Terminuotos ir neterminuotos darbo sutartys

Darbo sutartys dažniausiai būna dviejų rūšių: terminuotos arba neterminuotos. Terminuotos sutartys numato mažiau teisių darbuotojams, bet jas darbdavys gali sudaryti ne visada. Jeigu darbdavys neteisėtai sudarė terminuotą sutartį, tai sutartis vis tiek bus laikoma neterminuota.

Toliau aptarta kada leidžiama sudaryti terminuotą sutartį bei kuo ji skiriasi nuo neterminuotos.

Kodėl terminuota sutartis naudingesnė darbdaviui?

Esminis terminuotų ir neterminuotų sutarčių skirtumas – terminuotoje sutartyje darbdavys ir darbuotojas susitaria, kada sutartis galės pasibaigti (t.y. darbdavys galės atleisti darbuotoją). Pavyzdžiui, parašoma, kad darbuotojas dirbs “nuo sausio 1 d. iki kovo 1 d.”, arba “iki tol, kol pasveiks ir grįš į darbą kitas darbuotojas”.

Toks susitarimas svarbus tik darbdaviui. Mat darbuotoją, įdarbintą pagal neterminuotą darbo sutartį, labai sudėtinga atleisti. O jeigu darbo sutartis terminuota – jai pasibaigus darbdavys darbuotoją gali atleisti be priežasties ir be išeitinės išmokos ir iš anksto neįspėjęs.

Tuo tarpu darbuotojas gali nesunkiai išeiti iš darbo ir esant neterminuotai, ir terminuotai sutarčiai, tad jam terminuotoji nieko nepalengvina.

Kam skirta terminuota sutartis ir kada ją galima sudaryti

Lietuvoje darbo teisė itin palanki darbuotojams, todėl terminuotų darbo sutarčių sudarymas labai apribotas. Jas galima sudaryti tik tuomet, kai darbo vieta darbuotojui iš tiesų yra tik laikinai. Dažniausi atvejai, kada taip būna:

1.Įdarbinama konkrečiam projektui, pvz. statybininkas įdarbinamas įmonėje iki kol bus pastatytas namas. Paskui statybų įmonė neplanuoja imtis panašių darbų, todėl statybininko nebereikės.

2.Įdarbinama pavaduoti laikinai dirbti negalintį kitą darbuotoją. Paprastai taip pavaduojamos dekretinių atostogų išėjusios motinos. Joms grįžus į darbą naujasis darbuotojas tampa nebereikalingas.

3.Į tą darbovietę vyksta rinkimai (pvz. fakulteto dekanas). Šiuo atveju darbo sutartis sudaroma iki kitų rinkimų.

Terminuotos darbo sutarties pratęsimas

Pasibaigus terminuotai darbo sutarčiai darbdavys ar darbuotojas gali nuspręsti ją nutraukti arba pratęsti.

Pratęsiant sutartį ji dažniausiai privalomai virsta neterminuota. Taip darbdaviui neleidžiama siekti, kad dauguma jo darbuotojų dirbtų pagal terminuotas sutartis ir šitaip jis turėtų galimybę lengviau juos atleisti.

Esminės taisyklės tokios:

1.Jei niekas nepareiškia noro nei nutraukti, nei pratęsti terminuotą darbo sutartį jai pasibaigus ir iki paskutinės termino dienos vakaro neįforminamas atleidimas, ji automatiškai tampa neterminuota.
2.Jei nepraėjus mėnesiui po terminuotos sutarties pasibaigimo darbuotojas vėl įdarbinamas, darbuotojo reikalavimu naujoji darbo sutartis pripažįstama neterminuota (išskyrus renkamus darbuotojus). Darbuotojui to darbdavio paprašius, o šiam nesutikus, darbuotojui per 3 mėnesius su tokiu reikalavimu privalu kreiptis kreiptis į Darbo ginčų komisiją.

Taip pat jokia terminuota sutartis (įskaitant pratęsimus) negali galioti ilgiau kaip 5 metus.

Pasisakymų: 18 to “Terminuotos ir neterminuotos darbo sutartys”

  • Edita:

    Darbo sutartyje įrašytas darbdavio įsipareigojimas mokėti darbo užmokestį 2 kartus per mėnesį (avansą ir atlyginimą). Darbuotojas pateikė prašymą mokėti 1 kartą per mėnesį tik atlyginimą. Ar privalėjo darbdavys darbo sutartyje įrašyti šios sąlygos pakeitimą ?

