Bandomasis laikotarpis darbe: teisinė pusė

Bandomasis laikotarpis: dažnas, gavęs darbą, priimamas visų pirma jam. Ką tiksliai tai reiškia darbuotojui, kiek šis laikotarpis gali trukti?

Bandomasis laikotarpis reikalingas tam, kad darbdavys galėtų įsitikinti, ar darbuotojas darbui tinka, o darbuotojas – ar jam tinka darbas. Nusprendus, kad netinka, bandomojo laikotarpio metu galima nutraukti darbo sutartį bet kada įspėjus prieš 3 dienas – ir jokios kompensacijos nepriklauso.

Ši nuostata svarbiausia darbdaviui, todėl bandomasis laikotarpis beveik visuomet nustatomas darbdavio iniciatyva. Mat darbuotojas ir šiaip turi teisę bet kuriuo metu išeiti iš darbo pranešęs prieš 14 darbo dienų. Tuo tarpu darbdavys bandomajam laikotarpiui pasibaigus be itin rimtos priežasties atleisdamas darbuotoją jau turėtų mokėti išeitines kompensacijas (žr. straipsnį “Išėjimas ir atleidimas iš darbo).

Bandomasis laikotarpis negali trukti ilgiau kaip 3 mėnesius, o kai kuriuose darbuose – ne daugiau kaip 6 mėnesius. Darbdavys neturi teisės ir pratęsinėti ar iš naujo pradėti bandomojo laikotarpio perkeldamas darbuotoją į kitą darbą. Mat laikoma, kad darbdavys jau turėtų galėti numatyti, kaip darbuotojui seksis naujame darbe (nes matė, kaip sekėsi senajame) – todėl nėra priežasties bandyti iš naujo.

Išbandymas įmanomas tik jei darbuotojas tuo metu realiai dirba. Jei darbuotojas nedirba (pvz. serga), tai bandomasis laikotarpis automatiškai prasitęsia nebuvimo darbe trukmei.

Pats darbas bandomojo laikotarpio metu dažniausiai nesiskiria nuo darbo bet kuriuo kitu metu. Kai bandomasis laikotarpis baigiasi (ir niekas nepareiškia noro nutraukti darbo sutartį) darbas tiesiog tęsiamas toliau. Vienintelis dalykas, kuris pasikeičia – darbdavys nebegali taip paprastai atleisti darbuotojo, kaip galėjo bandomojo laikotarpio metu.

Bandomojo laikotarpio negali būti, jei į pareigas yra konkursas, egzaminai ar rinkimai – laikoma, kad būtent konkursu, egzaminu ar rinkimais kandidatas į darbą ir yra išbandomas.

Bandomasis laikotarpis taip pat negali būti nustatytas įdarbinant nepilnamečius. Panašūs ribojimai visuomet ginčytini: jie sukurti siekiant palengvinti nepilnamečių darbuotojų dalią (kad jie nuo pat pirmų dienų nebijotų būti atleisti), kita vertus, juos žinodamas darbdavys bus nelinkęs įdarbinti nepilnamečių apskritai (juk tik išbandymo metu galima pilnai suprasti, ar nepilnametis subrendęs darbui).

Pasisakymų: 11 to “Bandomasis laikotarpis darbe: teisinė pusė”

  • Aurėja:

    Sveiki,
    noriu paklausti, ar galiu parašyti prašymą išeiti iš darbo ligos metu?

  • Sandra:

    Sveiki isidarbinau pradejau dirbti nuo balandzio 16 dienos bandomasis laikotarpis 3 menesiai darbo sutartyje parasyta kad sutartis isigalioja nuo balandzio 10 dirbu barmene ir direktorius 19dienos vakare pasake kad mums taves nebereikia paklausus kodel atsakymas stringa kaskur darbas paklausus ar butent nuo mano darbo atsakymas nezinau reikia bandyti testuoti as esu soke nes tikrai zinau kad ne del mano kaltes o del kitos darbuotojos ka man tokiu atveju daryti? Ar man automatiskai turejo buti pratesta darbo sutartis i nuolatini darba jau balandzio 17?

