Kada galima gauti kompensaciją už neturtinę žalą

Kompensaciją už neturtinę (moralinę) žalą įmanoma gauti ne visada. Kada tai galima, nurodo įstatymai. Tad kokiais gi atvejais atlyginama moralinė žala?

Kas yra neturtinė žala?

Neturtinė žala – tai žala, kurios neįmanoma tiksliai apskaičiuoti: dvasiniai išgyvenimai, nepatogumai, fizinis skausmas, pažeminimas, depresija, reputacijos pablogėjimas, draugų praradimas ir pan. Teismas savo nuožiūra nusprendžia, kokią “teisingą” kompensaciją kaltininkas turės sumokėti nukentėjusiajam. Aišku, tai subjektyvu: todėl skirtingų teisėjų priteista neturtinė žala ženkliai skiriasi. Tačiau teisėjai turėtų skirti atlyginti panašią neturtinę žalą, kaip paprastai nurodo atlyginti aukštesnių teismų teisėjai, kitu atveju sprendimus galima skųsti.

SVARBU: Žala, kurią įmanoma tiksliai apskaičiuoti, yra *turtinė* žala. Tai – ne tik sunaikintų ar pavogtų daiktų kaina, bet ir, tarkime, gydymo išlaidos, dėl invalidumo prarasti atlyginimai, dėl tėvo mirties prarastas išlaikymas ir kt. Tokios žalos galima prašyti visada ir ją teismai stengiasi priteisti tiksliai tokią, kiek nuostolių patirta.

Dėl to paties atvejo galima prašyti ir turtinės, ir neturtinės žalos atlyginimo vienu metu. Pavyzdžiui, jei jus sumušė, galite reikalauti iš nusikaltėlio ne tik atlyginti gydymo išlaidas, suplėšytų drabužių kainą, pinigus, kurių netekote dėl sumušimų negalėdami padaryti kažkokio darbo (visa tai – turtinė žala), bet ir kompensacijos dėl patirto emocinio sukrėtimo, išgąsčio (tai – neturtinė žala).

Kokiais atvejais atlyginama neturtinė žala?

Neturtinė žala dėl nusikaltimų

Nusikaltėliai visada privalo atlyginti ir neturtinę žalą, padarytą savo nusikaltimais. Plačiau žr. straipsnį “Kaip atgauti žalą iš nusikaltėlio“.

Neturtinė žala neteisėtai naudojant vardą, atvaizdą, pažeidžiant privatumą, garbę ir orumą

Asmuo turi teisę prašyti neturtinės žalos atlyginimo jei:
*Neteisėtai naudojamas jo vardas. Pvz., kitas žmogus apsimeta juo.
*Neteisėtai naudojamas jo atvaizdas. Pvz., kažkas jį nufotografuoja ir paviešina nuotrauką (tačiau tai negalioja, jei jis fotografuojamas savo visuomeninės veiklos metu ar fotografuota viešumoje)
*Pažeidžiama teisė į jo privatų gyvenimą. Pvz., kas nors neteisėtai apieško jo namus, klausosi jo pokalbių, viešina informaciją apie jo ligas.
*Pažeidžiama asmens garbė ir orumas. Pvz., žiniasklaida apie jį paskelbė melagingą informaciją.
*Pažeidžiama teisė į kūno neliečiamumą ir vientisumą. Pvz., jį be jo sutikimo ir nesant būtinybės operuoja.
*Apribojama jo laisvė. Pvz., jo be priežasties neišleidžia iš ligoninės.

Neturtinė žala vyro ir moters santykiuose

Galima reikalauti neturtinės žalos jei:
*Sužadėtinis atsisakė tuoktis po viešų sužadėtuvių.
*Įvyko skyrybos dėl vyro/žmonos kaltės

Neturtinė žala dėl sužalojimų ir mirčių

Neturtinė žalą kaltininkas turi atlyginti dėl jo kaltės sužalotam asmeniui, o taip pat dėl jo kaltės mirusiojo asmens šeimos nariams.