    • Aistė Žemaitienė:

      Darbo sutartis keičiama abiejų šalių bendru sutarimu.

  • Algirdas:

    Laba diena,
    Isidarbinau vairuotoju su terminuota darbo sutartimi 2 savaiciu komandiruotei i uzsieni. Po 2 savaiciu darbdavys paprase, kad padirbciau dar 1 savaite. As geranoriskai sutikau, tikedamasis, jog tai bus traktuota kaip terminuotos sutarties pratesimas dar vienai savaitei, o ne jos tapimu neterminuota. Po 3 savaiciu darbdavys pareiske, jog sutartis tapo neterminuota ir as privalau likti komandiruoteje tiek kiek jam reikes. As kategoriskai atsisakiau ir savavaliskai gryzau is komandiruotes.
    Noreciau Jusu nuomones siuo klausymu,
    Pagarbiai
    A.P.

    • „Ačiū” už neatsakymą. Jei pavargot konsultuoti, tai gal uždarykit šitą kromelį. Kam žmones nervuoti. Klausia klausymus galbūt ne iš neturėjimo ką veikti….

      • Aistė Žemaitienė:

        Atleiskite, mėnesį savanoriavome ne Lietuvoje. Informuokite, jei dar reikalingas atsakymas.

  • EGIS:

    Sveiki,
    Imoneje dirba 10 zmoniu, is kuriu 80 proc. turi metu terminuotas darbo sutartis. Ar priklauso iseitine darbdavio iniciatyva nutraukus darbu sutarti pagal 69 str. 1 dali?

    Aciu

    • Aistė Žemaitienė:

      Darbo kodekso 69 str. 1 d. nurodoma terminuotos darbo sutarties pabaiga dėl jos termino suėjimo, tuo tarpu klausime kaip ir teiraujatės dėl išeitinės darbdavio iniciatyva nutraukus sutartį. T.y. tai, ką nurodote klausime, yra du skirtingi darbo sutarties pabaigos pagrindai (terminuotos darbo sutarties termino suėjimas ir darbo sutarties nutraukimas darbdavio iniciatyva), tad norint tiksliai atsakyti į klausimą reiktų žinoti, kurį tiksliai iš jų turėjote omenyje.

  • Aloyzas:

    Sveiki,

    Ar priklauso išeitinė išmoka dėl darbdavio iniciatyva nutraukus terminuotą darbo sutartį?
    Terminuota darbo sutartis yra 3 metų laikotarpiui. Sutartis nutraukiama likus 6 mėnesiams iki termino pabaigos.
    Ačiū

    • Aistė Žemaitienė:

      Pagal Darbo kodekso 57 str. 8 d., tuo atveju, jei darbdavys atleidžia darbuotoją nesant jo kaltės, atleidžiamam darbuotojui turi būti išmokėta dviejų jo vidutinių darbo užmokesčių dydžio išeitinė išmoka, o jeigu darbo santykiai tęsiasi trumpiau negu vienus metus, – pusės jo vidutinio darbo užmokesčio dydžio išeitinė išmoka.

  • Dovilė:

    Sveiki. Jei baigiasi termunuota sutartis, ar darbdaviui toliau ja nepratesus, ir išeinant iš darbo ar priklauso kompensacija už nepanaudotas atostogas, nes ju nemažai susikaupė.Ačiū

  • Nijolė:

    Laba diena,

    dirbu vienoje VŠĮ su terminuota sutartimi, kurioje įrašyta, kad darbo sutartis galioja iki tol kol viena darbuotoja grįš iš motinystės atostogų. Įmonėje jau dirbu daugiau nei metus. Šiuo metu mūsų įmonės tinklalapyje paskelbta kad ieškoma darbuotojų terminuotoms ir neterminuotoms sutartims identiškoms pareigoms (tam pačiam skyriuje) kuriose dabar dirbu aš. Darbdavys nepasiūlė pakeistį sutartį į neterminuotą, vietoj to atsakė, kad klausimas bus peržiūrimas per metinį vertinimą. Sakykite ar darbdavys gali spręsti sutarties pakeitimą per metinį vertinimą? Iš DK 71 str. 1. suprantu, kad man negali būti sukurtos kažkokios papildomos sąlygos (kliūtys) pereiti į neterminuotą sutartį.

