošite bylą, teks atlyginti oponento bylinėjimosi išlaidas – t.y. sumokėti už jo advokatą.

5.Geras advokatas pataria, kaip jums elgtis ginče. Gali būti, kad, tarkime, bylos kelti išvis neapsimoka, ar bylą verčiau kelti vėliau, ar yra kitų taktinių sprendimų, apie kuriuos pats nepagalvojote

6.Advokatas gali padėti išvengti ginčo. Dažnai oponentai supratę, kad nusamdėte advokatą (pvz. gavę pretenziją, pasirašytą advokato), ima elgtis nuolankiau, nes supranta, kad teisme lengva nebus, o pralaimėję dar turės mokėti už jūsų advokatą. Todėl įvykdo reikalavimus be teismo.

Advokato minusai ir kaip jų išvengti

Pagrindinis advokato samdymo minusas – kaina.

Advokatai kainuoja labai įvairiai. Kiekvienas advokatas susigalvoja savo paslaugų kainą. Todėl prieš spręsdami, ar verta samdyti advokatą, bei pasirinkdami advokatą, pasiteiraukite bent keleto advokatų paslaugų kainų.

Tai pat išsiaiškinkite, kas į tą kainą įeina. Pavyzdžiui, ar visas bylos vedimas, ar tik ieškinio surašymas. Dažnai pasitaiko, kad advokatai “gudrauja” sakydami kainą “už valandą”. Tokiu atveju būtina sutarti, kiek valandų advokatas dirbs, nes kitaip advokatas galės sakyti dirbęs labai ilgai ir todėl reikalauti didesnių sumų nei tikėjotės.

Brangesnis advokatas – toli gražu nereiškia, kad geresnis. Galbūt jis tiesiog skyrė daugiau pinigų įvaizdžiui, reklamai, nuomojasi brangesnį biurą. Be to, teisė labai platus dalykas: jeigu advokatas gerai išmano vieną sritį, nereiškia, kad gerai išmano ir kitas.

Išsiaiškinę advokatų kainas pagalvokite, ar jūsų byla verta mokėti tokią kainą. Paskaičiuokite, ką galite gauti laimėję bylą ir kiek galite prarasti ją pralaimėję (kalbu ne vien apie pinigus). Pagalvokite, kiek jums tai svarbu.

Kaip minėjau, prarasti galite ne tik tai, dėl ko teisiatės, bet ir papildomas bylinėjimosi išlaidas, kurias pralaimėjus teismas priteis oponentui. O laimėję bylą galite prisiteisti iš oponento tuos pinigus, kuriuose būsite sumokėję savo advokatui.

Tačiau supraskite ir tai, kad advokato samdymas nereiškia, kad 100% laimėsite bylą, o tik padidina šansus ir viską jums supaprastina. Todėl ir nusamdžius advokatą yra tikimybė bylą pralaimėti, o nenusamdžius – laimėti.

Jei svarstote apie advokato samdymą ir, prieš priimdami sprendimą, norite sužinoti, kiek kainuotų mūsų advokato paslaugos jūsų atveju ir ką jums galime pasiūlyti, rašykite info@zemaiciuteise.lt

Pasisakymų: 8 to “Ar bylai reikalingas advokatas?”

 • Dalia:

  Laba diena. Norėčiau sužinoti, per kiek laiko (įstatymo numatyta tvarka) pasamdytas advokatas privalo susipažinti su dokumentais ir pranešti klientui apie galimybę kreiptis į teismą? Kalba eina ne apie baudžiamąją atsakomybę ir dokumentų yra ne keliolika tomų.
  Iš anksto dėkoju už atsakymą.

  • Aistė Žemaitienė:

   Tokio įstatyme nurodyto termino nėra, bet advokatas pagal advokatų etikos kodeksą privalo elgtis sąžiningai ir garbingai bei nekenkti savo atstovaujamajam ir būti lojalus, kas reiškia, jog jis turi klientą apie bylos eigą, galimybę kreiptis į teismą informuoti taip, kad nepažeistų šio teisių, pvz, kad dėl advokato veiksmų nesusiklostytų aplinkybė, jog senaties terminas kreiptis į teismą tampa praleistas ar pan.

 • vytas:

  Tai ar yra koks nors stimulas advokatui laimėti bylą? Ar galima kaip nors papildomai tartis pavyzdžiui dėl premijos, kad advokatas stengtųsi laimėt?

  • Taip, galima tartis dėl premijos.

   Jei ir nesitariama dėl premijos, paskata advokatui stengtis galėtų būti jo įvaizdis – visgi, nemažai naujų klientų ateina per buvusių klientų rekomendacijas, o kai kurie klientai tampa nuolatiniais (ypač verslininkai ir įmonės, turinčios daug teisinių reikalų).

 • jolita:

  Su atsakovu byloje dalyvaujame su advokatais, t.y. bendrauja tik mūsų advokatai. Mano advokatas perdavė žodžiu informaciją, tačiau paprašius persiųsti kitos pusės advokato laiško su ta informacija, pasakė, kad turi atsiklausti ano advokato, nes ta informacija-konfidenciali. Ar taip gali būti, kad susirašinėjimas su kitos pusės advokatu yra konfidenciali informacija? Kaip tik galvojau atvirkščiai, kad mano ir mano advokato bendravimas yra konfidencialus, o su kita puse (advokatu) aš taip pat turėčiau žinoti?
  Mano advokatas gali numanyti, kad informaciją panaudosiu kaip įrodymą policijoje.
  Kitas klausimas ar policijai pateikus prašymą atsakovui kelti bylą pagal BK ir nurodžius, kad advokatų susirašinėjimas tai įrodo, ar advokatai privalės policijai tai pateikti, patvirtinti?

  • Aistė Žemaitienė:

   Pagal advokatų etikos kodeksą advokato pagrindinė pareiga – lojalumas savo klientui, todėl sunkiai įsivaizduojama situacija, kad kliento advokatas nesuteiktų jam informacijos dėl konfidencialumo su kitu advokatu. Atsakant į antrą klausimą, advokatą saisto kliento paslapties pareiga, todėl būtų reikalingas pagrįstas policijos reikalavimas tokią informaciją, kuri tiesiogiai susijusi su kliento paslapties išdavimu, iš advokato išgauti.

 • Loreta:

  Musu advokate ne tuo adresu issiunte dokumentus, taip uztruko klausimo sprendimas, po to perdave dokumentus i teisma, ten jie gulejo beveik metus…. Dabar aiskina, kad jau isejo bylai priestaraujantis istatymas ir reikia kreiptis i Konstitucini teisma. AR tik advokates aplaidumas ir neprieziura dave tokius rezultatus, nors dokumentai paduoti prieš priestaraujancio istaymo isejima, ačiū

  • Aistė Žemaitienė:

   Iš advokatų etikos perspektyvos nelabai galėčiau vertinti kolegų veiksmų, tačiau kaip pati suprantate, jei dokumentai siunčiami ne tuo adresu, tai nėra visiškai tinkamas savo prisiimtų pareigų vykdymas.

Dėl didelio klausimų šia tema skaičiaus nebėra galimybės atsakinėti į naujus klausimus komentaruose.

PAŽIŪRĖKITE: galbūt situacija, panaši į Jūsų, jau paaiškinta ankstesniuose komentaruose, bet turėkite omeny, kad įstatymai keičiasi.

Jums visada galime suteikti *mokamą* asmeninę konsultaciją el. paštu. Advokatės el. pašto adresas: aiste.zemaitiene@gmail.com.

Facebook