Neturtinė žala dėl nekokybiškų daiktų ir paslaugų

Neturtinę žalą turi atlyginti:

*Gamintojas, importuotojas į Europos Sąjungą ar paslaugų teikėjas, jei dėl jo nekokybiško daikto ar paslaugos žmogus sužalotas arba žuvo.
*Kelionių organizatorius, suorganizavęs netinkamą kelionę.
*Draudikas (draudimo kompanija), atskleidęs informaciją, kurią sužinojo drausdamas (pvz. kurią besidrausdamas žmogus įrašė į anketą).

Neturtinė žala dėl valstybės veiksmų

*Valstybė atlygina žalą žmonėms, kurių atžvilgiu valstybės institucijos (prokuratūra, teismai ir kt.) bylų metu elgėsi neteisėtai (pvz. neteisėtai suėmė, areštavo, nuteisė).

Pasisakymų: 58 to “Kada galima gauti kompensaciją už neturtinę žalą”

  • audrone:

    Labas vakaras. Ar yra numatytas moralines kompensacijos dydis,ar galima reikalauti kiek manoma reikalinga?Man advokatas sako jog skyrybu atveju galima prasyti is sutuoktinio tik 2000 Euru,bet vyras mane apgaudinejo man melavo ir visiskai as praradau sveikata.Pragyvenome 30 metu santuokoje o dabar esu metama i gatve

    • Galite reikalauti tiek, kiek norite. Tačiau maža tikimybė, kad teismai priteis labai didelę sumą. Aišku, jie atsižvelgia į konkrečią situaciją ir vienais atvejais priteisia didesnes sumas nei kitais (priklausomai nuo padarytos žalos dydžio).

  • Jolita:

    Sveiki,

    Buvo autoįvykis.Nukentejusiam padaryta: nezymus sveikatos sutrikdymas. Ikiteisminis tyrimas nutrauktas, surasyta administracinio pazeidimo nutartis su bauda.Nukentejes praso neturtines-moralines zalos atlyginimo 1000e. Nesutikus, kreipsis idraudima, po to civilini ieskini rasys.Ar si suma pagrista? Luziu nebuvo,tik raisciu patempimas , lupa prakirsta.Aciū

    • Neturtinę žalą (kiek jos priteis) pognozuoti daug sunkiau, nei turtinę. Yra įvairių aplinkybių, nuo kurių priklauso, kiek priteis, tarp jų – ir teisėjo nuomonė.

  • Vida:

    Neblaivus suauges vyras smoge mazameciuj I veida pradetas ikiteisminis tyrimas. Kokia moraline kompensacija galima butu prasyti uz toki incidenta.

    • Galite prašyti kokios norite. Tačiau kokią priteisti spręs teismas. Tai priklauso nuo daug aplinkybių, taip pat – ir nuo teisėjo. Kadangi tai – subtilus dalykas, įstatymuose nėra parašyta, kad, tarkime, už tokį sužalojimą priklauso tokia kompensacija; tai nustato teismas kiekvienu atveju.

  • Ona:

    Laba diena,

    Vaikinas primušė savo draugę. Teismo medicinos ekspertai sužalojimus įvertino kaip nežymų sveikatos sutrikdymą.
    Smurto metu mergina patyrė labai didelį emocinį šoką, dvasinį sukrėtimą, kas sukelia kančias ir išgyvenimus ir dabarr, reikalinga psichologo pagalba.
    Kokio dydžio šiuo atveju galėtų būti neturtinė žala?

    Dėkojul

    • Numatyti neturtinės žalos dydį labai sunku. Tai sprendžia teismas, priklauso ir nuo teisėjo nuomonės, atsižvelgiama į daug aplinkybių. Kartais, rodos, panašiais atvejais priteisiama labai skirtinga neturtinė žala.

  • Aurora:

    Sveiki, jeigu pirkau daiktą už 170€ ir jo negavau, o pinigus grąžino tik po 3mėn panašiai, kokią moralinę žalą galiu prisiteisti?