  • Asta:

    Laba diena, jau beveik du metus dirbu įmonėje su terminuota sutartimi, terminas iki viena darbuotoja grįš iš motinystės atostogų. Darbuotoja grįžo prieš du mėnesius, tačiau mano sutartis nepakeista, o aš dirbu toliau. Iškėlus klausimą dėl sutarties pakeitimo į neterminuotą, kadangi Sodros duomenimis aš dirbu terminuotai, vadovybė ėmė svarstyti sudaryti naują ir vėl terminuotą sutartį, nes yra daugiau išėjusių į motinystės atostogas. Tačiau, man taip netinka, kadangi buvo tartasi kitaip kai darbinausi, todėl klausimas būtų: ar man priklauso išeitinė išmoka, jei taip-kokia? . Esu nepilnametį neįgalų vaiką auginanti vieniša mama.

  • Gintarė:

    Sveiki, 2019 06 17 įsidarbinau ligoninėje pagal darbo sutartį iki 2019 08 31 0,5 etato, dirbu pagal iš anksto sudarytą grafiką. Suprantu, kad mano darbo sutartis yra terminuota. Šiuo metu noriu iš darbo išeiti anksčiau dėl asmeninių priežasčių. Žinau, kad darbdaviui turiu tai pranešti ir tada atidirbti 14 darbo dienų. Noriu paklausti, ar yra galimybė iš darbo išeiti iš karto ir tų dienų neatidirbti? Tarkime, ar galiu parašyti prašymą neapmokamoms atostogoms ir tada prašymą išeiti iš darbo? Ar tokiu atveju neturėčiau atidirbti?
    Iš anksto dėkoju už atsakymą.

  • Nida:

    Sveiki,
    Du klausimai :
    1. Ar teisėta tokia terminuotos sutarties formuluotė sutarties terminas iki reformos darbovietėje pradžios?
    2. Ar galima nutraukti terminuotą darbo sutartį terminui suėjus su darbuotoju turinčių nedarbingumą dėl ligos?

    • Aistė Žemaitienė:

      Taip, nuostata turėtų būti laikoma teisėta, kadangi apibrėžta konkrečiu įvykiu. Kas dėl terminuotos darbo sutarties pasibaigimo su darbuotoju, terminuotos darbo sutarties pasibaigimo dieną turinčiu nedarbingumą dėl ligos, tai pagal Darbo kodekso 65 straipsnio 6 dalį darbo sutartis vis tiek gali būti nutraukta terminuotos sutarties pasibaigimo dieną, net jei tą dieną darbuotojas ir serga.

  • Vakarė:

    Laba diena,
    Įmonėje dirbu terminuotai, kol viena darbuotoja grįš iš motinystės atostogų. Dirbu daugiau nei metus. Šiuo metu mūsų įmonės tinklalapyje paskelbta, kad ieškoma darbuotojo neterminuotai sutarčiai identiškoms pareigoms (tam pačiam skyriuje) kuriose dabar dirbu aš, nes išėjo viena kolegė. Ar turi teisę darbdavys priimti naują darbuotoją į neterminuotą darbo vietą prieš tai nepasiūlęs man pagal LR DK 71 str.1 d. ? Labai lauksiu atsakymo, ačiū.

  • Tomas:

    Sveiki,

    Ar darbuotojui priklauso išeitinė išmoka suėjus jos terminui ir sutartis nebetęsiama? Laikotarpis mažiau nei vieneri metai įmonėje. Ačiū!

  • Vaida:

    Ar gali darbdavys pakeisti neterminuotą darbo sutartį į sutartį iki konkurso paskelbimo?

Dėl didelio klausimų šia tema skaičiaus nebėra galimybės atsakinėti į naujus klausimus komentaruose.

PAŽIŪRĖKITE: galbūt situacija, panaši į Jūsų, jau paaiškinta ankstesniuose komentaruose, bet turėkite omeny, kad įstatymai keičiasi.

Jums visada galime suteikti *mokamą* asmeninę konsultaciją el. paštu. Advokatės el. pašto adresas: aiste.zemaitiene@gmail.com.

Facebook