    • Sandra:

      Ka teisiskai galiu padaryti kas man priklauso? Kitu dokumentu nesirasiau tik kas parasyta darbo sutartyje

      • Aistė Žemaitienė:

        Net jei dardavys iš tikrųjų pripažintų, kad išbandymo rezultatai nepatenkinami, darbdavys iki išbandymo termino pabaigos gali priimti sprendimą nutraukti darbo sutartį, apie tai RAŠTU įspėjęs darbuotoją prieš tris darbo dienas iki darbo sutarties pasibaigimo, ir nemokėti išeitinės išmokos. Panašu, kad Jūsų atveju darbdavys to nesilaikė. Pasakykite jam šiuos argumentus, jei nepadės, tuomet galėsite kreiptis dėl neteisėto atleidimo į darbo ginčų komisiją.

  • Ema:

    Sveiki, reikia Jūsų pagalbos. 2018 11 mėnesį įsidarbinau, nustatytas bandomasis laikotarpis 3 mėn darbdavio iniciatyva. Noriu išeiti iš darbo bandomuoju laikotarpiu! Nuo šalies iniciatyvos priklauso, prieš kiek dienų turėsiu pranešti, kad išeinu… Pagal pakeitimus žinau, kad jau lyg ir nebegalioja darbdavio iniciatyva ir bandomasis yra skirtas abiems šalims. Ar aš teisi?? Jei taip, kodėl jie formavo, kad bandomasisi darbdavio iniciatyva? Bando prigauti? Labai reikia pagalbos, nes galiu susidurti su darbdavio atakomis. Klausimas svarbiausias ar galiu pateikti prašyma prieš 3 d.d. Ir aridirbusi jas išeiti? Nebūtinai turiu išdirbti tą bandomąjį laiką, išeinu kada noriu

    • Aistė Žemaitienė:

      Taip, pagal naują Darbo kodeksą atsirado naujovė – dabar išbandymo terminas nustatomas abiems šalims, negalima skirt išbandymo tik darbdavio iniciatyva. Galimai darbdavys tiesiog tebenaudoja seną sutarties formą. Pagal šiuo metu galiojantį Darbo kodekso 36 straipsnį, darbuotojas gali per išbandymo terminą nutraukti darbo sutartį, apie tai raštu įspėjęs darbdavį prieš tris darbo dienas. Šis įspėjimas gali būti atšauktas ne vėliau kaip kitą darbo dieną po jo pateikimo. Darbuotojo pateiktas ir neatšauktas įspėjimas pabaigia darbo sutartį ir darbdavys ne vėliau kaip paskutinę darbo dieną privalo įforminti darbo sutarties pasibaigimą.

  • Vita:

    Baigiantis 3 men bandomajam laikotarpiui darbdavys netiketai pareiskė, kad būsiu atleista iš darbo , nes nepatenkinami išbandymo rezultatai. Aš dirbu ligoninėje slaugytojos padėjėja. Stengiausi nuoširdžiai dirbti, darbas sunkus, bet patiko, iš ligonių jaučiau padėką, bet nežinia kuo neįtikau vienai piktai slaugytojai, kuri nori sukurstė mano išmetimą iš darbo. Ar galiu kreiptis , ir kur galiu kreiptis dėl mano manymu netinkamo atleidimo. Norėčiau ir toliau dibti tame darbe.

    • Aistė Žemaitienė:

      Jums patartina būtų kreiptis į Darbo ginčų komisiją.

  • Gintarė:

    Ar galima bandomajam laikotarpiui ( 3 mėn. ) priimti mokytojos padėjėją. Ji dirbtų 0,5 et.

  • Giedre:

    Laba diena reikia jusųpagalbos .Mano dukra nepilnametė (17m) isidarbino kavinėje barmenė-padavėja. Padirbėjusi 1 mėn nori išeiti.Darbdavys liepė atidirbti 20 d.d. Ar privaloma atidirbti? Jos neatleidžia.

Dėl didelio klausimų šia tema skaičiaus nebėra galimybės atsakinėti į naujus klausimus komentaruose.

PAŽIŪRĖKITE: galbūt situacija, panaši į Jūsų, jau paaiškinta ankstesniuose komentaruose, bet turėkite omeny, kad įstatymai keičiasi.

Jums visada galime suteikti *mokamą* asmeninę konsultaciją el. paštu. Advokatės el. pašto adresas: aiste.zemaitiene@gmail.com.

Facebook