    • Moralinės žalos neįmanoma tiksliai paskaičiuoti. Tai priklauso ir nuo teisėjo. Tačiau, bendrai paėmus, kažin ar apsimoka kreiptis į teismą. Lietuva – ne Amerika; čia paprastai “už menkniekius” niekas moralinės žalos nepriteisinėja daug. Tai yra, jei neatsiunt daikto už 170 eurų, grąžino pinigus, tai kalba eitų apie dešimtis ar šimtus eurų (ir tai neaišku, ar priteistų – prikalusytų nuo situacijos), bet teismas kainuotų daugiau laiko, jėgų. Tos istroijos, kai, už, rodos, menką pažeidimą staiga teismas priteisia šimtus tūkstančių dolerių, pasitaiko tik svetur, ypač Amerikoje.

  • Aušra:

    Laba diena norejau paklausti per kiek laiko tyreja turi byla perduot i teisma nuo autoivykio nutikimo?filmuota medziaga pateikėme tyrejai? Jau praejo 2 menesai ar galima reikalauti moralines žalos atlyginimo, nes auto reikalingas darbui?nesunkiai sutrikdyta sveikata

  • Vita:

    Noriu paklausti, su vyru isgyvenus menesi po santuokos, vyras prisipazino kad jis myli kita, ar skyrybu metu del jo kaltes realu prisiteisti moraline zala.

    • Kiekviena santuokinė yra unikali ir apima daug daugiau dalykų – bendravimą iki santuokos ir t.t. Šiaip moralinę žalą, ypač didelę, tokiais atvejais nėra lengva prisiteisti. Daugelis skyrybų yra dėl to, kad myli kitą, tokiu atveju per duagelį skyrybų būtų priteisiama moralinė žala. Tačiau, kadangi skyrybos Lietuvoje yra teisėtas dalykas, tai ir įsimylėti kitą nedraudžiama, už tai kompensacija paprastai nemokama. nebent reikėtų bandyti argumentuoti, kad gal jau mylėjo kitą santuokos metu, jus apgavo jau tuokdamasis kai realiai neketino turėti normalios santuokos – bet tai nėra lengva. Neturtinė žala dažniau priteisiama už sunkesnius dalykus, pvz. smurtą.

  • Nijole:

    Noriu paklausti .su vyru pragyvenome liepos men.butu 33 metai. Vyras visa gyvenima turejo meiluziu . girtuokliaudavo gryzdavo pariciais girtas musdavo mane.melynes ant veido nespedavo gyti. 2006 per naujus metus jis nesilaike saugumo ir su petarda man ismuse aki .medicinines pagalbos neiskviete sedo prie stalo toliau baliavoti i ligonine nuveze mane drauge. Lankyt atejo girtas. Kai susidejo su dabartine meiluze mane zemino .sukele dvasini skausma .jo meiluze mane taip pat zemini skambindavo diena ir najti po 30 skambuciu iskoliodavo negraziaus zodziai. O dabar mano vyras pasueme meiluzes seseri advokate per skirtbu teisma. Ar as galiu prisiteisti moraline zala. Ir ar gali jo meiluzes sesuo advokataut mano vyrui. Aciu.

    • Neturtinės žalos tikrai galite reikalauti. Ar/kiek priteis priklauso nuo teisėjo – bet reikalauti turite bandyti, nes tai, ką rašote, yra nusikaltimai. Priklausomai nuo to, kada įvyko kurie smurto atvejai, galite rašyti ir pareiškimus policijai (jei vyras už tai nebaustas, nebuvo tyrimų). Tokie pareiškimai, tyrimai padės jums ir skyrybų byloje.

      Meilužės sesuo gali advokatauti.

  • Solveiga:

    Sveiki ar galiu prisiteisti moraline zala? Mano suzadetinio buvusioji mergina itraukusi mane i teismo byla. Kurioje jie aiskinasi del ju mergaites elimentu. Man niekas nepranese be mano zinios visuose lapuose. Esu as treciasis asmuo ar gali taip buti? Tikrai supykde nes as turiu gintis save ir vaikus kad jie nenukentetu teismo posidyje.

    • Aistė Žemaitienė:

      Paprastai teismas šalina iš bylos ir neleidžia įtraukti į bylą trečiųjų asmenų, kurie su byla nesusiję, tad jei jau įtraukė, turėjo nustatyti, kad tam esama pagrindo.

  • Tadas:

    Sveiki. Mane sumuse prie parduotuves aiksteleje truko antakis, susiuvo didele kraujosriuva 3 savaites ilsiuosi namie. ka as galiu prisiteist is uzpuoliko kiokos sumos reikalaut. aciu

  • Sandra:

    Noriu žinoti, ar reikia ar nereikia kreiptis į teismą dėl Facebook mano privati įkelta nuotraukas, komentare labai grubiai parašė viešai trečią kartą istrinau ir uzblokavau moterį ir jos vyrą. Pažemino už orumą. Turiu teisės kreiptis? Galiu atsiųsti jūsų el.paštą perskaityti ką rašė grubiai. Dėkoju iš anksto už patarimą.

  • Vida:

    Sveiki. 2017.11.23.einant per perėją po darbo, degant žaliam šviesoforo signalui buvau partrenktas mašinos. Darbdavys surašė dvišalį aktą ir nepripažino įvykio ėjimo iš darbo kadangi užėjau į parduotuvę. Buvo pradėta baudžiamoji bylą, tačiau tyrėja pasiūlė susitaikyti su kaltinamąjį ir nutraukti bylą. Buvo praėję 3men.po įvykio. Paaiškino, jog dėl žalos atlyginimo galiu kreiptis į kaltinamos iš draudimą. Dabar praėjo metai, tačiau po patirtos traumos, negaliu dirbti. Bus nustatomas darbingumo lygis. Kur kreiptis dėl moralinės žalos atlyginimo?

    • Aistė Žemaitienė:

      Dėl neturtinės – ar, kitaip, moralinės žalos – priteisimo kreipiamasi į teismą.

  • Dovile:

    Sveiki, kiek gali prisiteisti neturtines zalos moteris, kurios nr buvo patalpintas skelbimu puslapyje? Skelbimo tekstas nebuvo vulgarus ar nepadorus, skelbimas buvo greit istrintas bet paduota i teisma buvo del jo speta. Barni sukele moteris kurios numeris buvo panaudotas skelbimui. Aciu jei atsakysit apytikslem sumom.

    • Aistė Žemaitienė:

      Pažymėtina, kad pagal teismų praktiką, neturtinės žalos atlyginimas pinigais priteisiamas, jeigu konkrečiu atveju nustatoma, kad teisės pažeidimo pripažinimo nepakanka pažeistai teisei apginti. Ir net jei teismas tai nustatytų, tokio pobūdžio bylose tai įprastai tikrai nebūna didelės sumos.

  • Irena:

    Ar galiu pateikti ir moralinės žalos atlyginimo reikalavimą skunde teismui, kai kitos valstybės(Rusijos) pensijinė įstaiga(veikia Vilniuje) atsisako skirti pensiją. Į kiek realiai galiu pretenduoti ir gauti, remiantis teismine praktika, jeigu laimėsiu pagrindinį reikalavimą

  • Laba diena. Vakar gavau laišką iš prancuzijos kad turiu sumokėti baudą už greičio viršijimą nors šiais metais prancūzijoj nebuvau o būtent tą dieną kada padarytas pažeidimas buvau estijoj mano duomenis prancūzam perdavė įmonė kurioje dirbu ar galima prisiteisti moralinę žalą už neteisėtą mano duomenų perdavimą?

  • Mireta:

    Sveiki, Esu 25 metų,jau suaugęs vaikas, tėvas nemokėjo alimentų nuo 15metų kai tėvai išsiskyrė, mama jau mirusi, ar galima išmušti susidariusią didelę skolą iš tėvo, kuris šiuo metu neturi jokio turto?

  • Ieva:

    Sveiki ar galima teistis moralinę žalą buvusiam vyrui, jei issiskyrem prieš metus bet jis apgaudinėjo su kita ir kitai vaiką padarė santuokos metų, o mūsų bendru vaikų sunkiai padeda rūpintis nesiima vaiką jam skirtų laiku pastoviai meluoja, kad atvažiuos ir dingsta arba bendrauja be jokios pagarbos nei labas,noriu pradėti dirbti ir negaliu nes nepadeda su vaiku tarkim savaitgali pasiimti ar po darželio pasako gerai ir neima kai reikia, o jei ką pasakau dėl paėmimo kad jam priklauso pasiimti tai atkerta kada galėsiu tada pasiimsiu, o yra tėvystės atostoguose mūsų bendras vaikas neturi dar 3metu tai man pačiai vienai labai sunku yra viską suspėti ir pavargstu labai jo vaikui kur santuokos pasidarė su kita apie metus, patarkite ką daryti

    • Ieva:

      Ai dar santazuoja jei nesugebu auginti taip viena jam atiduoti vaiką, nors jo nesugeba pasiimti kai jam priklauso per pora mėn kartą aplanko valandai

    • Aistė Žemaitienė:

      Tokiu atveju tai geriausia naudoti skyrybų byloje nurodant sutuoktinio kaltę dėl skyrybų (iš to, ką parašėte, nėra aišku, ar skyrybos juridiškai jau įvykusios, ar kol kas tik faktiškai ir teisme dokumentai dar tik bus tvarkomi).

  • Buvau apvagintas kaimynų, kurie pusmetį nesilankė savo pastate. Esu neįgalus, profesine vibracine liga sergantis pensininkas. Atvykus policijos tyrėjams daryti kratą, patyriau baisų stresą, ko pasekoje sukilo kraujospūdis,su tvinkčiojimais prasidėjo stiprūs galvos skausmai, sukilo cukrus kraujuje (esu diabetikas), patyriau neteisingumą ir dvasinę skriaudą. Jau trečiai kadensijai esu išrinktas Bendruomenės “Kalotės ateitis” prezidentu, jaučiuosi pažemintas, man nepatogu prieš mūsų kaimo bendruomenės narius. Manau, kad kaimynai tyčia apkaltino mane vogimu, nes kartą jau bandė mane apžmeižti ESO, neva aš pavogiau elektros kabelius. Faktiškai aš su ESO darbuotojų pagalba nusikabinau elektros orinės jungties kabelius, kurie buvo pravesti laikinai vykdant statybos darbus iš Sodininkų bendrijos “Ežeras”.
    Ar galiu kaimynus kaltinti man daroma tyčine neturtine (moraline) žala ir reikalauti piniginės kompensacijos.

    • Aistė Žemaitienė:

      Teoriškai galite kreiptis į teismą dėl garbės ir orumo įžeidimo, jei apie jus skelbiami duomenys esą jūs esate vagis, nors išties nesate, ir prašyti priteisti neturtinę žalą.

  • Bronislava:

    Laba diena, mūsų namo bendrijos pirmininkė paviešino informaciją apie mano asmeninį ir privatų gyvenimą per susirinkimą, apie mano įsiskolinimus ir kitus dalykus bei dėl buto pardavimo proceso, aplinkybes, nors tam nebuvo jokio reikalo ir jokio pagrindo. Pirmininkė mėgsta visur kištis, išknaisioti ir viešai apkalbinėti. Dabar kaimynai kažkaip mane keistai ar įtariai nužiūri, vieni sveikinasi, kiti nebe. Ko dar prikalbėjo, tiksliai nežinau, bet keletas vis klausia, – negi nieko nedarysiu, taip ir tylėsiu, juk ne pirmas kartas dėl tokių asmens duomenų apsaugos ir privataus gyvenimo dalykų pažeidimų, apkalbų.
    Norėčiau, kad ją sudrausmintų ir nubaustų administracine nuobauda; noriu gauti ir neturtinę moralinę žalą už visus patirtus išgyvenimus. Prašyčiau patarti, kur reikia kreiptis ir nuo ko pradėti?

    • Aistė Žemaitienė:

      Dėl asmeninių duomenų atskleidimo galima kreiptis į Valstybinę duomenų apsaugos inspekciją.

  • kokia galima gauti bauda jei paraso pareiskima del sumusimo uz susiuta lupa 4 siuliu ? ir ar gali gauti lygtinuma

  • Jolanta:

    Sveiki, noriu paklausti kaip elgtis protingai tokioje situacijoje: vasario men. mūsų bendrijos pirmininkas sumąstė keisti radiatorių stovus, kieme ganėtinai šalta, atjungiamas šildymas. Gyvenam penktam aukšte kampiniam bute. Visus 5 met kiek gyvenam, žiemomis temperatūra bute kartais būna tik 14. Viskas suprantama, norėjo kaip geriau, likom vidurį žiemos parą be šildymo, nors žadėjo po poros valandų sutaisyti. Vėlai vakare vyras nuejo paklausti pono pirminimko kodėl nera šilumos, o jis tik pasivaipė, mat nesusalsit. Vyras neatlaikė pykčio ir trenkė jam per skruostą. Po kelių dienų gavo šaukimą i policiją. Pirmininkas pareiškė, kad jam buvo smogta kelis kartus ir negalejo net kelias dienas eiti i darbą, nori gauti 1000 eurų moralinės žalos ir jo darbdavys 100 eur už nedarbingas dienas. Kitą dieną po šio įvykio mačiau kaip vaikus vežė i treniruotes, kažkaip sumuštas vairuoti galėjo. Nu gavosi negražiai, nepateisinu vyro elgesio, bet pirmininko elgesys ir pribloškė. Ar neperdidelis jo noras tiek pinigėlių, gal mes tada galim jį apkaltinti už mūsų genocidą žiemomis, vaikai amžinai sirgo, pelesiais apaugo sienos, baldai, rūbai, taupo šilumą kažkieno sąskaita.

    • Aistė Žemaitienė:

      Jei išties kreipsis į teismą, galėsite šias nurodytas priežastis nurodyti teisėjui ir jis galimai galės į tai atsižvelgti spręsdamas dėl sumos dydžio.

  • Justina:

    Sveiki,

    Statomės namą, statytojas delsia su kiekviena diena, neatsakingai žiūri į savo darbą, darbai vėluoja, medžiagos dėtos ne tokios, kokios matomos projekte, o dabar net ir langus įdėjo mažesnius negu turėtų būti. Langų laukiam jau mėnesį laiko, pati skambinausi dėl langų, pradėjau viską derinti jau aš, jis nebesikiša. Darbai sustojo, užsakyti žmonės laukia. Viskas sustojo dėl vieno žmogaus kaltės. Man jau viskas verda viduje, tą žmogų nors ir dabar norėčiau nubausti.. Ką tokiu atveju daryti ? Ar galėčiau kreiptis į teismą? Ką tokiu atveju gaučiau?

    • Aistė Žemaitienė:

      Taip, galėtumėte kreiptis į teismą, tačiau bet kuriuo atveju persiskaitykite ir sutartį, kurią, galimai sudarėte dėl namo su statytoju, gal ten numatyta jam bauda dėl vėlavimo, gal delspinigiai, gal dar kas.

  • Tomas:

    Sveiki buvau sumštas buvo sunkus kuno sužalojimas, ilgą laikąbuvau nedarbingas, buvo gavos trauma smilkinio lūzis,kokia moraline zala imanoma prisiteisti, reikalinga advokato pagalba surasyti civilini ieskini

    • Aistė Žemaitienė:

      Taip, advokatas, tikėtina, surašytų ir pateiktų teismui atsižvelgdamas į teismų praktiką, tad būtų efektyviau.

  • Saulius:

    Sveiki,
    Dėl vertimo biuro blogai išverstų t.y. Nedaverstu dokumentų praleidus datas ir medicininius tyrimus užsienio valstybėj negavau pilno mokėjimo už tą laiką kur vertimo biuras nedaverte buvo ne sumokėta man beveik 3000€. Kreipiausi į vertimo biurą jie komentavo, kad jie taiko tokia praktika, kad sutrumpina vertimus. Kaip jie tai gali daryt jei prašoma viską išversti, nes mano atžvilgiu prieš ir po sirdies operacijos visi duomenys yra be galo svarbus.
    Norėčiau pasiteirauti ir sužinoti kokia moralinę ir ar galiu prašyt turtinę žalą kad atlygintų.
    Ačiū

  • Onute:

    Vienuolika metų auginau anūkus leidau į mokyklą pilnai viskuo aprupindavau marti sugalvojo skirtis mane išbraukė iš vaikų gyvenimo ar galiu iš marčios reikalauti moralinės žalos atlygio

  • Gabija:

    Sveiki,
    prieš savaitę buvo sužeistas mano vyras, (žandikaulio lūžis). Buvo padaryta abdukcija, dėl moralinės žalos kompensacijos turėtume kreiptis su pareiškimu į policiją ar į kitą valstybės įstaigą?

    • Aistė Žemaitienė:

      Galite prašyti žalos atlyginimo arba baudžiamojoje byloje, arba kreiptis į teismą atskirai (kelti dėl to atskirą civilinę bylą).

  • Rasa:

    Buvau neteisėtai atleista iš darbo, teismas tą įrodė. Patyriau daug streso, neigiamų emocijų ir nerimo. Ar yra tikimybė prisiteisti uš darbdavio neturtinę žalą ?

  • Raimonda:

    Laba diena,
    per 1,5 metu advokatas, su kuriuo buvo pasirasyta sutartis, negyne musu seimos interesu (seimos nariai patyre fizini smurta, buvo vykdomas pasikesinimas i gyvybe, naikinamas asmennis turtas, buvo smeiziama,..). Savo veika ir neveika advokatas tarnavo (ir to neslepe) priesingos puses interesams, del ko, mums, kilo vis naujos problemos, kurias buvo imanoma spresti tik teismo keliu.
    Be to, advokatas- priesingai pusei- rastu, paviesino melaginga informacija apie mane: jokiais dokumentais nepatvirtinta informacija, kad as sergu psichine liga. Po to, gyvenvieteje, kurioje gyvename, zmones eme mane vadinti psichine ligone.
    Viename is Teismo posedziu- kuriame priesingos puses pretenzijos teismo buvo atmestos, kaip nepagristos ir neirodomos- advokatas santazu (yra liudininkas) mane priverte teismu pareiksti, kad as, nors pripazinta nekalta, apsiimu padengti puse teismo islaidu.
    Esame gave daugybe advokato israsytu saskaitu, kur nurodoma vis kita apmokejimo suma uz “paslaugas”. Be to, advokatas atsisako pripazinti, kad didzioji dalis honoraro jam-avansu- jau sumoketa: nors turime ir jam yra pateikti dokumentai is banko, patvirtinantys, kad pinigai advokatui buvo pravesti. Del situ “neivykdytu” atsiskaitymu jis nepaliaujamai raso skundus teismui, teigdamas, kad mes jam nesumokejome bei kiekviena karta surasdamas vis naujas mums “suteiktas” paslaugas. Gaila, bet Teismas net nebando aiskintis situacijos: musu mokejimai advokatui seka vienas po kito ir pabaigos nesimato.
    O problemos, del kuriu issprendimo buvo sutartis su advokatu, taip ir liko neissprestos.
    Ar uz tokia veika ir neveika advokatui gali buti iskelta baudziamoji byla? Jei taip, tai kur turetume kreiptis?
    Dekoju uz atsakyma.

    • Aistė Žemaitienė:

      Visų pirma patartina kreiptis į Lietuvos advokatūrą, kur Lietuvos advokatų garbės teismas gali kelti tokiam advokatui drausmės bylą ir riboti jo teises verstis advokato praktika.

  • Arnius:

    Laba diena. Noriu paklausti ar galima prisiteisti iš darbdavio moraline žala. Kaip velavo sumoketi komondiruotpinigius 5men. Buvau atpkaltintas vagyste. Plius sunku susirasti darbą nes apšmeižias mane kitiem kad vagis.. ir jeigu taip kokio dydžio? Del ko patyriau pinigį atvejų. Nes vien del to neprieme į darbą.

  • Sveiki, man šiuo metu 19 metų, studijuoju statybos inžineriją ir turiu problemą su vienu dėstytoju. Paskaitų metu, esame rodomi skaidres, juose vien teorija, jokių uždavinių sprendimų būdų ir panašiai, taip pat klausome ir dėstytojaus paruoštą medžiagą, tačiau atsiskaitymų metu, esame užduodami ne tik teorinių klausimų, bet ir uždavinių. Uždaviniai nežinia kaip vertinami, nuolat atsakymai šiam dėstytojui netinka, jis reikalauja, kad mokėtumėme daugiau, nei esame mokomi. Kuomet grąžinami parašyti atsiskaitymai, nuolat yra išsidergiama iš mūsų parašytų atsakymų, nuolat esame išvadinami tinginiais, neturintys logikos ir panašiai, kartais kai kurie studentai jaučiasi, tarsi iš jų tra tyčiojamasi, jaučia didžiulį spaudimą pas šį dėstytoja. Yra baimė kreiptis pas dekanatę, nes sužinojęs apie kokį nors skundą, šis dėstytojas gali “užsisėsti”, savo noru neigiamai įvertinti sesijos egzaminą, ko pasekoje gali būti prarasta finansuojama studijų vietą, ko labiausiai ir baiminuosiu. Norėčiau sužinoti, ar šiuo atveju yra dėl ko kreiptis į teismą, ar yra padaryta moralinė žala? Jei taip, tai ką kviesti į teismą, dėstytoją ar universitetą?

  • Inga:

    Sveiki,

    Vyro telefone radau keletą prostitučių numerių, žinau, kad jie atsirado prieš pat mūsų vestuves. Daugiau įrodymų, deja, neturiu. Dabar tai sužinojusi noriu skirtis, tačiau įdomu, ar galiu prašyti finansinės kompensacijos bent jau už savo dalį vestuvių išlaidoms. Ačiū už atsakymą.

    • Aistė Žemaitienė:

      Sudėtinga būtų tokią sumą prisiteisti, nes, kaip pati minite, tai buvo iki vedybų, o ne po. Jei sutuoktinis būtų buvęs neištikimas po santuokos sudarymo ir turėtumėte tam įrodymų, situacija būtų paprastesnė.

  • Jonas:

    Sveiki,
    ar yra galimybė dėl neturtinės žalos kreiptis neatskleidžiant savo tapatybės kaltininkui (per atstovą)?
    Pažeidimas – apsaugos duomenų naudojimo pažeidimas, nuotraukų iš privataus renginio paviešinimas (nenoriu atskleisti dar daugiau duomenų).

    • Aistė Žemaitienė:

      Kreipiantis į teismą visada būtina nurodyti tiek ieškovo, tiek atsakovo duomenis.

  • tiesiog:

    Sveiki sakykite esam su vaikais pateke i avarija.Vaikai patire psihologini stresa mazajai yra melyniu.Man luzo 3 kaulai sakykite kiek galiu reikalauti teismo metu prisiteisti.Yra vezimas sulauzytas ir kiti daiktai sugadinti.

  • Martynas:

    Sveiki, buvo neteisėtai panaudoti mano duomenys kelių eismo taisyklių pažeidime, apie tai sužinojau tik gavęs bauda ilgai nerimavau ir tai man sukėlė daug streso. Kur turėčiau kreiptis?

    • Aistė Žemaitienė:

      Iš aprašo sunku pasakyti, kaip jie buvo panaudoti, tačiau dėl streso ir neturtinės žalos atlyginimo įprastai galima kreiptis į teismą.

  • Ruta:

    Sveiki. Kuris laikas esame filmuojami kaimyno. Jis piktavališkai filmuoja ir mane su vyru ir mano mažamečius vaikus. Policijai pateiktas pareiškimas. Sakykite kas gresia filmavusiam asmeniui? Ar galima teistis neturtine žąlą už vaikų filmavimą ir galimą vaizdo platinimą ar naudojimą neaiškiems tikslams?

  • AIRINA:

    Sveiki , jeigu vyras buvo įtikinamas kad tai jo vaikas ir davė jam pavardę paaiškėjus po dnr kad tai ne jo vaikas ar jis gali prisiteisti neturtinę žalą ?

Dėl didelio klausimų šia tema skaičiaus nebėra galimybės atsakinėti į naujus klausimus komentaruose.

PAŽIŪRĖKITE: galbūt situacija, panaši į Jūsų, jau paaiškinta ankstesniuose komentaruose, bet turėkite omeny, kad įstatymai keičiasi.

Jums visada galime suteikti *mokamą* asmeninę konsultaciją el. paštu. Advokatės el. pašto adresas: aiste.zemaitiene@gmail.com.

Facebook